Jump to content

Τιμολόγηση αστρονομικών βιβλίων & Καφρίλα Νεοελλήνων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προχθές αγόρασα ένα βιβλίο του Gunter Roth, Stars & Planets για την πρακτική ερασιτεχνική αστρονομία, απο το βιβλιοπωλείο του Ελευθερουδάκη (στο κέντρο της Αθήνας, που έχει πολλά ξένα βιβλία).

 

Το αγόρασα 23, κάτι ΕΥΡΩ. Όταν το γύρισα ανάποδα είδα ότι έγραφε 17, κάτι Αμερικάνικα Δολλάρια. Δηλάδη, το συγκεκριμένο βιβλίο έπρεπε να πουλιέται στο Ελλάντα, με την σημερινή ισοτιμία Ευρώ - Δολλαρίου, κάπου 15,5 ΕΥΡΩ. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι, ο μέσος μισθωτός Αμερικάνος για να το αγοράσει, χρειάζεται να εργαστεί κάπου 1 ώρα, ενώ ο μέσος Έλληνας μισθωτός κάπου 7 ώρες !!!!!! ΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΦΥΣΙΚΑ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΣΥΝΤΕΛΟΥΝ ΩΣΤΕ ΟΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ, ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ, ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΥ ΤΟΥ ΣΑΜΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗ, ΕΙΜΑΣΤΕ .......... ΚΑΦΡΟΙ.

 

Πολλοί απλά οι μάγκες στα βιβλιοπωλεία έχουν κατατάξει τα συγκεκριμένα βιβλία σε προϊόντα που απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό, δεν ζητιούνται μαζικά και προφανώς δεν είναι ελαστικά στην τιμή. Άρα τα βαράνε όσο μπορούν, γνωρίζοντας επιπλέον ότι μόνο στο συγκεκριμένο βιβλιοπωλείο θα βρείς αυτό το ξενόγλωσσο βιβλίο.

APM Astrograph 107, Baader Steeltrack Focuser, NEQ6 Pro

ATIK 314L+, QHY5, Starlight Xp. USB Filter Wheel

 

http://astrophotographia.blogspot.com

http://photographiaHD.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε crusader

πριν από 2-3 μέρες αναζήτησα κι εγώ στο συγκεκριμένο κατάστημα κάποιο βιβλίο αστρονομίας (που τελικά δε βρήκα), αλλά ήμουν προετοιμασμένος γιά τις τιμές που θα "αντιμετώπιζα".

Δεν ξέρω όμως εαν ως -υποτιθέμενοι- απόγονοι του Πλάτωνα, του Αριστοτέλη κλπ. (εγώ είμαι Αρβανίτης), αξίζουν χαμηλότερες τιμές (μάλλον δύσκολο για μικρές εισαγωγές), ή καλύτερους μισθούς.

Ετσι κι αλλιώς η "καφρίλα" είναι δεδομένη.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φίλε μου crusader, θα αρχίσω την απάντησή μου με το τι πραγματικά εστί "κάφρος" γιατί έχει μεγάλη σημασία να γνωριζουν αυτόι που πωλούν σε τρελές τιμες τι ιδιότητα διαθέτουν. Κάφρος είναι αυτός που κάνει ντύνεται σα σατανιστής χωρίς να είναι πχ για να πάει σε μοναστήρι, αυτός που πληρώνει εισητήριο για Αίγινα και κατεβαίνει πειραία, δηλάδη αυτό που επιδιώκει πάντα τον εντυπωσιάσμο ή το κέρδος με δόλιους και ανόητους τρόπους, το ίδιο συμβαίνει και με τα βιβλία αστρονομίας που πωλούνται η γενικώς το εμπόριο βιβλίων, δεν έχω λύση για αυτό αλλά μία ιδέα που ακούει στο όνομα δημοσίευσης αυτών των βιβλίων ή τουλάχιστον των σημαντικότερων στοιχείων από αυτά έτσι ώστε όλοι να εξοικονομούμε χρήματα και να απαντήσουμε με καφριλίκι στους κάφρους! :twisted:
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το αγόρασα 23, κάτι ΕΥΡΩ. Όταν το γύρισα ανάποδα είδα ότι έγραφε 17, κάτι Αμερικάνικα Δολλάρια. Δηλάδη, το συγκεκριμένο βιβλίο έπρεπε να πουλιέται στο Ελλάντα, με την σημερινή ισοτιμία Ευρώ - Δολλαρίου, κάπου 15,5 ΕΥΡΩ. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι, ο μέσος μισθωτός Αμερικάνος για να το αγοράσει, χρειάζεται να εργαστεί κάπου 1 ώρα, ενώ ο μέσος Έλληνας μισθωτός κάπου 7 ώρες !!!!!! ΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΦΥΣΙΚΑ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΣΥΝΤΕΛΟΥΝ ΩΣΤΕ ΟΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ, ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ, ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΥ ΤΟΥ ΣΑΜΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗ, ΕΙΜΑΣΤΕ .......... ΚΑΦΡΟΙ.

 

 

Φιλε μου ποσο δικιο εχεις !!!!! :!: :!: :!: :!:

W_DIMSOT_OK_132x44_pix.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας και από εμένα. θα ήθελα να μου επιτραπεί να κάνω μια ερώτηση στον εκλεκτό φίλο που έθεσε το θέμα. Είχε αναλογιστεί πόσο θα του κόστιζε εάν το ίδιο βιβλίο το αγόραζε από κάποιο site στο Internet, συμπεριλαμβανομένου των μεταφορικών και τα έξοδα μετατροπής συναλλάγματος? Επίσης έχει αναλογιστεί πως το εν λόγω βιβλιοπωλείο (όπως και το κάθε βιβλιοπωλείο ή μαγαζί ή εταιρία εν ολίγοις) πληρώνει αυτά τα έξοδα (μεταφορικά, έξοδα μετατροπής συναλλάγματος) συν τα λειτουργικά του έξοδα, και πως επίσης διατρέχει και τον κίνδυνο να του μείνει stock λόγω εξιδείκευσης του αντικειμένου? Προσωπικά θεωρώ την τιμή ελάχιστα τσιμπημένη (αν όχι λογική).

 

Σας ευχαριστώ που δεχτήκατε τον αντιλογό μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Άρη, δέχομαι με ιδιαίτερη χαρά τον αντίλογό σου. Εγώ δεν στάθηκα, γιατί το συγκεκριμένο βιβλιοπωλείο προσθέτει extra κόστη στο βιβλίο. Στάθηκα στο γεγονός, πόσο πραγματικά κοστίζει στον μέσο Αμερικάνο να αγοράασει το βιβλίο και πόσο στον Έλληνα. Μίλησα δηλαδή, για αγοραστική δύναμη. Και, εγώ άλλωστε Διοίκηση Επιχειρήσεων σπουδάζω τα τελευταία 6 έτη και γνωρίζω αρκετά περί κοστολόγησης και των διαφόρων πολιτικών τιμολόγησης.

Υποστηρίζω την άποψη ότι το βιβλίο στην χώρα μας, ανεξάρτητα αν είναι εισαγωγής ή όχι, κοστίζει ακριβότερα σε πραγματικές χρηματικές μονάδες (με δεδομένο την αγοραστική δύναμη και το βιωτικό επίπεδο του Έλληνα), σε σύγκριση με τις περισσότερες χώρες της Δύσης.

APM Astrograph 107, Baader Steeltrack Focuser, NEQ6 Pro

ATIK 314L+, QHY5, Starlight Xp. USB Filter Wheel

 

http://astrophotographia.blogspot.com

http://photographiaHD.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως εδώ οφείλω να ευθυγραμμιστώ με αυτό που είπες φίλε crusader. H Η αγοραστική δύναμη του έλληνα πάντα ήταν μικρή ακόμα και στις ημέρες μας που υποτίθεται πως είμαστε μέλη μιας από τις μεγαλύτερες αγορές. Εφ'όσον εισαι φοιτητής του τμήματος διοίκησης επιχειρήσεων θα γνωρίζεις πως πλέον η Ελλάδα δεν κατέχει μόνο τα σκήπτρα της ακρίβειας στα προϊόντα εισαγωγής αλλά και στα εγχώρια καταναλωτικά προϊόντα (κατά 95% τρόφιμα. Πηγή από το τελευταίο τεύχος του Marketing Week). Παρεπιπτόντως δεν είμαστε φθηνοί σε κανένα προϊόν ανάμεσα στις χώρες τις Ε.Ε. ...

 

Και ένας λόγος που συμβαίνει αυτό είναι ότι η Ελλάδα είναι μια πολύ μικρή αγορά και "γκετοποιείται" από μεγάλα -ελληνικά και ξένα- trust.

 

Ελπίζω να μας δοθεί η ευκαιρία να μιλήσουμε και από κοντά στην συνάντηση που θέλουμε να κάνουμε οι Πειραιώτες

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης