Jump to content

Αγορά φωτογραφικής μηχανής F4 ή D40


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλο διαμάντι η FM2! Πραγματικά τυχεροι όσοι την έχουν!

Για να γυρίσω όμως στα προηγούμενα που έλεγα, η D80 δεν θα σε κάνει καλό φωτογράφο.Ούτε μια ΕΟS 1 ,ούτε μια Hasselblad με τα πάντα πάνω. Προσωπικά δεν θεωρώ την F4 ως τον γέρο-κάποτε ευγενή συγγενή.Από θέμα δυνατοτήτων και ποιότητας δεν υστερεί σε τίποτα από τις ψηφιακές D-όσο.Το μέσο μόνο αλλάζει και τα προβλήματα και τα καλά του καθενός.Άλλωστε είναι πολύ νωρίς ακόμα,νομίζω, να ακουμπήσει κανεις μια F4 στο σκρινιο μαζί με τα ασημικά.Το θέμα λοιπόν είναι το τι σε βολεύει -με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο...Αν βολεύεσαι ψηφιακά,καλώς-αν βολεύεσαι αναλογικά,(ίσως) καλύτερα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αγοράστηκε Nikon F4 από ebay Γερμανίας!

260 ευρώ και 17.5 έξοδα ασφαλισμένης αποστολής. Ο πωλητής δίνει ένα έτος εγγύηση καλής λειτουργίας και ένα μήνα δικαίωμα επιστροφής. Θεώρησα την τιμή και την όλη προσφορα συμφέρουσα και πάτησα το "Buy now"!

Είμαι αναλογάς πως να το κάνουμε!!!! \:D/

 

Nikon_F4.jpg.46ab73fcccd54e51281712072171e14f.jpg

This is my new toy!!!!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου θυμίζεις κάτι παλιούς παράνομους ραδιοπαραγωγούς του στύλ <ΝΙΚΟΣ Ο ΠΥΡΗΝΙΚΟΣ>, <ΣΑΚΗΣ Ο DNA>, είπαμε εσύ είσαι ο <ΓΙΩΡΓΟΣ Ο ΑΝΑΛΟΓΙΚΟΣ>.

Τώρα, που πάει κι'αυτό το όνειρο, τί έχει σειρά?

Και για να μην ξεχαστούμε καλορίζικη και το πρώτο βράδυ εννοείται ότι θα κοιμηθείτε μαζί :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα, που πάει κι'αυτό το όνειρο, τί έχει σειρά?

 

Μεσαίο φορμά.Ξέρεις τώρα, κάτι φθηνές μαμιγια-χασελμπλατ

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το άλλο καλό της F4 που ανακάλυψα έχει να κάνει με την αστροφωτογραφία:

 

The "T" in the F4 operates electronically at the initial 32 sec. and then on, it consumes no battery power, it is a great feature for handling time exposures without worrying it drains the camera's power heavily (say if you want to leave the shutter opens for a few hours).

 

WoW! Ό,τι πρέπει για αστροφωτογραφία! \:D/

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για να μην ξεχαστούμε καλορίζικη και το πρώτο βράδυ εννοείται ότι θα κοιμηθείτε μαζί :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

Μόνο το πρώτο; Και το δεύτερο και το τρίτο...

Ζορζ, πρόσεχε μόνο μη βάλεις δυνατά το κλιματιστικό και σου αρπάξει κανένα κρύωμα :P

 

Με γεια ! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά, εγώ περίμενα να είναι η τιμή περίπου στα διπλάσια! Καλές φωτογραφήσεις φίλε και ....μια ωραία βιτρίνα για τη συλλογή σου!!!

 

:)

Κοιτώντας ψηλά και μακριά

http://astronomy.bouzaras.info

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επιτέλους ήρθε!

Την Παρασκευή που ήμουν στον Πάρνωνα με πήρε τηλέφωνο η μητέρα μου πως έχω ειδοποιητήριο για δέμα απο το εξωτερικό (Γερμανία). Μάλιστα ήταν δεύτερο ειδοποιητήριο! Κάποιο κ(α)λόπαιδο από την γειτονιά σκίζει γράμματα ... αν το πιάσω θα @#^%(^&%

Όλο ανυπομονησία πήγα σήμερα πρωί πρωί στο ταχυδρομείο και πήρα το δέμα με την πολυπόθητη Nikon F4. Το άνοιξα με χέρια τρεμάμενα.. η μηχανη έδειχνε σε άριστη κατάσταση. Βαριά, στιβαρή, επαγγελματική.

Πήγα σε φωτογραφείο πήρα ένα φιλμ το τοποθέτησα και πάτησα το κουμπι λήψης .. τίποτα! Το σκόπευτρο δεν έδειχνε ενδείξεις ... τρομοκρατήθηκα αλλά είπα ας βάλω φρέσκες μπαταρίες και ΝΑΙ γρρρρ η μηχανή ξύπνησε \:D/

Πήγα για καφέ με παρέα και οι φίλοι εντυπωσιάστηκαν από το "τέρας".

Βγάλαμε μερικές φωτογραφίες... ο ήχος ένα ποίημα, ένοιωθες πως οι κραδασμοί αποροφώνται...

ΕΥΤΥΧΩΣ που δεν πήρα ψηφιακή!!!!!! :cheesy:

Το πρώτο κλικ και τέλος οι σκέψεις για D40 κλπ πλαστικά ψηφιακά παιχνίδια!

Τώρα η παλιά μου FM2 θα έχει παρέα το ξαδερφάκι της! \:D/

Όσο για μένα, ένα όνειρο έγινε πραγματικότητα :D

 

Cousins.jpg.0c50e10294d24170dede5ee833b9eb29.jpg

Τα ξαδερφάκια!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτέλους Γιώργο η αναμονή έλαβε τέλος! Καλορίζικο το εργαλείο με ολη την σημασία της λέξεως! =D> :wink: Όσο για το μαλακιστήρι που σκίζει τα γράμματα, αμα το πιάσεις δώστου μια και απο μένα! :evil:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πάω να αγοράσω ένα καπέλο, για να μπορέσω στη συνέχεια να σου το βγάλω!!

 

=D>

 

Συγχαρητήρια για την άριστη αγορά σου και περιττό να σου πω ότι σε ζηλεύω ήδη!!

Κοιτώντας ψηλά και μακριά

http://astronomy.bouzaras.info

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο προέχει το "γέμισμα" της ψυχής σου. Με τέτοια χαρά, μόνο άριστες λήψεις θα έχεις.Καλορίζικη.

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς την να τη πέρδικα που περπατεί λεβέντικα.:cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

Να τρώει η μάνα και του παιδιού να μη δίνει....

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικη Γιώργο..είναι φοβερή και θρυλική μηχανή. Η αλήθεια είναι ότι ζηλεύω λίγο και μακάρι να είχα και εγώ μία..α ρε Nikon...πάντως Γιώργο όταν πάρεις μία καλή DSLR είμαι σίγουρος ότι θα την αγαπήσεις και αυτή, δεν είναι για πέταμα! Να το θυμάσαι! :wink:

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικη κι από μένα Γιώργο! Εύχομαι η οικογένεια να μεγαλώσει κι άλλο και να προστεθούν πολλά ακόμα ξαδερφάκια :mrgreen:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα την έπιασα στα χέρια μου.Τι να πω.Σκέτος βράχος.Ο χειρισμός της είναι πολύ απλός.Είναι μία μηχανή που δουλεύει όπως οι απλές manual (χωρίς οθόνες συνδυασμούς κουμπιών κ άλλες βλακείες ) μόνο που έχει auto focus.Όλα γίνονται με ένα δάχτυλο.Τα λέω καλά Γιώργο ή έπεσα θύμα της λίγης ώρας που την είχα στα χέρια μου?
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ίσως η πιό ολοκληρωμένη SLR που υπήρξε ποτέ.

Καλύτερη και από τις f5-f6 και η δύσμοιρη έπεσε στα χέρια του Γιώργου :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλά τα λες Παναγιώτη! Είναι φωτογραφική μηχανή και όχι γκάτζετ.

Δοκίμασα και ένα φακό AF-S τελευταίας γενιάς ενός φίλου φωτογράφου και δούλευε κανονικά και με ταχύτατο autofocus! Γι αυτό λέμε Nikon for ever! Η εταιρεία που δεν πουλάει τους πιστούς της!

 

ΥΓ Κατερίνα έρχεται άλλο ένα ξαδερφάκι, μία Nikon F-801 από Αυστρία. Θα μου πείτε τι τη θέλω, αλλά τη "χτύπησα" 15 ευρώ + 23 ευρώ έξοδα αποστολής σε on-line πλειστηριασμό. Ήταν τόσο φτηνή που δε μπόρεσα να αντισταθώ στον πειρασμό! :cheesy:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα έλαβα και την Nikon F-801. Ευτυχώς που πολλοί στρέφονται σε ψηφιακές και εμείς οι αναλογάδες αγοράζουμε σοβαρά εργαλεία για ψίχουλα! :mrgreen:

Σας συστήνω την οικογένια Nikon :cheesy:

 

Nikon_family.jpg.d44770651e0f99925f5e57f133cedac2.jpg

Μια ευτυχισμένη οικογένεια!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ δεν ξέρω τι λέτε για τις μηχανές αλλά το κεντητό τραπεζομαντηλο στο χέρι σκοτώνει :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

την φωτογραφια με τις 3 nikon με τι μηχανη την εβγαλες; :cheesy: :cheesy:

 

και εγω παντως ειμαι του αναλογικου (εχω μια canon eos33) και την προτιμω σιγουρα για φωτογραφηση ομως οταν θελω κατι πιο πρακτικο πχ καποια αναμνηστικη δεν θα πω οχι και σε μια ψηφιακη.αυτο μου νομιζω ειναι το πιο σημαντικο ειναι οτι στο αναλογικο επειδη εχει το φιλμ σκεφτεσαι οταν θα τραβηξεις και δενω βαρας ανελεητα οπως με το ψηφιακο...

 

ασχολεισαι και με εμφανιση εκτυπωση; :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης