Jump to content

Ερώτηση για Radial Guider


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως γνωρίζουν κάποιοι από την παρέα του Astrovox αν :

1) Στο Radial Guider της Celestron στην θέση που είναι για το προσοφθάλμιο για χειροκίνητη οδήγηση μπορεί να μπει η NexImage κάμερα για αυτόματη οδήγηση ;

2) Στη θέση που μπαίνει η φωτογραφική μηχανή μπορεί να μπει μια άλλη CCD κάμερα για αστροφωτογράφηση ;

Αν ναι χρειάζεται ο αντάπτορας Celestron T-Adapter For CCD style η τέλος πάντων κάποιος άλλος αντάπτορας ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως γνωρίζουν κάποιοι από την παρέα του Astrovox αν :

1) Στο Radial Guider της Celestron στην θέση που είναι για το προσοφθάλμιο για χειροκίνητη οδήγηση μπορεί να μπει η NexImage κάμερα για αυτόματη οδήγηση ;

Ομολογω οτι ειναι κατι που δεν το σκεφτηκα αλλα ειναι εξυπνη η ιδεα και δεν βλεπω γιατι να μην ειναι εφικτο. Φυσικα υποθετω οτι η ισημερινη βαση εχει υποδοχεα για να δεχεται εντολες διορθωσεων.

 

2) Στη θέση που μπαίνει η φωτογραφική μηχανή μπορεί να μπει μια άλλη CCD κάμερα για αστροφωτογράφηση ;

Εδω δεν υπαρχει λογος να μην ειναι εφικτο ... δεν παιζει ρολο αν η καμερα ειναι CCD η αναλογικη.

 

Αν ναι χρειάζεται ο αντάπτορας Celestron T-Adapter For CCD style η τέλος πάντων κάποιος άλλος αντάπτορας ;

Σωστος. Απλα ευχομαι να μην υπαρχει τζογος οσον αφορα το πισω τμημα του εστιαστη (καμερα, ανταπτορας, radial guider).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο καλημέρα! Αν και η απάντηση του Αντώνη νομίζω ότι σε καλύπτει, να διατυπώσω δύο μονάχα σκέψεις:

Συχνά είναι δύσκολο να βρεις αστέρι αρκετά φωτεινό στο πεδίο που σου δίνει ο radial guider για να οδηγήσεις χειροκίνητα, αλλά ακόμα και όταν βρεις, το είδωλο που δίνει το μικρό πρισματάκι του RG είναι αρκετά αμυδρό. Αν θυμάμαι καλά, έχεις μικρή διάμετρο (6" SCT;), γεγονός που κάνει τα πράγματα μάλλον πιο δύσκολα σε αυτό τον τρόπο οδήγησης. Είναι πιθανό - παίζει και ο παράγοντας seeing - το guidedog ή το phd να χάνει μετά από λίγο/συχνά το αμυδρό αστέρι που θα του ορίσεις. Ωστόσο, δοκίμασέ το, αν δουλέψει θα σου λύσει τα χέρια.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νικο,

 

Η ισημερινη βαση που διαθετεις αντεχει διορθωσεις καθε 4-5 δευτερολεπτα (η περισσοτερο) η χρειαζεσαι κατι ποιο συχνο (πχ. 1-2 δευτερολεπτα);

 

Ο Ηλιας εχει απολυτο δικιο και μια λυση ειναι η καπως μακροτερη εκθεση.

 

Και κατι αλλο, τι εστιακο λογο εχει το τηλεσκλοπιο σου και αν η NexImage επιτρεπει binning οπου τεχνικα θα ειμαστε σε θεση να κανουμε χρηση ποιο μεγαλα εικοστοιχεια (pixel) ωστε η χρηση αμυδρων αστερων να ειναι ποιο αποτελεσματικη.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους .

Γεια σου Ηλία. Καλησπέρα κ. Αντώνη .

Κατ’ αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας .

Ηλία ο ανεψιός μου δεν ήρθε τελικά από Αμερική οπότε μου τα έστειλε .

Έρχονται με πλοίο στο τέλος του μήνα .

Έχοντας υπ’ όψιν το μεγάλο χρονικό διάστημα που κάνουν για να έρθουν ετοιμάζομαι για την 2η παραγγελία .

Παιδία ιδέα δεν έχω από αστροφοτωγράφηση (πρακτική) και βάση θεωρίας εεε…. τις πιο πολλές φορές απέχει από την πράξη για αυτό και είναι πολλές οι απορίες μου.

Σίγουρα όμως μεγαλύτερη διάμετρος περισσότερο φως οπότε ( αν γίνεται με το Radial Guider) καλύτερα η παρακολούθηση μέσα από 6’’ παρά από οδηγητικό μικρότερης διαμέτρου .

Ηλία η χειροκίνητη οδήγηση γίνεται μέσα από προσοφθάλμιο 12.5 ‘’ ή 5’’

και από ότι διάβασα η Neximage μοιάζει με προσοφθάλμιο 5’’ και πεδίο 50ο

άρα ότι αφορά το μέγεθος αστέρα που θα μπορώ να δώ στο laptop είναι το ίδιο (εκτός αν κάνω κάπου λάθος).

Κύριε Αντώνη έχω καταδιοπτρικό 6’’ Celestron πάνω στην EQ5 με χειριστήριο και στους δύο άξονες. Κάνοντας την μετατροπή του φοβερού Μαρίνου στο χειριστήριο έχω και αυτόματη οδήγηση μέσω laptop .

Τώρα στην αρχή φωτογράφηση Σελήνης - πλανητών και μετά βλέπουμε.

Σίγουρα θα δοκιμάσω και με την asahi Pentax MX που έχω (ασπρόμαυρες φωτό γιατί έχω όλον τον εξοπλισμό εμφάνισης φωτογραφιών).

Ε να κάνω και μια ακόμη ερώτηση . Αξίζει η αγορά ενός πιο στιβαρού τρίποδα π.χ. SX - HAL 110 (350€) ή να προσανατολίζομε στην EQ6 μια και καλή.

Και πάλι ευχαριστώ για την επικοινωνία μας.

Φιλικά

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδία ιδέα δεν έχω από αστροφοτωγράφηση (πρακτική) και βάση θεωρίας εεε…. τις πιο πολλές φορές απέχει από την πράξη για αυτό και είναι πολλές οι απορίες μου.

Αν εχεις υπομονη και επιμονη, εισαι μια χαρα.

 

Κύριε Αντώνη έχω καταδιοπτρικό 6’’ Celestron πάνω στην EQ5 με χειριστήριο και στους δύο άξονες. Κάνοντας την μετατροπή του φοβερού Μαρίνου στο χειριστήριο έχω και αυτόματη οδήγηση μέσω laptop .

Αυτο ειναι ευχαριστο και απαραιτητο .... ενα απο τα πρωτα βηματα θα ειναι το καλιμπραρισμα ωστε το λογισμικο να "μαθει" τι παλμος χρειαζεται για καθε μοναδα κινησης για να ειναι σε θεση να στειλει τους σωστους παλμους αναλογα με τις διορθωσεις που θα χρειαζονται.

 

Τώρα στην αρχή φωτογράφηση Σελήνης - πλανητών και μετά βλέπουμε.

Πολυ καλη ιδεα .... παμε βημα-βημα και η σεληνη ειναι ενα τελειο σημειο εκκινησης.

 

Σίγουρα θα δοκιμάσω και με την asahi Pentax MX που έχω (ασπρόμαυρες φωτό γιατί έχω όλον τον εξοπλισμό εμφάνισης φωτογραφιών).

Πολυ προσοχη οταν εστιαζεις ... πολλες φορες θα νομιζεις πως ηδη εχεις εστιασει αλλα δεν ειναι ετσι τα πραγματα καθως να εχεις υποψιν σου και το seeing επειδη και αυτο ειναι ενας παραγοντας τελικα ποσο ευκολο/δυσκολο εστιασουμε και με τι ακριβεια.

 

Ε να κάνω και μια ακόμη ερώτηση . Αξίζει η αγορά ενός πιο στιβαρού τρίποδα π.χ. SX - HAL 110 (350€) ή να προσανατολίζομε στην EQ6 μια και καλή.

Καλυτερα να προσφερουν τις αποψεις τους τα παιδια που εχουν εμπειρια με μια τετοια βαση. ΓΕΝΙΚΑ, οσο ποιο στιβαρη η βαση, τοσο το καλυτερο.

 

Καλη συνεχεια και καλως ηρθες στον ομορφο κοσμο της αστροφωτογραφησης! :wink:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο καλησπέρα, Προσωπικά δεν μπορώ να σου πω πολλά για το ζήτημα της φωτογραφίας μια και ασχολούμαι κατά βάση με οπτική παρατήρηση και λιγότερο με φωτογραφικούς πειραματισμούς - αν και τελευταία μου έχει ανοίξει η όρεξη ... Εξάλλου, νομίζω ότι ο Αντώνης σε κάλυψε :)

Για το radial guider, μονάχα μια δοκιμή θα δείξει αν μπορεί να λειτουργήσει, γιατί είναι πολλές οι παράμετροι...

Για τη βάση που έχεις, η EQ5 είναι υπέραρκετή για 6ιντσο SCT. Προσωπικά έχω την EQ6 την οποία αναβάθμισα πρόσφατα σε goto αλλά "φοράει" βαρύτερο καταδιοπτρικό. Αν δεν σκοπεύεις άμεσα σε αναβάθμιση σωλήνα -πάνω από 8 ίντσες- ειλικρινά δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος για αναβάθμιση της βάσης. Θα σηκώσει άνετα ΚΑΙ ένα οδηγητικό τύπου Lidl, αν δεν σου δουλέψει τελικά η λύση του radial guider.

Ειλικρινά, χαίρομαι που η αστρονομία ως ασχολία τελικά σε κράτησε :)

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους

Γεια σου Ηλία.

Νομίζω ότι εσύ ήδη έχεις αρχίσει την αστροφοτωγράφηση .

Αν θυμάμαι καλά ήδη πήρες μια ψηφιακή μηχανή και τώρα ενδιαφέρεσαι για 80mm διοπτρικό !

Άρα ήδη προηγείσαι και σε αυτόν τον τομέα.

Αλήθεια γιατί ψηφιακή και όχι CCD κάμερα ;

Βέβαια το κόστος αυτών που κοιτάζω είναι ….. παίρνω το SC 11’’ και την EQ6 pro .Δεν ξέρω αν αξίζει μια τέτοια αγορά CCD κάμερας.

Βλέπεις έχω ‘’δεί’’ μόνο μέσα από το SC 6’’ και αυτό του lidl (200 € …..νομίζω ότι για τα λεφτά του είναι πολύ καλό ειδικά ως προς την φορητότητα , το έχω πάντα μαζί μου στο αμάξι.)

Ένας άγνωστος παράγοντας για μένα (ουσιαστικός όμως ως προς τις επιλογές μου) είναι το τι μπορείς να δεις μέσα από πιο μεγάλα τηλεσκόπια .

Θεωρητικά βλέπω το μέγεθος (ειδικά μέγεθος επιφάνειας που γράφει στο ciel) και υποπτεύομαι τι μπορώ να δω μέσα από το SC 11’’ ( νομίζω μέχρι 14.7).

Ακόμη και η κόρη σου - να την χαίρεσαι - έχει πιο πολλές επιλογές.

Τέλος πάντων καλές παρατηρήσεις και αστροφοτωγραφίσεις.

Φιλικά

Νίκος

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο καλησπέρα. Σχετικά με τη σχέση διαμέτρου και το τι βλέπεις: Δεν είχα ποτέ μου σωλήνα 6". Παλαιότερα ωστόσο, είχα ένα νευτώνειο 4.25" και ένα SCT 8", ενώ τώρα έχω ένα C11. Θεωρητικά το 11άρι αν θυμάμαι καλά είναι 90% πιο φωτεινό από το 8άρι. Η διαφορά από τις 8 στις 11 ίντσες είναι κάτι παραπάνω από αισθητή, αλλά όχι η μέρα με τη νύχτα. Αν είμαι ευχαριστημένος από την αναβάθμιση: Ναι, 100%, συν το γεγονός ότι έχοντας αφήσει τη βάση μόνιμα στο εξοχικό μου, ο σωλήνας στα 13-13.5 κιλά μαζί με διαγώνιους, finders κλπ. μεταφέρεται σχετικά εύκολα.

Όσον αφορά στην κάμερα: Νίκο το είπες και μόνος σου ... κόστος. Η αλήθεια είναι ότι με CCD έχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα - βλέπε δουλειά του Αντώνη - αλλά με πολύ δουλειά και με μεγάλο οικονομικό κόστος.

Από την άλλη, με μια DSLR μπορείς με μικρές εκθέσεις για σχετικά φωτεινά αντικείμενα να έχεις απίστευτα αποτελέσματα. Είχα ένα έγχρωμο απλό DSI. Όταν είδα από το φίλο Kostaki τι βγάζει μια Canon 300 ή 350d και το κυριότερο με τι τρόπο τα βγάζει (χωρίς υπολογιστή, χωρίς καλώδια, χωρίς να ψάχνεις να κεντράρεις μισή ώρα στο μικρό εμβαδόν του CCD το θέμα - που πολλές φορές δεν φαίνεται- με τεράστια ανάλυση - 2048Χ1360 για την 300D και όχι για παράδειγμα 640Χ480 - έβαλα πλώρη για DSLR.

Αν συνδυάσεις και έναν 6.3 focal reducer μαζί με τη μηχανή, έχεις ένα αρκετά μεγάλο πεδίο - ακόμα και στο C11, δεν το συζητάμε στο C6 ή σε ένα C8 - σχετικά χωρίς βινιετάρισμα για να παίξεις.

Αν πάλι θέλεις να προχωρήσεις πιο πέρα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την DSLR σαν να ήταν αστρονομική κάμερα: Ένα σειριακό ή παράλληλο καλώδιο, το DSLRfocus και ένας υπολογιστής και μπορείς να προγραμματίσεις σειρά μεγάλων εκθέσεων, να αφήσεις το σύστημα να δουλεύει και να γυρίσεις μετά από κάποια ώρα να μαζέψεις τα αποτελέσματα. Τόσο απλά...

Αργότερα - και εννοώ πολύ αργότερα - βλέπουμε για κανονικό CCD... Εννοείται ότι το DSI έφυγε και από ότι έχω δει, έχει πάει σε άξια χέρια.

Προς το παρόν, προς το τέλος της βραδιάς όταν τα μάτια έχουν κουραστεί και ο σωλήνας έχει παρακρυώσει, εκεί που άλλες φορές θα τα μάζευα, τώρα έχω τη δυνατότητα να συνεχίσω τη βραδιά με την κάμερα.

Για να είμαι ειλικρινής, τον τελευταίο καιρό ότι εξόρμηση έχω κάνει στο εξοχικό μόνος μου ή με παρέα, έχω φάει την περισσότερη βραδιά με δοκιμές της DSLR και λιγότερο με παρατήρηση :lol:

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους και καλή Σαρακοστή .

Γεια σου Ηλία .

Από ότι καταλαβαίνω ήδη ασχολείσαι σοβαρά με την αστροφωτογράφηση.

Νομίζω ότι αυτό είναι πολύ καλό γιατί χρειάζεται τελικά να διευρύνουμε τις γνώσεις και τα ενδιαφέροντά μας .

Εγώ (αν και είμαι προς το παρόν σε θεωρητικό επίπεδο ακόμη) ήδη έχω απορίες που από ότι διαβάζω σε συζητήσεις ίσως λυθούν στην πράξη .

Καλά για τον εξοπλισμό του κ . Αντώνη δεν το συζητάω … ο άνθρωπος έχει πολύ μα πολύ πάθος με την αστρονομία γενικά και είναι τυχερός που έχει ή εξοικονομεί χρόνο και ασχολείται .

Βλέπω όμως γενικά και πάρα πολύ καλές φωτογραφίες π.χ. με το Vixen 81mm αποχρωματικό και γενικά με όχι και τόσο ακριβά και μεγάλα τηλεσκόπια . Επίσης με κάμερα σαν αυτή που έχεις εσύ , οπότε αρχίζουν να μπαίνουν και σε μένα τέτοιες ιδέες. Το λέω αυτό γιατί με φίλμ από ότι διάβασα χρειάζεται πολύ σκοτεινός ουρανός και γενικά οι δυσκολίες είναι περισσότερες .

Ένα μεγάλο πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει βιβλίο στα Ελληνικά σχετικά με την αστροφωτογράφηση με CCD ή ψηφιακή (όχι με φίλμ και με την φωτογραφική μηχανή) ή τουλάχιστον εγώ δεν ξέρω για κάτι τέτοιο οπότε ότι μαθαίνει κανείς είναι από τις συζητήσεις κυρίως των μελών του astrovox .

Νομίζω ότι είδα μια φωτογραφία σου του Κρόνου αν δεν κάνω λάθος .

Περιμένω να δώ και άλλες , όχι τίποτε άλλο αλλά να για να παίρνουμε κουράγιο και εμείς οι « νέοι » στο χόμπυ.

Φιλικά

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης