Jump to content

Πανελληνιος μαθητικος διαγωνισμος αστρονομιας 2007


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σοβαρά;;;;;;;;;;μακάρι να ήμουν από καμιά πλευρά να το έβλεπα......... :lol: Τώρα που πέρασες στη ΝΑΣΑ όλα τα κανάλια θα σε κυνηγούν!! Εφιάλτης για μένα !!!!! :D

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 443
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Κ για μένα εφιάλτης είναι δεν τα μπορω καθόλου!!!
"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαντάζομαι!!!!!!!! #-o #-o

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε αυτο το σημειο θελω να πω οτι ενα ονειρο μου εγινε πραγματικοτητα.Εκτος βεβαια απο την 8η θεση.Πριν ακομα γινω μελος στο forum,οταν απλα παρακολουθουσα συζητησεις ευελπιστουσα να κανω ενα πραγμα:να ανοιξω ενα θεμα για το διαγωνισμο αστρονομιας οπου θα εγραφαν οι νεοι του astrovox και οχι μονο.Και αυτο εγινε!!!!!Σημερα το θεμα εχει φιλοξενησει δημοσιευσεις πολλων μελων του astrovox και ειναι ο τοπος οπου τα μελη του διαγωνισμου ερχονται σε επαφη,αριθμωντας κοντα 20 σελιδες.Τι αλλο θελω :cheesy: :cheesy: (να παω στη ΝASA :mrgreen: )

 

Υ.Γ.Συγχαρητηρια bell που θα πας στη Nasa :D

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Να περάσεις καλά Μαρία. Και όπως προειπώθηκε, περιμένουμε εντυπώσεις. :P

Ευχαριστώ!Θα σας πω τις εντυπωσεις μου μετά το ταξίδι...Μόνο μια μικρή διόρθωση:με λένε κωνσταντίνα! :) :) :)

 

:D Βασικά είδα ένα προηγούμενο post που έλεγε το όνομα αυτό! :D

Καλά να περάσεις λοιπόν Κωνσταντίνα! :P

Science is the belief in the ignorance of the experts

Richard Feynman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα τα πούμε στο θερινό!ΣυγΧαρητήρια Κωσταντίνα!Είμαι αυτή που βγήκε 2η από τα κορίτσια.Κι εσύ πέρσι σε τέτοια θέση δεν είχες βγεϊ?Τώρα τι βιβλία θα διαβάσεις για την Ολυμπ :D ιάδα?
[΄΄Το Σύμπαν είναι μία φυσαλίδα ανάμεσα στις αμέτρητες φυσαλίδες ενός ρευστού.΄΄
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες Κωνταντίνα/bell στο astrovox! Σε ζηλέυω (με τη καλή έννοια βέβαια!) για την επιτυχία σου και το ταξίδι σου στη Nasa. Μακάρι να μπορούσα να γυρνούσα πίσω και να ξανάδινα στο διαγωνισμό..(δυστυχώς είχα δώσει μόνο στην 3η Λυκείου). Ο φίλος Κώστας/Heal μπορεί να δώσει πολλές πληροφορίες για την δική του εμπειρία του στη Nasa.. πριν "πολλά" χρόνια που ήταν νέος! :lol:

 

Ακόμα θα ήθελα να πω ότι χαίρομαι πάρα πολύ που βλέπω τόσα νέα παιδιά στο forum (και τόσες κοπέλες! Αυτό δεν το έχουμε συνηθήσει!). Πραγματικά σας θεωρώ εγγύηση για την ερασιτεχνική και επαγγελματική αστρονομία στη χώρα μας. Να 'στε πάντα καλά και καλή επιτυχία και ότι και αν κάνετε στη ζωή σας..ααα και να κάνετε πάντα αυτό που πραγματικά θέλετε! :wink:

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαίρομαι που βρήκα παρέα! Λοιπόν, ραντεβού το καλοκαίρι στο Βόλο!! Αν και δεν προκρίθηκα σε κάποια υψηλή θέση, κέρδισα πολλά απο αυτό το διαγωνισμό γιατί γνώρισα ενδιαφέροντα άτομα που αγαπούν την Αστρονομία!!!!!!!! :cheesy: :cheesy:
Είμαστε όλοι μας αστρόσκονη και κάποια μέρα θα γυρίσουμε στα άστρα...!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφώνησω μαζί σου Λαμπρινή!!! =D> =D> =D>

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα τα πούμε στο θερινό!ΣυγΧαρητήρια Κωσταντίνα!Είμαι αυτή που βγήκε 2η από τα κορίτσια.Κι εσύ πέρσι σε τέτοια θέση δεν είχες βγεϊ?Τώρα τι βιβλία θα διαβάσεις για την Ολυμπ :D ιάδα?

 

Γεια σας ευχαριστώ κ παλι όλους!γεια σου sunny!Εγώ πέρισυ είχα βγει 10η έσυ έχεις βγει 9η αν δεν κάνω λάθος...για την ολυμπιάδα βρηκά ενα βιβλίο στο σπιτι μου που λεγεται:essentials of astronomy των motz κ duveen. είναι πόλυ παλιό πριν το 1965 να φανταστεις!αλλα έχει πολύ καλή ορολογία θα βρώ κ κάτι καλύτερο βέβαια.

 

Quendi νομιζα ότι ο heal ήταν ακόμη πιο παλιός τοτε που δεν γίνονταν τα ταξίδια! :cheesy:

Και τέλος θα ήθελα να πω ότι οι παρέες που έκανα στο Βόλο ήταν ότι καλύτερο!!! :P :P :P

"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Quendi νομιζα ότι ο heal ήταν ακόμη πιο παλιός τοτε που δεν γίνονταν τα ταξίδια!

 

Oχι βρε Κωνσταντίνα, δεν είμαι και τόσο παλιός :D Είχαν ανακαλυφθεί τα ταξίδια στις μέρες μου!

 

Ηταν η πρώτη χρονιά που καθιερώθηκε το ταξίδι σαν βραβείο στο διαγωνισμό :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είσαι ο Γουργουλιάτος Κώστας;;;

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατάλαβα ποιος είσαι! :lol: Σε είχα δει σε φωτογραφία στο βιβλίο των απαντήσεων των θεμάτων του διαγωνισμού αστρονομίας κατά ητν αστρονομική σου ομιλία !! Τι μικρός που είναι ο κόσμος!!! :mrgreen:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Quendi νομιζα ότι ο heal ήταν ακόμη πιο παλιός τοτε που δεν γίνονταν τα ταξίδια!

 

Oχι βρε Κωνσταντίνα, δεν είμαι και τόσο παλιός :D Είχαν ανακαλυφθεί τα ταξίδια στις μέρες μου!

 

Ηταν η πρώτη χρονιά που καθιερώθηκε το ταξίδι σαν βραβείο στο διαγωνισμό :)

 

Ειχες παει στη ΝΑSA?Συγχαρητηρια!!! :cheesy: Εστω και καθυστερημενα :D .Και τωρα εισαι αστροφυσικος.Μακαρι να το καταφερω και εγω αυτο.Ο καθενας θα ηθελε να ειναι στη θεση σου.Και παλι συγχαρητηρια =D> =D>

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Na ρωτήσω κάτι?Σο Βόλο για το θερινό τα μαθήματα γίνονται βράδυ?Την υπόλοιπη μέρα τι γίνεται? :-s
[΄΄Το Σύμπαν είναι μία φυσαλίδα ανάμεσα στις αμέτρητες φυσαλίδες ενός ρευστού.΄΄
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Quendi νομιζα ότι ο heal ήταν ακόμη πιο παλιός τοτε που δεν γίνονταν τα ταξίδια!

 

Oχι βρε Κωνσταντίνα, δεν είμαι και τόσο παλιός :D Είχαν ανακαλυφθεί τα ταξίδια στις μέρες μου!

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Sunny, αν και δεν έχω παρακολουθήσει τα θερινά, νομίζω πως τα μαθήματα πραγματοποιούνται απο τις 9:00 έως τις 12:00 το βράδυ και διαρκούν 1 εβδομάδα. Δεν γνωρίζω τι γίνεται την υπόλοιπη μέρα. Λογικά θα έχεις το χρόνο να απολαμβάνεις τις ομορφιές του Βόλου...!!!!! :cheesy: :cheesy:
Είμαστε όλοι μας αστρόσκονη και κάποια μέρα θα γυρίσουμε στα άστρα...!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ που παρακολούθησα το θερινό σχολείο Αστρονομίας, για να τελιώνει το θέμα, τα μαθήματα γίνονται το Βράδυ από τις 9:00 εώς στις 12:00. Την πρώτη μέρα έχουμε αστροβραδιά στα Χάνια του Πηλίου και ύστερα πηγαίνουμε σε μια ταβέρνα(δεν ξέρω αν αυτό γίνει και φέτος). Η υπόλοιπη μέρα είναι όλη δική μας!!! :mrgreen:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ποιά βαθμίδα θα πάτε, όσοι θα πάτε στο θερινό?Στην 1η(αρχάριοι),στην 2η(προχωρημένοι) ή στην 3η[πολύ προχωρημένοι(αλλά προετοιμασία για το παγκόσμιο)]?

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντως θα πάω φέτος στην 3η βαθμίδα. Πιστεύω πώς είμαι αρκετά προετοιμασμένη!!!!Αδελφούλα!!!!! :mrgreen: :mrgreen: [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: =D> =D> =D> :lol: :lol: :lol: :D :D :-({|= :-({|= :-({|= 8) 8) 8) \:D/ \:D/

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα πάω στην 2η βαθμίδα.

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω θα πάω στην τρίτη βαθμίδα φαντάζομαι ότι θα μπορώ παρακολουθήσω... :D :D :P
"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης