Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΣΤΟ ΔΥΤΙΚΟ ΟΥΡΑΝΟ ΤΟ ΠΙΟ ΦΩΤΕΙΝΟ ΚΑΙ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΔΥΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΙΓΑ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 11.00 ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΡΑΤΗ ΔΥΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 10,45 :wink:

Ο ΔΙΑΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΟ ΜΕΣΟΝ ΤΟΥ ΛΕΟΝΤΑ( ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΤΟΥ ΠΟΔΙ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΜΙΣΟΦΕΓΓΑΡΟ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ xena,

 

Θα συμφωνήσω με τον antony όπως νομίζω και σχεδόν όλοι οι αστροπαρατηρητές για τρεις κυρίως λόγους.

 

1. Δεν είναι ο Δίας επειδή φαίνεται ως μισοφέγγαρο.

2. Είναι η Αφροδίτη επειδή φαίνεται ως μισοφέγγαρο.

3. Είναι η Αφροδίτη γιατί βρίσκεται στη σωστή θέση και στιγμή.

 

Μην παρεξηγήσεις το ύφος μου αλλά κάθε απόγευμα κρίνω από το πως φαίνεται η Αφροδίτη τι ελπίδες έχω για παρατήρηση το βράδυ και πάντα είναι στο σημείο που αναφέρεις.

 

 

 

Φιλικά

 

Στάθης Αλεξόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεις την Αφροδίτη με γυμνό οφθαλμό είναι σίγουρο πως θα την δεις απλά σαν ένα πολύ φωτεινό αστέρι. Αν την δεις με τηλεσκόπιο τότε θα την δεις σίγουρα σαν μισοφέγγαρο, γιατί ως εσωτερικός πλανήτης παρουσίαζει φάσεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Debora έχεις δεί ποτέ την αφροδίτη απο τηλεσκόπιο? Αν την δείς θά δείς ότι όντως φαινεται σαν μισοφέγαρο. Τωρα άν ενοείς ότι δεν φαίνεται σαν μισοφεγγαρο με γυμνο μάτι όντως δέν φαινεται. Έχει μικρή οπτική διάμετρο οπότε φαίνεται σαν πολύ φωτεινό κοινό όμως κατα τα άλλα αστέρι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη για την αναστάτωση, είναι όντως η Αφροδίτη. Το είδα στο stig’s sky calendar (http://www.skycalendar.com). Απλώς νόμιζα ότι έδυε πολύ νωρίτερα και επίσης δεν την είχα δει ποτέ ως «μισοφέγγαρο».
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης