Jump to content

Αστρονομικές ταινίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Star Wars: τέτοια τρέλλα που αγοράζω μέχρι και τα comics, και τα βιβλία, από τα οποία αρκετά είναι καλά.

 

Star Trek: εντάξει το παραδέχομαι είμαι Trekkie, έχω όλες τις σειρές σε Original DVD. Και τις ταινίες, και περιμένω με ανυπομονησία την επόμενη (την 11η ταινία).

 

Stargate SG1 & Atlantis: έχω κόλλημα και μ'αυτό. Άλλα λεφτά στον Αμαζόνιο για τις σειρές (μάλιστα μόλις σήμερα κατέφθασε η παραγγελία με την δεύτερη σαιζόν Atlantis, αν και τα divx έχουν παίξει αρκετά...)

 

Space 1999, Buck Rogers και άλλα πολλά από την εποχή που ήμουν μικρή και έφηβη... Αργότερα αποφάσισα να σπουδάσω Computer Science, μάλλον ολίγον τι επηρρεασμένη από τα Ρομπότ του Asimov... Πέρισυ όμως αποφάσισα να επιστρέψω εν μέσω Ανοικτού Πανεπιστημίου (το Αγγλικό όμως) στα βιβλία της Αστρονομίας, των Μαθηματικών και της Κβαντομηχανικής. Τέλος πάντων μάλλον ξέφυγα λίγο από το θέμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελπιζω να θυμαμαι καλα τα ονοματα.

 

τυχαια και οτι θυμαμαι:

The 5th Element

Space Odysse 2001

Lost In Space

Event Horizon

Alien...

Red Planet

Mars

"Ο Κηπος Της ΕΔΕΜ" ~?

Star Wars...

Armageddon

Deep Impact

Riddtick

.

.

.

Γενικα Οτι Ταινια Εχει Σχεση Με Το Διαστημα Την Βλεπω (Δεν σημενει οτι μου αρεσει σαν ταινια, απλα μου αρεσει το Διαστημα....)

 

Εχει Ορισμενα Εδω http://en.wikipedia.org/wiki/Space_elevators_in_fiction

Και Εδω http://www.space.com/php/multimedia/spacemovies/

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Με αφορμή το παραπάνω μήνυμα, επειδή δεν ήξερα την ταινία, την είδα από περιέργεια χθες..Τι και αν είναι του 1951? Τι και αν δεν έχει τα τρομερά εφέ (μια χαρά βέβαια για την εποχή)? Το Hollywood κάποτε ήταν πιο σοβαρό από σήμερα. Καταπληκτική ταινία. Πολύ έξυπνο σενάριο αν και εκείνη την εποχή είχαν διαφορετικές απόψεις για το σύμπαν, τους άλλους πλανήτες του Ηλιακού Συστήματος και ανθρωποκεντρικές απόψεις. Γυρισμένη λίγο μετά το δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο, στην αρχή του ψυχρού πολέμου και με πολύ πρόσφατο τον τρόμο των πυρηνικών, η ταινία διαπραγματεύεται τις σχέσεις των κρατών της Γης, τον πόλεμο και την ειρήνη, το ψυχροπόλεμικό κλίμα, το διαστρικό μέλλον της ανθρωπότητας και το κατά πόσο είναι ώριμη, την ξενοφοβία του είδους μας..Τα "χώνει¨γερά στους πολιτικούς και τον στρατό, ενώ δείχνει μια πολύ όμορφη εικόνα των επιστημόνων από όλη τη Γη να τα βρίσκουν σε αντίθεση με τους ηγέτες μας..Όλα αυτά μετά την πρώτη επαφή με εξωγήινο πολιτισμό, κατά πολύ ανώτερο τεχνολογικά από εμάς..αλλά φιλικό (???)..

 

Δείτε τη! :wink:

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

[quote="quendi

 

Δείτε τη! :wink:

 

Την έχω δεί πρίν πολλά χρόνια (ΕΙΡΤ σε ειδική προβολή στις 11 το βράδυ Σάββατο το 1976 ) και είχα μείνει κάγκελλο. Πραγματικά εκπληκτική. Συμφωνώ απόλυτα. ΔΕΙΤΕ ΤΗ

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μία από τις καλύτερες ταινίες επιστημονικής φαντασίας. Παρ'όλο που είναι γυρισμένη πριν από πολλά χρόνια, έχει παραμείνει σύγχρονη. Λίγες ταινίες έχουν επηρρεάσει την σύγχρονη επιστημονική φαντασία όσο το "The Day the Earth Stood Still". Χμμ θα κοιτάξω να την βρώ και να την ξαναδώ.

 

Επίσης, η φράση από την ταινία "Klaatu barada nikto" είναι από τις πιο διάσημες φράσεις στην επιστημονική φαντασία. Ορίστε και το λήμμα της wikipedia:

 

Klaatu barada nikto

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν την έχω δει ποτέ μου αλλά μου εξάψατε την περιέργεια και θα προσπαθήσω να την βρω! Λέτε μία παράκληση στην ΕΡΤ για επανάληψή της να πιάσει; [-o<
Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν την έχω δει ποτέ μου αλλά μου εξάψατε την περιέργεια και θα προσπαθήσω να την βρω! Λέτε μία παράκληση στην ΕΡΤ για επανάληψή της να πιάσει; [-o<

 

Αμφιβάλλω σημαντικά......Δεν νομίζω να θεωρείται prime time zone stuff είναι μάλλον cult και για τους λάτρεις του είδους.

 

Επίσης, νομίζω (αλλα δεν βάζω το κεφάλι μου στη φωτιά κιόλας) ότι στην μεγάλη ανθολογία ΕΦ του Εξάντα (εκδόθηκε κάπου στις αρχές του 80) συμπεριλαμβάνεται η αρχική ιστορία με τίτλο "Ο Αφέντης" και ή οποία , φυσικά, εκτός απο τα ανόματα του ρομπότ και του Κλαατου, ουδεμίαν σχέση έχει με την ταινία.

Είναι όμως όμορφη ιστορία και σε γενικές γραμμές στο πνεύμα της ταινίας..

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκτός από την ταινία υπάρχει και το βιβλίο (στο οποίο βασίστηκε η ταινία) που είναι πιο περιεκτικό απο το σενάριο, διαφορετική πλοκή και η ιστορία συνεχίζεται πέρα από την ταινία...

Αξίζει να το διαβάσετε!

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως πολύ καλό βιβλίο. Ναι έχει διαφορές με την ταινία, αλλά η ταινία κράτησε το ύφος και την ατμόσφαιρα του βιβλίου. Μάλιστα ο Carl Sagan είχε αναμιχθεί στην ταινία μαζί με την συζυγό του. Είχαν γράψει την βασική ιστορία στην οποία βασίστηκε η ταινία, και είναι και παραγωγοί στην ταινία.

 

Να θυμίσω ότι ο Sagan πέθανε τον Δεκέμβριο του 1996 και η ταινία βγήκε το 1997.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να θυμίσω ότι ο Sagan πέθανε τον Δεκέμβριο του 1996 και η ταινία βγήκε το 1997.

 

Μαλιστα,στο τελος της ταινιας,λιγο πριν τους τιτλους του τελους,υπαρχει η αφιερωση:''For Carl''.

Αρα,η ταινια πρεπει να εχει αφιερωθει σε αυτον.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...
Εκτός από την ταινία υπάρχει και το βιβλίο (στο οποίο βασίστηκε η ταινία) που είναι πιο περιεκτικό απο το σενάριο, διαφορετική πλοκή και η ιστορία συνεχίζεται πέρα από την ταινία...

Αξίζει να το διαβάσετε!

 

Ειναι καλο;Σκεφτομαι να το αγορασω.Το εχει διαβασει καποιος φιλος για να μου πει τη γνωμη του;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2001:a space odyssey

pistevo einai pragmatiko aristourgima

mousiki,efe,senario einai poli proxorimena gia tin epoxi p ftiaxtike

mporei kapoioi na vare8oun vlepontas tin ka8os exei polles skines xoris logia alla me mousiki...

alla an 8es pragmatika na ti deis,den ti variesai :-({|=

Imagination will often carry us to worlds that never were. But without it we go nowhere.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης