Jump to content

Παρατήρηση του ISS απόψε με mag -0.3 !!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με το σάιτ www.heavens-above.com θα έχουμε δυνατή παρουσία του ISS πάνω από την Ελλάδα, για Χανιά που είμαι εγώ δίνει:

 

1/8 Magnitude -0.3

 

Starts 20:49:23 Alt 10 Az. NW

Max. Alt. 20:52:18 Alt. 56 Az SW

Ends 20:55:12 Alt. 10 Az. SE

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα λύθηκε η απορία μου για τον λαμπρότατο δορυφόρο που παρατηρήσαμε τυχαία με φίλους το βράδυ της Κυριακής, με την παραπάνω τροχιά. Εντυπωσιακός!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και μιλάμε για διαστημικούς σταθμούς, πρίν περίπου 8 χρόνια και ενώ ο ουρανός ήταν κοκκινοπός (ίσως λίγο πριν ή λιγο μετά τη δύση του Ηλίου είδα στον ουρανό μία κόκκινη κουκίδα ελαφρώς μεγαλύτερη του Άρη να κινείται αρκετά γρήγορα με σταθερή ταχύτητα από Α πρός Δ (για να διασχίσει τον ουρανό δεν πρέπει να χρειαζόταν πάνω από 20-25"). Αν κι εκινείτο σε αντίθετη κατεύθυνση από τη φορά της περιστροφής της Γης, θα μπορούσε να είναι Διαστημικός Σταθμός; Αν όχι, έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να ήταν;
Αν το Ηλιακό Σύστημα είναι 900.000 φορές μεγαλύτερο από τη Γη, ο γαλαξίας μας 90.000.000 φορές μεγαλύτερος από το Ηλιακό Σύστημα και το Σύμπαν 300.000 φορές μεγαλύτερο από το γαλαξία μας, τότε ποιά η σημασία του ανθρώπου μέσα στο Σύμπαν;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα μπορούσε να ήταν δορυφόρος, το βέβαιο είναι ότι οι δορυφόροι δεν έχουν δεδομένο τον χρόνο εμφάνισης στον ουρανό και αυτό έχει να κάνει σχέση με την γωνία προς τον παρατηρητή την ταχύτητά του και την θέση προς τον Ήλιο. Έτσι μπορεί να κάνει από μερικά δευτερόλεπτα μέχρι και αρκετά λεπτά. Βεβαίως και έχει να κάνει και με το ύψος του. Όσο πιο χαμηλά πετάει τόσο πιο γρήγορα πρέπει να πηγαίνει για να μείνει εντός τροχιάς. Για παράδειγμα στα 200χμ πρέπει να έχει ταχύτητα 27,400χμ/ω

 

Η τροχιά ενός δορυφόρου μπορεί να είναι ασύγχρωνη με πτήσεις κατά μέσο όρο στα 644χμ ύψος ή θα μπορούσε να είναι και Πολική, από Βορρά προς Νότο (συνήθως χαμηλού ύψους)

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

mporei na itan kai ATIA

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτή η απάντηση δεν είναι ώριμη. Ανοίκει στην συζητηση με θέμα "Αν πιστεύετε στα UFO". Αν εννοείς ότι ήταν κάτι που για σένα ήταν άγνωστης ταυτότητας ιπτάμενο αντικείμενο έχει καλώς διαφορετικά θα πρέπει να σε παρπέμψω στο συγκεκριμένο θέμα στο φόρουμ.

 

Πάντως επειδή παίρνω όλες τις αναφορές από το www.heavens-above.com στον palmtop κάθε βράδυ είναι πολύ αξιόπιστο site με επιβεβαιωμένες παρατηρήσεις. Βέβαια, έχω δει και μερικά "κουφά" τα οποία μπορώ να αποδώσω μόνο σε δορυφόρους φαντάσματα όπως αποκαλούντε οι κατασκοπευτικοί δορυφόροι Αμερικανών, Ρώσσων και λοιπων δυνάμεων

 

Για όποιον έχει τηλεσκόπιο βαρέως τύπου μπορεί να δει τον Κομήτη Λίνεαρ

Τα στοιχεία του είναι:

 

Geocentric Data

Right Ascension (J2000): 10h 50m 11.7s

Declination (J2000): -7° 53' 15"

Constellation: Sextans

Magnitude: 9.2

Distance from Earth: 2.7275 AU

Light time: 1361 seconds

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο,

μάλλον έχεις μπερδέψει τους δύο LINEAR κομήτες που είναι ορατοί αυτό το διάστημα. Ο ορατός από το βόρειο ημισφαίριο C/2003 K4 βρίσκεται στον Βοώτη, ενώ ο C/2002 T7 είναι μη παρατηρήσιμος αυτό το διάστημα λόγω εγγύτητας στον Ηλιο αφού βρίσκεται στον Εξάντα...

Ενδιαφέρον έχει επίσης και ο C/2001 Q4 στην Μεγάλη Άρκτο ενώ υπάρχουν και μερικοί ακόμη (αλλά αμυδροί) που μπορεί να τους δεί κανείς τις πρωϊνές ώρες.

Περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν στην σελίδα http://www.skyhound.com/sh/comets.html

Φιλικά

rama

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 11 μήνες αργότερα...

Bump!

 

Για όποιον ενδιαφέρεται (σύμφωνα με το Heavens-Above), σήμερα το βράδυ στις 21:33:42, o ISS αναμένεται να έχει magnitude -0.8 (περιοχή: Χαλκίδα). Λογικά θα ισχύει κάτι ανάλογο και για αρκετές άλλες περιοχές στην Ελλάδα...

"Δύο πιθανότητες υπάρχουν: Είτε είμαστε μόνοι μας στο Σύμπαν είτε δεν είμαστε. Και οι δύο είναι εξίσου τρομακτικές." — Arthur C. Clarke
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήταν ένα καταπληκτικό πέρασμα, είχα μάθημα εκείνη την ώρα και έβγαλα τους μαθητές μου έξω στο προαύλιο καθώς ο ISS έφτανε στις 30 μοίρες, τον είδαμε μέχρι που χάθηκε στην σκια της Γης

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως πολύ εντυπωσιακό. Τελικά το σούρουπο είναι ό,τι πρέπει για παρατήρηση δορυφόρων, ειδικά όταν αναμένεται μεγάλο magnitude.
"Δύο πιθανότητες υπάρχουν: Είτε είμαστε μόνοι μας στο Σύμπαν είτε δεν είμαστε. Και οι δύο είναι εξίσου τρομακτικές." — Arthur C. Clarke
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την καλησπερα μου στο γκρουπ,

μολις τσεκαρα και γω το προγραμματακι μου ΟRBITRON 3.53 (τρομερο και freeware παρακαλω για οσους ενδιαφεροντε) και ο ISS περναει πανω απο εδω που βρισκομαι (Σκιαθο) στις 21:13:21 και με οπτικο μεγεθος 1,9!!!!!!!!!!! Δυστυχως δεν θα ειμαι στο αστεροσκοπειο σημερα αλλα οπου κι αν ειμαι παντα θα υπαρχουν μαζι τα κυαλια (παλι ρεζιλι θα γινουμε!!!) :oops:

Νίκος Πασχάλης

Αστεροσκοπείο Nunki-Σκιαθος

www.nunki.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νικο,

 

Υπαρχουν πολλες περιπτωσεις οπου ο ISS ειναι με αρνητικο μεγεθος. Ναι μεν το +1.9 ειναι καλο αλλα ειναι πανευκολο να το καρφωσεις και με -1.9 !

 

Οπως παντα, λιγη υπομονη και λιγη επιμονη. :wink:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης