Jump to content

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕΛΩΝ ΤΟΥ ASTROVOX ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ FORUM ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΜΑΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΣΟΥΜΕ.

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΑ(ΜΑΙΟ) ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ 16 ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ 22 ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ( ΝΕΟ ΦΕΓΓΑΡΙ -ΚΑΛΟΣ ΚΑΙΡΟΣ ) ΤΟΠΟΣ ΚΑΙ ΜΕΡΑ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

ΦΙΛΙΚΑ

ΑΝΤΩΝΗΣ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Antony εγώ ενδιαφέρομαι για κάτι τέτοιο. Δέν ξέρω άν έχω τον χρόνο λόγω δουλειάς. Με την παρέα του πειραιά δεν ασχολήθηκα γιατί μου πέφτει κάπως μακριά ο πειραιάς. Επίσης αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι νά κάνω παρατηρήσεις και να συζητήσω με ανθρώπους που ξέρουν πολύ περισότερα απο μένα και όχι να βγώ για καφέ με 5-10 άτομα που ξέρουν τα ίδια ίσως και λιγότερα ίσως και λίγα παραπάνω απο μένα απο μένα. Έτσι αποφάσισα να ακολουθήσω την αστρονομική ένωση στίς εξορμήσεις της. Από εκεί και πέρα θά με ενδιέφερε όμως να γνωρίσω και άλλα άτομα και να κάνουμε παρατηρήσεις μαζί με συζητήσεις χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεσμεύομαι κιόλας. Μένω στα Γλυκά Νερά Αττικής και το email μου είναι nikosgn@hotmail.com.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα!

Αντωνη, εγω διαθεση εχω και χρονο θα βρω, αν τελικα κανονισουμε ημερα για συλλογικη παρατηρηση.

Το e-mail μου το ξερεις ηδη, θα περιμενω απαντηση.

φιλικα Βαγγελης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά μην αποκλίνουμε απο το κεντρικό forum έτσι θα γίνουμε κουλουβάχατα αφού ήδη ξέρετε που να κάνετε τις ανάλογες δημοσιεύσεις!!! Στο ΔΙΕΥΡΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ!!!!

 

Φιλικά Κώστας! :wink:

Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά έκανε ο antony και άνοιξε αυτήν τήν πρόσκληση. Δέν είναι το κέντρο του κόσμου ο Πειραιάς. Δέν μπορώ να καταλάβω πώς κάποιος θέτει το κεντρικό forum του astrovox διεβρίνουμε την παρέα του Πειραιά. Μάλον χρειάζεται να θυμηθεί την εποχή που ό άνθρωπος ανακάλυψε οτι η γή δέν είναι το κέντρο του κόσμου και να την χρησιμοποιήσει για τον εαυτό του. Νομίζω ότι θά ήταν ένα βήμα μπροστά. Είναι λογικό να υπάρχουν κατά μέρους συναντήσεις. Εγώ προσωπικά δεν είχα ώς σκοπό να κατέβω Πειραιά όπως φαντάζομαι και άλλοι φίλοι θά προτιμούσαν κάτι πιό κοντινό στα σπίτια τους αλλά μιας που δέν υπήρχε αυτή η ευκαιρία είπαν οκ από το τίποτα ας πάω στόν Πειραιά. Άν θέλουν οι πειραιώτες φαντάζομαι θά είναι ευπρόσδεκτοι φαντάζομαι όπως και όλοι μάς. Πάλι άν οι φίλοι πού έφυγαν απο την Αθήνα τους άρεσε η συνάντηση με τήν παρέα του Πειραιά και δέν καρποφορήσει αυτή η πρόσκληση αποδεκτόν μιάς που είναι γνωστόν ότι το ανθρώπινο πνεύμα αντιστέκεται στις αλλαγές γιατί νοιώθει ανασφάλεια ακόμη και άν οι αλλαγές είναι προς κάτι καλύτερο
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσθέστε ακόμα ένα σε αυτούς που ενδιαφέρονται. Το κακό είναι ότι μέχρι στιγμής οι νύχτες συνεχίζουν να είναι νεφελώδεις.

 

Αν κανονίσετε κάποια συνάντηση ευχαρίστως να έλθω, έστω και για καφέ.

 

Μένω στην Ηλιούπολη της Αθήνας.

 

 

 

Στάθης Αλεξόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου απο τα Γλυκά νερά, στο forum ΔΙΕΥΡΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ δεν έχουμε αναφέρει ότι ούτε όσοι συμμετέχουν πρέπει να μένουν στον Πειραιά, ούτε τις παρατηρήσεις θα τις κάνουμε απο εκεί.

Που θα κάνουμε τις παρατηρήσεις στον Πειραιά, στην Ακτή Τζελέπη ή στην Δραπετσώνα στα Λιπάσματα;;;

 

Το forum αυτό έχει στόχο να μαζευτεί κόσμος προκειμένου να ορίσουμε μέρος κοντά στην Αθήνα για Παρατήρηση. ΤΟΥΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ, ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΓΟΝΗΣΙ ΩΣ ΤΗΝ ΘΗΒΑ!

APM Astrograph 107, Baader Steeltrack Focuser, NEQ6 Pro

ATIK 314L+, QHY5, Starlight Xp. USB Filter Wheel

 

http://astrophotographia.blogspot.com

http://photographiaHD.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν διαφωνώ σε όσα λές φίλε crusader. Ξέρω ότι έχετε αναφέρει οτι δεν είναι αναγαίο να είναι κανείς πειραιώτης για να συμετέχει και μάλιστα το έχετε τονίσει. Παρακολουθώ την εξέλιξη των συζητήσεων στο astrovox και δέν είδα απλα την επικεφαλίδα και το απέριψα. Επίσης έχω κάνει και εγώ παρατηρήσεις και θά ήμουν απλά άσχετος άν νόμιζα ότι θά κάνετε παρατηρήσεις απο τον Πειραιά. Το θέμα είναι όμως ότι μία συνάντηση για cafe εμένα προσωπικά με αφήνει αδιάφορο λόγω αποστάσεως. Εκτός και άν γίνει κάπου κοντά σε μένα και όχι στόν Πειραιά (είναι εγωιστικό να ζητήσω κάτι τέτοιο). Σχετικά με τίς παρατηρήσεις εγώ βρίσκω ότι εύκολα να μαζευονται κάποιοι πού έρχονται απο μακριά για μία παρατήρηση. Όμως τί συνέχεια θά έχει αυτό? Η παρέα απο τον Πειραιά εκτός τις παρατηρήσεις που φαντάζομαι θά κάνει θα μπορεί αναπτύξει και κάποια φιλία που δέν θα δοκιμάζεται απο την απόσταση. Φιλία ανθρώπων με κοινά ενδιαφέροντα. Πού δέν σημαίνει πηγαίνω μία φορα τόν μήνα για παρατήρηση αλλά κάνω πλέον παρέα. Εγώ έχω κόψει φιλίες για λόγω απόστασης όχι επειδή δεν μου κάναν σάν παρέα αλλά γιατί η σημερινή εποχή μάς πιέζει όλους και είμαι σίγουρος ότι αυτό που λέω το έχει ζήσει ο καθένας μάς.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο ρε Γρηγόρη αυτό προσπαθούσα να τους πώ τόση ώρα αλλά ο φίλος μας nikfoe που σημειωτέον εκνευρίζεται πολύ εύκολα και δεν δείχνει ούτε το προφίλ του, να δούμε ότι είναι ο πρύτανης του πανεπιστημίου να τον παραδεχτούμε!!! Καταλαβαίνω είναι λίγο ειρωνικό αυτό αλλά δεν είναι σωστο να προτρέχουμε βλέποντας τον άλλο με έναν περίεργο ρατσισμό, λές και είναι κανένας αρειανός! Εγώ έφτιαξα το forum "Διευρίνουμε την παρέα του πειραιά" κατ' εντολή των παιδιών μετά τη συνάντηση και ενημέρωσα όλους ότι αλλάξαμε τόπο συζήτησης, ο Αντώνης μπορεί να μη το πρόσεξε και δεν τον κατηγορώ, αλλά αν αρχίσουμε ο καθένας να φτιάχνει forum από όλες τις κοντινές περιοχές δεν θα γίνει καμία παρατήρηση! Γι' αυτό η γνωριμία μας, όλων αφου μερικοί ήδη γνωριζόμαστε είναι απαραίτητη για να συνεργαστούμε για την οργάνωση παρατηρήσεων!!!

 

Φιλικά Κώστας! :!:

Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναρωτιέμαι πού έδειξα ρατσισμό και δέν το κατάλαβα. Εγώ απλά είπα ότι δέν μπορώ να τρέχω πειραιά. Καλώς πιστεύω έγινε η παρέα του πειραιά. Δέν φταίω εγώ άν άλλα λέω και άλλα καταλαβαίνουν μερικοί. Δέν είμαι πρύτανης είμαι ένας σηνιθισμένος άνθρωπος όμως όποιος νομίζει οτι η γνώση πάει αποκλειστικά σε αυτούς που έχουν τίτλο είναι γελασμένος. Αυτό δέν σημαίνει οτί πιστεύω ότι τα ξέρω όλα. Μόνο μικρό μέρος γνώσεων έχω. Θά ήθελα να μάθω πάντως πολύ περισσότερα. Ίσως αν διμιουργούσαμε παρέες απο κοντινές περιοχές όντως να μήν γινόταν τίποτα γιατί θά ήταν διασπασμένη η δύναμη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΥΡΙΟΙ

ΣΑΣ ΕΓΚΑΛΩ ΣΕ ΤΑΞΗ

ΔΥΟ ΛΟΓΟΙ ΜΕ ΠΡΟΕΤΡΕΨΑΝ ΝΑ ΒΑΛΩ ΘΕΜΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ ΜΑΣ

1. ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟΣ Η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΜΑΣ.

2. ΝΟΜΙΖΩ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ ΕΓΙΝΕ ΜΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕΡΙΚΩΝ ΦΙΛΩΝ ΜΕ ΣΚΟΠΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ.

ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΕΟ.ΟΛΟΙ ΛΕΜΕ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ

ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΛΛΗΛΕΝΔΕΤΑ ΚΑΙ ΛΕΩ ΣΧΕΔΟΝ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΠΟΡΕΥΕΤΑΙ ΚΑΠΩΣ: (ΜΟΝΟΣ Η ΟΧΙ ).

ΕΙΔΑ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΔΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ( ΔΙΕΥΡΥΝΟΥΜΕ........ΠΕΙΡΑΙΑ ) Η ΚΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΟΠΩΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ NIKFOE ΕΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΟΓΩ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ.ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΣΤΙΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ.

ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΑΗ (ΕΦΙΚΤΟ ΛΟΓΩ ΝΕΑΣ ΣΕΛΗΝΗΣ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟΥ ΕΛΠΙΖΩ)ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΑ ΓΙΑ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΟΜΟΝΟΙΑ ΜΕ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΧΙΟΥΜΟΡ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΣΑΣ ΒΕΒΑΙΑ.

ΕΠΑΝΗΛΘΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ. Ο ΚΩΣΤΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ ΛΟΓΩ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ .Ο ΝΙΚFOE ΚΑΙ Ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΑΛΛΛΟΙ.

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΕΣ (ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ)

ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΕΙ :lol:

ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΝΥΧΤΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΑ HIGHLIGHTS ΤΩΝ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΑΣΤΕΡΙΣΜΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟΥΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟΥΣ ( ΟΣΟΙ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ) ΕΓΩ ΒΑΖΩ ΕΝΑ CELESTRON 114GT KAI ENA CELESTRON 8"DOB ΟΠΩΣ KAI ΑΡΚΕΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ.ΔΕΝ ΧΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΝΩΝΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΕΦΙ.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ

ΦΙΛΙΚΑ

ΑΝΤΩΝΗΣ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άντε βρε παιδιά να κανονήσουμε κάτι επιτέλους. Έχω το τηλεσκόπιο μου 4 μήνες και δεν έχω μία βραδιά παρατηρήσει έξω απο την πόλη. Το Πάσχα που πήγα, είχε συννεφιά 2 μέρες.

Ωραία θα ήταν να είχε κανονιστεί κάτι για το βράδυ της Τρίτης που έχει την έκλειψη, όπως τα παιδιά απο την Αλεξανδρούπολη. Όλοι θέλουμε να οργανωθούμε και εμείς καλύτερα.

 

Και όσο για το Πρωτάθλημα, μερικοί Πειραιώτες το θέλουν (όπως εγώ) ΠΡΑΣΙΝΟ!!!

APM Astrograph 107, Baader Steeltrack Focuser, NEQ6 Pro

ATIK 314L+, QHY5, Starlight Xp. USB Filter Wheel

 

http://astrophotographia.blogspot.com

http://photographiaHD.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι γεια σας,

 

Από ότι καταλαβαίνω ο antony και ο crusader, πεθαίνουν για να συνατηθούν με άλλους. Θεωρείστε και εμένα στην παρέα. Ιδανική άμεση ευκαιρία την Τρίτη το βράδυ.

 

Λόγω της φωτεινότητας της Σελήνης δεν χρειάζεται και πολύ σκοτεινό μέρος. Αρα και εντός πόλης ή κάπου κοντά είναι ικανοποιητικό. (Αρκεί να μην είναι σε στάδιο και τους προβολείς αναμένους)

 

Αν κάποιος γνωρίζει ένα μέρος με ανοιχτό ορίζοντα νοτιοανατολικά ας το προτείνει.

 

Το φαινόμενο είναι ορατό και με γυμνό μάτι και με κυάλια, άρα δεν απαιτείται εξοπλισμός για την προσέλευση. Οπως ο antony συμβάλω και εγώ με ένα 90mm και ένα 8'' ιδανική ευκαιρία για όσους από εσάς θέλετε να αποφασίσετε τι εξοπλισμό να διαλέξετε.

 

Περιμένω ανταπόκριση με πρόταση για σημείο συνάντησης.

 

 

Στάθης Αλεξόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι

όπως έγραψα και στον antony, είμαι κι εγώ "μέσα". Αν το επίκεντρο είναι η Σελήνη, νομίζω ότι θα βοηθήσουν τα κιάλια κα το τρίποδο που θα φέρω (15χ70).

Ένα μέρος το οποίο επισκέφθηκα το χειμώνα και έχει καλό ουρανό (εκτός από το δυτικό κομμάτι) είναι πίσω από τη Σαρωνίδα προς Ανάβυσσο.

Πρέπει να είμαστε εκεί πριν από τις 8μμ, ή κάνω λάθος;

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φίλε Μαρίνο γεια,

 

Οι πέντε μοίρες είναι πολύ χαμηλά. Το ιδανικό σημείο παρατήρησης θα είναι σε ένα χαμηλό ή ψηλό λόφο που η θέα προς την νοτανατολική πλευρά θα βλέπει σε πεδιάδα.

 

Αν το μέρος που λες είναι κάπως έτσι, μπορείς να περιγράψεις σημείο συνάντησης;

 

Αν δεν είσαι σίγουρος, εγώ προσφέρομαι να κάνω ένα επιτόπου έλεγχο σήμερα το μεσημέρι αν μου δώσεις έγκαιρα απάντηση με την περιγραφή του σημείου. (Εχω μια γνώση της περιοχής)

 

 

Στάθης Αλεξόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ

ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΗΣΩ ΟΤΙ Η ΑΡΧΙΚΗ ΜΟΥ ΣΚΕΨΗ-ΠΡΟΤΑΣΗ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΡΑΔΥΑ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ. ΑΡΚΕΤΑ ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ UFO ΒΡΕ ΑΔΕΡΦΕ :lol: ΚΑΙ ΜΠΑΛΚΟΝΑΤΗ Η ΕΚΛΕΙΨΗ ΓΙΑ ΕΥΚΟΛΙΑ. ΕΙΜΑΙ ΟΜΩΣ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΚΑΘΕ ΣΑΣ ΠΡΟΤΑΣΗ ( ΕΥΚΑΙΡΙΑ )

ΘΕΤΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ ΜΕ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ Η ΧΩΡΙΣ . ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΛΠΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΔΥΟ SITE ΚΑΙ ΠΕΡΝΩ ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

www.poseidon.ncmr.gr/weather_forecast

www.forecast.uoa.gr/forecastnew

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ.

ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕΧΡΙ ΑΥΡΙΟ ΤΡΙΤΗ ΠΡΩΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ ΕΙΤΕ ΜΕ email ΕΙΤΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ.

ΑΝ Ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ( ΣΑΡΩΝΙΔΑ ) ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 8.30 ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΖΕΥΤΕΙ ΕΚΕΙ ΚΟΝΤΑ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΠΟ 21.45 ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

ΑΝΤΩΝΗΣ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στάθη

μίλησα και με τον Αντώνη .

Για σημείο συναάντησης νομίζω ότι πρέπει να συναντηθούμε στην παραλία της Σαρωνίδας (στα περίπτερα-στο φανάρι) και απο κει να συνεχίσουμε προς τα "πάνω", 4-5 χιλιόμετρα. Όμως έχω πάει μόνο μιά φορά με κάποιο φίλο, που αυτή τη στιγμή τον αναζητώ για να μου πει πάλι το δρόμο που ακολουθήσαμε τότε. Θα ξέρω σίγουρα το μεσημέρι.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά

υπολογίστε στην παρέα και έναν ακόμη φίλο που έχει πάει πολλές φορές στο σημείο που πρότεινα. Θα φέρει κι ένα νευτώνιο 130mm.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά αν και μένα το επιτρέπει η δουλειά μου είμαι μέσα. Θα συμβάλω και εγώ με ένα Meade starfinder 10" (το έχω βάλει στις αγγελίες του astrovox)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από ότι φαίνεται έχει κανονισθεί το ραντεβού για αύριο στη Σαρωνίδα. Δηλαδή τα αμέσως επόμενα φανάρια μετά το ξενοδοχείο Λαγονήσι. Οταν φτάσετε εκεί αρχίστε να ρωτάτε τους περαστικούς αν ξέρουν το AstroVox. Εμείς θα δούμε τη φασαρία και θα τρέξουμε.

 

Εγω θα προσπαθήσω να είμαι εκεί από τις 19:30 (επτάμιση)και το κινητό μου είναι το 6945 800 060. Σημειώστε το και καλέστε.

 

Υπενθυμίζω ότι αν και η έναρξη κάλυψης από τη σκιά αρχίζει στις 21:48, το φαινόμενο αρχίζει από τις 20:51 ( εννέα παρά δέκα) και μπορεί κάποιοι να θέλουν να το παρακολουθήσουν από την αρχή.

 

Καλή αντάμωση στη Σαρωνίδα

 

Στάθης Αλεξόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΠΡΟΔΩΣΕΙ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΑΝ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΑΣ.

ΕΓΩ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΠΟ ΜΑΡΟΥΣΙ

ΣΧΕΣΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΚΕΙ ΚΑΤΩ ΔΕΝ ΕΧΩ.ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΔΕΚΤΗ .

ΑΝΤΩΝΗΣ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι "μεγάλες συνομωσίες" δεν θέλουν να μας αποκαλύψουν τα μυστικά τους.

Αλλά εγώ θα είμαι εκεί έστω και για ένα καφέ.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

υπολογίστε και μένα. μέχρι και την μπουρκίνα φάσο θα πήγαινα για παρατήρηση και με άλλους ανθρώπους. ελπίζω να κανονιστεί σύντομα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά δυστυχώς δεν κατάφερα να έρθω. Με τα τερτίπια του καιρού, κατάλαβα πολύ αργά ότι θα δούμε έκλειψη και δεν προλάβαινα να έρθω στο σημείο συνάντησης.

Βέβαια και απο την ταράτσα (έστω και με τα φώτα της πόλης) με παρέα φίλους και με συντροφιά απο μπύρες, μπορώ να πω ότι είναι πολύ εντυπωσιακό θέαμα.

Πως πήγε η δική σας οργανωμένη παρατήρηση;

 

Υ.Γ. Άντε να προμηθευτούμε ηλιακά φίλτρα, γιατί το transit έρχεται σε ένα μήνα!!

APM Astrograph 107, Baader Steeltrack Focuser, NEQ6 Pro

ATIK 314L+, QHY5, Starlight Xp. USB Filter Wheel

 

http://astrophotographia.blogspot.com

http://photographiaHD.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης