Jump to content

Hello & Κιάλια


bug

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Είναι το 1ο μου post στο forum αν και παρακολουθώ το site εδώ και 2-3 χρόνια.

 

Από μικρός είχα ένα πάθος με την αστρονομία, αλλά ποτέ δεν εκδηλώθηκε αρκετά. Πρόσφατα όμως, αγόρασα ένα βιβλίο (την ελληνική pocket size έκδοση του "How to Identify the Night Sky") που περιγράφει τον ουρανό και τα ουράνια σώματα και πώς γίνεται η παρακολούθησή τους. Σαν φοιτητής λοιπόν, νομίζω ότι είναι καλή στιγμή να προβώ σε αγορά εξοπλισμού και να αρχίσω να ασχολούμαι επιτέλους ερασιτεχνικά.

 

Αρχικά στόχευα για τηλεσκόπιο, αλλά διαβάζοντας τα υπόλοιπα posts και κρίνοντας από το χρηματικό ποσό που διατίθεμαι να δώσω (250 ευρώ), κατέληξα ότι καλύτερη λύση είναι τα κιάλια, τουλάχιστον για αρχή.

 

Δεν με πειράζει και τόσο αν τα κιάλια είναι ογκώδη. Δεν μιλάω βέβαια για θηρία, αλλά προτίθεμαι να αγοράσω τρίποδο (φωτογραφικό ή μη). Εκείνο στο οποίο δίνω τη περισσότερη σημασία είναι να βλέπω όσο το δυνατόν πιο καλά (ευκρίνεια και μέγεθος) τα ουράνια σώματα. Θα έπαιρνα, δηλαδή, ένα ζευγάρι πιο ογκώδη κιάλια αν αυτά μου επέτρεπαν να δω καλύτερα.

 

Και μερικές extra απορίες:

- Τιμές; Μαγαζιά σε Ιωάννινα ή/και Αθήνα;

- Έχω 4 βαθμούς μυωπία. Θα 'πρεπε να προσέξω κάτι κατά την επιλογή του μοντέλου;

 

Δύο πράγματα που έχω συγκεντρώσει είναι τα εξής:

- Να μην έχουν zoom, αλλά συντελεστή μεγένθυσης.

- Να έχουν διάμετρο αντικειμενικού φακού μεγαλύτερη ή ίση των 50 mm.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

"Δύο πιθανότητες υπάρχουν: Είτε είμαστε μόνοι μας στο Σύμπαν είτε δεν είμαστε. Και οι δύο είναι εξίσου τρομακτικές." — Arthur C. Clarke
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσόρισες bug

Μιά σημαντική παράμετρος εάν φοράς γιαλιά είναι το λεγόμενο eye relief - η απόσταση του ματιού από τον προσοφθάλμιο φακό, που στα καλά κιάλια αναγράφεται τουλάχιστον στη συσκευασία τους. Μάλιστα όσο αυξάνεται η μεγέθυνση, μειώνεται το eye relief. Γενικώς, να προτιμήσεις τις κατηγορίες μέχρι 20Χ το πολύ, γιατί μετά μειώνεται αρκετά το eye relief και η σκόπευση σε συγκεκριμένα αντικείμενα γίνεται δύσκολη χωρίς κάποιο είδος finder και καλό τρίποδα.

Η δική μου εμπειρία με Celestron 15Χ70: ο Δίας φαίνεται ξεκάθαρα σαν δίσκος, το σχήμα των δακτυλίων του Κρόνου με υποψία διαχωρισμού απο τον πλανήτη, η φάση της Αφροδίτης, αρκετοί διπλοί αστέρες με διαχωρισμό τουλάχιστον 10'', ηλιακές κηλίδες με φίλτρο της Baader, νεφελώματα/σφ.σμήνη/γαλαξίες με καλό seeing.

Στην Αθήνα μπορείς να βρεις στα καταστήματα του κέντρου, με τιμές 100-250 Ευρώ (τα 10Χ50 Nikon/Canon κλπ.). Eγώ τα παράγγειλα απο τη Θεσ/νίκη και ήλθαν "στην πόρτα" μου σε μιά εβδομάδα σε άψογη κατάσταση. Η τιμή τους ήταν 105 Ευρώ.

Επίσης να προτιμήσεις τρίποδο με μεταλλική βάση στήριξης των κιαλιών, οι πλαστικές "τρέμουν" πολύ σε μεγεθύνσεις πάνω από 10Χ και η παρατήρηση γίνεται δυσάρεστη, ενώ αργότερα μπορείς να στηρίξεις και μικρό τηλεσκόπιο για μεγεθύνσεις 50-100Χ ανάλογα με το βάρος και τη ροπή του.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια. :)

 

Δηλαδή τι ελάχιστη τιμή eye relief προτίνεις; Επίσης, έχω ακούσει ότι σε μερικά κιάλια δεν χρειάζεται να φοράς γυαλιά, αυτό πώς γίνεται να το γνωρίζω; Ακόμη, ποιά η διαφορά του συντελεστή μεγένθυσης από το zoom; Και τέλος, να ψάζω για κιάλια με ρυθμιστή focus;

 

Πριν 1 ώρα αγόρασα το NightWatch οπότε φαντάζομαι ότι θα μου λύσει αρκετές απορίες επι του θέματος, αρκεί βέβαια να τελειώσει η εξεταστική... :(

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :roll:

"Δύο πιθανότητες υπάρχουν: Είτε είμαστε μόνοι μας στο Σύμπαν είτε δεν είμαστε. Και οι δύο είναι εξίσου τρομακτικές." — Arthur C. Clarke
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά χαρά

νομίζω πως το eye relief που θα διαλέξεις έχει να κάνει με το πάχος των γιαλιών που ενδεχομένως θα φοράς, αλλά κάτι πάνω από 16-18mm πρέπει να είναι ικανοποιητικό σε κάθε περίπτωση.

Δεν γνωρίζω δυστυχώς αν σε μερικά κιάλια δεν χρειάζονται γιαλιά, νομίζω όμως ότι είναι καλύτερα να φοράς φακούς επαφής.

Αυτό που ξέρω για τα zoom κιάλια είναι ότι συνήθως έχουν υποδεέστερα οπτικά σε σύγκριση με άλλα σταθερής μεγέθυνσης και ότι δεν μπορείς να πετύχεις άριστο focus σε όλο το εύρος που καλύπτει το zoom.

Φυσικά πρέπει να έχουν ρυθμιστή focus. Αν έχουν κεντρικό ρυθμιστή (ανάμεσα στις διόπτρες) πρέπει οπωσδήποτε να διαθέτουν ξεχωριστό focus για την δεξιά διόπτρα, ή ανεξάρτητο focus γιά κάθε προσοφθάλμιο (στα μεγαλύτερα μοντέλα).

Το NightWatch είναι άριστο βιβλίο με πολλούς "στόχους" για κιάλια 10-15Χ.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΚ thanx και πάλι.

 

Μάλλον έχω καταλήξει σε αυτό το μοντέλο. Αν σου είναι εύκολο, πες μου από πού "μπορώ" (είναι καλά δηλαδή) να το αγοράσω (παραγγελία) και πώς (τηλεφωνικώς; με αντικαταβολή; ΕΛΤΑ ή courier;). Αν σου είναι δύσκολο (ίσως θεωρηθεί διαφήμιση) μπορείς κάλλιστα να μου στήλεις πμ (προσωπικό μήνυμα).

 

Ευχαριστώ. :roll:

"Δύο πιθανότητες υπάρχουν: Είτε είμαστε μόνοι μας στο Σύμπαν είτε δεν είμαστε. Και οι δύο είναι εξίσου τρομακτικές." — Arthur C. Clarke
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Bug,

 

πρίν σου προτείνω κι εγώ κάποια κιάλια, να ξεκαθαρίσω το θέμα των γυαλιών οράσεως και του eye-relief:

 

1. Αν έχει κανείς μόνο μυωπία (ή υπερμετρωπία), καί όχι αστιγματισμό, μπορεί να παρατηρεί με οποιαδήποτε κιάλια χωρίς να φορά τα γυαλιά του, διότι μέσω της ρύθμισης εστίασης των κιαλιών αντισταθμίζονται απόλυτα οι παραπάνω διαθλαστικές ανωμαλίες του ματιού. Έτσι, το eye-relief δεν περιορίζει την επιλογή κιαλιών. ΟΛΑ τα κιάλια στην κατηγορία που θέλεις να κινηθείς προσφέρουν ανεξάρτητη ρύθμιση για κάθε μάτι, είτε έχουν κεντρική εστίαση, είτε όχι, και σχεδόν πάντα καλύπτουν μυωπίες πολύ μεγαλύτερες των 4 βαθμών.

 

2. Άν έχεις αστιγματισμό πάνω από 0,5-0,75 βαθμούς, μάλλον θα προτιμάς να παρατηρείς με τα γυαλιά σου (θα βλέπεις καθαρότερα) ΑΛΛΑ: Αντίθετα από ότι πιστεύεται, ελάχιστα κιάλια επιτρέπουν την άνετη παρατήρηση με γυαλιά και ταυτόχρονα θέα ολόκληρου του οπτικού πεδίου (σίγουρα όχι τα 10Χ50). Για τους περισσότερους ανθρώπους και σκελετούς γυαλιών, η απόσταση μεταξύ του εμπρόσθιας επιφάνειας των γυαλιών και της κόρης του ματιού είναι μεγαλύτερη απο 20mm, συνεπώς χρειάζεται eye-relief μεγαλύτερο από 20mm (πολύ σπάνια επιτυγχάνεται) για να είναι ορατό όλο το οπτικό πεδίο που προσφέρουν τα κιάλια.

Αν λοιπόν έχεις αστιγματισμό, η καλύτερη λύση είναι να ζητήσεις από τον οπτικό σου να σου φτιάξει δύο στρογγυλούς φακούς (σάν αυτούς που έχουν τα γυαλία σου αλλά με διόρθωση μόνο για τον αστιγματισμό, όχι για τη μυωπία και οπωσδήποτε multi-coated). Αν μετρήσεις σωστά τη διάμετρο, θα μπορέσεις να τους τοποθετήσεις πάνω από τους προσοφθάλμιους, μέσα στα ελαστικά που περιβάλλουν το κενό ματιού - προσοφθάλμιου των κιαλιών. Θα πρέπει να τοποθετηθούν έτσι ώστε όταν εστιάζεις στο άπειρο (στα αστέρια), ο άξονας του αστιγματισμού να έχει τη σωστή για τα μάτια σου γωνία. Πετυχαίνεται εύκολα με μεριές δοκιμές, περιστρέφοντας τους πρόσθετους φακούς ψάχνοντας για το οξύτερο είδωλο (καλύτερη εικόνα). Μ' αυτόν τον τρόπο θα ξεχάσεις κυριολεκτικά καί τα γυαλιά σου και τον αστιγματισμό σου όταν παρατηρείς με τα κιάλια. Επίσης, το eye-relief παύει να παίζει ρόλο αφού μπορείς να πλησιάσεις τα μάτια σου στα κιάλια όσο θέλεις. Το έχω εφαρμόσει σε δύο ζευγάρια κιάλια (αν και έχω σχετικά μικρό αστιγματισμό - 0,5 και 0,75) και το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό: πετυχαίνω τη μέγιστη δυνατή ποιότητα ειδώλου, και είναι σαν να μή μεσολαβεί τίποτε μεταξύ ματιών - κιαλιών. Τονίζω πάλι ότι οι πρόσθετοι φακοί πρέπει να έχουν πολλαπλές επιστρώσεις.

 

Τα Celestron Ultima όπως και τα Vixen Ultima κατασκευάζονται από τη Vixen (και είναι ίδια, απ' ό,τι φαίνεται ) και είναι μάλλον η καλύτερη επιλογή στήν ελληνική αγορά. Η ποιότητα κατασκευής είναι εξαιρετική, αλλά το σημαντικότερο είναι ότι είναι από τα ΕΛΑΧΙΣΤΑ κιάλια που είναι πραγματικά πλήρως επιστρωμένα - και τα πρίσματα. (Fully Multi-Coated). Αυτό σημαίνει ότι θα έχεις τη μέγιστη δυνατή φωτεινότητα και κοντράστ. Αν μπορείς να ανεβείς λίγο σε τιμή, προτίμησε τα Vixen Ultima 8X56, ή τα 9Χ63 (ή τα αντίστοιχα Celestron). Αν και είναι λίγο βαρύτερα, πλεονεκτούν έναντι των 10Χ50 σε φωτεινότητα (λόγω μεγαλύτερου φακού) και σε σταθερότητα της εικόνας (λόγω μικρότερης μεγέθυνσης). Αποτέλεσμα: βλέπεις λίγο περισσότερα αντικείμενα.

Για τα κιάλια αυτά, εκτός από το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης που αναφέρεις, (για το οποίο δεν έχω προσωπική εμπειρία), προτείνω ανεπιφύλακτα την εταιρία aktis (http://www.aktistar.gr), επίσης στη Θεσσαλονίκη, από την οποία είχα πάντοτε πολύ καλή και σοβαρή εξυπηρέτηση

 

  • Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι έχω και αστιγματισμό (ξέχασα να το αναφέρω) γύρω στο 0.75 με 1. Θα κάνω αυτό που είπες και θα ησυχάσω, I guess. :roll:

 

Τελικά, σήμερα (χθες για την ακρίβεια) το απόγευμα έκανα παραγγελία τα Celestron SkyMaster 15x70, ίδια με του MARINOS. Τα Ultima (το μεν μοντέλο 10x50 δεν το φέρνουν πλέον) παραείναι ακριβά γι' αυτό που ζητάω. Με ποιά λογική; Αν είναι να δώσω 400-500 ευρώ σε κιάλια τότε βάζω και άλλα 200-100 ευρώ και παίρνω ένα τηλεσκόπιο και κάνω τη δουλειά μου. Και να είχα το απαραίτητο ποσό δηλαδή, δεν νομίζω ότι θα το διέθετα.

 

Και, επειδή έχω πειστεί ότι τα κιάλια είναι ό,τι ιδανικότερο για την τριβή του αρχάριου στην αστρονομία, πιστεύω ότι πήρα τη σωστή απόφαση. Θα τα έχω την επόμενη βδομάδα, πρώτα ο Θεός. :D

 

Αν λοιπόν δω ότι όντως με τα κιάλια ασχολούμαι, μάθω τα άπαντα του NightWatch και συνεχίζω να ενδιαφέρομαι, τότε φυσικά θα κάνω κίνηση και για τηλεσκόπιο. Χαίρομαι διότι συνήθως αγοράζω πράγματα ακριβότερα από όσο χρειάζεται, αλλά αυτή τη φορά πιστεύω ότι έπραξα σωστά.

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. ;)

"Δύο πιθανότητες υπάρχουν: Είτε είμαστε μόνοι μας στο Σύμπαν είτε δεν είμαστε. Και οι δύο είναι εξίσου τρομακτικές." — Arthur C. Clarke
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Oταν τα παραλάβεις με το καλό γράψε τις πρώτες εντυπώσεις σου.

με ενδιαφέρei άμεσα καθώς ειμαι κάτοχος των Skymaster 25x100.

και δεν ταχω ευχαριστηθεί όπως θα ήθελα καθώς δεν βρίσκω το κατάλληλο τρίποδο.

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για όσους γνωρίζουν αγγλικά και θέλουν να διαβάσουν τεστ για τα τηλεσκόπια τους ή για τα κιάλια τους,αυτό το site aξίζει τον κόπο.

http//www.cloudynights.com

 

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα Celestron Skymaster 15x70 είναι καταπληκτικά κυάλια με εξερετικούς φακούς. Είναι σχετικά βαριά για να τα κρατά κανείς στα χέρια αλλά δεν έχουν πρόβλημα με τους πλαστικούς τρίποδες της αγοράς μιας που σταθεροποιούντε μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Δεν τα έχω δοκιμάσει με αέρα οπότε δεν ξέρω, θα αρχίσω και εγώ να ψάχνω για κανένα μεταλλικό τρίποδο, έχει να προτίνει κανείς κάποιον;

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tin Triti ir8an epitelous (meta apo ka8isterisi 2 evdomadwn) ta kialia (Celestron BigBino - kai oxi pleon SkyMaster - 15x70)! Oi edipwseis tis 1is meras den itan kseka8ares mias kai den eixa tripoda. Sintoma diapistosa kai o idios oti para einai varia gia na ta kratas, poso mallon gia na einai sta8ero to xeri sou.

 

Etsi extes piga kai agorasa enan alouminenio (oxi plastiko) tripoda tis Jessops, timi 30 euros apo ena fwtografeio kai mexri stigmis einai *apsogos*. Se dinato aera kouniotan ligo alla to provlima li8ike grigora otan piga kapou opou kovei. Extes logw sinefias den eixa tin efkeria na dw tipota.

 

Simera itan i prwti mou paratirisi kai i ebiria itan foveri. To 1o antikeimeno pou estiasa kai eida itan sigoura planitis mias ke i fotinotita tou mou travikse tin prosoxi. Itan kitrinos diskos me 4 feggaria (2 aristera, 2 deksia) to ena apo ta opoia exw tin ediposi oti eixe xrwma kokkino. Xwris na ime sigouros, i prwti ipo8esi mou einai oti prokeitai gia ton Dia. I 8esi tou (se periptwsi pou voi8aei stin anagnwrisi tou) itan notioditika.

 

Argotera prepei na eida ton Arktouro, enw me gimno mati edopisa gia prwti fora tin Cassiopia. Distixws emfanistikan ksana sinnefa kai anagastika na diakopsw.

 

Afta, kai tin epomeni fora me perissoteres paratiriseis. :)

 

P.S. Ekeino pou mou ekane pragmatika ediposi einai to poso diskolo einai na edopiseis ta asteria enos sigekrimenou asterismou me kialia. Einai pleon tosa polla ta asteria pou vlepeis, sin to mikrotero to optiko pedio (sigritika me to gimno mati) pou xanesai.

 

Edit

Nomizw pleon oti eimai sigouros oti einai odws o Dias: http://space.jpl.nasa.gov/cgi-bin/wspace?tbody=5&vbody=3&month=7&day=15&century=20&decade=0&year=4&hour=22&minute=0&fovmul=1&rfov=0.5&bfov=30&brite=1[/b]

"Δύο πιθανότητες υπάρχουν: Είτε είμαστε μόνοι μας στο Σύμπαν είτε δεν είμαστε. Και οι δύο είναι εξίσου τρομακτικές." — Arthur C. Clarke
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσπάθησα να βρω τα κιαλια Big bino στο site της Celestron xωρίς επιτυχία.

μήπως BigBino ειναι η ονομασία τους για την Ευρωπαική αγορά?

η δεν είναι Celestron? που δεν το νομίζω,γράφει Celestron ετσι δεν είναι?

δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ta kialia einai Celestron. I seira legotan SkyMaster alla mallon metonomastike se BigBino (sigekrimena to kouti egrafe BigBino kai panw sta kialia iparxei ena aftokolito BigBino panw sto SkyMaster pou iparxei apo katw ws epigrafi). Profanws den exoun kanei tis aparetites allages sto website tous.
"Δύο πιθανότητες υπάρχουν: Είτε είμαστε μόνοι μας στο Σύμπαν είτε δεν είμαστε. Και οι δύο είναι εξίσου τρομακτικές." — Arthur C. Clarke
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Apo to planitario 8essalonikis http://www.astronomy.gr/
"Δύο πιθανότητες υπάρχουν: Είτε είμαστε μόνοι μας στο Σύμπαν είτε δεν είμαστε. Και οι δύο είναι εξίσου τρομακτικές." — Arthur C. Clarke
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης