Jump to content

Κι άλλος νέος - Sky-Watcher 8' και Celestron 7x50


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ κυρίους και τις κυρίες του φόρουμ,

 

Αν και είμαι μέλος στο φόρουμ κάποιο διάστημα ωστόσο δεν έγραφα κάτι διότι πολύ απλά δεν είχα ουσιαστικά σοβαρή άποψη επι των θεμάτων. Παρατηρούσα όμως τις κουβέντες σας κυρίως σε θέματα εξοπλισμού και τεχνικών παρατήρησης. Αν και το χόμπυ μου για την αστρονομία κρατάει χρόνα, το μοναδικό που μπορούσα να κάνω (μέχρι τώρα) ήταν να διαβαζω βιβλία και να παρατηρώ με γυμνό ματι το ουρανό (αξέχαστες οι βραδιές σκοπιάς στη Χιο..) Μέχρι που ήρθε και για μένα η ώρα να αποκτίσω τηλεσκόπιο. Ενα Sky-Watcher 8' στο οποίο κατέληξα με την βοήθεια του Πλανηταρίου στο οποίο απευθύνθηκα. Μένω στην Αθήνα, αλλά είμαι διατεθυμένος να κάνω εξορμίσεις σε μέρη που διευκολύνουν την παρατήρηση. Με ενδιαφέρει να βλέπω ο,τι υπάρχει στον ουρανό και φυσικά, τα μαγικά νεφελώματα.. (λες και θα πεταχτεί καμιά νεράιδα απο μέσα!...) Επίσης, αργότερα θα ασχοληθώ και με την αστροφωτογράφιση. Αυτά σε γενικές γραμμές και για να δώσω ένα στιγμα για το τι προτιθεμαι να κάνω στο τηλεσκόπιο μου... :D

 

Επομένως οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής,

- Κατα πόσο η επιλογή μου αυτή, είναι σε θέση να με ικανοποιήσει

- Θα ήθελα γενικά τη γνώμη σας για τα Sky watcher.

- H EQ5 στήριξη ανταποκρίνεται σε ανάγκες αστροφωτογράφησης;

- Υπάρχουν μέλη που έχουν το τηλεσκόπιο τους στην ταράτσα; Υπάρχουν πράγματα που πρέπει να προσέξω; καλά, εκτός απο τα βασικά (προστασία απο αέρα και βροχή); Εν ολίγης, υγρασία και τα συναφή, μειώνουν την απόδοση;

 

Αυτά προς το παρόν και σας ευχαριστώ εκ των προτέρον τον χρόνο σας.

 

Να σται καλά!

 

ΥΓ. http://www.sky-watcher.net/swtinc/product.php?id=64&class1=1&class2=104

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και είμαι μέλος στο φόρουμ κάποιο διάστημα ωστόσο δεν έγραφα κάτι διότι πολύ απλά δεν είχα ουσιαστικά σοβαρή άποψη επι των θεμάτων.

 

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:.......Σωστός, αλλά σε λάθος χώρα.

 

Καλώς ήρθες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και είμαι μέλος στο φόρουμ κάποιο διάστημα ωστόσο δεν έγραφα κάτι διότι πολύ απλά δεν είχα ουσιαστικά σοβαρή άποψη επι των θεμάτων.

 

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:.......Σωστός, αλλά σε λάθος χώρα.

 

Καλώς ήρθες.

 

:lol: :lol: :lol: Απο τα καλυτερα που εχω διαβασει εδω μεσα!

 

Καλως ηρθες και απο εμενα.

Η αγορα του συγκεκριμενου τηλεσκοπιου πιστευω οτι ειναι απο τις καλυτερες κινησεις που θα μπορουσες να κανεις.

Φθηνο, αξιοπρεπη οπτικα, ευκολο στο στησιμο και στον χειρισμο, φορητο, επαρκη διαμετρος.

Μπραβο και που φροντισες πρωτα να ενημερωθεις και να μαθεις τον ουρανο και μετα να παρεις τηλεσκοπιο.

Οσο για την βαση που λες οπως και για την φροντιδα του τηλεσκοπιου με ενα search εδω μεσα θα βρεις σιγουρα τις απαντησεις.

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σορυ methos!!!

Tοση ωρα νομιζα οτι μιλαγες για το dobson8 :oops:

Αλλα και το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο δεν αναιρει τα οσα ειπα εκτος λιγο της φορητοτητας και του στησιματος.

Τελοσπαντων καλοριζικο και καθαρους ουρανους!

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσήρθες! :D

 

- Κατα πόσο η επιλογή μου αυτή, είναι σε θέση να με ικανοποιήσει

 

Ένα 8ίντσο είναι σε θέση να σου δείξει πάρα πολλά πράγματα, απο λεπτομερή είδωλα πλανητών και σελήνης, μέχρι και αμυδρούς γαλαξίες και τα φανταστικά νεφελώματα που αναφέρεις (εν μέρι βέβαια γιατί όπως καταλαβαίνεις δεν θα έχουν καμία σχέση με οτι βλέπεις στις αστροφωτογραφίες).Βασική προυπόθεση βέβαια όπως είπες, είναι η εξώρμηση σε σκοτεινό ουρανό

 

- Θα ήθελα γενικά τη γνώμη σας για τα Sky watcher.

 

Τα Sky-watcher είναι κινέζικα τηλεσκόπια με αρκετά καλά οπτικά.

 

-H EQ5 στήριξη ανταποκρίνεται σε ανάγκες αστροφωτογράφησης;

 

Για αστροφωτογράφηση βαθέους ουρανού, θα χρειαστείς άριστη οδήγηση και μια ισημερινή στήριξη που να πέρνει άνετα το βάρος του οπτικού σωλήνα.H EQ5 είναι πολύ καλή βάση, αλλά κατά την γνώμη μου ίσως χρειαστείς καλύτερα αναβάθμιση σε EQ6.

 

- Υπάρχουν μέλη που έχουν το τηλεσκόπιο τους στην ταράτσα; Υπάρχουν πράγματα που πρέπει να προσέξω; καλά, εκτός απο τα βασικά (προστασία απο αέρα και βροχή); Εν ολίγης, υγρασία και τα συναφή, μειώνουν την απόδοση;

 

Το πιο σωστό να κάνει κάποιος, είναι να έχει το τηλεσκόπιο του σε ταράτσα την ώρα της παρατήρησης για να έχει ελεύθερο παρατηρήσιμο πεδίο παντού.Σαφώς και η απόδοση του τηλεσκοπίου είναι μεγαλύτερη σε ευνοικές συνθήκες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μethos, καλώς ήλθες και ουσιαστικά στην παρέα μας!

 

Οι 8 ίντσες είναι πράγματι μια πολύ καλή διάμετρος για να ξεκινήσεις και να συνεχίσεις για αρκετά χρόνια στο χώρο μας. Για την EQ5 στήριξη δεν γνωρίζω, γιατί δεν την έχω χρησιμοποιήσει έως σήμερα. To link που παραθέτεις όμως, αναφέρεται στην HEQ-5 στήριξη, η οποία είναι πιο στιβαρή από την EQ5 και πιο κατάλληλη για αστροφωτογράφηση. Ως προς την ταράτσα που αναφέρεις, η μόνιμη τοποθέτηση του τηλεσκοπίου εκεί, θα μπορούσε να γίνει αφού ληφθεί υπόψη η αντιμετώπιση ακραίων καιρικών καταστάσεων (ήλιος- ζέστη, κρύο- υγρασία και σκόνη), γιατί, όσο να΄ναι, και τα πλαστικά μπορεί να διαβρωθούν, και τα μεταλλικά μέρη πιθανόν να σκουριάσουν, και τα γράσα του μηχανισμού να αλλοιωθούν, μετά την πάροδο κάποιου χρόνου. Γενικά, και το έχω ξαναγράψει, πιστεύω ότι πρέπει στα τηλεσκόπιά μας να συμπεριφερόμαστε όπως στα μωρά.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, τις συμβουλες και τις ευχές σας! Σήμερα περέλαβα το τηλεσκόπιο. Πραγματικά όταν ανοιξα το κουτί και είδα για πρώτη φορά το τηλεσκόπιο στο σπίτι μου, τι να πω, σαν να ανοιγα ένα παράθυρο απο το οποίο πέρασε όλο το φως του ήλιου! Ηταν απίστευτο συναίσθημα! Χρόνια αναμονής έλαβαν σήμερα τέλος! Απίστευτο! Τώρα όμως με περιμένει πολύ δουλειά! Πολλές βίδες και ένα σωρό αντικείμενα που πρέπει να βγάλω άκρη πως συναρμολογούνται.. Θα τα καταφέρω όμως πιστευω.. με τα manuals θα βγει νόημα. Αλοίμονο! εκεί θα κολήσουμε; Αλλα θέλει χρόνο και έτσι (λόγω και πρωινού ξυπνήματος) το στήσιμο μεταφέρθηκε για το ΣΚ.

 

Παιδιά τι να πω; Μου φαίνεται σα κανόνι έτοιμο να μπουμπουνίσει να πουμε!!!!

Ενα θα πω, ας είμαστε καλά να απολαμβάνουμε αυτή τη μαγεία και να κοιτάμε ψήλά!

 

Σας ευχαριστώ και πάλι και ελπίζω σύντομα να ανεβάσω και εγώ καμιά φωτό... Καθαρούς ουρανούς λοιπόν! Εις το επαν'ειδείν!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αμ το έλεγα εγώ... Τέτοιος παλιόκαιρος πιά, δεν μπορεί όλο και κάποιος αγόρασε τηλεσκόπιο. :evil:

Καλορίζικο και καθαρούς ουρανούς να έχουμε, αν και αυτο το Σ-Κ δεν προβλέπεται (αχ ρε Ανέστη ζημιά που μας έκανες)

Φιλικά

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς όρισες και από μένα.Δεν έχω άποψη για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο, καθώς έχω ένα Meade αλλά μπορώ να σου πω ότι η πρώτη παρατήρησή σου θα μείνει αξέχαστη.Α και μια πρόταση : οι αγορές τηλεσκοπίων να γίνονται το φθινόπωρο. :cheesy:
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντε ωρέ και ξανοίγει ο καιρός. Ενα ΦΟΥΥΥΥΥ όλοι μαζί μήν τυχόν και δεν πάει στράφι το τριήμερο δηλαδή!!!!!!! Καλα να περάσουμε
Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντε να δούμε.. κάτι άκουσα για καλό καιρο το ΣΚ. Λες? Μακάρι!! Δεν άντεξα μέχρι το Σάββατο και το έστησα χτες..

Πάντως φίλε Κέπλερ το φθινόπωρο όντως μου φαίνεται λογικό για αγορές.. (εδώ κολάει το Δεν ήξερες - δε ρώταγες..)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης