Jump to content

Ηλιακό φίλτρο


dimpap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κανείς, πότε ένα ηλιακο φίλτρο (χειροποιήτο για 10'') θεωρείται ακατάλληλο για παρατήρηση?

Έχω κάποιες υποψίες για το δικό μου αλλά δεν ξέρω αν είναι βάσιμες :-k

 

Χρόνια πολλά

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη γιατί το θεωρείς ακατάλληλο??? δεν μπορώ να καταλάβω την σκέψη σου.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από άποψη ασφάλεις θα πρέπει να είναι αφενός από πιστοποιημένο υλικό για οπτική παρατήρηση (πχ Baader AstroSolar ND5) αφετέρου θα πρέπει να έχει διατηρηθεί ακέραιο (χωρίς μεγάλες τρύπες και ρωγμές). Θα πρέπει να καλύπτει όλη τη διάμετρο του τηλεσκοπίου και να είναι γερά στερεωμένο ώστε να μην μπορεί να φύγει κατά λάθος. Υπάρχει κάτι από αυτά που δεν έχει το δικό σου φίλτρο;
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστα!!!!!!!

 

 

 

ΥΓ. Υπαρχει περιπτωση αν μπει μεσα στο φιλτρο αρκετες ακτινες του ηλιου λογο των καθρεπτων να παρει φωτια το τηλεσκοπιο?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι παιδιά ίσως το διατύπωσα λάθος. Έχω φτιάξει φίλτρο από μεμβράνη Baader AstroSolar και λόγο χρήσης έχει κάποιες πολύ μικρές τρύπες 3-4 (τσακίσματα) πολύ μικρότερες απο κεφάλι καρφίτσας, περίπου 0.5mm και κάτω. Όταν βάζω μόνο το φίλτρο μπροστά τα μάτα μου για να το ελέγξω, χωρίς το τηλεσκοπιο και κοιτάω τον ήλιο περνάει ελάχιστο φώς άπό τις τρύπες. Έίναι επικίνδυνο? χρήζει αντικατάστασης?

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλυτερα να το αλλαξεις.Υπαρχει μεγαλη περιπτωση να μπουν ηλιακες ακτινες και παρατα το τηλεσκοπιο αλλα θα τυφλωθεις 100%

 

 

Εκτος αν τις καλυψεις με κατι και δεν θα περναει καθολου ηλιος αλλα αυτο θα σου καταστρεψει την εικονα υστερα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε αυτό το θέμα, παλιότερα, αναφέρεται ότι οι μικρές τρυπίτσες είναι επιδιορθώσιμες. Ρίξε μια ματια:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=2420

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλυτερα να ρισκαρεις αλλα 30ευρο παρα να ρισκαρεις.Εγω παντος αυτο θα εκανα.Υπαρχουν καποια πραγματα με τα οποια δεν πρεπει να πεζουμε.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ παιδιά, από οτι φαίνεται δεν θα τυφλωθώ σήμερα :cheesy:

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ αγόρασα ηλιακό φίλτρο και όχι μεμβράνη από τον Νομικό (έσκασα 80 ευρουλάκια) αλλά τουλάχιστον δεν ανησυχώ για τρύπες....
Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης