Jump to content

Βλέπω καλά;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βγήκα σήμερα στην ταράτσα με το skywatcher dob 8" μου. Σύμφωνα με το χάρτη του nightwatch το αμυδρότερο αστέρι που έβλεπα με γυμνό μάτι ήταν γύρω στο 4.5. Θέλω να σας προσδιορίσω το seeing με αυτό.

 

Ήμουν σε ένα χάρτη στον αστερισμό του Πήγασου και είχε έναν γαλαξία, τον NGC7331 φαινόμενη λαμπρότητα γύρω στο 10. Έβαλα πείσμα να τον εντοπίσω. Ψάχνω, ψάχνω και κάποια στιγμή έχω μια αμυδρή εντύπωση πως κάτι εντοπίζω. Βλέπω 2 κουκίδες η μία πάνω αριστερά, η άλλη κάτω δεξιά και μια υποψία θολούρας ανάμεσά τους. Κουνάω τον σωλήνα, κοιτάζω, ξανακοιτάζω, δεν είμαι σίγουρος. Πηγαίνω στο starrynight, βρίσκω τον γαλαξία και όντως η γωνία του ήταν ακριβώς η ίδια που είχα δει εγώ τα 2 αστέρια με την υποψία θολούρας. Υπ' όψιν, τα 2 αστέρια που είδα ήταν πολύ κοντά μεταξύ τους, γενικά δηλαδή ήταν πολύ μικρό το αντικείμενο στις 1.1 μοίρες που ήμουν.

 

Μπορείτε να μου πείτε, είναι δυνατόν να διέκρινα ένα τέτοιο σώμα με τις συνθήκες που σας περιέγραψα από την ταράτσα μου; Πώς μπορώ να βεβαιωθώ ότι είναι αυτός που βλέπω; Η παρακάτω φώτο είναι ο εν λόγω γαλαξίας από το starrynight.

untitled.JPG.004ae37a41bd15d4ba43daf908841168.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι πολύ πιθανόν, αν οι συνθηκές ήταν ιδανικές και ο ουρανός πρόσφερε μια καταπληκτική θέα είναι πάρα πολύ πιθανόν!!!Το τηλεσκόπιο που έχεις είναι από τα καλύτερα όποτε ένας λόγος παραπάνω και επίσης επαληθεύτηκες και από το starrynight.Πάντως αν όντως είναι έτσι είσαι πάρα πολύ τυχερός!!!!!Και καλή συνέχεια στις παρατηρησεις σου!!!!

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ απορώ πως από τη μία κοίταζες στην οθόνη του υπολογιστή κι από την άλλη έβλεπες με το 8άρι αντικείμενο φωτεινότητας "γύρω στο 10"!!!

 

:shock:

 

Το γράφω με αρκετή δόση ζήλιας γιατί λόγω στραβομάρας δυσκολεύομαι πολλές φορές να δω ακόμη και τα αυτονόητα! Πάντως είσαι σίγουρος πως δεν ήταν λερωμένος ο φακός του ερευνητή, ε;;;

 

:mrgreen:

Κοιτώντας ψηλά και μακριά

http://astronomy.bouzaras.info

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι φίλε Planetman είναι πιθανό να παρατήρησες τον συγκεκριμένο Γαλαξία. Η φωτεινότητά του και ο τρόπος που περιγράφεις αυτό που είδες ταιριάζει με οποιαδήποτε παρατήρηση παρόμοιων dso μέσα απο την πόλη.

Το τηλεσκόπιο σου έχει μεγάλες δυνατότητες. Προσπάθησε να ξαναπαρατηρήσεις τον ίδιο γαλαξία όπως και άλλους με παρόμοια φωτεινότητα. Είναι βέβαιο πως θα έχεις θετικό αποτέλεσμα αλλά φρόντισε η παρατήρηση να γίνει απουσία της Σελήνης.

 

Καλή συνέχεια!

 

Φιλικά, Θανάσης

The stars that have most glory, have no rest.

www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί δε με παίζετε; :cry:

Τι ερώτηση είναι αυτή? Και βέβαια σε παίζουμε! :)

 

Μέσα από την φωτορύπανση της πόλης του Ηρακλείου, το να δεις ένα NGC δεν είναι εύκολη υπόθεση. Μένω στην Αθήνα όμως και όχι στην πόλη σου, γιαυτό και δεν αποκλείω ότι κάτι είδες από το αντικείμενο αυτό. Το NGC 7331 το έχω παρατηρήσει κι εγώ παλαιότερα από σκοτεινό ουρανό, αλλά δεν έχω καταγεγραμμένες εντυπώσεις. Σύμφωνα με μία περιγραφή, πρόκειται για ενδιαφέρον σπειροειδή γαλαξία 9.5 mag. στα βόρεια του Πήγασου. Ένα ζεύγος από άστρα 13 mag. σημαδεύουν το βορειοδυτικό άκρο του. Ο ίδιος ο γαλαξίας αποτελείται από ένα ιδιαίτερα φωτεινό πυρήνα και μια αρκετά φωτεινή περιοχή, που τον περιβάλλει (“stellar nucleus with a bright surrounding core region”). Στα ανατολικά υπάρχουν 4 άλλοι μικροί NGC γαλαξίες με mag. 13.3 και άνω.

 

Προσωπικά, επειδή έκανες μια πρώτη επιβεβαίωση από Starry Night, θα έλεγα ότι μάλλον είδες την υποψία του φωτεινού πυρήνα του γαλαξία. Όμως τέτοιου είδους προσπάθειες μόνο την περιέργεια και την στατιστική μπορούν να ικανοποιήσουν. Ό,τι και να δεις, δεν συγκρίνεται ποιοτικά με παρατήρηση κάτω από σκοτεινό ουρανό. Την επόμενη λοιπόν φορά που θα βρεθείς σε σκοτεινό ουρανό, προσπάθησε να επιβεβαιώσεις την τωρινή παρατήρησή σου. Επίσης, μισή μοίρα νοτιοδυτικά του NGC 7331, βρίσκεται το φημισμένο γκρουπ γαλαξιών «Stephan’s Quintet», το οποίο όμως δύσκολα εντοπίζεται με 8 ίντσες, αφού οι γαλαξίες του βρίσκονται στα όρια των δυνατοτήτων τους, με mag. από 13.6 έως και 14.8: http://www.kopernik.org/images/archive/n7317.htm

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί δε με παίζετε; :cry:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

Φιλε Planetman και εγω πιστευω οπως τα περιγραφεις οτι μαλλον πρεπει να ειδες τον συγκεκριμενο γαλαξια.

Δοκιμασες και με πλαγια οραση;

 

Το καλυτερο βεβαια θα ειναι να προσπαθησεις να τον ξαναβρεις απο τοποθεσια με χαμηλοτερη φωτορυπανση οποτε και θα καταλαβεις αμεσως τι ηταν αυτο που ειδες.

Επισης με αυτο τον τροπο θα αποχτησεις και ενα μετρο συγκρισης με την δικια σου τοποθεσια και το μεγεθος λαμπροτητας DSO που μπορεις να βρεις απο εκει.

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά μετά το παράπονό μου, με παίξατε. :-({|=

 

Εγώ απορώ πως από τη μία κοίταζες στην οθόνη του υπολογιστή κι από την άλλη έβλεπες με το 8άρι αντικείμενο φωτεινότητας "γύρω στο 10"!!!

 

:shock:

 

Το γράφω με αρκετή δόση ζήλιας γιατί λόγω στραβομάρας δυσκολεύομαι πολλές φορές να δω ακόμη και τα αυτονόητα! Πάντως είσαι σίγουρος πως δεν ήταν λερωμένος ο φακός του ερευνητή, ε;;;

 

:mrgreen:

 

Δεν είχα δίπλα μου το pc. Το εντόπισα, κατέβηκα κάτω στο pc μου, και ξανανέβηκα, είχε χαθεί ο στόχος και το ξαναεντόπισα. Φακός του προσοφθάλμιου εννοείς; Σε καμμία περίπτωση δεν φαίνεται με τον ερευνητή. Το αποκλείω να ήταν λερωμένος φακός. Το εντόπισα πάνω από 3 φορές. Α και κάτι άλλο. Πρόσφατα έκανα εγχείριση laser μυωπίας και ο γιατρός μου είπε ότι έχω πολύ μεγάλη κόρη, γύρω στο 7.5. Έχει σημασία αυτό;

 

Δοκιμασες και με πλαγια οραση;

Μα μόνο με πλάγια όραση κατάφερα και είχα την υποψία κάποιας ύλης ανάμεσα στα 2 αστέρια που περιγράφω. Μιλάμε για πολύ οριακές καταστάσεις.

 

Μέσα από την φωτορύπανση της πόλης του Ηρακλείου, το να δεις ένα NGC δεν είναι εύκολη υπόθεση. Σύμφωνα με μία περιγραφή, πρόκειται για ενδιαφέρον σπειροειδή γαλαξία 9.5 mag. στα βόρεια του Πήγασου. Ένα ζεύγος από άστρα 13 mag σημαδεύουν το βορειοδυτικό άκρο του

 

Δεν είμαι στο κέντρο της πόλης, αλλά σε κοντινό προάστιο. Επίσης, χτες όταν κοίταξα στην περιοχή, ήταν πολύ κοντά στο ζενίθ και χωρίς Σελήνη φυσικά. Μου λες δηλαδή ότι τα 2 άστρα που είδα ήταν αυτά που αναφέρεις με 13 mag; Λίγο δύσκολο μου φαίνεται...

 

Αν συγκρίνω όμως αυτό το γαλαξία π.χ. με το Μ57 το οποίο έχει επίσης 9.5 mag, το 2ο είναι πολύυυυυυυυ λαμπρότερο. Γιατί; Επειδή είναι πολύ πιο μικρό σε φαινόμενο πεδίο;

 

Πάντως τελικά είναι πρόκληση να εντοπίζεις τόσο αμυδρά αντικείμενα ε; Και ακόμη περισσότερο να μην ξέρεις τελικά αν είναι όντως αυτό που νομίζεις...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά μετά το παράπονό μου, με παίξατε. :-({|=

 

Έλα τώρα, σταμάτα τις γκρίνιες, θα σε παίζαμε ούτως ή άλλως. Καλοκαίρι είναι, μην έχεις απαίτηση να σου απαντάμε από την παραλία! :)

 

Δεν είμαι στο κέντρο της πόλης, αλλά σε κοντινό προάστιο. Επίσης, χτες όταν κοίταξα στην περιοχή, ήταν πολύ κοντά στο ζενίθ και χωρίς Σελήνη φυσικά. Μου λες δηλαδή ότι τα 2 άστρα που είδα ήταν αυτά που αναφέρεις με 13 mag; Λίγο δύσκολο μου φαίνεται...

Δεν υπονόησα κάτι τέτοιο, απλά παρέθεσα τη περιγραφή που είχα πρόχειρη. Εξάλλου, άλλο το «είδα δύο άστρα, το ένα πάνω αριστερά και το άλλο κάτω δεξιά» και άλλο «ζεύγος από άστρα 13 mag. που σημαδεύουν το βορειοδυτικό άκρο του γαλαξία». Το ζενίθ πάντως και η τοποθεσία σου συνηγορεί θετικά ως προς την επιβεβαίωση της παρατήρησής σου.

 

Αν συγκρίνω όμως αυτό το γαλαξία π.χ. με το Μ57 το οποίο έχει επίσης 9.5 mag, το 2ο είναι πολύυυυυυυυ λαμπρότερο. Γιατί; Επειδή είναι πολύ πιο μικρό σε φαινόμενο πεδίο;

Τα magnitudes μετριούνται με βάση την συνολική εμβαδική λαμπρότητα του αντικειμένου, ωσάν αυτό να ήταν άστρο, με σημειακή δηλαδή έκταση. Το NGC 7331 έχει mag. 9.5 και έκταση 10.7x4.0’, ενώ το M 57 έχει mag. 9.7 αλλά έκταση 70/150”, γιαυτό το δεύτερο είναι πιο ευδιάκριτο απο το πρώτο.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, βγήκα και σήμερα για παρατήρηση. Ο NGC7331 συνεχίζει να είναι όπως χθες, δεν μπορώ να βγάλω ισχυρότερο συμπέρασμα. Συνεχίζω:

 

1) Βρήκα το Μ15 (ανοιχτό σμήνος) αλλά δεν μπορώ να διακρίνω αστέρες, φαίνεται μια θολούρα, περισσότερο μοιάζει σαν γαλαξίας. Μπορεί κάποιος να μου το επιβεβαιώσει αυτό;

 

2) Στο ίδιο πεδίο του γαλαξία της Ανδρομέδας αλλά πάνω αριστερά διακρίνω σχετικά εύκολα με πλάγια όραση έναν άλλο μικρότερο γαλαξία, στο starrynight βλέπω ότι σε ακριβώς αυτή τη θέση είναι ο Μ110 αλλά λέει πως έχει 10 mag. Είναι δυνατόν;

 

3) Προσπάθησα τουλάχιστον επί 40 λεπτά να εντοπίσω τον M33 αλλά μάταια. Γιατί; Με 7 mag δεν θα έπρεπε να τον βρω εύκολα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το NGC 7331 το έχω παρατηρήσει κι εγώ παλαιότερα από σκοτεινό ουρανό, αλλά δεν έχω καταγεγραμμένες εντυπώσεις. Σύμφωνα με μία περιγραφή, πρόκειται για ενδιαφέρον σπειροειδή γαλαξία 9.5 mag. στα βόρεια του Πήγασου. Ένα ζεύγος από άστρα 13 mag. σημαδεύουν το βορειοδυτικό άκρο του. Ο ίδιος ο γαλαξίας αποτελείται από ένα ιδιαίτερα φωτεινό πυρήνα και μια αρκετά φωτεινή περιοχή, που τον περιβάλλει (“stellar nucleus with a bright surrounding core region”). Στα ανατολικά υπάρχουν 4 άλλοι μικροί NGC γαλαξίες με mag. 13.3 και άνω.

PapGeo

 

Γιώργο τους είχαμε δει κ τους πέντε στον Πάρνωνα τον Ιούλιο.Την τελευταία βραδιά θυμάσαι?Φοβερό πεδίο.

 

Φίλε planetman η περιοχή (εκτός κ κοιτούσες αλλού γι αλλού) δεν έχει κάτι πιο λαμπρό.Εφόσον το επιβεβαιώνεις κ με αστέρια σίγουρα το ngc 7331 είδες.

 

1) Βρήκα το Μ15 (ανοιχτό σμήνος) αλλά δεν μπορώ να διακρίνω αστέρες, φαίνεται μια θολούρα, περισσότερο μοιάζει σαν γαλαξίας. Μπορεί κάποιος να μου το επιβεβαιώσει αυτό;

Το M15 είναι σφαιρωτό.Οπότε δεν μου κάνει εντύπωση μέσα απο φωτορρύπανση (δεν βάζω κ το χέρι μου στη φωτιά) να το είδες σαν συννεφάκι.

 

2) Στο ίδιο πεδίο του γαλαξία της Ανδρομέδας αλλά πάνω αριστερά διακρίνω σχετικά εύκολα με πλάγια όραση έναν άλλο μικρότερο γαλαξία, στο starrynight βλέπω ότι σε ακριβώς αυτή τη θέση είναι ο Μ110 αλλά λέει πως έχει 10 mag. Είναι δυνατόν;

Εχει δύο μικρούς συνοδούς γαλαξίες η Ανδρομέδα.Τον m 32 κ τον M110.O m32 είναι πολύ κοντα της κ ο m110 είναι λίγο μακρύτερα.Αν εννοείς τον μακρύτερο τότε σίγουρα αυτός είναι.Τσέκαρέ το πάλι να δείς αν βλέπεις δύο μικρούς γαλαξίες.

 

3) Προσπάθησα τουλάχιστον επί 40 λεπτά να εντοπίσω τον M33 αλλά μάταια. Γιατί; Με 7 mag δεν θα έπρεπε να τον βρω εύκολα;

 

Μπορεί να είναι 7 mag αλλά είναι μεγάλος.Αλλο 7mag σε ένα σημείο κ άλλο σε έναν απλομένο γαλαξία.Πρέπει να βγείς παρα έξω σε σκοτινό ουρανό.

Βλέπω πως έχεις μεράκι γ αυτό που κάνεις.Μπράβο σου.Συνέχισε έτσι κ θα ανταμειφθείς.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε planetman η περιοχή (εκτός κ κοιτούσες αλλού γι αλλού) δεν έχει κάτι πιο λαμπρό.Εφόσον το επιβεβαιώνεις κ με αστέρια σίγουρα το ngc 7331 είδες.
Σίγουρα κοιτούσα στο σωστό σημείο. Εχτές στις 2:00 ήταν σχεδόν στο ζενίθ. Αλλά υπάρχουν αρκετά αστέρια στην περιοχή. Δεν είναι τόσο απλός ο εντοπισμός. Μακάρι να είχα έναν έμπειρο δίπλα μου να μου το επιβεβαίωνε.

 

Εχει δύο μικρούς συνοδούς γαλαξίες η Ανδρομέδα.Τον m 32 κ τον M110.O m32 είναι πολύ κοντα της κ ο m110 είναι λίγο μακρύτερα.Αν εννοείς τον μακρύτερο τότε σίγουρα αυτός είναι.Τσέκαρέ το πάλι να δείς αν βλέπεις δύο μικρούς γαλαξίες.
Τον M32 δεν τον ξεχωρίζω αν και μου φαίνεται πολύ λογικό καθώς χάνεται στην θολούρα του Μ31. Ο Μ110 είναι όντως στο σημείο που δείχνουν οι χάρτες. Μην ανησυχείς, τα τσεκάρω αυτά και για να αναρωτιέμαι σημαίνει ότι όντως το επιβεβαιώνουν οι χάρτες.

 

 

Όσον αφορά αυτό που λέμε "Είναι τόσα mag αλλά είναι μεγάλος", εγώ έχω εδώ μία ένσταση: Δεν υπάρχει ένα μέγεθος που να δείχνει πόσο λαμπρός είναι ανά μονάδα επιφάνειας και όχι αθροιστικά; Θέλω να ξέρω δηλαδή πόσο εύκολα θα μπορέσω να τον δω με το ανθρώπινο μάτι. Διότι έτσι το mag δεν σημαίνει τίποτα για μένα. Αλήθεια, όλος ο γαλαξίας μας πόσο mag έχει; Κι όμως δεν φαίνεται καν αν δεν πας σε σκοτεινό ουρανό. Με πιάνετε;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Planetman μάλλον εννοείς την επιφανειακή λαμπρότητα (Surface brightness). Το μέγεθος αυτό, αν δεν κάνω λάθος, είναι το συνολικό άθροισμα της λαμπρότητας ανά τετραγωνικό δευτερόλεπτο του τόξου ή ανά τετραγωνικό λεπτό του τόξου στην επιφάνεια ενός Γαλαξία. O Γαλαξίας ngc 7331 έχει surface brightness 13.5 ενώ για τον Μ33 είναι 14.4. Όταν γνωρίζουμε τα μεγέθη, visual magnitude, surface brightness, την διάμετρο, την γωνία θέσεως (position angle) και τον τύπο του Γαλαξία, τότε μπορούμε να εκτιμήσουμε με σχετική ευκολία τι είναι αυτό που θα πρέπει να φαίνεται μέσα από τον προσοφθάλμιο.

The stars that have most glory, have no rest.

www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΙΑΝΟ, η επιφανειακή λαμπρότητα (Surface brightness) που λες μου φαίνεται ενδιαφέρον μέγεθος. Γι' αυτό μιλάω κι εγώ αλλά δεν βλέπω να αναφέρεται στα προγράμματα - πλανητάρια. :( Επίσης, πώς μετριέται αυτό το μέγεθος; Στο cartes du ciel βλέπω το αναφέρει αλλά είναι ό, τι νά' ναι. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάλι δε με παίζετε... :cry: :cry: :cry: :cry:

 

 

Υπάρχει ένας κατάλογος που να κατατάσσει τα DSOs ανάλογα με το πόσο απολύτως λαμπρά είναι; Ουσιαστικά δηλαδή με το surface brightness;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει ένας κατάλογος που να κατατάσσει τα DSOs ανάλογα με το πόσο απολύτως λαμπρά είναι; Ουσιαστικά δηλαδή με το surface brightness;

 

Κοίτα τί αναφέρει το ''The night sky observer's fouide'' για το m33.

 

NGC 598 Messier 33 Galaxy Tape SA(s)cd ii-iii(Λατινικοί αριθμοί 2-3 είναι αυτό)

Διάμετρο 67.0' Χ 41.5'

m 5,7v

SB 14,2

 

m=Apparent magnitude

v=Visual magnitude

SB=Integrated surface brightness

 

Πιστεύω πως αυτό το βιβλίο θα σε ικανοποιείσει όσον αφορά τις πληροφορίες που δίνει.Μην νομίζεις πως δίνει μόνο αυτές.Εχει ασπρόμαυρες φώτο από τα τα κυριότερα αντικείμενα σε κάθε αστερισμό κ το κυριότερο έχει σκίτσα από πολλούς στόχους.Για το M 33 αφιερώνει 1,5 σελίδες κ αναφέρεται στο πως θα το δεις με 8''-10'', 12''-14'',16''-18'' κ 20''-25''.

Σε άλλους στόχους δεν έχει τόσα πολλά αλλά δεν είναι όλα m33.

Για τους χάρτες δεν μπορώ να πω πως είναι καλύτεροι απ της ουρανομετρίας μιας κ έχουν λίγο λιγότερα αστέρια,αλλά σίγουρα (τουλάχιστον για μένα) είναι ποιο εύχρηστοι.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης