Jump to content

Πιστεύετε στα UFO;


debora

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά πολύ στην Παπαγαλολογία δεν το ρίξαμε, το θέμα δεν είναι οι ιδέες περι τύχης που πολλές φορές υποστηρίζουν κάποιοι άνθρωποι βασιζόμενοι σε ιδεολογίες και όχι σε αποδεδειγμένα στοιχεία! Το θέμα είναι εάν υπάρχει πιθανότητα να είδε κανείς ΑΤΙΑ, καθώς και η περίπτωση ύπαρξης εξωγήινης ζωής! Και για να ξαναρχίσουμε τι θα μου λέγατε αν σας ρωτούσα πως θα περιμένατε να είναι ένας εξωγήινος! Ακούγεται χαζή ερώτηση ακόμη και σαν σκέψη αλλά αφορά την βιολογική θεωρία για τη εξέλιξη της ζωής! Ελπίζω να απαντήσετε στο κάλεσμα! :wink:
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 248
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

OK Λοιπόν:

Αποψη.......

ΑΤΙΑ Μμμ Πολύ δύσκολο εως αδύνατο .

Εξωγήινοι ΟΚ πιθανότητες πάρα πάρα πολές ( νομίζω εκατ. συστήματα που θα μπορούσαν να έχουν ζωή )

Πώς θα είναι ... Αν και θά γνωριζεις περισσότερα από εμένα (σπουδάζεις φυσική έτσι ) απο τα λίγα που ξέρω :Aν στο σύμπαν ισχύουν οι νόμοι της φυσικής μάλλον θα μοιάζουν αρκετά με τους γήινους ( DNA ) και δεν εννοώ ιδιοι μάλλον παρόμοιοι.Παρόλα αυτά χρειαζόμαστε την απάντηση σου σαν ειδικος τσ.τσ.( με διάθεση χιούμορ έ )

Aπαντήσεις ;

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ean k den spoudazw fysiki, i kati paromoio gia na ekferw epistimoniki apopsi, fantazomai pws an yparxoun ekswgiinoi (pou pisteyw pws yparxoun), tha einai mia pio ekseligmeni morfi tou simerinou anthrwpou!

Vevaiws, kaneis den mporei na kserei, alla sigoura o kathenas mas stin fantasia tou, plathei k kapoia alli eikona!! Tha thela na akousw ki alles apopseis, ean k sto arxiko mou erwtima, sxedon oles oi apantiseis itan arnitikes! K den mporw na katalavw, giati toso polloi anthrwpoi, oso eseis pou asxoleiste toso me to sygkekrimeno thema, k oi gnwseis sas gi ayto ypervainoun tis gnwseis twn allwn, den pisteyete pws yparxei zwi pera apo ti gi, k katepektasi k UFO, gia na epanelthw...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία η πρόταση του Κωνσταντίνου

 

Εξωγήινοι:

Οι πιθανότητα είναι μάλλον τεράστια. Η δομή τους θα εξαρτάται κυρίως απο τις πηγές του κόσμου τους, πχ άνθρακας για τα γήινα όντα, πυρίτιο για κάποια εξωγήινα, κοκ. Η μορφή τους, εαν εξελικτικα είναι κοντα στον άνθρωπο, θα εξαρτάται (λέω εγώ) απο τις ανάγκες για μετακίνηση: εαν είναι "στεριανοί" όπως εμείς, μπορεί να μοιάζουν ας πούμε με έντομα, αν είναι του υγρού στοιχείου μπορεί να είναι άμορφες κινούμενες μάζες (κάτι σαν χλαπάτσες!), αλλά δεν αποκλείω και την Cyborg κατάσταση.

Σκάφη μεταφοράς:

Χαζοπύραυλοι ψυχρής σύντηξης, κομήτες/αστεροειδείς, "διακτίνηση" κλπ.

Πιθανότητες να έχουν έρθει υπάρχουν (ισως στο πολύ μακρινό παρελθόν), αλλά να τους είδε κάποιος χμμμ, ή θα κατάλαβε και θα πέθαινε ακαριαία για δίαφορους λόγους, ή δε θα κατάλαβε και δεν έδωσε σημασία.

 

Για μένα πολύ ενδιαφέρον θα ήταν να μάθουμε κάτι σαν αυτό που λέει ο Κωνσταντίνος: "...αλλά αφορά την βιολογική θεωρία για τη εξέλιξη της ζωής!..."

Φοβερό θα ήταν να παρατηρήσουμε ότι παρόμοιες διαδικασίες (πχ. χημικές/βιολογικές) απαντώνται και σε άλλες μακρινές τοποθεσίες του σύμπαντος αλλά όχι απαραίτητα εξαρτώμενες απο τον άνθρακα, ούτε καν το νερό, πχ.:

ένας "στραβός" αλγόριθμος που ξεφεύγει απο εξωγ.προγραμματιστή, τυχαίνει και τα "κάνει πλακάκια" με το hardware, και αρχίζουν να αναπαράγουν το "κορμιά" τους με σκοπό την ολοκληρωτική εξάλειψη των bugs που τα βασανίζουν!!!

(Έ ρε χαρά που θα κάνει η ψυχούλα του Δαρβίνου!)

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλο πράγμα υπάρχουν εξωγήινοι άλλο τους έχουμε δεί. Εγω πιστεύω οτι εξωγήινοι υπάρχουν ταυτόχρονα όμως υπάρχουν και άλλα πράγματα όπως: 1.Φαντασία των ανθρώπων που πολύ εύκολα σε συνδυασμό με την άγνοια μετατρέπουν ένα κάποιο φυσικό φαινόμαινο σέ εξωγήινο διαστημόπλοιο στο μυαλό τους. 2.Φυσικά φαινόμενα πού ακόμα και τώρα δέν είναι γνωστά στον άνθρωπο συνεπώς μπορούνε να ξεγελάσουν ακόμα και τους ειδικούς.

Μου φαίνεται πολύ περίεργο το γεγονός οτι απο τότε πού αρχίσαν οι αναφορές στα Α.Τ.Ι.Α. η U.F.O. νομίζω στην δεκαετία 50 αν δεν κάνω λάθος απο τα μέσα ενημέρωσης στην αμερική αρχίσαν να παρατηρούν καθημερινά κοινοί ανθρώποι ufo και να τα αναφέρουν. Επίσης γιατί άραγε το 90% των εξωγήινων πάει και εμφανίζεται σε αμερικάνους? Ίσως τους συμπαθεί πιό πολύ. Εγώ αν ήμουν εξωγήινος δεν θα συμπαθούσα καθόλου τους αμερικάνους πάντως.

Υπάρχει και ένα άλλο θέμα. Το να πει κανείς το είδα με τα μάτια μου δέν είναι απόδειξη απλά μια ένδειξη και αυτό γιατί ο ανθρώπινος νούς μπορεί να ξεγελαστεί πολύ εύκολα. Έχουν γίνει πολλά πειράματα πάνω σε αυτό το θέμα και υπάρχουν βιβλία που αναφέρονται σχετικά. Ένα απλό και κατανοητό παράδειγμα είναι οι ταχυδαχτυλουργοί που μπροστά στα μάτια μας κάνουν πράγματα που είναι έξω απο τήν λογική όχι κάνοντας πραγματικά μαγικά αλλά ξεγελόντας τον νου. Τελικά ίσως και να έχουμε δεί εξωγίηνους αυτό δέν σημαίνει οτι απαραίτητα καταλάβαμε οτι είναι και εξωγήινοι. Και απο τους χιλιάδες ανθρώπους που έχουν "δει" εξωγήινους σίγουρα το 99% να τους έχει δημιουργήσει στην φαντασία του ή ακόμα και μπορεί να είναι και σενάρια εσκεμένα να δημιουργημένα. ΠΧ εγώ πιστεύω οτι υπάρχουν εξωγήινοι ο άλλος δίπλα μου δέν το πιστεύει οπότε για να τόν πείσω για την "ορθή" άποψή μου του λέω οτι τους είδα με τα μάτια μου. Και στην κατάληλη στιγμή εκμεταλεύομαι το γεγονός και φτιάχνω μία καντίνα στο μέρος που τόν είδα και ερχεται κόσμος μήπως και καταφέρουν να δούνε και αυτοί τίποτα αγοράζοντας και ένα σαντουιτσάκι γιατί άμα περιμένουν πολύ ώρα θά πεινάσουν. Τό υπόλοιπο 1% ίσως και να έχει δεί εξωγήινους όμως ίσως και να μην υπάρχει κάν αυτό το ποσοστό να είναι δηλαδή 0%

Πώς θα μπορούσαν να μοιάζουν οι εξωγήινοι όμως? Καταρχήν υπάρχει μία θεωρεία που λέει οτι μπορεί να προερχόμαστε απο εξωγήινους. Άν είναι έτσι πολύ πιθανόν να τούς μοιάζουμε. Αλιώς μου φαίνεται πολύ αστείο το γεγονός οτι οι άνθρωποι προσπαθούν να οικοιοποιήσουν κάτι άγνωστο δίνοντας του ανθρώπινη μορφή έτσι ώστε να είναι πιό φιλικό στό μυαλό τούς και ποιό έυκολα κατανοητό. Υπάρχουν μορφές ζωής στον ίδιο μάς τόν πλανήτη πού κοιτάζοντάς τις όχι μόνο δεν μοιάζουν με μάς αλλα ξεπερνούν (το σχήμα τους οι δυνατότητες τους κλπ) την ανθρώπινη φαντασία και μοιάζουν περισσότερο εξωγήινοι στα μάτια μας απο τους ίδιους τους εξωγήινους που εχουμε "δει". Οι πραγματικοί εξωγήινοι υπάρχουν έξω απο την γή σε πολύ διαφορετικά περιβάλοντα συνεπώς μπορεί να έχουν πολύ διαφορετικό μέγεθος σχήμα κατάσταση ύλης που βρίσκονται. Μπορεί με τους δικούς τους ανιχνευτές να ψάξαν την γή για ένδειξη ζωής και να δείξαν οι ανιχνευτές τους 0. Όπως οι ανιχνευτές οι δικοί μας ψάχνουν ζωή στόν άρη και βρίσκουν 0. Μπορεί ούτε κάν να υφίσταται στους εξωγήινους το μέγεθος το σχήμα και η κατάσταση ύλης. Μπορεί εκεί που ζούνε να ισχύουν άλλοι φυσικοί νόμοι. Ακόμα μπορεί ούτε κάν να ζούνε μέ την ένοια που εμείς θεωρούμε την ζωή.

Τέλος θα ήθελα να πώ ότι πιστεύω οτι υπάρχουν εξωγήινοι και ίσως ακόμα και αυτή η πίστη του ανθρώπου στο οτι πρέπει να υπάρχουν και τους αναζητεί είναι και η απόδειξη και ότι υπάρχουν. Μία ανάγη δημιουργείται απο τήν έλειψη κάποιου στοιχείου που υπάρχει. ¨Αν δεν υπήρχε αυτό το στοιχείο δεν θά μάς είχε λείψει ποτε. Εμείς νοιώθουμε πολύ μόνοι. Πάντα απασχολούσε τους ανθρώπους το ερώτημα "είμαστε μόνοι?" Δέν ήρθε στό μυαλό τών ανθρώπων τα τελευταία 50 χρόνια οτι υπάρχουν εξωγήινοι...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΜΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙ UFO Ο ΛΟΓΟΣ

ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙΡΟ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΝ ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ( ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ) ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΦΟΡΕΣ

ΓΙΑ UFO .ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΕΡΝΑΜΕ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΩΡΕΣ ΚΟΙΤΑΖΟΝΤΑΣ ΨΗΛΑ ΛΟΓΙΚΑ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ . ΟΜΩΣ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ (ΔΟΡΥΦΟΡΟΙ-ΜΕΤΕΩΡΙΤΕΣ-ΕΝΑ ΦΩΣ ΑΠΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΠΟΥ ΠΕΤΑ ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ) ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΣΟΙ ΤΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ.ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΣΟ ΤΥΧΕΡΟΙ ΟΣΟ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΣΗΚΩΣΑΝ ΤΥΧΑΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΚΑΙ ΕΙΔΑΝ UFO

H THN AΦΡΟΔΙΤΗ ΣΤΑ ΓΚΑΖΙΑ ΤΗΣ ( ΤΟ ΕΙΔΕΣ .....ΜΑ!! ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟΟΟΣΟ ΦΩΤΕΙΝΟ).

ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΝΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ NIKFOE ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΕΞΩ .

ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΝΟΜΟΙ.

ΦΙΛΙΚΑ

ΑΝΤΩΝΗΣ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου είμαι πολύ ευχαριστημένος που το θέμα άρχισε να ανάβει, και φυσικά όπως πάντα θα εκθέσω την άποψη μου ελπίζοντας σε σχόλια και ωραίες διαφωνίες! Οι εξωγήινοι μπορεί να μην είναι ακριβώς όμοιοι με εμάς, υπάρχουν όμως κάποιοι βασικοί νόμοι της φυσικής που καθορίζουν την όψη τους. "Ο Ε.Τ." δεν μπορεί να είναι πολύ μικρός, αφού υπάρχει ένα ελάχιστο μέγεθος των νευρονίων,Επιπλέον, στην περίπτωση αυτή δεν θα ήταν ιδιαίτερα έξυπνος. Δεν μπορεί όμως να είναι και μεγαλύτερος από ελέφαντα, αφού ο πλανήτης του θα πρέπει να είναι ανάλογος με τον δικό μας προκειμένου να υπάρξει ζωή!Και γιατί να συμβαίνει αυτό; Επειδή ένας βραχώδης πλανήτης σαν τη Γη, με ατμόσφαιρα και μια ανάλογη δύναμη βαρύτητας, είναι το ιδανικό περιβάλλον για να μη χύνεται το νερό στο Διάστημα. «Πιστεύουμε ότι θα είναι ένας πλανήτης με πολύ νερό, αλλά και αρκετά χέρσα εδάφη. Αν αποτελείται μόνο από ωκεανούς, δύσκολα μπορεί να αναπτυχθεί εκεί μια ευφυής μορφή ζωής! :!: Έχουμε λοιπόν έναν Ε.Τ. όχι πολύ ψηλό, ούτε πολύ κοντό, που ζει στην ξηρά και έχει ανάγκη από νερό. Τι άλλα χαρακτηριστικά θα έχει; «Πιθανότατα θα έχει μάτια και αυτιά, που είναι χρήσιμα όταν ο ορίζοντάς σου δεν είναι μεγάλος. Ίσως να μη βλέπεις τα πάντα, μπορείς όμως να τα ακούσεις και αυτό είναι το πλεονέκτημα των αυτιών».

Πόσα μάτια; «Ένα είναι πολύ καλύτερο από κανένα, αλλά δύο μάτια είναι πολύ καλύτερα από ένα, αφού εξασφαλίζουν στερεοσκοπική όραση. Το καλύτερο θα ήταν τρία μάτια. Θα μπορούσε να έχουν ένα μάτι στο πίσω μέρος του κεφαλιού για να βλέπουν ποιος τους κυνηγά, αλλά δεν υπάρχουν πολλά ζώα στη Γη που έχουν πετύχει κάτι τέτοιο, πράγμα που σημαίνει ότι το κόστος εξουδετερώνει τα οφέλη. Ο Ε.Τ. δεν θα έχει πάντως 100 μάτια. Θα χρειαζόταν τεράστια εγκεφαλική δύναμη για να χειρίζεται όλες αυτές τις οπτικές πληροφορίες».

 

Αυτές είναι οι απόψεις μου πάνω στην μορφή των εξωγήινων απο εκεί και πέρα το θέμα της ανώτερης ευφυίας και εξέλιξης είναι αμφισβητίσιμες και καμμιά φορά γελοίες αφού υπάγονται στην αναζήτηση του ανθρώπου για επίγειους θεούς! Επίσης η έννοια ΑΤΙΑ όπως προαναφέρθηκε δεν υπάγεται στον τομέα της αστρονομίας καθώς η αστρονομία είναι επιστήμη και δεν μπορεί έστω και στο ξεκάρφωτο να λέει κάτι χωρίς έστω να υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις! Αυτά ήταν απάντηση για τη debora πάνω στα ΑΤΙΑ που υποστηρίζει ένθερμα!

Περιμένω απόψεις!

:wink:

Φιλικά Κώστας!

Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

File Kwnstantine, den mporw na pw pws symfwnw mazi sou!

Safws i astronomia einai mia epistimi, alla ayto den paei na pei pws oi astronomoi den asxolountai me ayta ta fainomena. K sto katw katw, tha itan adynaton, osoi exoun dei kapoio "UFO" na exoun k ta antistoixa tekmiria. An itan etsi, tha eprepe na kykloforoume oloi me mia kamera, i estw ena meso apathanatisis, gia na exoume apodeiktika stoixeia meta, oti nai ontws eidame kati tetoio. Ayto omws einai paralogo!

K giati, ayta pou isxyrizontai poly oti eidan, na min einai UFO? Mipws giati den mporei na to syllavei o anthrwpinos nous? 'H mipws giati mas fovizei yposyneidita ayti i idea, k prospathoume me kathe epixeirima na arnithoume k na amfisvitisoume ayto pou eidame?

K oson afora sto minyma sou, ti tha thewrouses esy sovari endeiksi? Ti martyria kapoiou koryfaiou astronomou/eidikou?i Kati allo?

 

Filika

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

kapoios megalos kapote eipe (o carl sagan mipws?) ''it would be a terrible waste of space''!!!

Σωστός!

Εγώ πάντως βλέπω καθημερινά τέτοια πράγματα μόνο που είναι δίποδα...τι κρίμα να μην έχω δει και κάποιο χωρίς πόδια! :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητή debora αν διάβασες αυτά που έγραψα, δεν είπα ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να υπάρχουν ΑΤΙΑ αλλά το θεωρώ απίθανο αφού υπάρχουν να τα δει κάποιος αφού μία τέτοια επιχείρηση θα έχρηζε μεγάλης μυστικότητας! Επιπλέον η σκέψη ότι υπάρχουν εξωγήινοι δε με ξενίζει καθόλου αφού όπως έχω πεί δεν έχω πρόβλημα να προσγειωθεί ακόμη και στο μπαλκόνι μου αρκεί να είναι πολιτισμένος και να μή γκρεμίσει το μπαλκόνι γιατι έστω και το κάνει εξωγήινος ή γήινος την έχει βάψει!!!!

Και όσον αφορά το αν ένας αστρονόμος πρέπει να ασχολείται με αυτά και τι θα θεωρούσα σοβαρή ένδειξη η απάντηση είναι ότι ο επιστήμονας πρέπει να τα λαμβάνει όλα υπόψην αλλά κατα σειρα ισχύς της κάθε πληροφορίας όχι να πιστεύει σε κάθε παχύσαρκο ονειροπαρμένο αμερικάνο, ο οποίος ανήκει στο λαό που έχει απ'τα μεγαλύτερα ποσοστά ψυχοπαθών στο κόσμο!!! Η σοβαρή ένδειξη δεν είναι ο λόγος μίας αυθεντίας αλλά ο εντοπισμός π.χ μίας ανεξήγητης πηγής ενέργειας ή παρεμβολών ή η περίπτωση να διαταραχτεί η ιονόσφαιρα απο ανεξήγητο αίτιο και η ιονόσφαιρα για το λόγο ότι είναι άμεσα συνδεδεμένη με τις τηλεπικοινωνίες και εάν εισερχόταν ξένο σκάφος στο γήινο πεδίο θα προξενούσε έντονες επικοινωνιακές διαταραχές, ωστόσο τέτοια φαινόμενα δεν έχουν παρατηρηθεί! Πως εξηγείς τότε την άφιξη ενός ΑΤΙΑ με διακτίνιση πράγμα που είναι αδύνατο αλλά ας μην επεκταθώ!

Περιμένω απόψεις! :idea:

 

Φιλικά Κώστας!

Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ma to thema einai pws den exoun paratirisei kati tetoio mono oi amerikanoi! (pou opws eipes ki esy einai arketa oneiroparmenos laos, epi to pliston psycho!). K den einai dynaton eidikoi ki epistimones na kanoun xronia ereynes panw se ayto to thema, k na pisteyoun sto fainomeno ayto. Den tha asxolountan, an ikseran pws eprokeito gia apati i kati tetoio. Aytoi kseroun polla perissotera ki apo mena, ki apo sena ki apo olous mas edw mesa. Etsi den einai?

Symfwnw mazi sou gia tis idataraxes pou tha prokalouse isws i proseleysi enos ekswgiinoi areskafous stin ionosfaira, alla k pali den pisteyw pws ayto einai apolyto. Den mporoume na gnwrizoume tin texnologia pou xrisimopoioun (giati pisteyw pws yparxoun), i to megethos tis ekseliksis tous gia na kseroume an ontws tha prokalousan paremvoles. AYta ola ta lew xrisimopoiwntas tin koini logiki, giati opws exw ksanapei, den mporw na emvathynw epistimonika.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΦΙΛΗ DEBORA ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΚΑΤΙ Η ΟΧΙ

ΝΟΜΙΖΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΞΕΣ ΚΑΛΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ.

ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΛΕΝΕ :

UFO ..... ΜΑΛΛΟΝ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΣΚΕΨΗ

ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ....ΣΤΟ ΑΧΑΝΕΣ ΣΥΜΠΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ...ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ

ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΜΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΡΟΛ ΤΗΣ TV ΓΙΑ ΣΑΤΑΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΛΛΑ.

ΣΑΤΑΝΙΣΤΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΜΕΝΟΙ ΤΙΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΘΕΣΕΙΣ.

ΣΑΤΑΝΑΔΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΙΓΟΥΡΑ.

ΣΑΤΑΝΑΣ :evil: ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ Ε!! ΟΧΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΜΕ .. ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΥΚΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΞΕΓΕΛΑΣΤΟΥΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ.

ΦΙΛΙΚΑ

ΑΝΤΩΝΗΣ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Agapite antony, isws den katalaves ti lew!

Exw proseksei poly kala tis apantiseis twn paidiwn, k gi ayto k synexizw to thema. Symfwnw pws yparxoun ekswgiinoi sto axanes sympan, alla pisteyw episis pws yparxei pithanotita na mas exoun episkefthei (oxi aparaitita prosgeiwthei).

Ta matia mas epipleon, den mas lene panta tin alitheia, otan eidame kati oxi poly kathara k den eimaste apolytws sigouroi. Alla otan to vlepeis mprosta sta matia sou, pentakathara, den mpreis na to ermineyseis alliws, giati poly apla TO VLEPEIS!

Isws na exoume mpleksei ta mpoutia mas me tis toses diaforetikes apopseis, alla th xarw na lavw ki alles!

 

Filika

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Θα ασπασθώ όλες τις σεβαστές γνώμες των σινομιλητών! Θα προσθέσω όμως, οτι ενα γεγονός, λαμβάνει χώρα, μόνο και όταν είναι κανείς "έτοιμος" εσωτερικά , και μόνο τότε είναι έτοιμος , να το δεί να πραγματόνετε μπρός στα μάτια του! Θα σας πάω λίγο πίσω, 1985 λιμίν χερσονήσου, Κρήτη. Ημουν παρών στις 21¨30 καποιο απ"τα βράδια του Αυγούστου. Ηταν πολύ φανταστικό για να ήταν αληθηνό. Και όμως , ήταν εκεί,μόλις σε απόσταση 50 μέτρων απο την παραλία. Στεκόταν εκεί για 10 ολόκληρα λεπτά τις ώρας,φωτινότατο,και μόλις 5-6 μέτρα πάνω απο την επιφάνεια τις θάλασσας. Νιώθω απο τους τυχερούς που μπόρεσα να το ζήσω και να αρχίσω την αναζήτηση τις "ΑΡΧΗΣ".!

Αν κάποιος θα ήθελε να το ελένξει,δεν έχει παρα να πάει να δεί απο τα αρχεία στα νέα,τις εφημερίδες του συγκεκρυμένου μήνα. Συνχωρέστεμε που δεν ειμαι σίγουρος για την ακριβή μέρα. Αλλα πιστεύω πως πρέπει να ήταν στα μέσα του Αυγουστου. [/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Zwh ektos Ghs uparxei+den mporoume na mhn pisteuoume oti uparxei.Twra gia na mas exoun episkeftei sth Gh den to nomizw...ews to thewrw adunato.Apthn stigmh pou gnwrizoume oti sto hliako mas susthma denuparxoun morfes zwhs pou exoun anaptuxthei se tetoio vathmo wste na exoun anaptujei politismou...pisteuw oloi to gnwrizoume.

Ara oi filoi mas oi ejwghinoi tha prepei na einai apo kapoio planhtiko systhma se kapoio allo asteri.An analogistoume tis teasties apostaseis gia na exoun ftasei ws thn Gh tha prepei prwta na exoun anaptujei tetoia texnologia pou na tous epitrepei na pragmatopoihoun diastrika tajidia...kati pou einai dunaton sumfwna me thn Genikeumenh thewreia ths sxetikothtas...alla epishs na mas exoun entwpisei(kati pou prospathoume emeis me to SETI).An ola auta isxuoun...tha rxontousan ws edw gia na kanoun mono mia emfanish?An eixan toso aneptugmeno politismo...den tha prospathousan na epikoinwnisoun mazi mas?

Gia na doume ti sumvainei ekei ejw,an san anthrwpoi to theloume(giati apoti fainetai den to theloume(to SETI edw+konta deka xronia stamathse na xrhmatodoteitai apthn NASA),prepei na to kanoume me thn ereuna.Ta UFO ta afhnw sautous theloun na zoun me pseudesthiseis+na kleinoun ta matia sthn alhtheia.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την Πέμπτη που μας πέρασε, είχαμε πάει για παρατήρηση πέντε άτομα και είδαμε στα δυτικά γύρω στις 23.00 ένα εξαιρετικά φωτεινό αντικείμενο (σε μέγεθος που ίσως έφτασε και το -2), αυτό είχε διάρκεια ενός ή δύο λεπτών και έπειτα έσβησε. Μάλιστα καταφέραμε να το βάλουμε και στο οπτικό πεδίου ενός τηλεσκοπίου, όπου είδαμε απλώς ένα φωτεινό σημείο.

Τσεκάροντας στο internet για αυτό το αντικείμενο διαπιστώσαμε πως επρόκειτο για ένα Iridium. Αν κάποιος δεν έλεγχε όμως παραπέρα το όλο περιστατικό και είχε την δέουσα φαντασία θα μπορούσε να είχε βρει ένα σωρό εκδοχές για αυτό το αντικείμενο ιδίως την εκδοχή του UFO.

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω μετά από την δίηγηση αυτού του περιστατικού που μου συνέβη, είναι ότι οι φίλοι που αναφέρουν ότι βλέπουν αντικείμενα στον ουρανό να κινούνται, να αυξάνουν τη φωτεινότητά τους και έπειτα να σβήνουν δεν είναι φαντασιόπληκτοι.

 

Όμως είναι πολύ βιαστικό να αποδίδουμε σε UFO οτιδήποτε κινείται στον ουρανό, αφού πρώτα δεν έχουμε εξετάσει άλλες πιθανές περιπτώσεις.

 

Τέλος θα ήθελα να επικροτήσω μια άποψη που ήδη έχει διατυπωθεί: κανένας ερασιτέχνης αστρονόμος, από αυτούς που σαρώνουν πραγματικά κάθε βράδυ τον ουρανό, δεν έχει αναφέρει ποτέ κάποιο ανεξήγητο αντικείμενο. Αυτό λέει πολλά για την όλη παραφιλολογία.

 

Φιλικά,

Κώστας Γουργουλιάτος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΘΙΟ ΚΙΟΛΑΣ ΜΗ ΛΕΤΕ ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ!!

 

ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΚΡΥΨΟΥΝ ΟΙ ...ΜΕΓΑΛΟΙ?ΕΔΩ ΕΚΑΝΑΝ ΑΧ ΚΑΙ ΒΑΧ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΑΝ ΕΧΕΙ ΖΩΗ Ο ΑΡΗΣ ΚΑΙ Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ!!!

 

ΑΚΟΜΑ ΛΕΝΕ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΕΙ ΟΡΙΣΜΕΝΑ <<ΠΕΡΙΕΡΓΑ>> ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ. ΕΧΟΥΝ ΕΡΕΥΝΗΣΕΙ ΠΡΙΝ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΓΗΙΝΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ Ή ΚΑΠΟΙΑ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ Ή ΚΑΙ ΦΑΡΣΑ(ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΦΑΡΣΑ ΣΕ ΚΟΛΛΗΤΟ ΜΟΥ!!!!!)????

 

ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΜΙΑ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΗ ΕΚΔΟΧΗ. ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΦΑΝΤΑΣΙΟΜΑΝΕΙΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΥ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΥΝΟΜΟΣΙΕΣ ΚΑΙ ΠΛΕΚΤΑΝΕΣ ΠΑΝΤΟΥ;;

 

ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΡΕΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΝΑ ΕΞΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙ ΤΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ(π.χ.UFO). ΕΤΣΙ ΜΟΛΙΣ ΔΕΙ ΕΜΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΜΙΑ ΣΤΟ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΟ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΑΥΤΟ ΑΝΑΓΕΙ ΤΗΣ ΑΜΠΕΛΟΦΥΛΟΣΟΦΙΕΣ ΣΕ ΕΠΙΣΤΗΜΗ...

 

ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΒΑΡΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ "ΒΡΗΚΑ ΜΙΑ ΠΑΤΗΜΑΣΙΑ ΠΑΡΑΞΕΝΗ. ΒΡΗΚΑ ΕΞΩΓΗΙΝΟ!!!!!!"

 

 

CU.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aν καποιος ειδε χθες την εκπομπη του Χαρδαβελα περιμενω να μου σχολιασει κατι απ"αυτα που ακουσε. Αν οχι ας ανατρεξει στα αρχαια ελληνικα και ας λυση το μυστηριο. Αν οχι παλι, ας μην πιστευει, μην αποκλυει, αλλα με πολυ σεβασμο στους προγονους μας ας κατσει να αναλογισθει οτι ισως ολα αυτα που μας αφησαν κληρονομια, δεν ειναι αμπελοσοφιες.( Αν θελεις να εχεις την αληθεια που δεν προκειτε να σου διαβαλει κανενας, ερευνα,ερευνα και μελετα,εστω κι αν δεν εχεις δει τιποτα ακομα, εστω κι αν καποιοι θελουν να σε κανουν να νομιζεις οτι ολα αυτα ειναι παραμυθια, ενω αυτοι χαλανε τρισσεκατομυρια επειδη αυτοι πιστευουν πως δεν ειναι. Αν δεν κανω λαθος οταν καποιος γεννιετε, εχει ακουσει, παρα πολλες φορες, αναγνωριζει και καταλαβαινει, τη γλωσσα μας.Εκεινο που τον οδηγει, ειναι η διαισθηση και η συνεχεις μελετη, στο να μπορει να αρθρωνει με το στομα,αυτα που δεν μπορει να πει με το μυαλο και την σκεψη! ( "Η μπορεί?)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eνα σχολιο για την εκπομπη του Χαρδαβελλα και λοιπων δημοσιογραφων.Βλεπουμε οτι σε εκπομπες με θεμα τα ΑΤΙΑ παντοτε οι καλεσμενοι ειναι εξ ολοκληρου Ουφολογοι.Σπανιοτατες οι φορες οπου υπαρχουν αστρονομοι οι οποιοι μπορουν να αντικρουσουν,να θεσουν επιχειρηματα και ερωτησεις προς την λαιλαπα των Ουφολογων οι οποιοι ουτε λιγο ουτε πολυ θελουν να μας πεισουν οχι οτι πολυ πιθανον να υπαρχει ευφυης ζωη στο διαστημα κατι το οποιο το δεχονται οι αστρονομοι-γι αυτο και υπαρχουν προγραμματα για την αναζητηση εξωγηινης ζωης-οχι μονο οτι πιθανον να μας επισκεπτονται αλλα θελουν να μας πεισουν οτι υπαρχουν βασεις στον πλανητη μας τις οποιες γνωριζουν που βρισκονται.Αληθεια γιατι δεν τις αποκαλυπτουν εδω και εξι σχεδον δεκαετιες που εχουν ξεκινησει οι ερευνες των Ουφολογων ενω απο την αλλη κατηγορουν ολοκληρες κυβερνησεις για συγκαλυψεις?Αραγε χιλιαδες κυβερνητικοι υπαλληλοι βρισκονται στο πλευρο των εξωγηινωνκαι τους καλυπτουν?Οταν τους ζητουνται τα σημεια των βασεων τους οι Ουφολογοι λενε οτι "ολως τυχαιως απουλοποιουνται".Απο την αλλη μας λενε για γυναικες γηινες που γεννησαν παιδια εξωγηινων.Αραγε το ιατρικο προσωπικο τοσο ηλιθιο ειναι ωστε θεωρει φυσιολογικη την κυηση εξωγηινου οντος μεσα σε γυναικα?Εχω στο μυαλο μου παρα πολλα ευλογα ερωτηματα ομως δεν θα ηθελα να κανω καταχρηση της φιλοξενιας της σελιδας.Φιλοι αν θελετε να πιστευετε καντε το,ο δρομος προς την πιστη και ευκολος ειναι και συντομος.Ομως ο δρομος προς τη γνωση και δυσκολος ειναι και μεγαλος,αλλα σε οδηγει στην αληθεια μιας και εχεις αποδειξεις.Το επιπεδο των επιχειρηματων των Ουφολογων που θεωρουνται αποδειξεις ειναι πολυ πιο σαθρο.Δυστυχως η επιστημη δεν πουλαει στα ΜΜΕ σε αντιθεση με τις ψευδοεπιστημες τυπου Ουφολογια διοτι εντυπωσιαζουν.Ο Puskin ελεγε"Σκοπος της επιστημης ειναι να αποκαταστησει τα φαινομενα με γεγονοτα και τις εντυπωσεις με αποδειξεις".
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΚΛΟΙΩ ΠΟΤΕ ΚΑΤΙ, ΑΛΛΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟ ΠΡΩΤΑ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΣΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΠΟΔΕΚΤΑ.ΕΤΣΙ ΤΩΡΑ Η ΛΟΓΙΚΗ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΟΙ ....ΕΠΙΣΤΗΜΩΝΕΣ ΟΥΦΟΛΟΓΟΙ ΜΑΛΛΟΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ X-FILES...ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΑΝΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΕΝΑΡΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ.........
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Geia sas

Prwti fora lambanw meros sti sizitisi sas....(parakalw di3te katanoisi se merika mou la8i)

 

Sxetika me to an iparxoun e3wgiinoi auto ine sigouro.

To an episkeu8ikan ti gi oxi kai toso.

To an ta onta auta ine noimonta prospa8ei na to apodiksei to programma SETI.

Mpwrei omws ta onta auta na esteilan ta minimata( pou prospa8ei na brei to seti) 2000 xronia prin otan briskomastan ston arxaio elliniko politismo. Afou den elaban apantisi 8eorisan oti den ipirxe zwi, antilipsi omws pou ine lan8asmeni.

To idio mporei na simbenei kai me emas. Mporei auti ti stigmi na min exoun anaptix8ei toso oso na mporoun na apantisoun sta minimata mas.

Gi' auto as min protrexoume. mporei na tous broume emeis i na mas broun ekeinoi.

Na koimaste panta me to ena mati anoikto. Mporeite? Prepei!

 

Clear Skies, by soleaskywatcher

Soleaskywatcher
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε τέτοιου είδους θέματα καλό είναι να μην είμαστε απόλυτοι. Αν οι "εξωγήινοι" έστειλαν κάποιο μήνυμα πριν 2000 χιλιάδες χρόνια είναι πολύ σχετικό πως το έκαναν και από μια απόσταση 2000 χιλιάδων ετών μακριά ή αν ο πλανήτης τους είναι πιο κοντά ας πούμε 1000 ετη φωτός ώστε σήμερα θεωρητικά να μπορούσαν να λάβουν κάποια απάντηση από το δικό μας πολιτισμό.

 

Άλλωστε όπως εμείς προσπαθούμε να μαντέψουμε τι σκέφτονται οι άλλοι για εμάς, το ίδιο θα κάνουν και οι εξωγήινοι οπότε και εκείνοι έχουν προβλέψει την πιθατότητα της μη απάντησης λόγω της πρωιμότητας του τεχνολογικού πολιτισμού του δικού μας αλλα πιθανόν και αλλων ζώντων οργανισμών.

 

Καταλαβαίνω πως ο Μιχάλης θεωρεί σίγουρο πως υπάρχει ζωή και σε αλλα ηλιακά συστήματα, όμως καλό είναι να προσπαθήσουμε να κατανοήσουμε τον χώρο του σύμπαντος και πόσο μικροί είμαστε ώστε να καταφέρουμε ποτέ να συναντήσουμε νοήμων πολιτισμούς. Οποιοσδήποτε έχει ασχοληθεί παρατηρησιακά με την αστρονομία και σε συνδιασμό με τις μετρήσεις των αποστάσεων που έχουν πραγματοποιηθεί καταλαβαίνει πως είναι σχεδόν αδύνατον να εντοπίσουμε εξωγήινη νοημοσύνη διότι απλά είναι ΠΟΛΥ σπάνια σε σχέση με τον όγκο του σύμπαντος.

 

Η κουβέντα μου θυμίζει το βιβλίο του Καρλ Σάγκαν "The Pale Blue Dot" όπου αναπτύσεται πάρα πολύ ωραία η μοναδικότητα του πλανήτη μας και υπάρχουν φωτογραφίες της γης από την τροχιά του Ποσειδώνα όπου πραγματικά ζούμε σε εναν κόκκο άμμου...

 

Φιλικά

Εμμανουηλίδης Κωνσταντίνος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Sebasti i apopsi sou file kwstantino.

O tropos skepsis sou fenete kata kapio tropo anwteros apo to diko mou(isws logo ilikias) omws prepei kai egw na se 8imisw ti dinami twn radiokimatwn.....

An ekpepsoume se ola ta miki kimatos + se oles tis kateu8insis, kai auto to epenbalambanoume sinexws pisteuw pws 8a ta kataferoume(isws aurio isws meta apo 1 ekatommirio xronia) na er8oume se epafi me auta ta onta.........

 

Clear Skies

Soleaskywatcher
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Μιχάλη,

 

Εύχομαι ειλικρινά πως θα καταφέρουμε να επιζήσουμε σαν ανθρώπινο γένος αλλο ενα εκατομμύριο χρόνια δίχως να καταστραφούμε από την παράλογη ασυδοσία που μας χαρακτηρίζει. Πιστεύω πως μετά από ενα τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα, αν καταφέρουμε να εξελιχθούμε (και αποφύγουμε την αυτοκαταστροφή μας...) θα έχουμε αναπτύξει τέτοια τεχνολογία που θα μπορούμε να εξερευνήσουμε το σύμπαν εκτός από την ραδιοτεχνολογία και με διαφορετικά μέσα με πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες από τις σημερινές.

Η επιστήμη της αστρονομίας είναι μια μοναδική δραστηριότητα που φέρνει τον άνθρωπο συνεχώς πιο κοντά στο φυσικό του περιβάλλον. Δυστυχώς οι άνθρωποι στην προσπάθειά τους για περισσότερα αγαθά δεν καταλαβαίνουν πως καταστρέφουν όχι μόνο τους εαυτούς τους, αλλα και την βάση επάνω στην οποία δραστηριοποιούνται τον εκπληκτικό και μοναδικό μας πλανήτη.

 

Ναι και εγω πιστεύω πως με τα χρόνια (πραγματικά ΠΟΛΛΑ χρόνια) το ανθρώπινο είδος (ίσως και λίγο αλλαγμένο στο μέλλον...) θα μπορούσε να βρει εστω ενδείξεις ζωής και σε άλλον πλανήτη. Για να γίνει κάτι τέτοιο όμως θα πρέπει πρώτα να καταφέρουμε να επιζήσουμε για να βρεθούμε την κατάλληλη στιγμή στο κατάλληλο μέρος.

 

Εμμανουηλίδης Κωνσταντίνος

Ερασιτεχνικό Αστεροσκοπείο Κ(Α)ΣΤΡΟ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης