Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειμαι 16 χρονων και θελω να σπουδασω αστροφυσικη.απο μικρος μου αρεσει παρα πολυ.εχω ελαχιστες γνωσεις και αυτες ειναι απο ντοκιμαντερ.αν περασω μπορω να τα βγαλω περα.η αστροφυσικη ειναι η αγαπη μου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσηρθες Ηλία,

Το μόνο που χρειάζεσαι για να τα καταφέρεις και να σπουδάσεις αυτό που θέλεις είναι αγάπη. Αν αγαπάς αυτό που κάνεις ή σπουδάζεις, τοτε μόνο μπορεις να επιτύχεις.

 

Φιλικά

Νίκος

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς όρισες και από μένα!!!Το ίδιο θέλω να σπουδάσω και εγώ..!!!Και εγώ πριν ένα χρόνο είχα πολύ λίγες γνώσεις στην Αστρονομία..Αλλά πολύ κόπο, αγάπη γι' αυτό και θέληση αρχίζω να καταφέρνω τους στόχους μου..!!Αρκεί να το αγαπάς αλλιώς θα τα παρατήσεις... :cheesy: :cheesy: :cheesy: :D

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικα και εγω αστροφυσικη θελω να σπουδασω!!! :wink:

Ειμαι της γνωμης οτι αν καπιος αγαπα πραγματικα κατι,ειναι αυτο που πρεπει να κανει στη ζωη του.Οσο για τις γνωσεις,αν το αγαπας θα αποκτηθουν συντομα και θα ειναι και πολλες :cheesy:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικα και εγω αστροφυσικη θελω να σπουδασω!!! :wink:

Ειμαι της γνωμης οτι αν καπιος αγαπα πραγματικα κατι,ειναι αυτο που πρεπει να κανει στη ζωη του.Οσο για τις γνωσεις,αν το αγαπας θα αποκτηθουν συντομα και θα ειναι και πολλες :cheesy:

Καλώς όρισες!!! Συμφωνώ απόλυτα με τον Koyote. Μην σε προβληματίζει καθόλου το θέμα περι γνώσεων! Εξ άλλου κανείς δεν γεννήθηκε με τσιπάκι γνώσεων! Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει θα τα καταφέρεις!!! Καλή επιτυχία!!!!!!!!!!!!!!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Είμαστε όλοι μας αστρόσκονη και κάποια μέρα θα γυρίσουμε στα άστρα...!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα συμφωνησω και εγω!!!οταν αγαπας και προσπαθησεις λιγο μετα ερχονται ολα μονα τους...οποτε αν αγαπας την φυσικη και την αστρονομια μονα τους θα σε οδηγησουν εκει που θελεις! :cheesy:

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας πω και εγω κατι σχετικο με αυτο.πριν δυο βδομαδες περιπου ειχε ερθει στην κορινθο η κ. Χατζηχριστου γνωστη απο το βιβλιο <<Ερευνωντας το συμπαν>> για μια σχετικη εκθεση περι αστρονομικων θεματων αλλα και οχι μονο.Την κυρια δεν την γνωριζα ομως οταν διαβασα ενα φυλλαδιο που μας εδωσαν στο σχολειο εμεινα εκπληκτος απο τις σπουδες της.τελειωσε το φυσικο στην αθηνα εκανε μαστερ αστρονομιας στο παρισι και ειδικευθηκε και σε καποιον αλλο κλαδο που μου διαφευγει αυτη την στιγμη.Εχει εκδωσει πολλα αξιοπροσεκτα αρθρα στο εξωτερικο αφου δουλευει και εκει.Εννοειται πως πηγα στην εκθεση και δεν εχασα την ευκαιρια να την γνωρισω.Οπως μου ειπε κανει καριερα εξω και με συμβουλευσε αν θελω (που θελω)να ακολουθησω αστρονομια,αστροφυσικη και τετοια πως πρεπει οπωσδηποτε να βγω εξωτερικο και απο οτι καταλαβα να μεινω και εκει.θελω να πω πως οπως ξερετε αυτο το αντικειμενο απαιτει θυσιες που δεν μπορουν να κανουν και ολοι.για πολλους λογους...Παντως η κ. χατζηχρηστου ηταν συμπαθεστατη και πολυ επικοινωνιακη. :!: :!: :!: :!: :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Φυσικα και εγω αστροφυσικη θελω να σπουδασω!!! :wink:

 

Εγώ πάλι πάω σε πιο πρακτικό επίπεδο...Βασικά εγώ δεν θέλω να σπουδάσω αστροφυσική γιατί δεν με ενδιαφέρει καθόλου να ασχοληθώ επαγγελματικά...Θέλω να σπουδάσω στο τμήμα μηχανολογίας ή στο τμήμα πολιτικών μηχανικών στο ΕΜΠ(κυρίως!) και έπειτα μεταπτυχιακά στην διαστημική!!! :mrgreen: :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης