Jump to content

Νεφελωμα της Μεροπης (NGC 1435)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοι φιλοι,

 

Εχω ψαξει τα αρχεια των αστροφωτογραφιων εδω στο ΑστροΒοξ και δεν μπορω να φορτωσω την περυσινη προσπαθεια γυρω απο αυτο το πανεμορφο νεφελωμα ωστε να υπαρχει μια συγκρηση με και χωρις τον μειωτη της ΑΡ.

 

Θα παρακαλουσα για τις αποψεις σας ποιο απο τα δυο αποτελεσματα ειναι καλυτερο ωστε να προχωρησω με μια νεα και τελευταια προσπαθεια με συνολικο χρονο εξι ωρες. Εγω προτιμω την εκδοση ΧΩΡΙΣ τον μειωτη.

 

Προτιμω να μην φορτωσω την περυσινη προσπαθεια στο Αλπουμ επειδη δεν υπαρχει νοημα (και υποψην απο τις προσφατες συζητησεις).

 

dso-ngc-1435.jpg.446b535348ed5ac3211c838d5c205783.jpg

Τεσσερεις ωρες συνολικο χρονο εκθεσης με χρηση του μειωτη της Astro-Physics.

 

dso-ngc-1435.thumb.jpg.bb38d704dfbff0b22de9c8b102fac1d7.jpg

Τεσσερεις ωρες συνολικο χρονο εκθεσης χωρις τον μειωτη της Astro-Physics.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χωρίς τον μειωτή με λίγο καλύτερο κεντράρισμα.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Αντώνη,

 

Χωρίς το μειωτή όμως το πεδίο μικραίνει. Γιατί προτιμάς τη μη χρήση του μειωτή;

 

Ευχαριστώ

 

Κώστας

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χωρίς τον μειωτή με λίγο καλύτερο κεντράρισμα.

Παναγιωτη,

 

Σχετικα με το κεντραρισμα, υπαρχουν αμυδρες νεφωσεις γυρω στην περιφερια και αυτος ειναι ο λογος που βλεπεις την περυσινη εκδοση οπως ειναι τωρα. Ισως να "κατεβασω" λιγακι το νεφελωμα καθετα αλλα μετα θα υπαρχει το προβλημα με τον λαμπρο αστερα πανω-δεξια (Ηλεκτρα).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί προτιμάς τη μη χρήση του μειωτή;

Γεια σου Κωστα,

 

Το χρωμα γενικα στο πεδιο θα ειναι ποιο ομιομορφο/ομαλο και οποτε η νεφωση θα ειναι ποιο πλουσια.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kύριε Αντώνη, έτσι κι αλλιώς, και οι δύο εικόνες είναι το κάτι άλλο. Προσωπικά, κλίνω προς την εικόνα χωρίς το μειωτή, όπου τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα, αφ'ενός μεν από την πλευρά του ότι φωτογραφίζετε μόνο το συγκεκριμένο αντικείμενο, χωρίς να παρεμβάλλονται άλλα λαμπερά άστρα μέσα στο πεδίο, αφ'ετέρου δε, θα φανεί περισσότερο το nebulosity του συγκεκριμένου αστέρα.

Συμφωνώ και επαυξάνω, σχετικά με το κεντράρισμα, καθώς επίσης και στο ότι η εικόνα θα πρέπει να είναι έτσι όπως την έχετε τώρα, κάθετη. Στο οριζόντιο, είναι δυνατόν να παρεμβληθεί κάποιο φωτεινό άστρο, το οποίο με τη δική του φωτεινότητα, να μην επιτρέπει να δούμε τα πλέον αιθέρια τμήματα του νέφους.

 

Γιάννης

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον nickthegreek13_7 =D> και πιστεύω πως η εικόνα με τον μειωτή παρουσιάζει περισσότερα χρώματα με ποιο καθαρή εικόνα 8)
Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιγουρα χωρις τον μειωτη, γιατι το αποτελεσμα μου φαινεται πιο ζωντανο ενω με τον μειωτη πιο artistic

 

Υ.Γ. Παντως κυριε Αντωνη οπως και να τραβηξετε ειναι μαγεια

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εμένα μ αρέσει πααάρα πολύ η φωτογραφία με τον μειωτή. Έχει μεγάλη καλλιτεχνική χροιά.

Πολύ όμορφο πεδίο, ωραία αντίθεση του γαλάζιου με το βιολετί.

Η δεύτερη φώτο μου φαίνεται πιο καθαρή μεν, αλλά το μεγάλο άστρο είναι εκτυφλωτικό και ελαφρώς ενοχλητικό στο δικό μου μάτι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μου αρεση η απεικονιση της πρωτης και τα χρωματα της δευτερης.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μειωτή!!! καλύτερο πεδίο και ποιο φυσικά χρώματα :wink:

 

Βέβαια η περιοχή προσφέρετε για ένα μωσαΙκο που θα είναι λουκουμάρα αν το κάνετε !!!! και φυσικά ένα ωραίο APOD :wink: :wink: :wink:

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά με μοιωτή!!Φαίνονται περισσότερες λεπτομέρειες του νεφελώματος και τα χρώματα φαίνονται περισσότερο φυσικά!

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου αρεσει πολυ αυτη με τον μειωτη γιατι δινει μια "αιθερια" υφη στο νεφελωμα καθως και φυσικοτερα χρωματα στους αστερες!

Η δευτερη ομως χωρις τον μειωτη σε κερδιζει επισης με το πολυ ομορφο βαθυ μπλε χρωμα και την καλυτερη αντιθεση του νεφελωματος σε σχεση με το background.

Εντελως υποκειμενικα θα προτιμησω αυτην με την χρηση μειωτη!

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης