Jump to content

Μάθημα επιλογής Λυκείου Αστρονομία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντως ισως υπερεβαλλα για τη Γ τάξη ](*,) Καλυτερα Α λυκείου, αλλα η Β εχει ηδη γεματες ωρες... Για το γυμνασιο πιστευω μια πολύ αρχάρια έκδοση που να λεει κυρίως για τους πλανήτες θα ήταν καταλληλότερη :wink: :!:
Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικα πρεπει να αλαξουν ΠΟΛΛΑ στα Ελληνικα Σχολεια.

Αν τα παιδια επαιρναν ερεθισματα απο μικρη ηλικια πχ στο Δημοτικο να αφιερωναν περισοτερρο χρονο στην αστρονομια,

τοτε αν θα υπηρχε καποιο μαθημα επιλογης στο Γυμνασιο θα το επαιρναν πολλα παιδια,

οποτε οι ταξης στο μαθημα επιλογης του λυκειου θα ηταν γεματες.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη εμεις λατρευουμε την αστρονομια δεν σημαινει οτι θα μπορουσαν να το κανουν και οι αλλοι.Υπαρχει αρκετος κοσμος εκει εξω που απλα δεν τον ενδιαφερει η αστρονομια.Αυτο που θα μπορουσαν να κανουν ειναι να το εχουν σαν μαθημα επιλογης απο το γυμνασιο και οχι απο το λυκειο.Ειναι βεβαια πολυ θετικο το γεγονος οτι υπαρχουν καθηγητες που ενδιαφερονται για τους μαθητες τους,αντιθετως με την πλειοψηφια αυτων που εχω συναντησει εγω!!!!Αυτο που θα μπορουσες να κανεις ειναι αυτο που κανει ενας καθηγητης εδω στην πατρα,που παιρνει τους μαθητες του και τους φερνει στης βραδιες παρατηρησεων που κανει η αστρονομικη εταιρια...ετσι θα μπορουν να θαυμασουν το κοσμο της αστρονομιας οχι μονο απο τα βιβλια αλλα και μεσω τον τηλεσκοπιων!!!!!!
"Nowadays in science there is no EUREKA!There is only ...hmm that''s funny..."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το εχω ξαναπει εδω στο αστροβοξ,και σε εμας δεν αρεσουν αλλα μαθηματα-πολυ λιγοτερο σημαντικα απο την αστρονομια-αλλα τα κανουμε υποχρεωτικα.Η αστρονομια ειναι σημαντικοτατο μαθημα και πρεπει να διδασκεται!Δεν εχω κανενα προβλημα με το να ειναι μαθημα επιλογης,αρκει να το επιλεγουν οι μαθητες.Οχι οπως τωρα στο λυκειο,που ειναι παρατημενο μαθημα....Αν ειναι εφικτο να δημιουργηθει τετοια κατασταση στην ελλαδα-κατι που ολοι ευχομαστε-ωστε οι μαθητες να αγαπουν την αστρονομια και να ενδιαφερονται,τοτε οκ και ως επιλεγομενο.Βεβαια δεν γινεται να αρεσει και σε ολους....

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν το κάνουν υποχρεωτικό ίσως έχουμε τα αντίθετα αποτελέσματα. Μπορεί τα παιδιά να το μισήσουν. Είναι πολιτική σκοπιμότητα που τα παιδιά δεν έρχονται σε επαφή με τη μουσική , τις τέχνες , τη φύση , το διάστημα.
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν το κάνουν υποχρεωτικό ίσως έχουμε τα αντίθετα αποτελέσματα. Μπορεί τα παιδιά να το μισήσουν. Είναι πολιτική σκοπιμότητα που τα παιδιά δεν έρχονται σε επαφή με τη μουσική , τις τέχνες , τη φύση , το διάστημα.

 

Το πηγες λιγο πολυ στα ακρα αλλα θα συνφωνησο με το αν γινει υποχρεωτικο μπορει να εχουμε αντιθετα αποτελεσματα!!!

"Nowadays in science there is no EUREKA!There is only ...hmm that''s funny..."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειδαμε και τωρα τα καλα αποτελεσματα.....

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη εμεις λατρευουμε την αστρονομια δεν σημαινει οτι θα μπορουσαν να το κανουν και οι αλλοι.Υπαρχει αρκετος κοσμος εκει εξω που απλα δεν τον ενδιαφερει η αστρονομια.Αυτο που θα μπορουσαν να κανουν ειναι να το εχουν σαν μαθημα επιλογης απο το γυμνασιο και οχι απο το λυκειο.Ειναι βεβαια πολυ θετικο το γεγονος οτι υπαρχουν καθηγητες που ενδιαφερονται για τους μαθητες τους,αντιθετως με την πλειοψηφια αυτων που εχω συναντησει εγω!!!!Αυτο που θα μπορουσες να κανεις ειναι αυτο που κανει ενας καθηγητης εδω στην πατρα,που παιρνει τους μαθητες του και τους φερνει στης βραδιες παρατηρησεων που κανει η αστρονομικη εταιρια...ετσι θα μπορουν να θαυμασουν το κοσμο της αστρονομιας οχι μονο απο τα βιβλια αλλα και μεσω τον τηλεσκοπιων!!!!!!

Οχι στο Λυκειο;;; Και πως θα μπει καποιος στο Πανεπιστημιο*; Με γνωσεις γυμνασιου;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη εμεις λατρευουμε την αστρονομια δεν σημαινει οτι θα μπορουσαν να το κανουν και οι αλλοι.Υπαρχει αρκετος κοσμος εκει εξω που απλα δεν τον ενδιαφερει η αστρονομια.Αυτο που θα μπορουσαν να κανουν ειναι να το εχουν σαν μαθημα επιλογης απο το γυμνασιο και οχι απο το λυκειο.Ειναι βεβαια πολυ θετικο το γεγονος οτι υπαρχουν καθηγητες που ενδιαφερονται για τους μαθητες τους,αντιθετως με την πλειοψηφια αυτων που εχω συναντησει εγω!!!!Αυτο που θα μπορουσες να κανεις ειναι αυτο που κανει ενας καθηγητης εδω στην πατρα,που παιρνει τους μαθητες του και τους φερνει στης βραδιες παρατηρησεων που κανει η αστρονομικη εταιρια...ετσι θα μπορουν να θαυμασουν το κοσμο της αστρονομιας οχι μονο απο τα βιβλια αλλα και μεσω τον τηλεσκοπιων!!!!!!

Οχι στο Λυκειο;;; Και πως θα μπει καποιος στο Πανεπιστημιο*; Με γνωσεις γυμνασιου;

 

Ενοουσα οχι να ξεκιναει απο το λυκειο αλλα απο το γυμνασιο..... :D

"Nowadays in science there is no EUREKA!There is only ...hmm that''s funny..."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τοτε...Και εγω ειμαι συμφωνος σε αυτο. 8) :D

Ειναι οτι καλυτερο οχι μονο για την αστρονομια αλλα και για πολλα μαθημα/επαγγελματα απο ιατρικη μεχρι...αστρονομια και αθλητισμο(αν και υπαρχουν γυμνασια) θα επρεπε να υπαρχουν μαθηματα επιλογης (στο γυμνασιο) ωστε να μαθαινουν τα παιδια και να μπαινουν στο κλιμα απο νωρις.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω είμαι υπερ της ΄΄αποψης να διαλέξουν το μάθημα που θέλουν..και ως μάθημα επιλογής να μην είναι μόνο η αστρονομία αλλά και άλλα μαθήματα..όλα εξαρτώνται για το τι θέλουν τα παιδιά..

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
το διδαχθηκα το βιβλιο πριν 2 χρονια...μου το εκανε ενας μαθηματικος ο οποιος ηταν ο αγαπημενος μου καθηγητης και μεντορας και δυστυχως απεβιωσε...anyway, το βιβλιο ειναι αξιοπρεπεστατο και εχει τα απαραιτητα για μαθητες λυκειου που τωρα θελουν να μυηθουν στην αστρονομια
Imagination will often carry us to worlds that never were. But without it we go nowhere.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης