Jump to content

Πιστεύετε στα UFO;


debora

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλοί άνθρωποι έχουν αναφέρει πως έχουν δει περίεργα αντικείμενα στον ουρανό. Όμως όλες οι επιστημονικές έρευνες που πραγματοποιήθηκαν μέχρι σήμερα έδειξαν ότι οι 999 στις 1000 περιπτώσεις εξηγούνται εύκολα.

Πληροφορίες για την έρευνα της NASA που πραγματοποιήθηκε γύρω από τις αναφορές αυτές βρίσκει κανείς σήμερα σε όλες τις πανεπιστημιακές βιβλιοθήκες στην Αμερική.

 

Στα πλαίσια ενός φόρουμ ερασιτεχνικής αστρονομίας, άξια σχολιασμού και συζήτησης είναι μόνον γεγονότα επαναλήψιμα και "διυποκειμενικά επαληθεύσιμα". Οι μεμονωμένες προσωπικές εμπειρίες του καθενός από εμάς - ακόμη και όταν μας δίνουν την εντύπωση πως προκαλούνται από κάτι πραγματικό - δεν είναι δυνατόν να αντιμετωπιστούν παρά μόνο ως παραισθήσεις. Αυτό απαιτεί η δεοντολογία της επιστημονικής έρευνας.

 

Δεν είναι κακό βέβαια να κοινοποιούνται και να καταγράφονται τέτοιες εμπειρίες. Ίσως στο μέλλον κάποιες από αυτές να φανούν χρήσιμες σε επιστήμονες: φυσικούς, μετεωρολόγους, ψυχολόγους, κοινωνιολόγους και άλλους.

 

Για ένα φόρουμ ερασιτεχνικής αστρονομίας όμως η κοινοποίηση μιας τέτοιας εμπειρίας στερείται σήμερα ενδιαφέροντος γιατί ισοδυναμεί με την κοινοποίηση ενός ονείρου.

 

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 248
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

File Marino kai Antoni

Einai dynaton na bgw kai na kanw dhmosia dhlwsh xwris na eimai apolyta sigoyros giauto to opoio eida. Doxa to theo h orash moy kai h akoei leitoyrgoyn teleia.Me lete oti mporei na htan provoleas apo club h kapoio fws telos pantwn apo kapoia phgh fotos.ma einai dynaton na skefteste etsi otan sas lew oti eixe sigekrimenh poreia.egw apla katathetw thn martyria mou.twra eseis an den to pisteuete bghte kai peiteto sta isa kai oxi na prospatheite na apantate arnhtika.(akou provoleas apo club,se ligo tha me peite oti eixe progector kai epaize tainia).

Εγώ δεν αμφιβάλλω για το γεγονός αλλά για την ερμηνεία (ανεξήγητο=UFO).

Το πιό κατάλληλο μέρος για να συζητήσεις τέτοια φαινόμενα είναι το http://www.metafysiko.gr. Εκεί θα βρεις πάμπολλες μαρτυρίες για UFO, εξωγήινους, απαγωγές απο εξωγήινους, συνωμοσίες συμπαντικών διαστάσεων και άλλα "paranormal" -είμαι βέβαιος ότι θα μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνησω με τον aktistar πως ειναι καλο να δημοσιοποιουνται αυτες οι εμπιρειες,γιατι καλο ειναι να μελετονται.Ομως πρεπει να γινει ΩΡΙΜΗ σκεψη απο το θυμα, ή αυτοπτη μαρτυρα.

 

Ασχετο με αυτο αλλα για να σας δωσω να καταλαβαιτε, γιατι ειμαι πολυ δυσπιστος σε αυτο το θεμα. Εχω μια γνωστη μου που ειχε κανει ταμα να χτισει μια μικρη εκκλησια. Λοιπον ενα βραδυ επιασε ξαφνικα δυνατος αερας και υποστηριζει πως ειδε την Παναγια να της παραπονιεται, γιατι αργησε να χτισει την εκκλησια!!!! Και ομως ο ανθρωπος ειναι πολυ ενταξει!Τι θελω να πω με αυτο;

Πως οταν το μυαλο του ανθρωπου δεν μπορει να εξηγησει καποια φαινομενα,το μυαλο του προσπαθει να το εξηγησει με ενα υπερφυσικο τροπο.

Και ατυη η προσπαθεια ειχε αρχισει απο τους αρχαιους Ελληνες που π.χ. πιστευαν πως τους κεραυνους τους στελνει ο Διας. τωρα ομως ξερουμε που περισοτερα απο τους προγονους μας και δεν υπαρχουν οι θεοι του Ολυμπου αλλα και οι περισοτερες δυσειδαιμονιες.

 

Ετσι πως να εξηγησουμε καποιο <<υππερφυσικο>> φαινομενο;

Ε,και τα ριχνουμε στα UFO,στις κρατικες συνομωσιες, .................

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Παναγιώτη από τη Σάμο,

 

κάνεις ενα τραγικό λάθος σχετικά με τους αρχαίους Έλληνες και αλοίμονό μας αν μοιραζόμαστε ευρέως τέτοιες απόψεις για τον λαο που πρώτη φορά στην ιστορία του ανθρώπινου είδους ξεχώρισε την θρησκεία και το υπερφυσικό, από το λογικό και επιστημονικά αποδεδειγμένο.

 

Αν είναι δυνατόν να μην γνωρίζουμε αυτό που πραγματικά μας έκανε να ξεχωρίσουμε από όλους τους υπόλοιπους λαούς. Ο διαχωρισμός πολιτείας, θρησκείας και επιστήμης είναι το πραγματικό αγαθό που έφεραν οι πρόγονοί μας σε αυτόν τον πλανήτη και θεωρώ χρέος μας να μάθουμε τουλάχιστον κάποια βασικά πράγματα για αυτούς.

 

Σκέψου μόνο ότι γεννήθηκες στη Σάμο όπου ενας μεγάλος αστρονόμος ξεκίνησε την ορθολογιστική του σκέψη και κατέληξε στο συμπέρασμα:

 

"...η θεώρηση πως στο σύμπαν βρισκόμαστε στο μοναδικό τόπο όπου υπάρχει ζωή αντιστοιχεί στην σπορά ενος χωραφιού με σιτάρι και την ευδοκίμηση ενος μονάχα σπόρου...

 

Αρίσταρχος ο Σάμιος

 

Φαντάσου ότι η παραπάνω άποψη ειπώθηκε χιλιάδες χρόνια πριν από ανθρώπους που εκτός από κάποια βασικά εργαλεία χρησιμοποιούσαν το νου λογικά για να εξηγήσουν τα φαινόμενα.

 

Ας σεβαστούμε την ιστορία μας και ας αποδόσουμε φόρο τιμής σε όλους εκείνους τους φοβερά ανήσυχους Έλληνες προσπαθώντας να μάθουμε ότι μπορούμε για μια κοινωνία που έμελλε να αλλάξει για πάντα τον τρόπο με τον οποίο συνέχισε την πορεία του το ανθρώπινο γένος.

 

Δεν λεω πως δεν κάναμε λάθη ή ότι δεν δημιουργήσαμε θρησκεία και μυθολογία, όμως δεν νομίζω η αξία του πολιτισμού μας να οφείλεται μόνο στο δωδεκαθεϊσμό ή στους άθλους του Ηρακλή...

 

Εμμανουηλίδης Κωνσταντίνος από Θεσσαλονίκη

Ερασιτεχνικό Αστεροσκοπείο Κ(Α)ΣΤΡΟ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Διαβασα τις απαντησεις σας παιδια και το μονο που μπορώ να κανω ειναι να αποαντησω στην ερώτηση:ΟΧΙ δεν πιστεύω στα UFO.όλα τα αλλα τα είπατε :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλη Astrosita,

 

Όταν λες ότι δεν πιστεύεις στα UFO, εννοείς ότι πιστεύεις πως δεν έχουν επισκεφθεί ποτέ τον πλανήτη μας ή δεν τα έχουμε δει κατά κάποιον τρόπο, ή πως δεν υπάρχουν εξωγήινες μορφές ζωής;

Αν το Ηλιακό Σύστημα είναι 900.000 φορές μεγαλύτερο από τη Γη, ο γαλαξίας μας 90.000.000 φορές μεγαλύτερος από το Ηλιακό Σύστημα και το Σύμπαν 300.000 φορές μεγαλύτερο από το γαλαξία μας, τότε ποιά η σημασία του ανθρώπου μέσα στο Σύμπαν;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω ότι τα UFO, αν υπάρχουν, δεν είναι κατασκευάσματα εξωγήινων και αυτό γατί κανείς εξωγήινος δεν μπορεί να φτάσει στο ηλιακό μας σύστημα λόγω της απόστασης, αφού το κοντινότερο αστρο, το Α Κενταύρου βρίσκεται 4.000 ετή φωτός περίπου μακριά.Έτσι, και βασιζόμενος στην εξίσωση του Einstein ότι m=m1/1-(c/c0), όπου m1 η αρχική μάζα, c η ταχύτητα του αντικειμένου και c0 η ταχύτητα του φωτός, κανένα σώμα δεν μπορεί να φτάσει ή να ξεπεράσει την ταχύτητα του φωτός, γιατί αυτό θα μηδενίσει τον παρονομαστή του κλάσματος, αορίζοντας το. Το συμπέρασμα είναι ότι δεν υπάρχουν μέσα για να μεταφερθεί κάποιος από το ένα αστέρι στο άλλο. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν πιστεύω στους εξωγήινους.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως αν μας έχουν επισκεφτεί πιστεύω ότι θα έχουν ανακαλύψει κάτι πιο πάνω από την ταχύτητα του φωτός, γιατί όπως λες το κοντινότερο άστρο είναι 4000 έτη φωτός, λιπών πως?? θα κάνανε ταξίδι 4000 έτη… :shock: …. Εκτός αν έχουν ανακαλύψει την αιώνια νεότητα (δηλαδή αθάνατοι)!!! Αλλά και πάλι 4000 έτη είναι πάρα πολλά!!

Πάντως δεν ξέρω αλλά εγώ πιστεύω ότι μας έχουν επισκεφτεί και ας φαίνεται απίστευτο αν πάρουμε για παράδειγμα εμάς πριν χρόνια το ταξίδι στο φεγγάρι και στους άλλους πλανήτες φαινόταν σενάριο επιστημονικής φαντασίας, όπως και εμάς τώρα αυτό μας φαίνεται απίθανο…

:wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

 

Ποιός είπε ότι το Α του Κένταυρου απέχει 4000 ετη φωτός μακρια;

 

Εαν δείτε προσεκτικά, η λεζάντα του Astrovox σημειώνει:

 

... Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα...

 

Ας σεβαστούμε τον χώρο και ας προσπαθήσουμε τουλάχιστον να ερευνούμε αυτά για τα οποία γράφουμε. Άλλωστε η προσπάθεια του συγκεκριμένου χώρου, είναι η προώθηση μιας επιστημονικής δραστηριότητας. Αν θέλουμε να λέμε διάφορα, υπάρχουν και αλλα μέρη στο δίκτυο που μπορούμε να το κάνουμε.

 

Δεν θα πω ποιά είναι η απόσταση του συγκεκριμένου αστέρα από το ηλιακό μας σύστημα, ας ψάξουν αυτοί που το έγραψαν μήπως έτσι και το μνημονεύσουν καλύτερα.

 

Φιλικά

Εμμανουηλίδης Κώνσταντίνος

Ερασιτεχνικό Αστεροσκοπείο Κ(Α)ΣΤΡΟ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΘΑ ΣΥΝΙΣΤΟΥΣΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΟΥ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ ΠΑΥΛΟΥ ΛΑΣΚΑΡΙΔΗ " ΣΤΑ ΙΧΝΗ ΤΩΝ UFO ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΣ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ".

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΛΥΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΑΣ .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν ξερω ρε παιδια αλλα κατι τετοιες αποψεις του τυπου ''ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ" ή η απόλυτη σιγουριά ορισμένων, τοσο στο forum οσο κ αλλου, οτι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΕ να μας εχουν επισκευθει ufo με αφηνουν παγερα αδιαφορο κ με παραξενευει το απολυτο των λογων τους!

 

Εγω απλα θα σας παραθεσω την προσωπικη μου εμπειρια! Πειτε με στραβο, πειτε με ηληθιο, πειτε με οπως θελετε. Προσπαθηστε ομως να εξηγησετε την εμπειρια μου κ να μου πειτε τις αποψεις σας.

 

Ηταν πριν δυο καλοκαιρια σε μια παραλια στην Κερκυρα οπου καθομουν ξαπλωμενος με κυαλια κ παρατηρουσα τον εναστρο ουρανο. Σε καποια στιγμη βλεπω κοντα στο ζενιθ μια φωτινη κουκιδα να κινηται με σχετικα μεγαλητερη ταχυτητα απο οτι ενα αεροπλανο. Η πρωτη μου σκεψη ηταν οτι ειδα εναν τεχνιτο δορυφορο. Μαλιστα ενιοσα μεγαλη χαρα γιατι δεν ειχα ξαναδει ποτε κατι τετοιο! Ομως λιγο αργοτερα αρχισα να προβληματιζομαι. Παρατηρησα οτι η ταχυτητα του δεν ηταν σταθερη, οπως θα επρεπε να ηταν, αλλα κυμενομενη!!! Ομως λιγο αργοτερα η εκπληξη μου μεγηστοποιηθηκε! Παιδια οσο κ να μην τον πιστευετε αυτη η λαμπερη κουκιδα στον ουρανο εκανε κινησεις ζιγκ ζαγκ, μπροστα πισω, γενικα ακαθοριστες κινησεις, μη προβλεψημες!!! Αυτο κρατησε για δυο με τρια λεπτα κ στο τελος χαθηκε με τρομακτικη ταχυτητα αφηνοντας μια φωτινη γραμμη στον ουρανο, σαν διατον αστερας!!!

 

Φιλοι μου εγω σας κατεθεσα την προσωπικη μου εμπειρια! Δεκτες ολες οι γνωμες κ εξηγησεις που θα βοηθησουν στην εξηγηση αυτου του γεγονοτος! Σας ευχαριστω!!!

William Optics ZenithStar 80mm ED II

Skywatcher 130N

EQ6 Pro

Canon EOS 450D & Orion Starshoot Autoguider

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως αρκετά περίεργο αυτό που είδες και δεν αμφισβητώ καθόλου τα λεγόμενά σου. Γιατί όμως αυτο το αντικείμενο να έχει εξωγήινη προέλευση; Δεν θα μπορούσε να είναι κάποιο ανθρώπινο κατασκεύασμα;

Αυτό το λέω γιατί επίσημα έχουν παραδεχθεί αξιωματούχοι των υπερδυναμέων ότι στην περίοδο του ψυχρού πολέμου καλλιεργούσαν εσκεμμένα μια ουφολογία για να καλύπτουν στρατιωτικά πειράματα -το συγκεκριμένο το είχα διαβάσει σε μεγάλη Αθηναική εφημερίδα πριν από 3-4 χρονια, αν βρω το άρθρο θα σας παραπέμψω.

 

Επίσης η αίσθηση της κίνησης στον ουρανό ιδίως κοντά στο ζενίθ είναι λίγο περιεργη, σίγουρα θα έχεις διαπιστώσει πως αν κοιτάς για αρκετή ώρα κοντά στο ζενίθ λόγω κόπωσης μπορεί να νοιώσεις ότι τα αστέρια δεν είναι σταθερά, ίσως κάτι τέτοιο να σου έδωσε την αίσθηση της κίνησης.

 

Και μία ερώτηση. Παρατηρείς συχνά τον ουρανό; Ή μια στο τόσο κάθε καλοκαίρι; Γιατί έχω συζητήσει με άτομα που έχουν φάει τη ζωή τους στους προσφάλμιους αν έχουν δει ποτέ κάτι ανεξήγητο και δεν έχω πάρει ποτέ ούτε μία θετική απάντηση. Δεν είναι λίγο περίεργο πως όσοι έχουν δει ΑΤΙΑ τα βλέπουν μία φορά που τυχαία γύρισαν το βλέμα τους στον ουρανό, ενώ άλλοι που βλέπουν συνέχεια τα αστέρια δεν έχουν δει τίποτα;

Το παραπάνω με κάνει να πιστεύω ακράδαντα πως πρόκειται για περίπτωση λάθος ερμηνείας της παρατήρησης -όχι κακοπροαίρετα αλλά από άγνοια και έλλειψη εμπειρίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα φιλε μου Heal!

Toν ουρανο τον παρατηρω τα τελευταια 5 χρονια ειτε μεσα απο καποιο τηλεσκοπιο(εχω αλλαξει δυο τρια), ειτε με κυαλια, ειτε με γυμνα ματια κ η μονη φορα που παρατηρω κατι τετοιο ηταν η συγκεκριμενη. Μαλιστα οι κινησεις αυτες που προανεφερα δεν ηταν κοντινες αλλα καλυπταν μεγαλη εκταση του ουρανου! Το οτι εξαφανηστικε με τρομακτικη ταχυτητα αφηνοντας φωτηνη ουρα σαν διατον αστερας πως το εξηγεις?

Τωρα αυτο που ειπες για τα δημοσιευματα που εχεις διαβασει κ εγω τα εχω διαβασει κ εχω ακουσει κ πολλους με επιμονο τροπο να εχουν ΜΟΝΟ αυτη την αιτιολογιση για να αποδειξουν οτι δεν μας εχουν επισκευθει UFO! Απτην αλλη τοσα χρονια μετα τον ψυχρο πολεμο ολα αυτα τα κατασκευασματα δεν θα επρεπε να εχουν γινει γνωστα στον ευρη κοσμο? Οπως τοσα αλλα που διαπιστωθηκε οτι υπαρχουν μετα τη ληξη του ψυχρου πολεμου! Γιατι κατι το τοσο συμαντικο, τοσο για τις αερομεταφορες οσο κ για τα διαστημηκα ταξιδια να μην τα χρησημοποιει κανεις κ μονο να κανουν τοσα κ τοσα χρονια ΜΟΝΟ πειραματα?

 

Η αποψη μου φιλοι μου ειναι το αντιθετο απο αυτο που μας πλασαρουν ολοι! Δηλαδη οτι θελουν να μας πεισουν οτι δεν υπηρξε ποτε καμοια επαφη με εξωγηινες μορφες ζωης, λεγοντας μας οτι ολα αυτα ειναι ειτε αποτελεσματα του ψυχρου πολεμου, ειτε αποτελεσμα της φαντασιας του καθενως ειτε αστρονομικα φαινομενα(που παρεπηπτοντως ειναι η μοναδικη εξηγηση που παραδεχομαι στις επεξηγησεις των παρατηρησεων UFO).

William Optics ZenithStar 80mm ED II

Skywatcher 130N

EQ6 Pro

Canon EOS 450D & Orion Starshoot Autoguider

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντρέα θά ήθελα να πώ καί εγώ κάτι.

Καταρχήν πολλές φορές τα μάτια του ανθρώπου μπορούν να ξεγελαστούν. Πολλές φορές έχει γίνει κάτι τέτοιο και έχουν γίνει και ψυχολογικά πειράματα και υπάρχουν βιβλία σχετικά μέ το θέμα για το πόσο εύκολα μπορεί να ξεγελαστεί ο ανθρώπινος εγκέφαλος. Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι αμερικάνοι που μετά τις πρώτες αναφορές για εξωγήινους ξαφνικά άρχισαν να βλέπουν όλοι εξωγήινους. Πέρα απο αυτό υπάρχουν και άλοι τρόποι να ξεγελαστεί ό εγέφαλος όμως δέν κρίνω ότι πρέπει να τις αναφέρω μιάς που θά μακρυγορήσω.

Αυτό σάν μία γενική παρένθεση γιά τούς χιλιάδες εξωγήινους και άλλα πολλά πράγματα που βλέπουν οι ανθρωποι σε όλο τον κόσμο.

Δέν σημαίνει ότι πιστεύω ότι ξεγελάστηκες το αντίθετο μάλιστα πιστεύω ότι όντως είδες κάτι.

Αν λοιπόν δεχτούμε ώς δεδομένο ότι είδες κάτι περίεργο και όχι ότι γελάστηκαν τα μάτια σου, έχω κάποιες ενστάσεις για το ότι είχε εξωγήινη προέλευση.

Γιατί κάποιο περίεργο γεγονός να καταταχθεί κατευθείαν στους εξωγήινους? Γιατί να μήν σκεφτείς πρώτα ότι μπορεί να ήταν κάποιο φαινόμαινο της φύσης ή κάποιο πειραματικό πχ αεροσκάφος? Πίστεύεις σέ μία άποψη πού τήν πιστεύει ό περισσοτερος κόσμος. Τήν συνομοσία. Ότι κάτι μας κρύβουν. Καί έτσι αυτόματα ερμενεύεις κάτι όντως περίεργο που είδες σαν εξωγήινο. Δέν λέω ότι δέν υπάρχουν πράγματα πού δέν ξέρουμε. το αντλιθετο μάλιστα. Όμως αυτό δέν σημαίνει ότι κάθε τι που λέει κάποιος (πχ μας έχουν επισκεφτεί οι εξωγήινοι)

αυτόματα είναι καί αλήθεια επειδή μάς υπάχρουν αυτοί που μας κρύβουν πράγματα. Εγώ για να πιστεψω κάτι πρέπει να έχω αποδειξεις και όχι απλα λόγια. Μπορεί όντως να μας εχουν επισκευθεί οι εξωγηινοι. Άν όμως εγω δεν έχω την αποδειξη για μένα είναι σαν να μην υπαρχουν. Δέν ξέρω άν γνωρίζεις το πείραμα με την γάτα του SCHROEDINGERS. Είναι πολύ σπουδαίο παράδειγμα πού λεει ότι λέω πιο πάνω: Δέν το έχω δει αρα δεν υπαρχει. Καί πάλι λέώ ότι δέν σημαίνει ότι πιστεύω ακράδαντα ότι δέν μάς έχουν επισκευθεί. Μπορεί και να έχουν. Όμως εσύ πώς καταλαβαίνεις τήν διαφορά?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θεωρούμε πως κάτι "υπάρχει" όταν έχουμε τρόπους για να ασχοληθούμε μ'αυτό: Να το χρησιμοποιήσουμε, να το μελετήσουμε, ίσως να το αγγίξουμε, να αποδώσουμε σ'αυτό περιορισμούς με τους οποίους μας φέρνει αντιμέτωπους, να το εισάγουμε στα εννοιολογικά συστήματα των θεωριών μας κλπ. Ακόμη και για τον Θεό θα μπορούσαμε να ισχυριστούμε ότι υπάρχει στο βαθμό που αποτελεί ουσιαστικό κίνητρο και κριτήριο ζωής για τους ανθρώπους.

 

Ομολογώ όμως ότι δεν έχω πειστεί ότι θα μπορούσαμε να αξιοποιήσουμε με οποιοδήποτε τρόπο τους ισχυρισμούς ορισμένων πως είδαν UFO. Πως να πούμε κάτι παραπάνω σ' αυτούς πέρα από το "με γειά σας με χαρά σας";

 

Σήμερα η πιθανότητα να υπάρχουν εξωγήινοι θεωρείται σημαντική, καταβάλλεται μεγάλη προσπάθεια να βρεθούν πλανήτες έξω από το ηλιακό μας σύστημα, τα ραδιοτηλεσκόπια στέλνουν διαρκώς μηνύματα στο διάστημα και επεξεργάζονται σήματα που προέρχονται από εκεί.

 

Επομένως κύριοι, όσοι έχετε δει UFO δεν είναι κακό να καταγράψετε την εμπειρία σας. Όμως οι αστρονόμοι δεν φαίνεται να μπορούν να αξιοποιήσουν τέτοιου είδους αναφορές. Ακόμη και αν είμαστε σχεδόν βέβαιοι ότι υπάρχουν εξωγηινοι, καμμιά από τις περιπτώσεις UFO που έχουν αναφερθεί δεν φάνηκε μέχρι σήμερα ικανή να θεωρηθεί ένδειξη της ύπαρξής τους, ή να υποδείξει νέους προσανατολισμούς για την έρευνα.

 

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ απόλυτα με το Γιάννη, καθώς είναι η άποψη των αποδείξεων, που για πρώτη φορά λέγεται στο συγκεκριμένο θέμα. Ο καθένας μας μπορεί να έχει δει κάτι που θεωρεί αξιοσημείωτο, όμως χωρίς να μπορεί να αποδείξει οτιδήποτε ή να έχει κάτι που να μπορεί να εξεταστεί και από αλλους αντικειμενικά, ουσιαστικά δεν έχει τίποτα.

 

Φανταστείτε τους αστρονόμους να μας παρουσιάζουν κάθε φορά που έχουν απλώς μια υποψία για κάτι, ότι έχουν ανακαλύψει μια καινούργια θεώρηση για τους μηχανισμούς του σύμπαντος. Ακόμη και όταν έχουν πολλά επιχειρήματα που να υποστηρίζουν τους ισχυρισμούς τους, περνούν αρκετά έτη εως ότου καθιερωθεί η θερωρία τους ως αυτή που "σώζει τα φαινόμενα". Στις μέρες μας πολλά πειράματα γίνονται για να επιβαιβεωθεί η ακρίβεια της θεωρίας της σχετικότητας του Αϊνστάιν.

 

Ναι, καλό είναι να γίνεται καταγραφή, όμως χωρίς κάποια στοιχεία που να στηρίζουν ακλόνητα μια εικασία, δεν μπορούν να γίνουν αποδεκτά από κανένα. Ας μην βιαζόμαστε όμως να βγάλουμε συμπεράσματα και ας προσπαθήσουμε την στιγμή που βλέπουμε κάτι, να είμαστε όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικοί γίνεται. Άλλωστε ειδικά το βράδυ, τα μάτια μας είναι οι πιο υποκειμενικοί ανιχνευτές.

 

Εγω τουλάχιστον στα χρόνια που ασχολούμαι με την αστρονομία, έμαθα να μην εμπιστεύομαι τα μάτια μου σε θέματα παρατηρήσεων. Μάλιστα δεν φταίνε καθόλου οι οφθαλμοί, παρά μόνο η λανθασμένη από τον εγκέφαλο αντίληψη, καθώς τη νύχτα το οπτικό μας πεδίο παύει να έχει κάποιο σημείο αναφοράς. Κοιτάξτε από εναν πραγματικά σκοτεινό ουρανό κάποιον φωτεινό πλανήτη στο ζενίθ, επίμονα για 5 λεπτά. Μήπως αρχίζει να μετακινείται;...

 

Φιλικά

Εμμανουηλίδης Κωνσταντίνος

Ερασιτεχνικό Αστεροσκοπείο Κ(Α)ΣΤΡΟ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Geia sas!

 

Eixa poly kairo na mpw sto forum tou site, k me megali mou xara simera, diapistwsa pws i syzitisi exei proxwrisei poly!

 

Eyxaristw olous esas pou apantisate stin arxiki mou erwtisi, asxeta me to an symfwnw i diafwnw mazi sas! Dextika k sevastika oles tis apopseis! Tha itan paralogo an symfwnousame oloi, k eidika se ena tetoio periploko zitima, pou oi apopseis poikilloun!

Tha xairomoun, episeis, an diavaza k allwnwn apopseis k proswpikes empeiries.

 

Sas eyxomai Xronia Polla, k KALI XRONIA!!

 

Filika,

debora.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Το πιθανότερο κατά τη γνώμη μου είναι οτι δεν είμαστε μόνοι στο σύμπαν. Κάπου εκεί ψηλά ίσως υπάρχουν κι άλλοι πολιτισμοί. Είναι όμως τόσο μακρυά μας που μάλλον ποτέ δεν θα καταφέρουμε να τους γνωρίσουμε.

 

Τώρα, σχετικά με στενές επαφές τρίτου τύπου, φωτογραφίες του Λιακόπουλου και ιπτάμενα φώτα που πετάνε με μεγάλη ταχύτητα πάνω απ' το Λιτόχωρο, προσωπικά τα θεωρώ αστεία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...
eimoyn 12-13 xornon kalokairi, eimastan me thn oikogeneia moy eksw sthn aulh kai trwgame, menw sthn kerkyra 3 km eksw apo thn polh ths klerkyras sen ena mikro xorgioudaki. egw kathomoun apenanti toys kai etsi monon egw mporousa na dw pisw apo thn plath toys. kata tns 12 to brady enw koybentiazame eida ena prasino fws na kseprobalei apo to pouthena(opws pro eipa menw makrai apo thn polh se ena shmeio to opoio einai peritrigyrismeno apo lofous kai dasos) otan to eida to fws ayto trabhxtika pros ta pisw dioti tromaksa. o odelfos mou kai h mhtera mou aporhsan, koitaksan pros ta pisw alla htan pleon arga to fws eixe pia eksafanistei . to fws htan san mia prasinh mpala h opoia eixe mia anodikh poreia apo to dasos pros ton oyrano. apolkelietai na htan kapoia fotobolida apo to dasos dioti h perioch poy menw einai apomonomenh kai h monh diodos gia to dasos einai to shmeio poy meno.

3.jpg

\"Οι ευθύνες αρχίζουν από τα όνειρα...\"

Γ.Σεφέρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά χαρά σε όλους.

ΑΠΟΡΙΑ !

Γιάτι ρε παιδια τα UFO πρέπει να έχουν αναμένα φώτα και να τα βλέπουμε εμείς οι γιηνοι τα βράδυα στον ουρανό :?:

Μήπως υπάρχει κανονισμός πτήσεων UFO που να αναφέρει ότι πρέπει να φέρουν ευδιάκριτα φώτα ασφάλειας πτήσεων :?:

Ακόμα όμως κι άν έχουν, γιατί θα πρέπει να είναι στη συχνότητα του ορατού και όχι π.χ. του υπέρυθρου :?:

Θέλω να καταλήξω ότι το πιο πιθανό είναι τα φωτεινά κινούμενα σημεία στον ουρανό να μην είναι UFO¨, όπως και τα ufo που ....έχονται εδώ να μην έχουν αναμένα φώτα τα οποία και θα βλέπουμε

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...ΑΠΟΡΙΑ !

Γιάτι ρε παιδια τα UFO πρέπει να έχουν αναμένα φώτα και να τα βλέπουμε εμείς οι γιηνοι τα βράδυα στον ουρανό :?: ...

Για να μπορούν να βλέπουν και να διαλέγουν αυτούς που θα απαγάγουν και θα τους κάνουν πειράματα βρε κουτέ...

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάτι ρε παιδια τα UFO πρέπει να έχουν αναμένα φώτα και να τα βλέπουμε εμείς οι γιηνοι τα βράδυα στον ουρανό :?:

Ακόμα όμως κι άν έχουν, γιατί θα πρέπει να είναι στη συχνότητα του ορατού και όχι π.χ. του υπέρυθρου :?:

Πολύ καλή η παρατήρηση του Δημήτρη Τσακαλή!!

Άλωστε δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι υπάρχουν οργανισμοί που έχουν ασθενή όραση και αντιλαμβάνοντε το χώρο με τρόπο όμοιο με αυτό που λειτουργούν τα ‘sonar’ (π.χ.δελφίνια.Ηχητικός εντοπισμός νομίζω?) καθώς και οργανισμοί που αντιλαμβάνοντε τους υπερήχους, κλπ. Δηλαδή θεωρώ οτι αν υπάρχει εξωγήινη ζωή είναι πολύ πιθανό να αντιλαμβάνετε το χώρο (ίσως και το χρόνο!) με διαφορετικό τρόπο.

Είναι γεγονός ότι το ανθρώπινο μάτι μπορεί να εξαπατηθεί εύκολα. Ακόμα και με ένα ταχυδακτυλουργικό και ειδικά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.

Πρέπει να θυμόμαστε ότι UFO=ιπτάμενα αντικείμενα τα οποία δεν μπορούν να ταυτοποιηθούν. Δηλαδή να καταταχθούν σε κάποιο από τα αντικείμενα/φαινόμενα που γνωρίζουμε. Αυτό δεν σημένει απαρέτητα οτι είναι εξωγήινα αεροσκάφη με (ή χωρίς)εξωγηινάκια μέσα. (Αν κάνω λάθος σε αυτό διορθώστε με παρακαλώ!)

Με αυτή την έννοια, υπάρχουν χιλιάδες ίσως ‘καταγραφές’ ‘UFO’, αλλά οφείλοντε κυρίως στην άγνοια και αδυναμία του κόσμου να αναγνωρίσει κάποια φαινόμενα όπως μετεωροειδή,Δορυφόροι,ατμοσφαιρικά-μετεορολογικά φαινόμενα,κλπ. Α!και στην επιθυμία του ανθρώπου να πιστέψει σε εξωγηινους αλλά και να εντυπωσιάσει τους συνανθρώπους του.

Πρέπει να πω οτι πριν 2-3χρόνια είδα &εγώ (μαζί με άλλα 6 τουλάχιστον άτομα σε νησί του Αιγαίου) ένα φαινόμενο που δεν μπορούσα να εξηγήσω με τις ταπινές μου γνώσεις. Φωτινό αντικείμενο 15μοίρες πάνω απο τον ορίζοντα(ακόμα και με κιάλια φαινόταν σημειακό.Σαν φωτινό αστέρι που επι 15-20 λεπτά κινούταν πάνω,κάτω,δεξιά,αριστερά, ή ήταν ακίνητο).Μετά χάθηκε από τον ορίζοντα.

Ωστόσο παρόλο που το είδα με τα μάτια μου,Προσωπικά αμφιβάλω στο ότι μας έχουν επισκευθεί εξωγήινοι πολιτισμοί, για τους ίδιους λόγους που έχουν αναφέρει &άλλα άτομα εδώ. (αποστάσεις, ενεργειακές ανάγκες, κλπ).

Τι είπατε;Καλά μην πετάτε ντομάτες αρχάρια είμαι ακόμα στην παρατήρηση!

http//enastros.blog.com.gr/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Στα εξτρα ενός κύκλου των X-FILES σε DVD, είπε ένας από τους ηθοποιούς που παίζουν τους lone gunmen (ο ξανθός) όταν τον ρώτησαν άν πιστεύει στα ατια, το εξής πολύ έξυπνο:

 

"i believe something is out there, but i dont believe they would travel ALL this distance to shove a flashlight up some hick's ass..."

 

Δηλαδή: υπάρχουν ναι μεν, αλλα δεν θα ερχόντουσαν όλες τις απίστευτες αυτές αποστάσεις μόνο και μόνο για να χώσουν ενα φακό στον πισινο κάποιου χωριάταρου! (ελεύθερη μετάφραση και σόρρυ για το τυχόν υβρεολόγιο). προσωπικά έιναι και η δική μου απάντηση. υπάρχουν ναι, μας έχουν επισκεφτεί μυστικά? μάλλον όχι!

 

είναι σεβαστή αλλά τραγικά εγωκεντρική και αλλαζονική η "κάθετη" άποψη ορισμένων ότι στο χαοτικό αυτό διάστημα υπάρχουμε μόνο εμείς.

Aris from milkyway!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mη συγχεετε την έννοια της ένδειξης με την έννοια της απόδειξης.

Εχετε ακούσει το Ξυράφι του Οκαμ???

Θα τα συζητήσουμε όμως...

Πάντως. "Εν τω κήπω της Εδέμ, μοναί πολλαί εισί"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης