Jump to content

Πανελληνιος μαθητικος διαγωνισμος αστρονομιας 2007


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλοσώρισες αδελφούλα μου!!!!!!!!!! =D> =D> =D> =D> =D> :!:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 443
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Σας ευχαριστω κ πάλι.Συγχαρητηρια κ σε εσάς!Σιγουρα θα τα πούμε στο θερινό!Είμαι βέβαιη ότι θα περάσουμε τέλεια :P :P :P :P

Ελένη καλώς μας ήλθες.... \:D/ \:D/ \:D/

"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσορίζω και εγώ τους καινούριους φίλους και φίλες στην παρέα μας! Το νέο αίμα δίνει επιπλέον ζωντάνια στο astrovox. Μη ξεχνάνετε ότι πριν από μερικές μέρες συμμετείχατε στους διαγωνισμούς μπορεί να είστε οι επιστήμονες και οι ερευνητές σε λίγα χρόνια!

 

Επίσης να δώσω προσωπικά συγχαρητήρια και στη συμπολιτισσα μου την Κωνσταντίνα! Φρόντισε να περάσεις όμορφα στη ΝΑΣΑ, πράγμα απολύτως βέβαιο, και θα περιμένω με ανυπομονησία τις εμπειρίες σου από εκεί!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελπίζω να σε δω στο θερινό. Πάντως αυτό που αξίζει περισσότερο είναι η Αστροβραδιά στα Χάνια του Πηλίου !!!!!!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :!:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην παω στο θερινο ,γι αυτό όπως είπα σίγουρα θα τα πούμε Μαράκι! :P Θέλω έπισης να ευχαριστησω τον Heal!Και να πω ότι είναι το όνειρο μου αν πρώτα περάσω στο φυσικό της Πάτρας και το τελειώσω να πάω μετά στο Cambridge!!!πραγματικά ζηλεύω που είσαι εκεί! :) :)
"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντίνα μπορείς να μου στείλεις το e-mail σου εάν έχεις, για να σου δώσω την αγγλική ορολογία στην αστρονομία από την ΝΑΣΑ αλλά και εάν θες μπορώ να σου δώ σω ένα κατάλογο με αγγλικά βιβλία Αστρονομίας και Αστροφυσικής που μπορείς να επηλέξεις και να αγοράσεις. Εύχομαι να σε βοηθήσουν στο παγκόσμιο.. :D

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας παιδιά :)

Πολλές φορές είθισται να δίνουμε τυπικά συγχαρητήρια για την επιβράβευση τής όποιας προσπάθειας, ανεξαρτήτως αποτελέσματος. Αυτή τη φορά όμως τα εύσημα είναι απολύτως δικαιολογημένα και ειλικρινή.

Συνεχίστε όλοι σας με την ίδια επιμονή και το ίδιο θάρρος για το ευ αγωνίζεσθαι στο στίβο της γνώσης. θα είστε πάντα μα πάντα κερδισμένοι.

 

Πολλά μπράβο επίσης σε εκείνους που με οποιονδήποτε τρόπο στήριξαν την προσπάθεια σας όπως οι γονείς σας και οι καθηγητές σας.

 

Για την Κωνσταντίνα : Η επίσκεψη στη ΝΑΣΑ είναι ένα άπιαστο όνειρο πολλών παιδιών αλλά και πολλών... μεγαλύτερων παιδιών, καλή ώρα σαν κι εμένα... :mrgreen:

Πραγματικά θα είναι χαρά μας να μας μεταφέρεις εντυπώσεις και εμπειρίες και να ζήσουμε μέσα απ τις δικές σου περιγραφές και τα δικά σου μάτια κάτι από αυτό το όνειρο. :D

 

Για τον george2: H Ταϋλάνδη είναι μια υπέροχη χώρα και θα ενθουσιαστείς με τη φυσική της ομορφιά αλλά και τα μόνιμα χαμόγελα στα πρόσωπα των ντόπιων.

Kαλή επιτυχία αλλά πάνω απ όλα, διασκέδασέ το ! :wink:

 

Επιτρέψτε μου να συγχαρώ ειδικά και ξεχωριστά τις Δεσποινίδες του φόρουμ, γιατί σ΄έναν χώρο που κατά βάση θεωρείται ανδροκρατούμενος, εκείνες απέδειξαν πέραν πάσης αμφιβολίας πως η αγάπη για τον ουρανό, δεν έχει φύλο :D

 

Υ.Γ : Η φιλενάδα μου η Ουρανία με διαβάζει; Να ετοιμάζεται κι εκείνη σιγά σιγά για του χρόνου ... :-note :-note :-note

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφώνω απόλυτα στη σκέψη σου αυτή σχετικά με την επικράτηση της ανδροκρατίας στων τομέα των επιστημών αλλά και γενικότερα. =D> :D

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστω κατερίνα! και για μενα ήταν άπιαστο όνειρο ειδικά την περσινή χρονιά που έδινα για πρώτη φορά στον διαγωνισμό! Η αλήθεια ειναι ότι δεν το έχω πιστέψει ακόμα! :D :D Μαρία το mail θα στο στείλω σε λιγάκι και σε ευχαριστώ εκ των προτέρων! :P
"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλήθεια Κωνσταντίνα; Να σκεφτείς ότι αυτό πιστεύω τώρα.... Ότι είναι ενα άπιαστο όνειρο για μένα να πάω στη ΝΑΣΑ, τουλάχιστον με αυτή τη θέση που πήρα φέτος.... :(

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλήθεια!εγώ πέρισυ τέτοια επόχη είχα μόνο τις γνώσεις του σχολικου βιβλίου και μεχρι τον Δεκέμβρη έχα ξεκοκαλίσει το συμπαν που αγάπησα και το χρονικό του χρονου κυριως ,και ότι άλλο έπεφτε στα χέρια μου!να φανταστεις ότι την ερώτηση με τα αστρονομικά όργανα δεν την ανέπτυξα καλά και παρολαυτα βγηκα τέταρτη.και όσο για την θέση σου ,αρκει να σου πω ότι ο Γιαταγάνας πέρυσι στην πρωτη φάση ήταν 16ος!Το μόνο που χρειάζεται ειναι πολύ διαβασμα που είμαι σίγουρη ότι θα το κάνεις!! :cheesy: :cheesy: :cheesy:
"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντώς έμεινα έκπληκτη με τη θέση που πήρα.Επειδή ήμουν στην32η θέση, πίστευα ότι δεν θα τα καταφέρω.Αλλά ανεβηκά 15 θέσεις.Απίστευτο ε? :mrgreen:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χίλια ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Πάντως δεν μπορείς να σκεφτείς πως ένιωσα όταν είδα τη θέση!!! Εκείνη τη στιγμή σκέφτηκα ότι τόσες φορές που διάβαζα μέχρι τα ξήμερώματα και ότι παράτησα κάποια μαθήματα για να διαβάσω αστρονομία ήταν άσκοπα και χαμένα :cry:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Ελένη!Οπως χαζευα χθες τα αποτελέσματα των 2 φάσεων κατάλαβα οτι το παιδί που είναι 3ος τώρα ήταν 27ος!αυτη κ αν είναι άνοδος!Μαρια κ έγω όταν είδα την θέση σου ήμουν σίγουρη ότι θα είχες απογοητευτεί αλλα μην ξεχνας οτι τίποτα δεν πάει χαμένο πόσο μάλλον στην αστρονομία!και τ μαθήματα θα αναπληρωθούν... :) :) :) :)
"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ.Αλλά του χρόνου θα πάω πιο πρετοιμασμένη.Να σκεφτείς ότι πήρα 17η θέση με 2 μήνες διάβασμα! :D

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην το λες. Έχω χάσει την μπάλα, να το πω έτσι. Τώρα μπήκαμε στην τελική ευθεία και διάβαζω τα κεφάλαια που θα έχουμε στις πανελλήνιες. Βέβαια θα πάω και του χρόνου στο διαγωνισμό, θα βάλω τα δυνατά μου και ότι γίνει, γίνει!!! Πάντως δεν περίμενα να πάει σε αυτή τη θέση ο νέσι... :-k :-k

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ούτε εγώ! δεν ξέρω γιατι εγινε αυτό! κ απογοητευτηκα που δεν είναι στην ολυμπιακή ομαδα. :( Ο Νεσι ειναι φοβερό μυαλό και θα βοηθούσε αφάνταστα!Ασε που τα περισσοτερα βιβλια τα διαβάζει στην αγγλική έκδοση!!!Όσο για τα μαθηματα σου σίγουρα θα τα καταφέρεις. θα το δεις όταν θα τελειωσουν τα σχολεία...
"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξαφνιάστηκα!!! Ήμουν σίγουρη ότι θα περνούσε στο Παγκόσμιο!!! Στεναχωρήθηκα λιγάκι γιατί είναι πραγματικά μυαλό. Αναρωτιέμαι πως νιώθεις τώρα που πέρασες στη ΝΑΣΑ... :?:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΕΤΑΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/
"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ στη θέση σου θα έκλαιγα!!! δεν ξέρω τι θα έκανα!!!! Φαντάζομαι την επόμενη μέρα πως θα ήταν αν μάθαινα ότι πέρασα στη ΝΑΣΑ, όνειρο!!!!!!!! :wink: [-o< \:D/

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το πρώτο που είπες το έκανα μολις έκλεισα το τηλ ,η μάλλον πιο σωστά όταν μου το είπε ο κ.Μαυρομμάτης !!!! \:D/
"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλήθεια χριστέ μου!!!! Εγώ δεν ξέρω τι θα έκανα!!!! Δεν μπορώ να το φανταστώ!!! Το πιθανότερο που θα έκανα θα ήταν να τρέξω όλη την πόλη και να φωνάζω πέρασα στη ΝΑΣΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! \:D/

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα το έκανα κ αυτο αλλα φοβήθηκα μην με περάσουν για ψώνιο!!ήταν κ μεσημέρι που κοιμαται ο κόσμος!(αστειευομαι!!) :D
"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά εννοείται!!!!Αλλά εκείνη τη στιγμή δεν σκέφτεσαι τι κάνεις από την μεγάλη συναισθηματική φόρτιση...... :cheesy: :mrgreen:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οντως μεγάλη συναισθηματική φόρτιση!αφού όταν πήγα στη μητερα μου ετσι όπως έκανα νομιζε ότι κάποιος πέθανε!!είχε πολυ γέλιο τώρα που το θυμάμαι!! :mrgreen:
"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης