Jump to content

Εντελώς αρχάριος αλλά γοητευμένος...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με την Αστρονομία μέχρι στιγμής αλλά πρόσφατα άρχισα να το σκέφτομαι σοβαρά.Ξεκίνησα να ψάχνω στο internet αλλά πρέπει να πω πως έχω χαθεί λίγο.

Με γοητεύει πολύ η ιδέα της μελέτης και παρατήρησης του έναστρου ουρανού και γι αυτό ζητώ τη βοήθεια σας.Να μου πείτε τι μπορώ να διαβάσω για αρχή,και γενικά τι είναι απαραίτητο στο ξεκίνημα αυτής της ενασχόλησης.

 

Επειδή σπουδάζω στο Φυσικό Αθηνών,έχω κάποιες γενικές γνώσεις πάνω στην Αστροφυσική.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Υ.Γ. 1)Αν δεν είναι εδώ το κατάλληλο thread για τις ερωτήσεις μου παρακαλώ να μεταφερθεί!

2)Δυστυχώς πολλά $$ για βιβλία δεν παίζουν :oops:

3)Συγχαρητήρια για το site =D>

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η συμβουλη για ολους τους νεοτερους ειναι το βιβλιο nightwatch υπαρχει και σε ελληνικη εκδοση και ειναι το ιδανικο βιβλιο για να μπεις στο πνευμα το επομενο κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι το the backyards astronomy guide μονο αγγλικα αλλα ειναι ουσιαστικα η συνεχεια του nightwatch σε βαζει σιγα σιγα στα ποιο βαθεια.

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρωτα απο ολα φιλε B.D. Foxmoor συγχαριτηρια που ανακαλυψες το νοημα της ζωης....την αστρονομια!!!!!!! =D>

 

Δευτερον, και παλι συγχαριτηρια που διαλεξες να γινεις φυσικος!!!=D>

 

Τριτον, θα σε συμβουλευα αρχικα να εξερευνησης το site υπαρχουν παραπολλες χρησιμες πληροφοριες...επισης ψαξε για αλλες θεματικες ενοτητες ειδικα στην κατηγορια "Αστρονομικες εκδοσεις" θα βρεις πολλες συζητησεις πανω σε πολυ καλα βιβλια :mrgreen:

 

Τεταρτον,καλωσορισες στο forum!!!!!!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

"Nowadays in science there is no EUREKA!There is only ...hmm that''s funny..."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατά την γνώμη μου χρειάζεσαι δύο πράγματα:

α. Ενα βιβλίο και

β. Ενα Σαββατοκύριακο.

 

Ξεκίνα λοιπόν Σαββάτο πρωί, πήγαινε στο Πλανητάριο (Πανεπιστημίου 56) ή στον Παπασωτηρίου και αγόρασε το Nightwatch στην ελλήνική έκδοση. (Στο Πλανητάριο θα δείς και διάφορα τηλεσκόπια και άλλα είδη και θα σε βοηθήσουν σε πολλές απορίες.)

Γυρνώντας σπίτι, φτιάχνεις έναν ωραίο καφέ, κάθεσαι αναπαυτικά και αρχίζεις το διάβασμα.

Εαν μέσα σε δύο μέρες το έχεις τελειώσει, τότε ξεκινάς την ερασιτεχνική αστρονομία με τις καλύτερες προϋποθέσεις. Μεσα από το βιβλίο θα δεις και τις ανάγκες σου σε παρατηρήσεις, εξοπλισμό, κλπ. Όπου δεν σε καλύπτει το βιβλίο, εδώ είμαστε εμείς. :wink:

 

Φιλικά

Κώστας

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρχικά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Το βιβλίο που μου προτείνετε το NightWatch είναι αυτό ; http://www.papasotiriou.gr/product.ebook.asp?pfid=436454&prid=124879

 

Γιατί υπάρχει και ένα με έτος έκδοσης το 2006.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα παιδιά λένε γι' αυτό. Το 2006 δεν ξέρω, μάλλον είναι καινούρια έκδοση και μάλλον μόνο ξενόγλωσσο. :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατά την γνώμη μου χρειάζεσαι δύο πράγματα:

α. Ενα βιβλίο και

β. Ενα Σαββατοκύριακο.

 

Θα προτείνω και ένα τρίτο που είναι και το καλύτερο.

Κανόνισε να έρθεις μαζί μας στην επόμενη παρατήρηση

που θα κανονισθεί από την παρέα.

Αυτό θα είναι η έκπληξη :mrgreen:

 

Καλώς ήρθες στην παρέα του astrovox

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς σας βρήκα όλους.

Πάντως σίγουρα είναι ενασχόληση που απαιτεί υπομονή από όσο καταλαβαίνω. :o

Αυτές οι παρατηρήσεις πού γίνονται;

Είναι εύκολο στην Αθήνα λόγω της φωτορύπανσης;

 

Και μια άλλη ερώτηση που με ενδιαφέρει: Γνωρίζετε αν στην Αιτωλοακαρνανία υπάρχει κάποιος σύλλογος για ερασιτεχνική αστρονομία ή κάποιο συγκεκριμένο μέρος που είναι ευκολότερη η παρατήρηση;

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς τον και καλή συνέχεια.

Για κοίτα εδώ

http://www.astrovox.gr/clubs.html

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες φίλε και συνάδελφε. Θα συμφωνήσω και εγώ για το NightWatch που σου πρότειναν τα παιδιά, καθώς και τις σελίδες & συζητήσεις του astrovox. Για ότι θέλεις εδώ είμαστε.

 

Ακόμα ίσως βρεις κάτι και εδώ: http://www.astronomia.gr/

 

Στην Αιτωλοακαρνανία υπάρχει η Αστρονομική και Αστροφυσική Εταιρεία Δυτικής Ελλάδας με έδρα το Αγρίνιο, και απέναντι, "κάτω απ' τα αυλάκι" η Αστρονομική Εταιρεία Πάτρας "Ωρίων"! :D

 

Α! Για κοίτα και αυτό: Εκδηλώσεις Γεροσταθοπούλειου Αστεροσκοπείου Πανεπιστ.Αθηνών, στο Τμήμα σου γίνεται! Ακόμα, κάτι έχει πάρει το αυτί μου για την προσπάθεια δημιουργία σας ενός φοιτητικού αστρονομικού συλλόγου στο Φυσικό της Αθήνας.. :wink:

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς σας βρήκα όλους.
Καλως ήρθες
Πάντως σίγουρα είναι ενασχόληση που απαιτεί υπομονή από όσο καταλαβαίνω. :o
Δεν λες τίποτα!!!
Αυτές οι παρατηρήσεις πού γίνονται; Είναι εύκολο στην Αθήνα λόγω της φωτορύπανσης;
Από όπου μπορείς :) Τις περισσότερες εγώ τις έχω κάνει είτε από το μπαλκόνι μου, είτε από την ταράτσα. Τις καλύτερες φυσικά τις κάνεις από σκοτεινό ουρανό, τον νο. 1 παράγοντα για το χόμπι. Ευκολα ; Ε, εντάξει, όχι και πολύ εύκολα, αλλά όλο και και κατι γίνεται. Αν ψάξεις στα διάφορα τόπικς (αγορα, εξοπλισμός, παρατηρήσεις) θα βρεις παρα πολλα σχόλια πάνω σε αυτό. nightwatch, Internet, astrovox, ίσως και ένα ζευγάρι φτηνά (όχι φτηνιάρικα) 7χ50 ή 10χ50 κιάλια είναι ο τυφλοσούρτης για αρχή. Καλή συνέχεια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α! Για κοίτα και αυτό: Εκδηλώσεις Γεροσταθοπούλειου Αστεροσκοπείου Πανεπιστ.Αθηνών, στο Τμήμα σου γίνεται

 

Ναι,το γνωρίζω ήδη και έχω πάει σε κάποιες απ'τις συγκεντρώσεις. :roll:

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλος ορισες και απο μενα. Στο φυσικο υπαρχει και ενας φοιτητικος συλλογος αστρονομιας,μαλιστα κανουν που και που συναντησεις ητε με τηλεσκοπια ητε ομιλιες (π.χ. αυτη την πεμπτη). Εισαι ενημερος?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι...για πες μου περισσότερα σε παρακαλώ!

 

(Στον Πίνακα του Τρικαλινού δεν έχω δει τίποτα... :roll: ...για όσους γνωρίζουν)

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στον πινακα το εχουν απλα εχει να ανανεωθει εδω και καιρο και ειναι κατω κατω κατω..

Απο περυσι λειτουργει (εχουν κανει και παρατηρησεις στον χωρο του πανεπιστημιου).

Αμα δεις παντως εχει αναρτημενη ανακοινωση για προγραμματισμενες ομιλιες (δεν κανουν παρατηρησεις τωρα που ειναι λιγο περιεργος ο καιρος)

σε πολλους πινακες π.χ. εξω απο ΑΡΙΣΤΑΡΧΟ. Νομιζω οτι αυτην την πεμπτη στις 6 υπαρχει προγραμματισμενη ομιλια απο τον κ.Θεοδοσιου αμα θες θα σου πω αυριο λεπτομεριες.

Εγω παντως, μετα απο το μαθημα της αστροφυσικης(στο πρωτο ετος), πηρα με τη μια τηλεσκοπιο και τωρα εχω κολλησει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως υπάρχει και στο φόρουμ της σχολής.Εγώ δεν το είχα προσέξει.

Μάλλον αυτό εδώ εννοείς για την Πέμπτη εε;

 

"Πέμπτη 29 Νοεμβρίου: Ομιλία απó τον κ. Θεοδοσίου Ευστράτιο, Ανάπλ. Καθηγητή τομέα Αστροφυσικής, Αστρονομίας και Μηχανικής τμήματος Φυσικής Πανεπιστημίου Αθηνών, με θέμα «Χρóνος, Τέχνη, Αστρονομία». "

 

Θα είμαι και εγώ εκεί :roll:

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα τελικά αγόρασα το NightWatch από το Πλανητάριο στο κέντρο.

Το παιδί εκεί ήταν υπερβολικά εξυπηρετικό και με βοήθησε σε κάποιες απορίες που είχα.

Είδα και από κοντά το μελλοντικό μου τηλεσκόπιο Skywatcher Dob 8 και είναι όντως θηρίο :mrgreen:

 

Το ταξίδι ξεκινά...

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά μια μικρή βοήθεια.

Σκέφτομαι να αγοράσω κάποια βιβλία απ'το amazon.com.Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να δω πουθενά τα shipping costs πέρα από την Αμερική.

Και κάτι άλλο:

Έχω πιστωτική για τις αγορές,αλλά θα προτιμούσα να πληρώσω με αντικαταβολή.Γίνεται αυτό; :roll:

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκέφτομαι να αγοράσω κάποια βιβλία απ'το amazon.com.Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να δω πουθενά τα shipping costs πέρα από την Αμερική.

 

http://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?ie=UTF8&nodeId=596194

 

Έχω πιστωτική για τις αγορές,αλλά θα προτιμούσα να πληρώσω με αντικαταβολή.Γίνεται αυτό;

 

Από Amazon δε νομίζω.

 

Επίσης δες www.amazon.co.uk

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον τα προ'ι'όντα που ήθελα να αγοράσω δεν διανέμονταν εκτός Αμερικής... :oops: και γι'αυτό δεν μπορούσα να δω συγκεκριμένα τα ταχυδρομικά.

Σ'ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια άλλη ερώτηση:

 

Οι καπνιστές πώς ανάβουν τσιγάρο σε συνθήκες παρατήρησης;;; :-k

Εννοώ λόγω των συνθηκών φωτισμού!

Πάντα το είχα απορία :D

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια άλλη ερώτηση:

 

Οι καπνιστές πώς ανάβουν τσιγάρο σε συνθήκες παρατήρησης;;; :-k

Εννοώ λόγω των συνθηκών φωτισμού!

 

 

Το τσιγαρο δεν νομιζω αλλα ο αναπτηρας απο την αλλη μπορει να δημιουργισει ενα μικρο προβληματακι.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

"Nowadays in science there is no EUREKA!There is only ...hmm that''s funny..."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ίσως να κολλάνε κόκκινη ζελατίνη πάνω στον αναπτήρα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Κάποιος καπνιστής αν μπορεί ας μου λύσει την απορία :)

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με την κάφτρα του τσιγάρου δεν υπάρχει πρόβλημα. Από την άλλη, οι αναπτήρες με τη θερμαινόμενη αντίσταση είναι ό,τι καλύτερο! Αστροπαρατηρητής πρέπει να τους ανακάλυψε!!! :mrgreen: :mrgreen:
[-o< plz keep the sky clear!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης