Jump to content

Σπάζοντας τα μούτρα μου με το registax 4.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ιστορία ξεκινάει ως εξής. Το βράδυ εκείνο της 1ης Ιουνίου του 2007 βγήκα στο μπαλκόνι μου με το bresseraki και την fujifilm κάμερα ανά χείρας για να αποθανατίσω το πρώτο μισό του blue moon. Οι φωτογραφίες βγήκαν ικανοποιητικές, αλλά η πρώτη μου απόπειρα να χρησιμοποιήσω το registax κατέληξε σε παταγώδη αποτυχία. :(

 

Τα βήματα που ακολούθησα ήταν τα εξής:

1. Crop και resize των εικόνων σε ένα πιο βολικό μέγεθος (700x700 pixels - περίπου 200 KB η κάθε μία)

2. Επιλογή όλων των εικόνων και άνοιγμα με το registax.

3. Align. Μέχρι εδώ όλα καλά.

4. Limit. Από τις 30 χρησιμοποίησα τις 5 – 6 πρώτες.

5. Optimize and Stack. Εδώ έγινε το μπάχαλο... Η εικόνα που προέκυψε ήταν η σελήνη όπως τη βλέπει κάποιος μετά από 2 μπουκάλια Jack Daniels. Ένα θολό, μπερδεμένο πράγμα. Απλά οι εικόνες δεν έπεσαν με ακρίβεια η μία πάνω στην άλλη.

 

Οδηγίες για το registax βρήκα στις παρακάτω διευθύνσεις:

http://www.davesastro.co.uk/techniques/registax_tutorial/registax_tut2.html

http://members.cox.net/t.jensen/registax.html

 

Μήπως απλά το registax δεν έχει τη δυνατότητα να κάνει stack φωτογραφίες που δεν είναι ήδη aligned μεταξύ τους? Σημειωτέον ότι τις φωτογραφίες τις τράβηξα afocally κρατώντας τη μηχανή με το χέρι, οπότε η γωνία λήψης διαφέρει λίγο από εικόνα σε εικόνα.

 

Υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιήσω τις συγκεκριμένες εικόνες ή μήπως πρέπει να πετάξω τη fujifilm και να πάρω μια ToUCam?

 

Many thanks! :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και συνηθως μετα απο 2 μπουκαλια Jack Daniels ολα φαινονται ωραια

μαλλον εχεις δικιο ειναι προβλημα ευθυγρμμισης .

Παντως μπορεις ν ατις ευθυγραμμισεις και μονος σου .Λογικα θα γινεται και με το Photoshop αλλα θα ψαξω να βρω ενα αλλο για το οποιο ειχα διαβασει πιο παλια .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω θα σου προτείνω κάτι άλλο.Εφόσον χρησιμοποιείς Afocal μέθοδο φωτογράφησης, τράβηξε One Shot.Δεν χρειάζεται να τραβάμε πολλά frames και να τα στακάρουμε στο registax για να έχουμε καλά αποτελέσματα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης