Jump to content

BOHΘEIA (ΒΑΣΗ ΓΙΑ DOB 8")


antony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΕΧΩ ΕΝΑ 8" DOB ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΒΑΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΨΗΛΑ ΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΜΟΥ.ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΣΗ ΜΟΥ. :cry:

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΗΣ... ΚΑΘΕ ΙΔΕΑ

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ :idea:

ΓΝΩΡΙΖΩ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ ΤΩΝ DOBS ΕΛΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Antony

Κι εγώ σκέφτομαι να αγοράσω ένα 8άρι Dob και νομίζω ότι πάντα θα παρατηρώ καθιστός, άρα δεν θάχω σημαντικό πρόβλημα.

Εσύ αλήθεια από ποιά θέση παρατηρείς;

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω δεί στον Νομικό μία καρέλα ειδική για τηλεσκόπια. εχει διάφορες βαθμίδες ύψους. Δέν ξέρω αν είναι ικανοποιητική για το τηλεσκόπιό σου γιατί δέν είδα το ανώτερο και το κατώτερο σημείο, πάντως πιστεύω πώς για τήν περίπτωσή σου μάλον πρέπει να είναι η καλύτερη λύση και όχι κάποια πρόσθετη βάση
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΝ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΗ RELAX ΤΟΥ ΝΟΜΙΚΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΑΠΟ 54 ΕΩΣ 80 cm ΜΕ 9 ΘΕΣΕΙΣ ΡΥΘΜΙΣΗΣ.ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣ ΚΑΘΙΣΤΟΣ.ΣΤΑ ΞΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΤΙ ΞΥΛΙΝΑ ΚΟΥΤΙΑ ΠΟΥ ΑΠΛΩΣ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙΣ ΠΙΟ ΨΗΛΑ ΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΙΟΥ ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣ ΣΤΟ ΖΕΝΙΘ.ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΑΠΟΚΤΑ ΕΝΑ ΥΨΟΣ ΜΕΓΕΘΟΥΣ

ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ 15".ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ.

ΦΙΛΙΚΑ ΑΝΤΩΝΗΣ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φίλε Antony,

 

Με προβλημάτισε το ερώτημα σου και έκανα μια αναζήτηση στο Internet, όπου βρήκα ένα σχετικό άρθρο. Επειδή το άρθρο βρίσκεται σε ένα μεγάλο pdf, το έκοψα και το έβαλα στη σελίδα http://www.rege.org/astro/el/articles/constructions/dobinchair.html

 

Δεν ξέρω αν η ιδέα αυτή σε εξυπηρετεί καθόλου, αλλά αξίζει να τη δεις.

 

 

Φιλικά

 

 

Στάθης Αλεξόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Στάθη

κατι ανάλογο σκέφτομαι και εγώ ίσως ξύλινο κουτί για πιο σταθερό.

Νομίζω οτι βλέπουμε όρθιοι και καθόμαστε για λίγη ξεκούραση.

Είδα πάντως οτι αν ψάξω :shock: για (ground board for dobs ) στο δίκτυο υπάρχουν αρκετές ιδέες. Ευχαριστώ για την προσπάθεια και την ιδέα.

ΦΙΛΙΚΑ ΑΝΤΩΝΗΣ :wink:

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Geia xara!

kala poso mhkos exi to dob sou??

Egw exw homemade 8" f/4.5 pou einai konto kai parathrw kathistos eite se karekla eite se skamni(exw ypsos 1,82).

Mhn pareis tipota apo to emporio, sta dobs h thesh tou prosofthalmiou den mporei na parei eksairetika aboles theseis.Pare ena aplo ksylino kouti.Einai poly boliko, kathe fora tha to gyrnas sthn meria pou boleyei etsi wste na kathesai sto katallhlo ypsos,an kai kata th gnwmh mou kai ena aplo kareklaki h skamni kanei mia xara.Den yparxei logos oute neo rocker box na ftiakseis oute na baleis panw se koutia to to olo thleskopio kai na meiwseis thn statherothta tou.

Diafwnw me to:

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣ ΚΑΘΙΣΤΟΣ

Safws kai einai OTI kalytero na parathreis kathistos.Eisai ksekourastos den piezeis ton eayto sou kai blepeis kalytera.

 

Katharous Ouranous!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Έχω ενα Orion SkyQuest XT8, 2 χρόνια τώρα. Δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με την τοποθέτηση του προσοφθαλμίου. Εννοείται οτι παρατηρώ καθιστός, που είναι απαραίτητο, καθώς συγκεντρώνεσαι περισσότερο στην εικόνα και την κρατάς σταθερή. Σε μερικές περιπτώσεις, έπρεπε να ανεβάσω το dob, και αποδείχτηκε ιδανικό ενα ξύλινο κουτί, με επιφάνεια λίγο μεγαλύτερη της βάσης. Είναι σταθερό, και δεν μπλέκεται στα πόδια μου. 8)
Stay True
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ.

ΕΚΑΝΑ ΒΑΣΗ ΕΝΑ ΤΡΑΠΕΖΑΚΙ ( 40 cm ΥΨΟΣ ) ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΑΘΕΡΟ .

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΟΡΘΙΟΣ .

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ

ΦΙΛΙΚΑ

ΑΝΤΩΝΗΣ :wink:

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλε Antony,

αφού προτιμάς να παρατηρείς όρθιος, πραγματικά ένα μικρό τραπεζάκι κάτω από το Dobsonian είναι πολύ βολική λύση. Για να έχει όμως την απαιτούμενη σταθερότητα για τις μεγάλες μεγεθύνσεις, πρέπει να είναι φτιγμένο από παχύ ξύλο, και να έχει οπωσδήποτε ΤΡΙΑ πόδια ώστε να μην "κουτσαίνει" πουθενά. Αν πιάνουν τα χέρια σου, μπορείς να φτιάξεις ένα μόνος σου με πόδια που θα διπλώνουν προς τα μέσα, χωρίς να θυσιαστεί η σταθερότητα. Έτσι θα μεταφέρεται και θα αποθηκεύεται πιό εύκολα.

Εναλλακτικά, μπορείς να βιδώσεις κάτω από την αρχική βάση του τηλεσκοπίου τρία ξύλινα στελέχη, πάνω στα οποία θα προσαμόζεις όποτε θέλεις τρία ξύλινα πόδια. (Η στερέωση τους μπορεί να γίνεται πχ. με μια μεγάλη βίδα για το καθένα, αρκεί να έχουν σχεδιαστεί σωστά). Αυτή είναι η πιό λιτή λύση και μάλλον και η πιό σταθερή.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης