Jump to content

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Αστρονομίας 2008


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από περιέργεια, μήπως κάποιος μπορεί να μας πει περισσότερα για τα θέματα;
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ουφ... μόλις γύρισα σπίτι! Κουραστικότατο το ταξίδι! Κατά τη γνώμη μου τα φετινά θέματα ήταν για πολύ καλά διαβασμένους μαθητές! Ειδικά το θέμα 3 το οποίο δυστυχώς δεν κατάφερα ούτε καν να ακουμπήσω! Πάντως καλή επιτυχία στους υπόλοιπους παδιά! Από ό, τι κατάλαβα, θα δυσκολευτεί η κριτική επιτροπή αφού οι περισσότεροι διαγωνιζόμενοι ξόδεψαν σχεδό ολόκληρο το χρόνο τους (Εμένα μου περίσσεψαν 40 λεπτά) Πάντως, αν κάποιος μπορεί να δώσει τα φώτα του για το τρίτο θέμα, ας το κάνει... :)

 

To τρίτο θέμα το έλυσα με τριγωνο θέσης και χρησιμοποιήσα τους τύπους της σφαιρικής τριγωνομετρίας..Το ύψος στο α)ήταν μηδεν και στο β) το ύψος ήταν 27 μοίρες..

Έκανα παντως καποια μικρολαθακια...Γενικά έγραψα καλά!!Καλά αποτελέσματα σε όλους μας!

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φετος συνεχιστηκε η "αναβαθμιση"του διαγωνισμου,και το υφος των θεματων αλλαξε.Καλα εγραψα παντως,καλα αποτελεσματα τωρα!!!!

Όντως! Λόγω της Ολυμπιάδας, τα θέματα ξέφυγαν (επιτέλους) από τον "θεωρητικό" και "εκθεσιακό" χαρακτήρα που είχαν παλιότερα! Το καλό είναι ότι με την ύπαρξη ασκήσεων από την Α' φάση, καθώς και με τη δημοσίευση των θεμάτων της ολυμπιάδας (βλ. www.astronomos.gr), οι μαθητές ήταν προετοιμασμένοι για το τί περίπου θα έμπαινε!

Σημαντική έκπληξη ήταν η παρουσία του κ. Σειραδάκη, ο οποίος με το μεγαλείο και την απλότητα που τον διακρίνει, έκατσε στην παρέα μας και εξήγησε τις απαντήσεις των ερωτημάτων στους ενδιαφερόμενους!

Όπως πάντα, η καλή παρέα συνεχίστηκε και εμπλουτίστηκε με νέα και παλιά πρόσωπα του διαγωνισμού δημιουργώντας τα γνώριμα, υπέροχα και αξέχαστα συναισθήματα "του Βόλου" για ακόμα μία φορά!

Καλά αποτελέσματα σε όλους!!!

Βαδίζοντας τον δρόμο προς τα αστέρια,

να Ζείς

την κάθε στιμή του ονείρου σου...

 

...και το όνειρό σου

θα γίνει η κάθε σου στιγμή...

 

 

.Δημήτρης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

συγγνώμη που ξαναενοχλώ αλλά ας μου πει κάποιος λίγες λεπτομέρειες για το ρίτο θέμα! ή τουλαχιστον που να ψάξω για να βρω κάτι παρόμοιο! κρίμα είμαι να μείνω με την απορία! :(
Το μήκος κύματος της ακτ.υποβ. έφυγε απ’την ορατή περιοχή,όταν το Σύμπαν συμπλήρωνε τα 10 εκ. χρόνια.Η ημέρα η μία τέλειωσε μέσα στην φωτοπλημμύρα του 1ου δειλινού!Κ εγένετο εσπέρα κ έγένετο πρωί,ήμερα η μία.Δεν είχε αυγή!Είχε όμως μεσημβρία και δείλι..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σέ όλους!Καινούριο μέλος εδώ!Ήμουν και εγώ στο διαγωνισμό στο Βόλο,όπου γνώρισα πολλά παίδια από αυτό το forum!Χαιρετίσματα λοιπόν σε Μαρία,Ελένη,Λαμπρινή,Θανάση,Γιώργο,Δημήτρη και σε όλους τους άλλους που συνάντησα(αλλά δεν θυμάμαι τα ονόματά τους-συγγνώμη).Περάσαμε πάρα πολύ ωραία και χάρηκα πολύ για τη γνωρίμια!Ο διαγωνισμός ήταν σαφώς πιο δύσκολος από άλλες χρονιές και οι ασκήσεις ήταν κάτι πρωτόγνωρο για μένα!Έχω σκάναρει τα θέματα και μπορώ να τα ανεβάσω,αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται,οπότε αν ακούει κανένας admin να μου πει.Η ατμόσφαιρα είναι σίγουρα λίγο τεταμένη μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα.Το μόνο που έχετε να κάνετε άμα αγχώνεστε,για να ευθυμήσετε είναι να θυμηθείτε το πάντα λαμπερό και χαρούμενο πρόσωπο του Σειραδάκη!Καλά αποτελέσματα!
Είναι τρελοί αυτοί οι κοσμολόγοι...[/b]
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

συγγνώμη που ξαναενοχλώ αλλά ας μου πει κάποιος λίγες λεπτομέρειες για το ρίτο θέμα! ή τουλαχιστον που να ψάξω για να βρω κάτι παρόμοιο! κρίμα είμαι να μείνω με την απορία! :(

 

Tί ακριβώς θες να μάθεις????Πώς λύνεται???Παρόμοια άσκηση είχε στην παρατηρησιακή αστρονομία(βιβλίου του κ.Σειραδάκη και του Αυγολούπη)..

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σε όλους!!!!!Και χαιρετώ τα καινούργια μέλη!!!!!! :mrgreen: Θα ήθελα να πω πως τα θέματα ήταν εξαιρετικά και ανάλογης δυσκολίας που έπρεπε να έχουν.Εύχομαι σε όλους καλά καλά αποτελέσματα!!!!Φυσικά όπως προαναφέρθηκε ο κ.Σειραδάκης ήταν εκτός μια πολύ ευχάριστη έκπληξη,προσφέρθηκε να μας απαντήσει σε πολλά θέματα και εκτός του διαγωνισμού!Ο διαγωνισμός ποροσωπικά για μένα όσο η προετοιμασία όσο και η εξέταση ήταν μια εκπληκτική εμπειρία.Όμως τα αποτελέσματα θα δείξουν!

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

βασικά... και εγώ καινούριος είμαι και δεν χαιρέτησα! Γεια και χαρά σε όλους λοιπόν, αν και καθυστερημένα! Θα ήθελα και εγώ πολύ να γνωριστώ μαζί σας όπως και να παρακολουθήσω τις λύσεις των θεμάτων μετά το διαγωνισμό αλλά ήταν αδύνατον γιατί έπρεπε να φύγω λόγω μεγάλης χιλιομετρικής απόστασης!

Αγαπητή Μαρία, καταρχήν σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση! Πάντως, ναι, αν είναι εύκολο, αυτό θέλω να μάθω! Πως ακριβώς λύνεται??? Γιατί, δυστυχώς το συγκεκριμένο βιβλιαράκι δεν υπάρχει στη βιβλιοθήκη μου και εδώ που μένω είναι λίγο δύσκολο να βρεθεί και να τοποθετηθεί.... :D

Το μήκος κύματος της ακτ.υποβ. έφυγε απ’την ορατή περιοχή,όταν το Σύμπαν συμπλήρωνε τα 10 εκ. χρόνια.Η ημέρα η μία τέλειωσε μέσα στην φωτοπλημμύρα του 1ου δειλινού!Κ εγένετο εσπέρα κ έγένετο πρωί,ήμερα η μία.Δεν είχε αυγή!Είχε όμως μεσημβρία και δείλι..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σας παιδιά! Καλωσήρθατε στην αστροπαρέα μας!!! Αν και στο διαγωνισμό έγραψα ελεεινά και τρισάθλια (λόγω δυσκολίας των θεμάτων κ κακής προετοιμασίας... :( ) , ήταν μια φανταστική εμπειρία αφού πέρασα καταπληκτικά και γνώρισα πολλά απίθανα παιδιά! Φίλε Alex, αν και δεν είμαι admin , πιστεύω πως άνετα μπορείς να ανεβάσεις τα θέματα, εφ όσον το έχουμε κάνει πολλές φορές στο παρελθόν χωρίς να δημιουργηθέι κάποιο πρόβλημα.

Καλά αποτελέσματα σε όλους μας! :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Είμαστε όλοι μας αστρόσκονη και κάποια μέρα θα γυρίσουμε στα άστρα...!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω σκάναρει τα θέματα και μπορώ να τα ανεβάσω,αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται,οπότε αν ακούει κανένας admin να μου πει.

 

Εννοείται πως επιτρέπεται και περιμένουμε!!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία,ωραία εδώ τα έχω!!Τα καθάρισα και λίγο από σημειώσεις,για κάθε ενδεχόμενο.Φίλη Λαμπρινή να σου επισημάνω ότι οι τσίχλες ήταν δροσερή μέντα(το κοίταξα και στο Google)!

 

themataipparchos08.thumb.jpg.899f3ef0626788a6efad25aad70e5313.jpg

Τα φετινά(2008) θέματα του "'Ιππαρχου".Η πληθώρα των ασκήσεων ήταν κάτι που δυσκόλεψε τους περισσότερους,ειδικά το τρίτο θέμα.

Είναι τρελοί αυτοί οι κοσμολόγοι...[/b]
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσορίζω και 'γω τους καινούριους....!!!

 

Αχ βρε Λαμπρινη...!!! Κακη προετοιμασία? R U HERE? (=Είσαι εδώ?) μέχρι και μαθήματα μέσω τηλεφώνου έκανες! (θα σε ευγνωμονεί ο ΟΤΕ!!). Αφού σου το είπα: "Όσο κι αν προσπαθήσεις, δεν πρόκειται να γράψεις πάνω από 20..!!!!".

Τέλος πάντων... οι μέρες περνάνε τόσο γρήγορα που κανένας δεν θα καταλάβει πότε θα βγούν τα αποτελέσματα...

Μόνο ηττοπάθειες δεν χρειάζονται τώρα...!!!!

 

Ειμαι σίγουρος πως η ΝΑΣΑ περιμένει τον/την καλύτερο....

Βαδίζοντας τον δρόμο προς τα αστέρια,

να Ζείς

την κάθε στιμή του ονείρου σου...

 

...και το όνειρό σου

θα γίνει η κάθε σου στιγμή...

 

 

.Δημήτρης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άραγε ποιά θα μας φέρει τα μπλουζάκια από την ΝΑΣΑ ΟΟΟΕΕΕΟΟΟ????????????? :shock: :shock: :cheesy: Αφού δεν έγραψε καλά η Λαμπρινή που ήταν και στην 2η θέση, φαντάζομαι εμείς.... :cry:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eπειδή ακούστηκε πολύ για το 3ο θέμα εγώ το έλυσα ως εξής:

1.Πηρα τους τύπους του ημιτόνου

2.Τους τυπους του συνιμιτόνου

Έπειτα κατέληξα στο εξής:

α)ημυ=ημφ*ημδ+συνφ*συνΑ

β)ημυ=ημφ*ημδ+συνφ*συνΗ

 

τα αποτελέσματα ήταν στο α)0 και στο β)27 μοίρες

 

Λαμπρινή τα λες αυτά για τα μπλουζάκια...δεν τα γλιτώνεις!!!! :D

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eπειδή ακούστηκε πολύ για το 3ο θέμα εγώ το έλυσα ως εξής:

1.Πηρα τους τύπους του ημιτόνου

2.Τους τυπους του συνιμιτόνου

Έπειτα κατέληξα στο εξής:

α)ημυ=ημφ*ημδ+συνφ*συνΑ

β)ημυ=ημφ*ημδ+συνφ*συνΗ

 

τα αποτελέσματα ήταν στο α)0 και στο β)27 μοίρες

 

Την δ απόκλιση την έβρισκες από τους τύπους στο α)συνΑ=-εφφ*εφδ όπου Α=αζιμούθιο και στο β)συνΗ=-ημδ\συνφ όπου Η= ωριαία γωνία για να βρεις το δ πάλι...(αν και στο συγκεκριμένο ξέχασα το μείον και μου βγήκε αντίστροφα στο β ερώτημα και δεν πρόλαβα να το διορθώσω ](*,) ](*,) :shock: :? )

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α!Και να μην το ξεχάσω!!!!!Θα ήθελα να πω πως εκτόςαπό την συγκλονιστική εμπειρία του διαγωνισμού,μπορώ να πω πώς πέρασα υπέροχα στο Βόλο με τα άλλα παιδιά που γνώρισα.Ανταλλάξαμε απόψεις για πολλά πράγματα και επίσης είδα παιδιά που είχα πάρα πολύ καιρό να τους δω.Γενικά ήταν εξαιρετικά...!!!!!

 

Λαμπρινή μην ξεχάσεις την παραγελλιά μου!!!!Ξέρεις μπλουζάκια και τα τοιαυτα από ΝΑΣΑ!!!!Και όχι υπεκφυγές... :mrgreen:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρετώ το πλήθος των γοητευμένων, από τον νυχτερινό ουρανό, μαθητών!!!

Σας ανακοινώνω ότι μόλις ανέβασα κάποιες από τις φωτογραφίες που τράβηξα στον Βόλο, κατά τη διάρκεια του διαγωνισμού το περασμένο Σάββατο!!! (Εννοείται ότι έπεται και συνέχεια....)

Βρίσκονται στον κατάλογο "Αστρονομικές Δραστηριότητες"!!! Enjoy...

 

Για λόγους ευκολίας, έχω "πειράξει" την ανάλυση των εικόνων, συνεπώς όποιος θέλει, μπορεί να με ειδοποιήσει με μνμ. ή mail για να του στείλω την αυθεντική φωτογραφία!

Αν κανένας από εσάς έχει φωτογραφίες, παρακαλώ να μου τις στείλει, ή να τις ανεβάσει στο Astrovox!

Βαδίζοντας τον δρόμο προς τα αστέρια,

να Ζείς

την κάθε στιμή του ονείρου σου...

 

...και το όνειρό σου

θα γίνει η κάθε σου στιγμή...

 

 

.Δημήτρης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραιος φιλε,ευτυχως που εχεις κι εσυ αυτες τις φωτο γιατι εγω τραβηξα μια μονο στην αναμνηστικη... #-o

=D>

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά πιστεύω πως είναι άτοπο να μιλάμε πλέον για το Βόλο..΄Εκτος ότι έχει περάσει μια εβδομάδα κοντά...ενας διαγωνισμός ήταν πάει πέρασε..δεν ήταν κάτι συγκλονιστικό..αν εξαιρέσεις την διεξαγωγή της β φάσης και την παρουσία του κ.Σειραδάκη...αναμένουμε τα αποτελέσματα.

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Koyote αφού έχεις την αναμνηστική, κάνε ένα upload γιατί εγώ δεν την έχω από πολύ καλή οπτική γωνία!

Γλυκιά μου Nancy, γιατί τέτοια λόγια...? Η άποψη μου είναι ότι ήταν ακόμα ένας αξέχαστος διαγωνισμός... Όπως είπες και εσύ, "μόνο 1 βδομάδα πέρασε"! Να σταματήσουμε να μιλάμε?? Νωρίς είναι ακόμη!!!! :D

 

Για επιπλέον φωτογραφίες, (μέχρι να προσθέσω και άλλες εδώ), κοιτάξτε και στο blog μου: http://kinezosdim.hi5.com

Βαδίζοντας τον δρόμο προς τα αστέρια,

να Ζείς

την κάθε στιμή του ονείρου σου...

 

...και το όνειρό σου

θα γίνει η κάθε σου στιγμή...

 

 

.Δημήτρης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Αlex επιμένω! Σε γελάσανε! Οι τσίχλες ΔΕΝ ήταν δροσερή μέντα!!! Είχαν την ίδια ακριβώς γεύση με την κανονική μέντα!! Κορίτσια το θέμα με τα μπλουζάκια έχει κλέισει! Έχουμε γίνει κουραστικές!Αφόυ ξέρετε οτι μια απο τις δυό σας είναι η νικήτρια, γιατί το συζητάμε? Σε λιγότερο απο μια εδβομάδα θα επιβεβαιωθώ! :mrgreen: :mrgreen:

Δημήτρη σε ευχαριστούμε! Οι φωτό είναι απλά καταπληκτικές!! :cheesy: :cheesy:

Είμαστε όλοι μας αστρόσκονη και κάποια μέρα θα γυρίσουμε στα άστρα...!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ααααααχ μόλις είδα τις φώτο :D :D (ζηηηλιααααα ..)

Εδώ που τα λέμε με έχει πιάσει και μένα μια τρελή αγωνία... Καλή επιτυχία και πάλι παιδιά. Α! Πέρα από το μπλουζάκι θέλω και μια τεράστια σοκολάτα από τα duty free :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κορίτσια το θέμα με τα μπλουζάκια έχει κλέισει! Έχουμε γίνει κουραστικές!Αφόυ ξέρετε οτι μια απο τις δυό σας είναι η νικήτρια, γιατί το συζητάμε? :cheesy: :cheesy:

 

8-[ 8-[ 8-[ 8-[ :roll: :roll: :roll: :lol:

Σε μια εβδομάδα θα μάθουμε!!!!

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πω πω μια εβδομάδα έμεινε για τα αποτελέσματα..... [-o< [-o< [-o< :-k :-# :roll: :roll: Ανάμεικτα τα συναισθήματα....

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης