Jump to content

Έτοιμος και για το Διάστημα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφήνωντας πίσω του για λίγο το αναπηρικό του καροτσάκι, ο γνωστός επιστήμονας Stephen Hawking, έζησε την εμπειρία της μηδενικής βαρύτητας σε μια πτήση στο διάστημα. Και φυσικά δηλώνει ενθουσιασμένος!

 

http://news.pathfinder.gr/scitech/397254.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφήνωντας πίσω του για λίγο το αναπηρικό του καροτσάκι, ο γνωστός επιστήμονας Stephen Hawking, έζησε την εμπειρία της μηδενικής βαρύτητας σε μια πτήση στο διάστημα. Και φυσικά δηλώνει ενθουσιασμένος!

 

http://news.pathfinder.gr/scitech/397254.html

 

Το έδειξε προχθές στην τηλεόραση. Μπράβο του και του δίνω συγχαρητήρια!!!Πραγματοποιήσε το όνειρο του!!!Όλοι θα θέλαμε να είμασταν στην θέση του!!!!!... :cheesy: =D> =D>

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο που εκανε ο Dr Hawkins, δεν ειναι ακατορθωτο. Με 3500 USD συν τα εξοδα πηγαιν-ελα μπορει ο καθενας να κανει παραβολικες πτησεις.

Φυσικα, πολλα συγχαρητηρια στον Dr Hawkins

 

http://www.spacetravels.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οσοι απο εμας έχουν την οικονομική δυνατότητα πρέπει και οφείλουn να το δοκιμάσουν. Κάπου διαβασα οτι η εταιρία Virgin Atlantic του Branson ετοιμάζεται να προσφέρει μεχρι το τελος του 2008 υποτροχιακά ταξίδια με τροποποιημένα Boeing. Κόστος; Οσο ενα Takahashi...

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχεις δικιο. Τα υποτροχιακα ταξιδια ειναι αρκετα πιο ακριβα απο τις παραβολικές πτησεις. Όμως σε πάνε περιπου 100 χλμ απο την επιφακεια της γης. το κοστος ειναι περιπου 200.000 USD. Λιγο τσουχτερο...

Πάντως, όσο θα αυξανει η ζητηση, θα πεφτουν οι τιμες, αυτο ειναι νομος της αγορας...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οφειλουμε παντως ολοι να πουμε σε αυτο τον υπεροχο ανθρωπο και εξαισιο επιστημονα ενα μεγαλο μπραβο,καθυλωμενος τοσες δεκαετιες σε αναπηρικο καροτσακι και κουνωντας ελαχιστα μονο το μικρο του δαχτυλακι,εδειξε οτι το πνευμα δν υποδουλωνεται σε κανεναν και τιποτα ,ακομα και οταν το ιδιο το σωμα ειναι εντελως ''αχρηστο''....

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οφειλουμε παντως ολοι να πουμε σε αυτο τον υπεροχο ανθρωπο και εξαισιο επιστημονα ενα μεγαλο μπραβο,καθυλωμενος τοσες δεκαετιες σε αναπηρικο καροτσακι και κουνωντας ελαχιστα μονο το μικρο του δαχτυλακι,εδειξε οτι το πνευμα δν υποδουλωνεται σε κανεναν και τιποτα ,ακομα και οταν το ιδιο το σωμα ειναι εντελως ''αχρηστο''....

 

Συμφωνώ!! :cheesy: =D>

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους...Είμαι και εγώ ένας ακόμα εραστής της αστρονομίας των αστεριών και των πλανητών μας.πωρωμένος μεν αλλά νέος δε.Δεν είμαι ούτε φυσικός ούτε αστρονόμος συνεπώς δεν γνωρίζω και πολλά.Αλλά τα τελευταία χρόνια δηλώνω λάτρης της επιστήμης που είναι αφιερωμένη στο μεγαλείο του σύμπαντος και προσπαθώ με τον καιρό να μαθαίνω όσο γίνεται περισσότερα.Έχω συλλέξει οτιδήποτε DVD έχει σχέση με την ιστορία του διαστήματος και προσπαθώ να μένω ενήμερος σε όλες τις εξελίξεις και τα νέα.

Για το Zero G έχω να πω πως αν και ακριβό αξίζει να το δοκιμάσεις μιας και είναι μια μοναδική εμπειρία τυχεροί αυτοί που το δοκίμασαν!!!! :D

www.retrovisions.gr

www.retrosystem.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους...Είμαι και εγώ ένας ακόμα εραστής της αστρονομίας των αστεριών και των πλανητών μας.πωρωμένος μεν αλλά νέος δε.Δεν είμαι ούτε φυσικός ούτε αστρονόμος συνεπώς δεν γνωρίζω και πολλά.Αλλά τα τελευταία χρόνια δηλώνω λάτρης της επιστήμης που είναι αφιερωμένη στο μεγαλείο του σύμπαντος και προσπαθώ με τον καιρό να μαθαίνω όσο γίνεται περισσότερα.Έχω συλλέξει οτιδήποτε DVD έχει σχέση με την ιστορία του διαστήματος και προσπαθώ να μένω ενήμερος σε όλες τις εξελίξεις και τα νέα.

:D

 

Kαλώς όρισες την παρέα μας..!!!!Δεν είμαστε όλοι επιστήμονες (φυσικοί, μθηματικοί) ''ακόμα'' :D :D , αλλά όλοι μας είμαστε λάτρεις της Αστρονομίας και άκρως πορωμένοι!!!!!!!! :cheesy: :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι και λίγο για αυτόν τον άνθρωπο που τον είχαν όλοι ξεγραμμένο πριν από 40 χρόνια, να ζει και να βασιλεύει και το διάστημα να κυριεύει.... =D> =D> =D>

 

Οι παραβολικές πτήσεις πάντως δεν ξέρω προσωπικά αν με γέμιζαν. Σίγουρα η έλλειψη βαρύτητας θα ήταν πολύ καλή εμπειρία αλλά φίλοι μου εγώ αυτό που θα ήθελα να ζήσω θα ήταν να δω την Γη από το διάστημα....αλλά φευ......

Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω πώς μετά από τόσα χρόνια αδιάκοπης και αναντικατάστατης προσφοράς στον χώρο της επιστήμης πιστεύω πώς αυτή ήταν μία ανταμοιβή....!!!!

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλώς όρισες την παρέα μας..!!!!Δεν είμαστε όλοι επιστήμονες (φυσικοί, μθηματικοί) ''ακόμα'' :D :D , αλλά όλοι μας είμαστε λάτρεις της Αστρονομίας και άκρως πορωμένοι!!!!!!!! :cheesy: :cheesy:

 

:D :D :D :D :D :D :D :D έτσι έτσι είναι..... :mrgreen: :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω πως πρέπει να είναι πολύ χαρούμενος...Ένα από τα μεγαλύτερα όνειρα του πραγματοποιούνται...!!!!Ο καθένας στην θέση του έτσι θα ένοιωθε!!

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω πως πρέπει να είναι πολύ χαρούμενος...Ένα από τα μεγαλύτερα όνειρα του πραγματοποιούνται...!!!!Ο καθένας στην θέση του έτσι θα ένοιωθε!!

Εγω για την ωρα κανω [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< αλλα οταν θα πηγαινα σιγουρα θα πεταγα πιο νωρις απ'τη χαρα μου :D :D :D :D :D :D :D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης