Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι γνωστό ότι ο φορέας του διανύσματος της στροφορμής της Γης λόγω ιδιοπεριστροφής σχηματίζει με τον κάθετο(ως προς την απόσταση Γης Ηλιου)γωνία 23 αν δεν κάνω λάθος μοιρών.Εφόσον η Γη δεν είναι σφαιρική λογικά λόγω της ελξης από τον ήλιο δεν θα έπρεπε η γωνία αυτή να μειώνεται συνεχώς ώσπου να εκμηδενιστεί?Αν κανω λάθος συγγνωμή...
Αυτά για το βιβλιάριό σας...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε Αλέξανδρε στο έχω πεί, πιστέυω ότι η γωνία αυτή θα μεταβάλλεται όντως μέχρι να εκμηδενιστεί αλλά με τις προυποθέσεις ότι αυτό χρειάζεται πχ. για να μεταβληθεί κατα μία μοίρα χρειάζεται πολύ καιρό, με βάση υπολογισμούς που κάνω τώρα στα γρήγορα έχει ρυθμό μεταβολής 7 μοίρες ανα δισεκατομύριο χρόνια, και ότι αυτή η γωνία θα συνεχίστει να αλλάζει και μετά τον εκμηδενισμό της. Αυτό έχω συμπεράνει εγώ αν διαφωνείς το καταλαβαίνω, εξάλλου ουκ ολιγες φορές διαφωνείς με τα σοφά μου λόγια.... 8)
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου οι υπολογισμοί είναι πολύ απλοί αν και οι συγκεκριμένοι έγιναν γρήγορα και παρουσιάζουν μεγάλες αποκλίσεις από την πραγματικότητα! Σκέψου ότι καθώς η Γη αποκολίθηκε απο το Μητρικό Άστρο σαν υλικό σώμα θα είχε κάποια ταχύτητα στροφορμή επιτάχυνση κτλ. Ετσι λοιπόν εάν τα στοιχεία που έχω και έδωσε ο Αλέξανδρος είναι σωστά η γη θα ξεκίνησε να εκτελεί αυτή την κίνηση ως διάπυρο σώμα όταν σταθεροποιήθηκε στη συγκρεκριμένη θέση ,πρίν από 4,3 δισεκατομύρια χρόνια, πράγμα που μας λέει ότι εάν το λογικό συμπέρασμα είναι και πραγματικότητα, τότε η γή ή δεν έχει ολοκληρώσει ακόμα περιστροφή του άξονά της κατα 180 μοίρες ή έχει ολοκληρώσει τουλάχιστον μία περιστροφή! Απο αυτές τις σκέψεις έκανα τους υπολογισμούς μου αν και λανθασμένοι στη συγκεκριμένοι περιπτωση! Και αν δεν το κατάλαβες ακόμη πάρε ως περιπτώσεις αυτά που σου είπα και σχηματισε αναλογία μοιρών και ηλικίας της Γής! Φιλικά Κώστας!!! :idea:
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι γεια,

 

Πάντως το ερώτημα που έθεσε ο Αλεξάνδρος παραμένει. Εκτός από την απλή λογική που εξέφρασε ο υπέρτατος φυσικός κος Τσατσαρούνος, υπάρχει κάποια άλλη βάση για να προσεγγίσουμε το ζήτημα;

 

Υπάρχει μήπως κάποιος που να γνωρίζει περισσότερα για αυτό το ζήτημα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

An den kanw lathos oi teleftaies thewries den miloun gia apokollisi apo to mitriko astro alla gia dimiourgia tis gis apo en disko daxtylio swmatidion pou ipirxe giro apo ton ilio meta tin gennisi tou(protoplanetary disk). I peristrofi tis gis gyrw apo ton aksona tis meta arxise.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου Στάθη είσαι φοβερός! Το ξέρω ότι αυτό που είπα ήταν τραβηγμένο αλλά μπορείς να την πάρεις ώς μία άποψη! Που ξέρεις, μπορεί σε 7-8 χιλιάδες χρόνια να αποδειχτούν όσα είπα και να θεωρηθώ ένας δευτερος Αρίσταρχος! Παρότι έχω διαβάσει μερικά πράγματα αυτό που είπε ο Σεργιος δεν το 'ξερα, καλύτερα, δεν είχα ιδέα αλλά αυτό δεν ταιριάζει με μία θεωρία πάνω στη δημιουργία της σελήνης ή κανω λάθος! Αναμένω νέες ιδέες!

 

Ο υπέρτατος φυσικός της γειτονιάς σας!!!! :shock:

Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

File Kwstantine den kserw an exeis ypopsi sou kapia alli thewria pantws i thewria pou gnwrizw oti epikratei ta teleftaia xronia gia tin dimiourgia tis selinis einai oti proirthe apo tin enwsi twn thrafsmatwn pou skorpistikan gyrw apo ti gi meta apo tin sygkrousi tis me ena swma me megethos paromoi me afto tou Ari. Afti i thewria pantws tairiazei me tin thewria tou prwtoplanetary disk.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Αγαπητοί φίλοι

 

Αν μου επιτρέπεται θα δώσω κι εγώ μια απάντηση στο αρχικό ερώτημα με τον άξονα της Γης. Η Γη σύμφωνα με την Μηχανική Στερεού Σώματος συμπεριφέρεται σαν στρόμβος δηλαδή σαν σβούρα. Επειδή ο Ήλιος και η Σελήνη εξασκούν πάνω της ροπή της οποίας το διάνυσμα είναι κάθετο στην στροφορμή της Γης, αυτό έχει σας αποτέλεσμα να προκαλεί μετατόπιση του διανύσματος της στροφορμής και κατ' επέκταση του άξονα περιστροφής της πάνω σ' ένα κώνο του οποίου η γωνία της κορυφής του (apex angle) παραμένει σταθερή. Αυτό το φαινόμενο είναι γνωστό ως μετάπτωση. Άρα στην ουσία η γωνία που σχηματίζει η εκλειπτική με το ισημερινό επίπεδο αυξομειώνεται μεταξύ -23.44 μοιρών και 23.44 μοιρών κάνοντας ένα πλήρη κύκλο κάθε 26000 χρόνια . Έτσι ο άξονας περιστροφής της Γης σε 12000 χρόνια θα δείχνει στον Βεγκα και όχι στον Πολικό αστέρα.

 

Η Γη επίσης επιβραδύνεται λόγω των τριβών που εξασκούν τα παλιρροϊκά φαινομένων που προκαλεί η Σελήνη και αυτή η επιβράδυνση έχει ως αποτέλεσμα να μεταφέρεται ιδιοστροφορμή από τη Γη στην Σελήνη μιας και η συνολική στροφορμή των δυο σωμάτων παραμένει σταθερή. Αυτή η αύξηση της Σεληνιακής στροφορμής είναι ισοδύναμη με απομάκρυνση της Σελήνης από τη Γη.

 

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

 

Φιλικά

Αντώνης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης