Jump to content

Πιστεύετε στα UFO;


debora

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 248
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Γειά χαρά

Με τα δισ. άστρα Χ δισ. γαλαξίες Χ μερικούς πλανήτες το κάθε άστρο , θα ήταν πολύ περίεργο να μην υπάρχουν εξωγήινοι (και κατ'επέκταση UFO).

Γιά να υπάρξει όμως πιθανότητα ένας γήινος να συναντήσει εξωγήινους, πρέπει να "συμμαχήσουν" πολλοί παράγοντες, π.χ. ο πολιτισμός τους να έχει αναπτυχθεί μέσα στο ίδιο χρονικό "παράθυρο" με τον δικό μας, να γνωρίζουν με κάποιο τρόπο ότι εδώ υπάρχουν άλλα "νοήμονα" όντα και φυσικά να έχουν την (εξωπραγματική για μας) δυνατότητα να διανύσουν κολλοσιαίες αποστάσεις σε μικρό (γι'αυτούς) σχετικά χρονικό διάστημα.

Κατά τη γνώμη μου, εάν οι υποψήφιοι εξωγήινοι επισκέπτες έχουν τέτοιες δυνατότητες, η επίσκεψή τους στη Γη θα ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής και δεν θα χωρούσε καμιά αμφισβήτηση για την παρουσία τους-μερικά έντυπα που ασχολούνται με μεταφυσικά φαινόμενα αρέσκονται να επιδίδονται στο παιχνίδι:TA UFO ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΥΝΩΜΟΣΙΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΤΑ ΚΡΥΒΟΥΝ !!!

Τα τελευταία (έντυπα) είναι και τα μόνα "UFO" που εγώ έχω δει !!!

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λαμβάνοντας υπόψη τα δισεκατομμύρια άστρα που περιλαμβάνει ο Γαλαξίας μας και τους δισεκατομμύρια γαλαξίες που υπάρχουν στο σύμπαν, θεωρώ ότι είναι αδύνατον ζωή να υπάρχει μόνο σε ένα μικρό πλανήτη (Γη), το οποίο ανήκει σε ένα μεσαίου μεγέθους άστρου (Ήλιος μας), ο οποίος ανήκει σε έναν μεσαίου μεγέθους Γαλαξία (ο Γαλαξίας μας).

 

Λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω, θα σου έλεγα φίλη μου με το ωραίο όνομα, ότι ΝΑΙ πιστέυω ότι υπάρχουν εξωγήινοι. Το θέμα είναι πως θα είναι η ζωή εκεί έξω. Εδώ θα λέγαμε ότι η ζωή έχει βάση το νερό, κάπου αλλού μπορεί όχι.

 

Πάντως όπως και να έχει, πιστεύω ότι υπάρχει ζωή κάπου (ίσως και να είναι συχνό φαινόμενο στο σύμπαν), η οποία ζει με συνθήκες όμοιες με τις δικές μας, αλλά και ζωή που αναπτύσσεται σε συνθήκες τελείως διαφορετικές απο τις δικές μας και υποθέτουμε ότι εκεί δεν γίνεται να υπάρχει ζωή.

 

The Truth is out there........

APM Astrograph 107, Baader Steeltrack Focuser, NEQ6 Pro

ATIK 314L+, QHY5, Starlight Xp. USB Filter Wheel

 

http://astrophotographia.blogspot.com

http://photographiaHD.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά δεν ξέρω αν πιστεύω στην ύπαρξη άλλης ζωής . Μόνο που κάποτε όταν υπηρετούσα φαντάρος μου έτυχε κάποιο επεισόδιο , που ακόμα δεν το έχω καταλάβει . Σε μια περιπολία στα Ελληνοαλβανικά σύνορα , το 1977 , μπήκαμε με το jeep , σε κάποια χαράδρα . Η διαδρομή ήταν περίπου 20 λεπτά . Όταν βγήκαμε , τα ρολόγια μας , έδειχναν ακριβώς 20 λεπτά την διαδρομή που κάναμε και πρέπει να πω , ότι όλα τα ρολόγια των επιβαινόντων στο jeep στρατιωτών συμφωνούσαν , μόνο που τα ρολόγια των υπολοίπων που μας περίμεναν έξω απ' την χαράδρα , ΟΛΩΝ επισημαίνω , έδειχναν μια ώρα μπροστά . Που χάθηκε αυτή η ώρα ;
ΜΙΚΡΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ασε με να μαντέψω.

 

Ηταν μια βραδιά της Ανοιξης περασμένα μεσάνυχτα.

 

Αν ζορισθώ λίγο μπορώ να θυμηθώ μέρα και ώρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Geia sou debora!

Eyxaristw gia ta xronia polla.Na sai kala!

Oso gia ta UFO... oti kai na exeis dei mporei na mhn kserw ti htan, kserw omws oti sigoura den htan .... diasthmoploio ekswghinwn :-)

 

Kala na pernas!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O φίλος Γιώργος είναι κατηγορηματικός υπέρ του όχι (Σχέδιο Ανάν μου θυμίζει :-ΡΡ). Θα συμφωνήσω με την Debora, στο αν έχεις δει κάτι (όχι ντε και καλά να είναι ΑΤΙΑ), θα σου μείνει πάντα στο μυαλό. Θα σας πω, μία εμπειρία που έζησα και δεν θα την ξεχάσω ποτέ μου.

Το παρακάτω περιστατικό, έχει μείνει γνωστό σαν περιστατικό της Αταλάντης και πολλοί θα έχουν ακούσει και θα έχουν διαβάσει για αυτό.

 

Ένα καλοκαίρι του 1990 (τότε ήμουν μόλις 10 ετών), θυμάμαι καθόμουν στο πίσω κάθισμα του αυτοκινήτου και γυρίζαμε με τους γονείς μου στο σπίτι μας στον Πειραιά. Καθώς χάζευα απο το τζάμι του αυτοκινήτου, είδα μία ακολουθία απο λάμψεις στον ουρανό (έντονα θυμάμαι το κίτρινο). Το είδε και η μητέρα μου. Αμέσως ρώτησα: Μπαμπά, μαμά τι είναι αυτό;; Την επόμενη μέρα θυμάμαι οι γονείς μου, μου έφεραν εφημερίδα που έγραφε για το περιστατικό και οι μάρτυρες ήταν από την Β. Ελλάδα ως και την Πελ/σο.

 

Το συγκεκριμένο περιστατικό, έμεινε για πάντα στην μνήμη μου. Χρόνια αργότερα, προσπάθησα να βρώ να διαβάσω για εκείνο το περιστατικό. Οι καταθέσεις συνοψίζονταν: 12 με 17 φωτεινά αντικείμενα απο την Αττική, κατευθύνθηκαν προς την Β Ελλάδα, από εκεί προς τα κάτω. Στην Αταλάντη, σύμφωνα με τους μάρτυρες, το ένα έπαθε βλάβη και συνετρίβη ή προσγειώθηκε (σύμφωνα με άλλους).

Στην περιοχή είχε σχηματιστεί ένα τέλειος κύκλος ενώ ανάμεσα στα απομεινάρια, μερικά αντικείμενα θύμιζαν γήινη τεχνολογία και μερικά όχι.

Η Πολεμική Αεροπορία, η οποία και εξέτασε στο ερευνητικό κέντρο τα απομεινάρια, υποστήριξε ότι ήταν Σοβιετικός Δορυφόρος, ο οποίος και συνετρίβη. Αρκετοί Αστρονόμοι μίλησαν για το σμήνος μετεωριτών Περσίδες, αγνοώντας τις μαρτυρίες.

Όπως και να έχει (δεν με ενδιαφέρει αν ήταν ή όχι ATIA), το συγκεκριμένο περιστατικό απο το οποίο είχα μια εμπειρία (έστω και να δω την λάμψη απο τον Πειραιά), χαράκτηκε για πάντα στην παιδική μου μνήμη και δεν θα το ξεχάσω ποτέ μου.

APM Astrograph 107, Baader Steeltrack Focuser, NEQ6 Pro

ATIK 314L+, QHY5, Starlight Xp. USB Filter Wheel

 

http://astrophotographia.blogspot.com

http://photographiaHD.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

File crusader,

h apanthsh pou edwsa sthn debora kalyptei kai esena :-)

Stamatw edw ta postings mou,den xaramizw allo xwro kai xrono na syzhtw peri UFO.

 

Kala na pernate

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ok, Giowrgo! Pantws, min eisai toso katigorimatikos, kai pote min peis pote! Eyxomai loipon na exeis k sy kapote mia tetoia empeiria (na deis ena UFO, dld opws eixa egw tin "tyxi"!), k tote xwris amfivolia, den tha exeis pws alliws na to eksigiseis.

 

Egw otan imoun pio mikri, panta provlimatizomoun gia to sympan, tous allous galaksies, alla vasika gia to an yparxoun ontws UFO, mexri ti stigmi pou eida, kai pragmatika PISTHKA!! Isws an exei dei kai kanenas apo sas, na katalavainei ti ennow!!

 

:)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

geia sas paidia! den mou exei tyxei pote na dw ufo kai oute prokeitai nomizw pote na dw...! einai dynaton enw kathimerina xiliades astrnonomoi paratiroun leptomerestata ton ourano na mhn exoun dei tipota kai merikoi na epimenoun stis eksigiseis orismenon fysikwn fenomenwn me tin theoria ton ufo... sorry gia tin apogoiteusi alla einai ligo kUFO na pisteuoume pos mas exoun episkeftei exoghinoi...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι γειά σας και πάλι

από τη συζήτηση που έχει μέχρι τώρα γίνει αλλά κι από προηγούμενες σε σχέση με το αντικείμενο, που γίνονται εδώ και (συμπτωματικά μήπως) 80 περίπου χρόνια, έχω μερικές παρατηρήσεις / απορίες:

Στις περισσότερες "μαρτυρίες" εμφάνισης, τα UFO έχουν μεγάλες ομοιότητες με ανθρώπινες αντίστοιχες κατασκευές. Π.χ. "πετούν" με ταχύτητες ορατές απο τους παρατηρητές (όπως περίπου τα αεροσκάφη), ή ακόμη και οι διαστάσεις τους είναι παρόμοιες. Γιατί άραγε τα όντα ενός άλλου πολιτισμού, από έναν πιθανά τελείως διαφορετικό στη βιολογική του μορφή ή και στις ενεργειακές του πηγές κόσμο, έχουν (και ταξιδεύουν ακόμη και διαστρικά) σκάφη παρόμοια των ανθρώπινων; Δεν θα μπορούσαν τα άτομα του παραπάνω πολιτισμού να έχουν το μέγεθος των δικών μας μυρμηγκιών ή ακόμη μικρότερα (οπότε και πρακτικά αόρατα σκάφη); Επίσης στην πλειοψηφία τους έχουν κάποιες φωτεινές πηγές (σαν φώτα πλοήγησης/προειδοποίησης) επάνω τους. Γιατί οι εξωγήινοι χρησιμοποιούν φωτ.πηγές στα σκάφη τους (και μάλιστα με το ορατό από ανθρώπους μήκος κύματος φωτός); Εκείνοι θα μπορούσαν να δουν και να πλοηγηθούν άνετα (όπως κι εμείς τα τελευταία χρόνια) με φωτισμό από υπέρυθρες ή ραδιοκύματα αόρατα πάντα από τους υποψήφιους "μάρτυρες". Ακόμη πιό έντονη είναι η απορία μου σχετικά με ατυχήματα και συντρίμμια "UFO": μιά μηχανή που έχει την απίθανη -γιά τα ανθρώπινα δεδομένα- δυνατότητα να ταξιδεύει επανειλλημένα (οι μαρτυρίες είναι άλλωστε πολλές), απο του δ***ου τη μητέρα σε ένα μακρινό πλανήτη, έχει "παθολογία" βλαβών παρόμοια με την ανθρώπινη -υποδεέστερη φυσικά- τεχνολογία κατασκευής ιπτάμενων μηχανών!

 

Αλλά η κυριότερη απορία μου είναι:

Ποιά είναι η κοινωνική/βιολογική/επιστημονική "ανάγκη" ενός εξωγήινου πολιτισμού, να κάνει συνεχώς ταξίδια σε ένα μακρινό τόπο (στη γή π.χ.) που φιλοξενεί επίσης έναν (σχετικά :wink: ) πολιτισμένο κόσμο -την ανθρωπότητα- χωρίς να θέλει να έλθει σε πραγματική επαφή μαζί του, έτσι ώστε να μην κάνει ποτέ απολύτως προφανές το γεγονός των επίσκέψεών του στο σύνολο των κατοίκων του; Αν είναι όντως έτσι, τότε πρέπει να δεχθώ κάτι από τα εξής:

α. Παρότι δεν θέλουν οι ίδιοι οι εξωγήινοι να εμφανιστούν (και παρά τις υπεράνθρωπες δυνατότητές τους), τελικά τους "πιάνουν" τα ανθρώπινα μάτια -ακόμη και συνηθισμένων ανθρώπων που έχουν μεγάλη άγνοια γιά την αιτία πολλών καθημερινών φαινομένων (αλλά και δυσανάλογα μεγάλη βεβαιότητα για την ερμηνεία τους).

β. Οι εξωγήινοι έχουν έλθει σε επαφή με κάποιους "μεγαλόσχημους" στη γή , π.χ. Αμερικανική ηγεσία, ηγέτες θρησκευτικών/μεταφυσικών οργανώσεων, κάποιους "κακούς " κλπ., αλλά μιά πολύ καλά στημένη συνομωσία μας κρύβει το γεγονός.

Από τα παραπάνω έχω διαμορφώσει την άποψη ότι:

Ενώ όλοι αναγνωρίζουμε τις δυνατότητες (βιολογικές/ενεργειακές κ.α.) που πρέπει να έχει κάποιος ταξιδιώτης διαστημικών αποστάσεων, παρόλα αυτά τον "υποβιβάζουμε" σε ανθρώπινα μεγέθη ως προς τις διαστάσεις του, την τεχνολογία του, τις "γκάφες" του στα ταξίδια του και στις επαφές του, μόνο και μόνο επειδή έτσι μπορεί γίνει κατανοητός από τους περισσότερους από μας.

Και πάντα έχω κατά νου (κάτι σαν πρόληψη), ότι οι "UFOλογία" έχει αναδειχθεί σε ένα τόσο τεράστιο εμπόριο εκδόσεων, θεαμάτων, εκδηλώσεων, θρησκευτικών οργανώσεων (scientology κλπ.) ακόμη και τουρισμού με μεγάλη απήχηση στις μάζες, έτσι που κάποιος δεν μπορεί να είναι ποτέ σίγουρος τι είναι αυτό που συνομοτεί εναντίον του: Οι "κακοί" της γης που του κρύβουν την αλήθεια, οι ίδιοι οι "καμικάζι" του διαστήματος, το ανθηρό UFOεμπόριο, ή τελικά ο εγωισμός του που ικανοποιείται ερμηνεύοντας αυθαίρετα "φοβερά μαντάτα" που εντυπωσιάζουν τις παρέες σε μεταφυσικές τους αναζητήσεις;

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κυρίες και κύριοι,

 

Αυτό το θέμα ήδη συγκέντρωσε 14 δημοσιεύσεις εκ των οποίων τρεις αποτελούν μαρτυρία ανεξήγητων φαινομένων. Θα ήθελα να το τονίσω αυτό. Τρείς μαρτυρες γεγονότων.

 

Πριν αρχίσουν να υπάρχουν κατηγορίες, θα ήθελα να σας θυμίσω ότι το forum αυτό αποτελεί χώρο συζητήσεων μεταξύ φίλων της αστροπαρατήρησης.

 

Μια ειδική ομάδα ανθρώπων που αναλώνει το χρόνο της παρατηρώντας τον ουρανό και γνωρίζει πόσο συστηματικά γίνεται αυτή η προσπάθεια και τι πιθανότητες έχει κάποιο σημείο του ουρανού να μείνει απαρατήρητο.

 

Από διάφορα project ερασιτεχνών αστρονόμων που κάνουν παρατηρήσεις είτε μεταβλητών αστέρων είτε πτώσεων αντικειμένων στην επιφάνεια της Σελήνης μου δημιουργείται η εντύπωση ότι δεν υπάρχει χρονική στιγμή που ο ουρανός να μην παρατηρείται.

 

Ολες αυτές οι παρατηρήσεις, ερασιτεχνικές και επιστημονικές έχουν καταγραφεί και έχουν οδηγήσει σε μια σειρά από δημοσιεύσεις.

 

Θα ήθελα με τη σειρά μου να κάνω την ερώτηση που ξεκίνησε αυτή τη συζήτηση.

 

Υπάρχουν λοιπόν μη καταγεγραμένα περιστατικά εμφάνισης ATIA;

 

 

Ο Θεός και τα UFO αποτελούν μέρος της συνείδησης των ανθρώπων (στο παρόν).

 

 

 

Στάθης Αλεξόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Στάθη

γιά την ακρίβεια ένα αόριστο ανεξήγητο φαινόμενο, ένα με πιθανή ερμηνεία λόγω της "φαντασμαγορίας" του και μιά βεβαιότητα !

Από την άλλη, νομίζω ότι το δυσκολότερο στα επιστημονικά πράγματα αλλά και στην ανθρώπινη ιστορία γενικότερα είναι να αποδείξει κανείς ότι κάτι ΔΕΝ υπάρχει, όπως ο Θεός και τα UFO φυσικά. Έτσι δεν βλέπω γιατί η συχνή παρατήρηση του νυχτερινού ουρανού από κάποιους ανθρώπους μπορεί να αποκλείσει το ενδεχόμενο εμφάνισης εξωγήινων αντικειμένων/όντων σε συγκεκριμένες χρονικές στιγμές και άτομα.

Κι αυτό που με κάνει πιό σκεπτικό -ακόμη και απο τις "εξωγήινες" επισκέψεις- είναι οι βεβαιότητες όπως "Αυτό που είδα ήταν σίγουρα UFO" ή "κοιτάξαμε εμείς και δεν είδαμε τίποτα" !

 

Φιλικά

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρώτα από όλα να χαιρετίσω τη συγγραφέα του forum και δεύτερον τα παιδιά απ' την Αστροπαρέα του Πειραιά! Όσο για το θέμα των ufo ας κάνουμε μία ανάλυση του πράγματος παρότι έχει τύχει να παρατηρήσω και εγώ αναλογα φαινόμενα και ειλικρινά δεν με ενοχλέι ούτε να προσγειωθεί εξωγήινος στο σπίτι μου αρκεί να είναι πολιτισμένος και να μην μου γκρεμίσει το μπαλκόνι γιατί κούνια που τον κούναγε! Η περίπτωση λοιπόν να υπάρχουν εξωγήινοι και να κατασκοπεύουν τη Γή είναι μικρές αν και υπαρκτές χωρίς αμφισβήτηση, ωστόσο για να δει κάποιος ένα τέτοιο ιπτάμενο αντικείμενο έιναι ακόμα μικρότερες, γιατι μία αργανωμένη εξερεύνηση του πλανήτη μας απο εξωγήινους θα ήταν επίσης και καλά σχεδιασμένη προκειμένου να την εντοπίσει κάποιος, υπο άλλες συνθήκες θα πρέπει η κυκλοφορία των ufo να είναι πολύ πυκνή, συνεπάγεται ότι αγαπητή debora ή πολύ τυχερή ήσουνα ή τα μάτια σου έκαναν πουλάκια! Από εκεί και πέρα αν θεωρήσουμε πιθάνη την περίπτωση των εξωγήινων, υπάρχουν χάρτες δικοί μου και άλλοι οι οποίοι σκιαγραφούν κάποιες περιοχές και πορείες στην Ελλάδα που θεωρείται ότι περνάνε ufo κυρίως στα νησιά των κυκλάδων και κινείται ανοδικά εώς τον Καύκασο αν όμως μιλάμε για Αττική οι πιθανότερες περιοχές έιναι το Σούνιο και η Πεντέλη! Για περισσότερες πληροφορίες θέλω ερωτήσεις! Φιλικά Κώστας!! :wink:
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κωνσταντίνε γειά χαρά

Εάν η debora θεωρείται τυχερή για την ανακάλυψή της, εγώ θεωρώ τον εαυτό μου επίσης τυχερό γιατί κατά την περίοδο 1986-88 εκπαιδεύτηκα και υπηρέτησα στην Π.Αεροπορία ως Μηχ.RADAR. Από τα πρώτα πράγματα που μαθαίνει κανείς σαυτή την ειδικότητα είναι η διακριτική ικανότητα των συσκευών των εγκαταστάσεων RADAR στα οποία πρόκειται αργότερα να υπηρετήσει. Είναι πολύ σημαντική παράμετρος γιατί υπαγορεύει (μεταξύ άλλων) ένα κατώτατο όριο το οποίο εάν "παρακαμφθεί", τότε οποιοσδήποτε -πχ "κακός Τούρκος"- μπορεί να περάσει αθέατος μέσα απο την ακτίνα κάλυψης της έρευνας του RADAR. Γιά να πάρεις μιά γεύση, το ελάχιστο μέγεθος αντικειμένου που μπορεί να ανιχνευθεί από μιά συσκευή τεχνολογίας δεκαετίας του '50 (μοντέλο AN/FPS-8A για την ακρίβεια) είναι κάτω από 3 τετραγ.μέτρα, εάν δε το αντικείμενο είναι κινούμενο το όριο αυτό γίνεται 20 τετρ.εκατοστά (!). Η ακτίνα δράσης του ανωτέρω RADAR είναι 220 ναυτ.μίλια και την εποχή του 1986 υπήρχαν 6-7 τέτοια σε μονάδες σε όλη την Ελλάδα. Το προσωπικό που χειριζόταν σε κάθε βάρδια το RADAR ήταν 1-2 μόνιμοι (ελεγκτές) και 3-8 έφεδροι (δηλαδή φαντάροι) που κάθονταν μπροστά στις οθόνες. Ποτέ (μα ποτέ), στη 2ετή "καριέρα" μου σε μονάδες RADAR, σε συζητήσεις στις παρέες των χειριστών και παρόλα τα γνωστά "ψεματάκια" για εντυπωσιασμό, δεν ακούστηκε ούτε καν η εικασία για "παραβίαση" από UFO. Εάν το έκρυβαν, τότε μιλάμε για μιά υπερβολικά επιμελημένη συνομωσία καμιάς χιλιάδας ατόμων σε κάθε σειρά στρατευσίμων, εκτός απο τους μόνιμους. Κατά τη γνώμη μου, ούτε η CIA ούτε οποιοαδήποτε μυστική οργάνωση μπορεί να συντηρεί για τόσο καιρό μιά τόσο πολυπληθή συνομωσία -αργά η γρήγορα- θα μαθαίναμε όλοι ότι είχαμε "επισκέψεις", και μάλιστα απο το ραδιόφωνο. Θεωρώ επίσης λίγο δυσανάλογο το ότι εξωγήινες (πολύ προχωρημένες δηλαδή) ιπτάμενες συσκευές έχουν την ανάγκη να ακολουθούν συγκεκριμένους αεροδιαδρόμους όπως τα γήινα α/φη.

Φιλικά

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Μαρίνο, δεν νομίζω ότι διαφωνούμε σε τίποτα γιατί και εγώ το ίδιο πιστεύω με τη διαφορά όμως ότι δεν αποκλείω τίποτα για την ύπαρξη ή μη ΑΤΙΑ εφόσον δεν μπορούμε να αποδείξουμε τίποτα. Επίσης δεν είπα ότι το κρύβει ο στρατός αλλά όπως είναι λογικό μιλάω για μία πιθανή "στρατιωτική" εξερεύνηση των εξωγήινων στη γή, η οποία πρέπει να έιναι πολύ προσεγμένη καθώς και πολύ προηγμένη τεχνολογικά αφού με τη σημερινή τεχνολογία στην οποία υπάγονται φυσικά και τα Ραντάρ μπορούμε να φτάσουμε στο πιο κοντινό αστέρι σε 100.000 χρόνια, φαντάσου λοιπόν πόσο πιο μπροστά απο εμάς πρέπει να είναι!!! Μην λέμε λοιπόν μεγάλα λόγια!!! :shock:

Φιλικά Κώστας.

Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΞΕΦΕΥΓΩ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΣΑΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΕΡΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ-ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ-ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ .

ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΟ (PISTEYETE STA UFO )

ΝΑΙ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ :!:

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΟΝΤΩΝ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΑΥΤΗ ΤΗ ΣΠΕΙΡΑ ΤΟΥ ΓΑΛΑΞΙΑ ( ΣΤΗΝ ΚΑΠΟΙΑ ΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ)

ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΠΟΣΟ ΤΥΧΕΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΥΡΩ ΤΟΥΣ.

ΙΣΩΣ ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΜΑΘΗΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ

( ΦΩΤΙΕΣ - ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΑΕΡΙΩΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ - ΠΟΛΕΜΩΝ ΚΑΙ ΔΗ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ--Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ :lol: ΟΔΙΚΟΣ ΣΟΥ :twisted: ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΗΣ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΓΥΡΩ ΤΟΥΣ) ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΑ ΕΥΦΥΗ ΟΝΤΑ ΑΛΛΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ.

ΦΙΛΙΚΑ

ΑΝΤΩΝΗΣ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Άντώνη, δεν είναι ζήτημα αυτοκριτικής εάν πιστεύεις ή όχι στην ύπαρξη εξωγήινης ζωή αλλά αν θέλεις έλπιδα στη μοναξιά του ανθρώπου! Θα σου θυμίσω κάποιες λέξεις του Άρθουρ Κλάρκ συγγραφέα επιστημονικής φαντασίας: "είμαστε μόνοι σε αυτόν τον κόσμο ή δεν είμαστε. Και οι δύο ιδέες είναι συνταρακτικές!" Ελπίζω να κατάλαβες ότι η αναζήτηση του ανθρώπου πρέπει να έχει πάντα ένα στόχο, όπως να αποδείξει ότι είτε υπάρχουν εξωγήινοι είτε ότι αυτοί είναι μόνο στη "Φαντασία" μας, και οι δύο ιδέες είναι συνταρακτικές έτσι δεν είναι! :shock:
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε antony

κατα την άποψή μου,

το ότι έχουμε διατυπώσει μερικές -πολύ ισχυρές- θεωρίες για τον κόσμο δεν σημαίνει ότι "ξέρουμε τι γίνεται γύρω μας", αλλά μάλλον τι μπορούμε ΕΜΕΙΣ να πούμε γι'αυτά που βλέπουμε. Έτσι κι αλλιώς όμως, με ποιά έννοια είμαστε "τυχεροί" που καταλαβαίνουμε κάτι παραπάνω από π.χ. τα ζώα;

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ

ΑΠΛΑ ΘΕΛΗΣΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΛΙΓΟ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ

Η ( ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ ) ΕΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΑΣ ΣΚΕΨΗ-ΠΡΑΞΗ.

(ΕΛΠΙΔΑ ΣΤΗ ΜΟΝΑΞΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ) ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΦΕΥΓΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΨΕΙ ΤΗΝ ΜΟΝΑΞΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΤΗΤΑ.

Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ "Η ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΠΟΥ ΑΠΟΚΤΑΜΕ (ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΥΡΩ ΜΑΣ)

ΜΗΠΩΣ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΜΑΣ; ΕΤΣΙ ΜΠΛΕΚΟΥΜΕ ΣΕ

(ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ-ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΕΣ-) ΑΣΤΟ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ!!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΥΧΕΡΟΙ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ

ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ(ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ)

ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΤΑΡΑΚΤΙΚΗ Η ΙΔΕΑ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟΙ Η ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΓΙΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΣ.

ΦΙΛΙΚΑ

ΑΝΤΩΝΗΣ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Antony

καλά έκανες και άλλαξες το πλεύμα (μάλλον θα πρέπει να ανοίξουμε άλλο thread).

Και πάλι δεν βλέπω το λόγο που είμαστε τυχεροί.

Αν δεν υπήρχαν οι κατάλληλες συνθήκες στη Γη για να υπάρξουν όντα που σκέφτονται, ποιός θα ήταν αυτός που θα μπορούσε να μιλήσει για την ατυχία της ανυπαρξίας τους?

Είμαι σίγουρος ότι και οι παπαγάλοι σκεφτόμενοι (όσο μπορούν) θεωρούν τους εαυτούς τους πολύ τυχερούς!!! Εσείς τι λέτε?

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης