Jump to content

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Αστρονομίας 2008


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως και κάθε χρόνο έτσι και φέτος διοργανώνεται ο 13ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Αστρονομίας και Διαστημικής 2008. Ο διαγωνισμός Αστρονομίας θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις: Η Α' φάση θα πραγματοποιηθεί στις 2 Φεβρουαρίου στις 9:00 π.μ θα διαρκέσει τρεις ώρες στα επιμέρους λύκεια όλων των περιοχών της Ελλάδος, και οι 40 πρώτοι θα περάσουν στην Β' Φάση που θα πραγματοποιηθεί στις 15 Μαρτίου στις 5:00 μ.μ στο Αμφιθέατρο του 1ου Λυκείου Βόλου. Ο πρώτος και η πρώτη μαθήτρια του διαγωνισμού θα μεταβούν στις εγκαταστάσεις της ΝΑΣΑ για δεκα μέρες στα τέλη Ιουλίου του 2008 με την χορηγία του Ευγενίδειου Πλανηταρίου (με διευθυντή τον κ. Διονύση Σιμόπουλο) και οι πρώτοι 5 μαθητές θα εκπροσωπήσουν την χώρα στην 2η Ολυμπιάδα Αστρονομίας και Αστροφυσικής στην πόλη Bundung στην Ινδονησία.Τα άλλα έπαθλα του διαγωνισμού είναι: 300 € για τον πρώτο νικητή, 200 € για τον δεύτερο, 150 € για τον τρίτο και από 50 € για όλους τους επόμενους επιτυχόντες. Επίσης, όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες που θα διακριθούν στο δεύτερο διαγωνισμό «ΙΠΠΑΡΧΟΣ» θα λάβουν ως δώρα αστρονομικά και επιστημονικά βιβλία, DVD, CD-ROM και θα εγγραφούν για ένα έτος δωρεάν συνδρομητές του αστρονομικού περιοδικού «ΟΥΡΑΝΟΣ».

 

Καλή μας επιτυχία!!!!!!

:cheesy: :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλή επιτυχία σε όλους!!!!

 

Καλά στη Μαρία δεν λέμε γιατί την έχει σίγουρη...

 

 

πιο πολύ για το διαγωνισμό διαβάζει παρά για τις πανελλήνιες.. πλάκα κάνω.. :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά στη Μαρία δεν λέμε γιατί την έχει σίγουρη...

 

 

πιο πολύ για το διαγωνισμό διαβάζει παρά για τις πανελλήνιες.. πλάκα κάνω.. :mrgreen:

 

:mrgreen: :mrgreen: 8-[ :-note

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή επιτυχία σε όλους!!!!

 

Καλά στη Μαρία δεν λέμε γιατί την έχει σίγουρη...

 

 

πιο πολύ για το διαγωνισμό διαβάζει παρά για τις πανελλήνιες.. πλάκα κάνω.. :mrgreen:

Αυτο εξυπακουεται :mrgreen: :mrgreen: :cheesy: :cheesy:

Αντε καλη μας επιτυχια...

Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άντε να δουμε.. :) Καλή σας επιτυχία!!!!! :mrgreen:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε,ε ερχεται!!See on 2th February. :wink: :wink:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή επιτυχία σε όλους!!!!

 

Καλά στη Μαρία δεν λέμε γιατί την έχει σίγουρη...

 

 

πιο πολύ για το διαγωνισμό διαβάζει παρά για τις πανελλήνιες.. πλάκα κάνω.. :mrgreen:

 

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :wink:

 

Καλή επιτυχία σε όλους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το σημαντικο ειναι να περασετε καλα,να γνωριστειτε μεταξυ σας και μην φοβαστε σας εχουμε εμπιστοσυνη οτι θα μας βγαλετε ασπροπροσωπους!!!!!!!!! καλη επιτυχια!!!!!!!:D :D :D :D :D
"Nowadays in science there is no EUREKA!There is only ...hmm that''s funny..."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το σημαντικο ειναι να περασετε καλα,να γνωριστειτε μεταξυ σας και μην φοβαστε σας εχουμε εμπιστοσυνη οτι θα μας βγαλετε ασπροπροσωπους!!!!!!!!! καλη επιτυχια!!!!!!!:D :D :D :D :D

 

Και βέβαια!!!Όπως και πέρυσι..Αλλά φέτος θα πέρασουμε ακόμα καλύτερα!!! :wink:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντε ναι καλη μας επιτυχια!

"Κι εσείς άστρα, αιώνες τώρα κάτι θέλετε να μας πείτε, μα σε λίγο ξημερώνει και δεν προφταίνουμε να μάθουμε"

Τάσος Λειβαδίτης, Μικρό βιβλιο για μεγάλα όνειρα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Πλησιαζει η ωρα του διαγωνισμου.

Οσοι θελουν να συμμετασχουν και δεν εχουν δηλωσει ακομα ας βιαστουν;)

:cheesy:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άντε να δούμε κι εμείς τι παίζει :D :D

Για το διαγωνισμό πολλοί δε θα δηλώσουμε λόγω προθυμίας και καλής διάθεσης των καθηγητών και διευθυντών μας :mrgreen: :mrgreen: :P

Καλό θα ήταν όποιος μάθει που δίνουμε από Πειραιά - Αθήνα (προσέξατε τη σειρά ε? :lol: ) να ενημερώσει και τους υπόλοιπους..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή επιτυχία σε οσους θα συμμετέχουν :cheesy: :)

Αυτό που είναι ακατάληπτο σχετικά με το σύμπαν είναι ότι θα έπρεπε να είναι πέρα για πέρα

καταληπτό

 

Albert Einstein :!:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε

 

Τελικα δίνω στο 13ο Λύκειο Πειραιά (Κολοκοτρώνη 6)

Αν δίνει κανείς άλλος εκεί (λίγο δύσκολο :mrgreen: )ας το πει να βρεθούμε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή επιτυχία σε οσους θα συμμετέχουν :cheesy: :)

 

Ευχαριστουμε! :cheesy:

Εγω δν εχω μαθει ακομα σε ποιο σχολειο θα δωσω.... :| :roll:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια καλη μας επιτυχια. Εδω στη Χιο ολα κι ολα ειμαστε 4 ατομα που θα δωσουν και τα 3 απο το σχολειο μου!

"Κι εσείς άστρα, αιώνες τώρα κάτι θέλετε να μας πείτε, μα σε λίγο ξημερώνει και δεν προφταίνουμε να μάθουμε"

Τάσος Λειβαδίτης, Μικρό βιβλιο για μεγάλα όνειρα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια καλη επιτυχια σε ολους!!!!!!!!!!!!!!! \:D/ \:D/ \:D/ \:D/
"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια καλη μας επιτυχια. Εδω στη Χιο ολα κι ολα ειμαστε 4 ατομα που θα δωσουν και τα 3 απο το σχολειο μου!

Του χρόνου θα είμαι κι εγώ :mrgreen: !!!

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή επιτυχία σε οσους θα συμμετέχουν :cheesy: :)

 

Ευχαριστουμε! :cheesy:

Εγω δν εχω μαθει ακομα σε ποιο σχολειο θα δωσω.... :| :roll:

 

Να σαι καλα Νίκο... αντε να δουμε τι θα δουμε.... ρε κογιοτ ποσοι να δωσουν πια απο τα τρικαλα?? Δεν νομιζω να υπάρχουν και πολλα υποψηφια σχολεια ετσι?? ρωτα τη διευθυνση πριν να ειναι αργα.....Εγω θα δωσω ακριβως στο λυκειο της περιοχης μου.

 

Ρε παιδια πειτε καμια αποψη σχετικα με το τι θα πεσει φετος?

Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φήμες λένε ότι θα πέσει ασκησούλα φέτος απτην πρώτη φάση ... :roll: :-note

 

 

Ευχαρισούμε btw Καλά θα ταν να βρισκόμασταν όλοι στην επόμενη φάση :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φήμες λένε ότι θα πέσει ασκησούλα φέτος απτην πρώτη φάση ... :roll: :-note

 

Αμα πεσει ασκησουλα το μονο που θα μπορουμε να κανουμε θα ειναι το σταυρο μας [-o<

Το βλεπω πιο πιθανο για τη δευτερη φαση,που ειναι και πιο δυσκολη,γιατι θυμαμαι μια φορα που εβαλαν κατι σαν ασκηση και στο βιβλιο με τις απαντησεις των θεματων απαντα η κεντρικη επιτροπη.Συμπερασμα:δεν το ελυσε τελειως σωστα κανεις..

 

Θαναση το κυνηγησα μονος μου το ζητημα του διαγωνισμου πριν να ειναι πολυ αργα.Στο σχολειο μου θα δωσω,εγω κι ενα αλλο παιδι :-note

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θυμαμαι μια φορα που εβαλαν κατι σαν ασκηση και στο βιβλιο με τις απαντησεις των θεματων απαντα η κεντρικη επιτροπη

:lol: :lol: :lol:

 

 

Γιατί ρε παιδιά να μην πέφτει καμιά ερώτηση πιο πρακτική (πχ παρατηρησιακή αστρονομία, τηλεσκόπια..) ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή επιτυχία σε όλα τα astrovoxάκια και σε όλους τους μαθητές.

 

=D> =D> =D>

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης