Jump to content

ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΚΟΤΑΔΙ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομιζω (αν και δεν την εχω γυριζει ολη απο βραδυ) αλλα...τι σκοταδι να εχει...... :?: :(

lightpoll_gr2.jpg.96cda4930ea178b57f43e3d163817c2d.jpg

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

GoogleEarth ->Layers-> Fetured Content-> Nasa -> Earth City Lights-> ν

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ. ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΙΠΠΟΚΡΑΤΙΟ ΠΟΛΙΤΕΙΑ 25Κm ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΡΟΥΣΙ (ΔΙΠΛΑ ΣΤΑ ΚΙΟΥΡΚΑ).ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΕ ΜΙΑ ΛΙΜΝΗ Κ ΑΝ ΕΞΕΡΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΡΑΙΕΣ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΚΤΕΣ ΔΙΕΛΕΥΣΕΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ(ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟ), Ο ΟΥΡΑΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ(ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΕ ΚΑΛΕΣ ΒΡΑΔΙΕΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΕ ΓΥΜΝΟ ΜΑΤΙ ΜΙΑ ΥΠΟΨΙΑ Μ31 ΚΑΙ ΔΙΠΛΟ ΣΜΗΝΟΣ ΣΤΟΝ ΠΕΡΣΕΑ ).ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΣΗ ΕΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ Κ ΔΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.

ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΤΙ ΠΡΩΤΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΟ Κ ΜΕΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ, Κ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ παρατηρώ από Κιούρκα. Τα πράγματα είναι όπως τα λέει ο sheliak. Δεν είναι ιδανικά, αλλά για Αττική είναι πολύ καλά. Πολύ καλύτερα είναι στον παραλιακό δρόμο προς Σούνιο, μετά την Π.Φωκαια. Δεν έχω ερευνήσει ακόμα τη διαδρομή ούτε έχω βρει κάποιο κατάλληλο σημείο, αλλά ο ουρανός είναι πολύ σκοτεινός - πάντα για τα δεδομένα της Αττικής.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο Σούνιο προς το νότο είναι αρκετά καλά... ειδικά αν το χειμώνα σβήσουν και τα καλοφώτα στο ναό.. κυριλέ!

 

Αλλού... κλάφτα!!!!

 

Φωτογραφίες για να δεις και να κρίνεις (τις τράβηξα στις 12/8 με μια κόμπακτ ψηφιακή 2 ετών. mag ~5.5+):

 

Star Observing @Sounio

 

Όπως είναι η καφετέρια, ανεβαίνεις το λοφάκι αριστερά όπως κοιτάς τη θάλασσα και το στήνεις εκεί 8)

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μετά την Π. Φώκαια, στο χωματόδρομο δεξιά στο ΚΑΠΕ(υπάρχει ταμπέλα),

είναι πολύ καλά. βέβαια κάποια στιγμή θα έρθουν οι σεκιουριτάδες με τα φώτα των αυτοκινήτων ανοιχτά αλλά γενικά είναι οκ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκοτάδι;;;;;;;;Στην Αττική;;;;;;;;;;;;;;; Σε κανένα υπόγειο μπορεί!

Εγώ παρατηρώ απο τα ορεινά του Χαλκουτσιού, και ο ουρανός τις καλές μέρες είναι υποφερτός, αλλα έχω πολύ καλό ζενίθ.

Κατα τα άλλα......Αχνοφαίνεται η Ανδρομέδα, βάλτε με νού σας δηλαδή

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ οτι προς Σουνιο κοιτώντας νότια και εχοντας προς βόρεια τον αηδιαστικό ουρανο της Αθηνας, μπορεις να κάνεις καποια παρατήρηση.

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απορια, αντι να πατε Νοτια στο Σουνιο(~45'-50' δρμος) γιατι δεν πατε βορεια πχ Νομο Ευβοιας ή καπου εξω απο Αττικη τε.πα. θελει λιγο χρονο παραπανω αλλα αξιζει.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο Σούνιο προς το νότο είναι αρκετά καλά... ειδικά αν το χειμώνα σβήσουν και τα καλοφώτα στο ναό.. κυριλέ!

 

Αλλού... κλάφτα!!!!

 

Φωτογραφίες για να δεις και να κρίνεις (τις τράβηξα στις 12/8 με μια κόμπακτ ψηφιακή 2 ετών. mag ~5.5+):

 

Star Observing @Sounio

 

Όπως είναι η καφετέρια, ανεβαίνεις το λοφάκι αριστερά όπως κοιτάς τη θάλασσα και το στήνεις εκεί 8)

Ωραιος :D

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, το Καράβι στο Σχοινιά φαντάζομαι το ξέρετε! :mrgreen:

Αν συνεχίσετε όλο ευθεία και πάτε από την πίσω πλευρά του κωπηλατοδρομίου, υπάρχει δρόμος με σαμαράκια που καταλήγει στο τέρμα του Σχοινιά. Υπάρχει παραλία με 3-4 ταβέρνες που κλείνουν νωρίς το βράδυ και σκάνε και ζευγαράκια για ευνόητους λόγους. :mrgreen:

Φαίνεται ο Γαλαξίας και γενικά κάνει για παρατήρηση όταν δε φυσάει (να προσέχουμε το αλάτι, έτσι??..)

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, το Καράβι στο Σχοινιά φαντάζομαι το ξέρετε! :mrgreen:

Αν συνεχίσετε όλο ευθεία και πάτε από την πίσω πλευρά του κωπηλατοδρομίου, υπάρχει δρόμος με σαμαράκια που καταλήγει στο τέρμα του Σχοινιά. Υπάρχει παραλία με 3-4 ταβέρνες που κλείνουν νωρίς το βράδυ και σκάνε και ζευγαράκια για ευνόητους λόγους. :mrgreen:

Φαίνεται ο Γαλαξίας και γενικά κάνει για παρατήρηση όταν δε φυσάει (να προσέχουμε το αλάτι, έτσι??..)

 

εκει κοντα που γραφει ο Αργυρης εχω ενα σπιτι (που νοικιαζω με τον χρονο), εχω πολυ καιρο να το εκμεταλευτω για παρατηρηση. σκοπευω να πηγαινω συχνοτερα. αρα οποιος φιλος γουσταρει μπορει να κανονισει μαζι μου για οτι μπορω να προσφερω οσον αφορα απο τις ανεσεις του σπιτιου, δηλ. τουαλετα, κουζινα, ρευμα κλπ αν θα ειμαι και εγω κατω, αντε και παρεα (με την καλη εννοια!)

 

:lol:

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ. ΚΑΛΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΟΥΝΙΟ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο που λετε για σχοινια ειναι στα δικηγορικα?Το σκεφτομουν και εγω εκει.Θα παω για ψαρεμα καποια στιγμη και ισως προσπαθησω να κανω και καμοια παρατηρηση...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, δίπλα από τα δικηγορικά στην παραλία λέω!

 

Το καλό είναι πως η παραλία είναι μεγάλη και μπορείς να χωθείς με το αμάξι (άμμος αλλά πατημένη) πιο μέσα όπου θα βρίσκεσαι μπροστά από το πευκοδάσος και εκεί δεν πάνε ζευγαράκια λόγω φόβου (απόλυτη ερημιά χωρίς καθόλου φώτα)!

Ο λόφος και η Πεντέλη κόβουν αρκετά την φωτορύπανση και προσωπικά πιστεύω πως είναι ένα από τα καλύτερα μέρη για παρατήρηση "εντός πόλης".. :D

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, δίπλα από τα δικηγορικά στην παραλία λέω!

 

Το καλό είναι πως η παραλία είναι μεγάλη και μπορείς να χωθείς με το αμάξι (άμμος αλλά πατημένη) πιο μέσα όπου θα βρίσκεσαι μπροστά από το πευκοδάσος και εκεί δεν πάνε ζευγαράκια λόγω φόβου (απόλυτη ερημιά χωρίς καθόλου φώτα)!

Ο λόφος και η Πεντέλη κόβουν αρκετά την φωτορύπανση και προσωπικά πιστεύω πως είναι ένα από τα καλύτερα μέρη για παρατήρηση "εντός πόλης".. :D

 

 

Χμ ναι, αλλα δεν παραμένει το πρόβλημα του αεροδρομίου/Ραφήνας στα νότια/νοτιοδυτικά; Επιπλέον, είναι και η Κυνόσουρα στα αριστερά (κόβει την ανατολή...). Χμ, μήπως θα ήταν καλύτερα στα δικαστικά, δίπλα στη θάλασσα?? (όπου η χερσόνησος θα κόβει τη δύση και ανατολικά θα είναι η εύβοια)

 

Επιπλέον, για όσους δεν θέλουν να τρέχουν Σούνιο, ανεκτά καλό ουρανό προς το Νότο/Δύση έχει και το καβούρι, για όσους ξέρουν στο δρόμο μετά τον Αστέρα, που καταλήγει σε μια καντίνα/μικρό πάρκινγκ στο τέλος. Το καλοκαίρι αχνοφαινότανε ο γαλαξίας κιόλα...

 

ΓΙα όσους είπαν για εύβοια, η φωτορρύπανση της Αθήνας είναι ορατή ακόμα και από τον Αλμυροπόταμο. Επιπλέον, για να πας εκεί ή κάνεις τη γύρα του αιώνα από Χαλκίδα, ή πας με καράβι από Αγ. Μαρίνα. Αλλά αν είναι να μπεις σε καράβι, γιατί να μην πας από το Λαύριο στην Κέα???

 

Τέλος, άσχετο, αλλά στην Πεντέλη (το βουνό, όχι τη συνοικία) έχει καλό σχετικά ουρανό το χειμώνα και θα εξηγήσω πως. Αν κάποιος κάνει χειμωνιάτικα τη διαδρομή Διόνυσο-Ν. Μάκρη (που περνά από τον Αγ. Πέτρο, για όσους ξέρουν) θα δει αμέσως μετά το εκκλησάκι, τις μέρες με μεγάλη υγρασία (δλδ. τις περισσότερες μέρες του χειμώνα) τη φωτορρύπανση της Ν. Μακρης να σταματά στο στρώμα της υγρασίας, σε περίπου 200-250 μ. υψόμετρο. Επομένως, εκεί που είναι ο Αγ. Πέτρος (~500μ) οι συνθήκες είναι αρκετά καλύτερες.

 

Τέσπα, το θέμα "φωτορρύπανση" είναι πολύ περίπλοκο και εξαρτάται άμεσα από την υγρασία, το πλήθος αιωρούμενων σωματιδίων κλπ. Χειμωνιάτικες νύχτες με ισχυρούς βοριάδες έχω δει μέχρι και 4,5 μέγεθος από Σεπόλια :shock:

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δν έχω παρατηρήσει κάτι ιδιαίτερο περί αεροδρομίου..

 

Πρέπει να οργανώσουμε κάποιες εξορμήσεις (ΠΑΝΤΑ με σουβλάκια) μιας και ο καιρός είναι ακόμα τέλειος!!

 

Μη κάθεστε και κανονίστε κάτι, πχ για αυτό το Σάββατο!!! :D

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΑΡΓΥΡΗ, ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΥΡΕΘΩ ΣΕ ΕΝΑ ΓΑΜΟ. ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ. ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΤΑ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑΜΑΚΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΙΣ ΛΙΓΔΙΑΣΜΕΝΕΣ ΠΙΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΖΑΤΖΙΚΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΑΓΓΙΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΜΑΣ. \:D/

Υ.Γ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΛΕΜΕ "ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΟ ΓΑΜΟ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΥΡΝΑΡΙΑ".ΑΤΙΜΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άμα κανονιστεί τίποτα, ενημερώνετε :cheesy: (αν και είμαι πηγμένος με τη διπλωματική, θα κάνω μια απόπειρα)

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες αργότερα...

Γειά σας

Μετά από αρκετές παρατηρήσεις σε διάφορα μέρη πιστεύω ότι βρήκα μερικά από τα σκοτεινότερα σημεία στην Αττική. Προς το παρόν τα σημεία αυτά αφορούν την νότια Αττική και ένα από όλα υπερέχει σαφώς για την λιγότερη φωτορύπανση του. Αργότερα θα προσθέσω και ένα ακόμη που θα αφορά την ανατολική Αττική στο οποίο δεν έχω πάει ακόμα.

 

Τα σημεία αυτά ξεκίνησα να τα ψάχνω με οδηγό τον χάρτη φωτορύπανσης στην Αττική. Όπως βλέπετε στην νότια Αττική υπάρχουν σημεία με σκοτεινότερο σχετικά ουρανό. Τα καλύτερα 3 σημεία είναι σημειωμένα στον παρακάτω χάρτη. Ακολουθεί λεπτομερέστερη αξιολόγηση της κάθε τοποθεσίας.

 

Τα σημεία παρατήρησης είναι με κίτρινους δείκτες στους χάρτες του Google.

Fotorypansi.jpg.98b9097951297dcd4f743656e53fd2de.jpg

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης