Jump to content

αγνωστα αντικειμενα αποψε στον ουρανο


takis7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αποψε στις 22.15 βρισκομενος στο χωριο μου , δημος κερκινης, εντοπισα στον ουρανο 2 φωτα το ενα πισω απο το αλλο με κατευθηνση απο ΒΔ προς ΝΔ ,ηταν λαμπερα οπως η αφροδιτη, το φως τους το εβλεπα ιδιο καθολη την διαδρομη τους ,και το απιστευτο εγινε οταν περασαν την λιμνη κερκινη εσβησαν και τα δυο τα φωτα.

Ειμαι 45 ετων και εχω δει εκατονταδες αεροπλανα την νυχτα, αλλα και διαφορα που δεν μπορουσα να καταλαβω, ομως το σημερινο ηταν εντελως ανεξηγειτο.

θα ηθελα αν καποιος ειχε την ιδια θεαση ας απαντηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήταν ο Διεθνής Διαστημικός Σταθμός και το Διαστημικό Λεωφορείο Atlantis που επιστρέφει στη Γη.

Για περισσότερα στοιχεία δες εδώ: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=56528#56528

Η λαμπρότητά τους ήταν του πρώτου περίπου όπως του Δία (-2,5 περίπου) και του δεύτερου γύρω στο -1,5. Η Αφροδίτη είναι στο -4,4.

Φιλικά

Γιώργος

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συνήθως παιδιά αυτά τα φωτεινά που βλέπουμε είναι όλα κάποιος τεχνητός δορυφόρος!!!

Αυτές τις μέρες έλαβα ένα εμαιλ από ένα group που είμαι με το παρακάτω αρχείο, για δείτε και πέστε μου πως σας φαίνεται :

 

Http://www.makina.it/SAA/UFO-DATA-V01.zip

 

είναι ένα ΑΤΙΑ, τώρα λογική εξήγηση σίγουρα θα υπάρχει αλλά αξίζει να ερευνηθεί.

Προσωπικά δεν πιστεύω στα UFO, μονάχα σε αυτά που μπορεί να κυκλοφορούν ανάμεσα μας.

 

Αν με ρωτήσετε εγώ τι πιστεύω, είναι έναν ανθρώπινο δημιούργημα και σε σχετικά κοντινή απόσταση από την Γη.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να και μια εξήγηση για μερικά από τα ΑΤΙΑ που βλέπουν οι φωτογραφίζουν μερικοί ΟΥΦΟΛΟΓΟΙ, μαλιστά μερικοί από αυτούς έχουν μπερδέψει και τη Αφροδίτη με UFO. ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

 

http://www.gaus.it/ricerche/palloni_sonda.htm

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είδαμε κι εμείς στην Κοζάνη αυτά τα δύο φώτα στον ουρανό την ίδια ώρα περίπου δηλ κάπου ανάμεσα στις 22:00 και στις 22:30, και τις δύο μέρες 19/6 και 20/6. Το έχουμε και σε βιντεάκι με το κινητό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ευτυχώς που βρήκα ένα τόπικ με κάτι σχετικό που παρατηρώ στον ουρανό εδω και χρόνια και έχω ΜΕΓΑΛΗ απορία για το τί είναι...

 

εκτός του συγκεκριμένου (ατλαντίς) τι είναι αυτά που βλέπω κάθε βράδυ στον ουρανό? έχουν το μέγεθος και τη λάμψη των αστεριών που βλέπουμε (άλλα πιο φωτεινά, άλλα πιο αχνά), κινούνται με υπερβολική ταχύτητα και σε πολύ μεγαλύτερο ύψος απ' ότι τα αεροπλάνα (τα οποία βλέπω να πετούν με τα φώτα τους να αναβοσβήνουν και μπορώ να τα ξεχωρίσω από αυτά τα οποία μου προκαλούν το ενδιαφέρον - αλίμονο!!!!) και έχουν και σταθερό φωτισμό σ όλη τη διάρκεια που τα βλέπω (σαν να έχουν το φως από κάτω τους)

 

έχω δει και μεμονομένα, και δύο να πηγαίνουν παράλληλα μαζί ή το ένα πίσω από το άλλο και πέρσυ το καλοκαίρι ξημερώματα 6ης Αυγούστου κατά τις 4 παρά, είδα τρία σε σχηματισμό άψογου τριγώνου το οποίο μετά να "διαλύθηκε" με το πρώτο να "ξεφεύγει" μπρστά, το άλλο συνέχισε κανονικά και το τρίτο πάλι "την έκανε" προς βορά.

 

Τα περισσότερα πάλι από αυτά έχουν κατεύθυνση από νότο προς βορά. Αλλά έχω δει και άλλα με την αντίθετη ακριβώς κατεύθυνση τα οποία είναι πολύ λιγότερα αλλά και άλλα να πήγαίνουν από Δ προς Α. ΠΟΤΕ όμως από Α προς Δ.

 

υποθέσαμε εγώ και ο άντρας μου ότι μπορεί να είναι δορυφόροι αλλά να κινούνται τόσο γρήγορα? ξέρουμε ότι οι δορυφόροι πάνε "πράλληλα" με τη Γη.

υποθέσαμε ότι είναι μετεωρολογικά μπαλόνια. αλλά πάλι ΤΟΣΑ πολλά ΚΑΘΕ νύχτα?

αεροπλάνα δεν είναι ΣΙΓΟΥΡΑ γιατί ξέρουμε πως είναι τα αεροπλάνα, ξέρουμε τα φώτα τους, τα έχουμε δει και παράλληλα με αυτά που σας περιγράφω και δεν έχουν καμία σχέση....

 

Να σας πω δε ότι ζούμε μακριά από τα φώτα της πόλης, σε χωριό στον Θεσσαλικό κάμπο και έχουμε πολύ "καθαρό" ουρανό από φωτορύπανση και τα υπόλοιπα που μπορούν να επιρρεάσουν το οπτικό μας πεδίο και την αντίληψή μας.

 

ελπίζω να διατύπωσα σωστά την απορία μου και να βρεθεί και κάποιος να μου τη λύσει.

 

σας ευχαριστώ πολύ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτές οι τριάδες ειναι οι δορυφόροι NOSS. Χρησιμοποιούνται απο τους αμερικάνους για να εντοπίζουν πλοία στη θάλασσα, μεσω της ραδιοτριγωνομετρίας.

 

Κανενας δορυφόρος δεν κινειται απο Α προς Δ, γιατι αυτό θα απαιτούσε τεράστια ενέργεια κατα την εκτόξευση. Ολοι οι δορυφόροι εκτοξεύονται προς ανατολικά ώστε να εκμεταλλευτούν και την περιστροφή της Γης που τους δίνει μια επιπλέον ώθηση.

 

Δες περισσοτερα για τους NOSS εδω:

 

http://www.satobs.org/noss.html

 

http://www.space.com/sciencefiction/phenomena/triangle_ufo_noss_000114.html

 

http://www.cs.cmu.edu/~zhuxj/astro/html/NOSS.html

 

Βοσινάκης Ανδρέας

 

Υ.Γ.

Σημερα το βραδυ θα παρακολουθησω το περασμα των δορυφορων του orbital express (Astro και NextSat). Προκειται να παροπλιστουν και αφου αποχωριστούν σε μια αποσταση χιλίων χιλιομέτρων ο Astra θα πεταξει το επιπλέον καύσιμο του. Αν ειμαστε τυχεροί θα δουμε ενα συννεφακι να ακολουθεί τους δορυφόρους.

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σ' ευχαριστώ που έκανες τον κόπο να απαντήσεις αλλά δεν μου έλυσες και όλες μου τις απορίες (δεν εχω την απαίτηση βέβαια.... :D )

 

μου απάντησες γιατί δεν βλέπουμε φωτεινές κουκίδες από Α προς Δ....

για αυτά που πηγάινουν από Ν προς Β ή το αντίθετο?

και είναι τόσοι πολλοί οι δορυφόροι που είναι ορατοί και κινούνται με απίστευτες ταχύτητες?? (ας μην επαναλαμβάνομαι καλύτερα)

 

και αυτό το τρίγωνο που είδα εγώ γιατί "σκόρπισε" σε τρεις μεριές? οι δορυφόροι έτσι κάνουν? σκορπίζουν και μετά κλείνουν ραντεβού πιο κάτω? (αστειεύομαι :wink: )

κι αν είναι να παρακολουθεί περιοχή θάλασσας, τί δουλειά είχε πάνω άπό τον θεσσαλικό κάμπο?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι δορυφόροι που πηγαινουν Ν ή Β, εχουν πολική τροχιά και συνήθως ειναι ρώσικοι (λογω του μεγάλου γεωγραφικού πλάτους που γίνεται η εκτόξευση). Υπάρχουν και οι δορυφόροι που βρίσκονται σε ηλιοσύγχρονη τροχιά, που και αυτοί κινούνται Β ή Ν.

Οι δορυφόροι δεν ειναι στάσιμοι πάνω απο ένα σημείο, αλλά κινούνται συνέχεια. Ετσι τώρα ειναι πάνω απο την Λάρισα και σε δυό λεπτά πάνω απο την Τουρκία. Και φυσικά λόγω της περιστροφής της Γής, δεν ξαναπερνούν απο το ίδιο σημείο συνέχεια, αλλά υπάρχει μια σταδιακή μετατόπιση ανατολικά ή δυτικά.

Σήμερα υπάρχουν 12140 αντικείμενα σε τροχιά (υπάρχουν και παρα πολλά άλλα που ειναι αρκετά μικρά για να παρακολουθούνται), απο τα οποία τα 3271 ειναι ενεργοί δορυφόροι. 1754 ειναι οι πύραυλοι-φορείς τους και 7115 ειναι οι άχρηστοι δορυφόροι και κομμάτια τους.

 

Βοσινάκης Ανδρέας

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι δεν εχουν φωτα. Φωτιζονται απο τον Ηλιο και μπορει εκει που φαινεται ο δορυφόρος ξαφνικα να χαθει, γιατι θα εχει μπει στη σκια της Γης.

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...ή να εμφανιστεί ξαφνικά από τη σκιά της Γης εκεί που δε φαινόταν τίποτα.

 

Είσοδο ή έξοδο από τη σκιά της Γης μπορείς να υποθέσεις ότι υπάρχει όταν το heavens above δε δίνει 10 μοίρες ύψος για έναρξη και λήξη τροχιάς δορυφόρου αλλά κάποια μεγαλύτερη τιμή.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις που μου δώσατε :D

ο άντρας μου βέβαια απαγοητεύτηκε από αυτές (ήθελε να ζήσει το παραμύθι του βλέπετε....) :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης