Jump to content

Βοηθεια για πληροφοριες


koyote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο καθηγητης μας της τεχνολογιας μας ζητησε να κανουμε εργασια :twisted: :evil:

Ετσι εγω διαλεξα εργασια με θεμα τα <<θετικα και αρνητικα της διαστημικης εξερευνησης>>

Που μπορω να αντλησω πληροφοριες?Θα ημουν ευγνωμων αν μου δινατε και κανενα link :D

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίο θέμα για εργασία, αλλά θα μπορούσες να προτείνεις κάτι πιο συγκεκριμένο. Πάντως έψαξα για να βρω, για να σε βοηθήσω αλλά δεν βρήκα κάτι. Μπορεί να ξαναπροσπαθήσω και να βρω κάτι... :cheesy: :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν λες αρνητικά τι ακριβώς εννοείς;

 

Πράγματι τι εννοείς για τα θετικά και αρνητικά της διαστημικής εξερεύνησης?? Επιπτώσεις ή αποτελέσματα??? :cheesy: :?:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eννοω οτι πολλοι προβληματιζονται για το αν θα πρεπει να παμε στο διαστημα η οχι.Τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα ή τα επιχειρηματα υπερ και κατα,αυτο ψαχνω.Παντως ηδη κατι εχω βρει :D

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπήρχε ένα παλιό δημοψήφισμα που ίσως έχει κάποιες απόψεις να σε βοηθήσουν να πάρεις κάποιες αρχικές ιδέες:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=658

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο καθηγητης μας της τεχνολογιας μας ζητησε να κανουμε εργασια :twisted: :evil:

Ετσι εγω διαλεξα εργασια με θεμα τα <<θετικα και αρνητικα της διαστημικης εξερευνησης>>

Που μπορω να αντλησω πληροφοριες?Θα ημουν ευγνωμων αν μου δινατε και κανενα link :D

 

ρε συ κογιότ αν είσαι Α΄Λυκείου γιατί δε του λες να κάνεις έρευνα δημοσκόπισης πάνω σε αυτό?(αν έχεις αυτή την επιλογή....)

 

πάντως θα ψάξω και γω μπας και σου βρω τίποτα... :P

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο καθηγητης μας της τεχνολογιας μας ζητησε να κανουμε εργασια :twisted: :evil:

Ετσι εγω διαλεξα εργασια με θεμα τα <<θετικα και αρνητικα της διαστημικης εξερευνησης>>

Που μπορω να αντλησω πληροφοριες?Θα ημουν ευγνωμων αν μου δινατε και κανενα link :D

 

ρε συ κογιότ αν είσαι Α΄Λυκείου γιατί δε του λες να κάνεις έρευνα δημοσκόπισης πάνω σε αυτό?(αν έχεις αυτή την επιλογή....)

 

πάντως θα ψάξω και γω μπας και σου βρω τίποτα... :P

 

Ναι φιλε jupiter Α λυκειου ειμαι.Απλα αυτος μας ειπε να μην κανουμε πραγματικη δικια μας ερευνα οπως λεει το βιβλιο γιατι θα μπλεξουμε απλα να παρουσιασουμε τις συνεπειες ενος προβληματος.Κι εγω ηθελα κατι διαστημικο.Ευχαριστω για το ενδιαφερον :D :D

Παντως η ιστοσελιδα της ΝΑSA εχει αρκετες πληροφοριες

Ευχαριστω και εσας κυριε Παπαλαμπρου,εχω υπ'οψη μου το εν λογω thread :cheesy:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Xαίρε Γεώργιε! :D

Όπως ήδη έχεις διαπιστώσει, υπάρχει πλούτος πληροφοριών στο διαδίκτυο που θα σε βοηθήσει στην εργασία σου ακόμα και στα ελληνικά(wiki, astronomia, noa κλπ).

Η αλήθεια είναι πως τα μειονεκτήματα μάλλον είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι αρνητικό πέρα από το υψηλό κόστος των αποστολών και ίσως τα ηθικά διλήμματα που προκύπτουν για τις επανδρωμένες αποστολές αλλά και την χρήση πειραματοζωων.

 

Εκτός από το δημοψήφισμα για τους διαστημικούς πόρους υπάρχει και το δημοψήφισμα για τη Λάϊκα. Μπορείς να πάρεις μια ιδέα κατά πόσο δημιουργούνται ηθικά διλήμματα ή όχι.

 

Καλό διάβασμα και καλή επιτυχία στην εργασία σου. :mrgreen:

Αλήθεια υπάρχει όριο για τις σελίδες της εργασίας;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου και εσενα Κατερινα!!!

Ηδη εχω βρει καποιες πληροφοριες απο εκει που ειπες(εκτος απο το noa)

Oσον αφορα τα αρνητικα ειναι:το υψηλο κοστος,τα ηθικα διλημματα,μερικα ατυχηματα τα οποια μπορει να συμβουν αλλα μην ξεχνας το <<διαστημικο σκουπιδοτοπο>>Ειχα κανει παλιοτερα μια εργασια και ειχα βρει πληροφοριες πανω σε αυτο.Επισης αναφορα κανει το συμπαν που αγαπησα.

Βεβαια τα θετικα θα βγουν πιο πολλα αλλα no problem :D Αυτο θελω να φανει :D Το οριο ειναι τουλαχιστον 6-7 σελιδες.Λιγες,πιστευω μπορουν να καλυφθουν.Εσυ τι λες?

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι βρε, εννοείται πως θα τις καλύψεις και με το παραπάνω. :mrgreen:

Φαντάζομαι πως θα γράψεις στον πρόλογο για την αρχέγονη ανάγκη του ανθρώπου για εξερεύνηση, που τον οδήγησε σε σπουδαίες ανακαλύψεις και επιτεύγματα και μπλα μπλα μπλα. θα εξηγείς τι είναι οι διαστημικές αποστολές, τι περιλαμβανουν κλπ και θα κάνεις και μια σύντομη αναδρομή στις βασικότερες αποστολές και μπλα μπλα μπλα.

Αυτά μόνο θα θέλουν μια δυο σελίδες.

 

Να σου πω Γιώργο, μήπως την εργασία για τα διαστημικά σκουπίδια την έχεις κάπου εύκαιρη στον υπολογιστή σου;

θα ήθελα πολύ να την διαβάσω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω για τις συμβουλες,ετσι σκεφτομαι να το χειριστω! :D

Την εργασια την εχω περασμενη στον υπολογιστη,αλλα δεν ξερω πως να στη δωσω.Προτεινε μου τροπο και θα την εχεις :D :cheesy:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οκ,βεβαια δεν ειναι και τοσο καλη διοτι ημουνα μικρος οταν την εκανα.

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηρθε?

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην ξεχάσεις να αναφέρεις τη σημασία των γνώσεων που αποκομίζουμε από την εξερεύνηση του διαστήματος ,οι οποίες είναι χρήσιμες τόσο για την απλοποίηση του καθημερινού τρόπου ζωής ,αλλά ακόμη σημαντικότερες για την κατανόηση του μεγαλείου του Σύμπαντος.Μην παραλείψεις και μία αναφορά σε εκείνους που υποστηρίζουν ότι η εξερεύνηση του διαστήματος είναι μία δαπάνη χρημάτων που θα μπορούσαν να βοηθήσουν στην επίλυση προβλημάτων που μαστίζουν τη Γη. :wink:
[΄΄Το Σύμπαν είναι μία φυσαλίδα ανάμεσα στις αμέτρητες φυσαλίδες ενός ρευστού.΄΄
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καποιο λαθος εγινε :( .Ξαναπροσπαθω

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν καταλαβαινω :? :? Τωρα ξαναπροσπαθησα.Ειχα αντιγραψει λαθος γραμμα στο ονομα το mail σου.Ομως οταν παω παω στα απεσταλμενα δε μου βγαζει τιποτα.Δες λιγο ξανα

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραια :cheesy: Για να ειμαι ειλικρινης τοτε που την ειχα κανει ημουν ευχαριστημενος.Τωρα ομως δε μου αρεσει και τοσο.Αυτη που κανω τωρα εχει και αλλο θεμα και πιστευω θα βγει καλυτερη :cheesy:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο είναι πάρα πολύ ωραία. Μπράβο σου! :mrgreen:

Ειδικά στην παράγραφο για τα διαστημικά σκουπίδια διάβασα πράγματα που αγνοούσα παντελώς. :shock:

Περιμένω με ανυπομονησία να διαβάσω και τη νέα εργασία σου :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ρε koyiot τώρα μου ήρθε...

 

τι έκανες με την εργασία σου τελικά???

 

είναι κάτι που ψάχνεις ακόμα?????

αν είναι να σου δώσουμε μια χείρα.......βοηθείας!!!! :cheesy: :wink:

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τοσο πολυ αργησε??? :?: :shock: Με τα μαθηματα τωρα ξεχαστηκα και δεν εγραψα στο θεμα.Ευχαριστω ολους σας για το ενδιαφερον!!! :cheesy: Η εργασια ολοκληρωθηκε με αρκετο μερακι και παραδοθηκε πριν λιγες μερες.Τι βαθμο θα παρω θα δειξει.

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σου εύχομαι καλή επιτυχία αν και είμαι σίγουρη οτι έχεις πάει καταπληκτικά!!!! Και εγώ πέρισυ στην Τεχνολογία είχα κάνει μια παρόμοια εργασία που άρεσε σε όλους πάρα πολύ και ιδιαίτερα στον καθηγητή!!!! Γενικά είναι ένα πρωτότυπο θέμα και έχει πολύ ενδιαφέρον! Το 20άρι το έχεις σίγουρο!!!! :cheesy: :cheesy:
Είμαστε όλοι μας αστρόσκονη και κάποια μέρα θα γυρίσουμε στα άστρα...!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης