Jump to content

Δοκιμή Vixen LVW 22mm


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις γύρισα από παρατήρηση δοκιμάζοντας τον Vixen LVW 22mm.Απλά απίστευτος.Εντελώς flat πεδίο, η κόμη ανύπαρκτη, η εικόνα κρυστάλλινη κ πολύ άνετο eye relief.Το κακό είναι πως δεν έχω κάποιον άλλο εξωτικό προσοφθάλμιο για να κάνω σύγκριση.Ο 11mm nagler που έχω δεν μπορεί να συγκριθεί λόγο μεγάλης διαφοράς στην μεγέθυνση.Επίσης συνεργάστηκε άψογα με τον powermate 2,5Χ

Ενα είναι σίγουρο.Ο επόμενος προσοφθάλμιος μου θα είναι ο Vixen LVW 17mm.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλη χρονια και παντα δυναμικος!:)

Καλοριζικος ο προσοφθαλμιος και καλες παρατηρησεις!

Και εγω ακουω συνεχεια για την πολυ καλη οπτικη αποδοση των LVW και εχω μπει πραγματικα στην πριζα για την αγορα του 17mm.

Δεν πιστευω (χωρις να τον εχω δοκιμασει) οτι θα εχει σε τοσο μεγαλο βαθμο την οπτικη οξυτητα ενος Nagler αλλα η διαφορα τιμης (σχεδον 3 φορες λιγοτερο) με εχει δελεασει!:)

Μηπως γνωριζεις κατι για αμεση συγκριση των δυο;

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μηπως γνωριζεις κατι για αμεση συγκριση των δυο;

 

Ναι, οι naglers είναι καλύτεροι :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Πάνο μπορώ να σου διαθέσω τον 24 pan.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι δεν γνωρίζω να έχει γίνει καμία αντιπαράθεση μεταξύ LVW κ nagler.Αυτός ήταν κ ο καημός μου εχτές το βράδυ.Ηθελα πολύ να τον συγκρίνω με κάποιον televue.Οχι για να δω ποιος είναι καλύτερος.Απλά ο Vixen μου δίνει την εντύπωση πως είναι τέλειος.Μία επιτόπου σύγκριση θα μου έδειχνε πολλά.Ακόμη κ κριμένα ελαττώματα που μπορεί να μην έβλεπα λόγο απειρίας αν κ δεν νομίζω πως υπάρχουν.

Ακόμη όμως κ χωρίς σύγκριση τον συνιστώ ανεπιφύλακτα.Είναι τόσο καλός που ότι διαφορά κ να έχει ένας nagler σε απόδοση δεν δικαιολογεί την διαφορά τιμής.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιγά μη στον στείλω.

Έλα και πάρτον. :cheesy:

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλα ρε Δημητρη τον Panoptic τον πηρες μονο και μονο για να τον δανειζεις; :D

Ενταξει δεν εχω δει απο τον LVW 22mm για να τον συγκρινω αλλα ο 24mm panoptic ειναι για μενα το καλυτερο προσοφθαλμιο χαμηλων μεγενθυνσεων που εχω δoκιμασει μεχρι τωρα! Απλα απιστευτος!

Δεν εχω βεβαια δει ποτε και απο Nagler 26-22mm για να εχω ολοκληρωμενη αποψη.

 

 

 

ΥΓ. Παναγιωτη μην το σκεφτεσαι, αξιζει η βολτα για να δανειστεις τον Panoptic (να κανεις και την συγκριση σου)! Το θεμα ειναι να εμφανιστει ο Δημητρης! :mrgreen:

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιγά μη στον στείλω.

Έλα και πάρτον. :cheesy:

Μη λες τέτοια.Ευκαιρία ψάχνω να ολοκληρώσω τις διακοπές μου στο Ναύπλιο. :cheesy: :cheesy:

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν εχω βεβαια δει ποτε και απο Nagler 26-22mm για να εχω ολοκληρωμενη αποψη.

Εχω δει απ τον 26mm.Ενα βλέφαρο πρόλαβα να πάρω μόνο στην Ανδρομέδα αλλά αυτό που είδα ήταν απίστευτο.Κ από πεδίο άστα να πάνε.Κ οι δύο συνοδοί άνετα μέσα.

Χτες είχαμε κ έναν φθηνό 35mm δεν θυμάμαι μάρκα.Τεράστιο πεδίο.Ολο το ξίφος του Ωρίωνα μέσα αλλά δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε.Αλλού εστίαζε στα άκρα αλλού στο κέντρο.Πάντως για το κόστος του (75ευρώ) πρόσφερε πολλά.

 

 

ΥΓ. Παναγιωτη μην το σκεφτεσαι, αξιζει η βολτα για να δανειστεις τον Panoptic (να κανεις και την συγκριση σου)! Το θεμα ειναι να εμφανιστει ο Δημητρης! :mrgreen:

Λες να μην έρθει? :-k :-k :-k :-k :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις γύρισα από παρατήρηση δοκιμάζοντας τον Vixen LVW 22mm.Απλά απίστευτος.Εντελώς flat πεδίο, η κόμη ανύπαρκτη, η εικόνα κρυστάλλινη κ πολύ άνετο eye relief.Το κακό είναι πως δεν έχω κάποιον άλλο εξωτικό προσοφθάλμιο για να κάνω σύγκριση.Ο 11mm nagler που έχω δεν μπορεί να συγκριθεί λόγο μεγάλης διαφοράς στην μεγέθυνση.Επίσης συνεργάστηκε άψογα με τον powermate 2,5Χ

Ενα είναι σίγουρο.Ο επόμενος προσοφθάλμιος μου θα είναι ο Vixen LVW 17mm.

 

Παναγιώτη, χαίρομαι ειδιαίτερα για αυτό σου το μίνι review, γιατί εδω και κάμποσο καιρό ψήνομαι να αντικαταστήσω τον 21αρη Υπερίωνα με τον εν λόγω προσοφθάλμιο. Είχα όμως κάποιες επιφυλάξεις ως προς την απόδοση του σε σχέση με τον Hyperion (όμοια σχεδίαση, και ας είναι οι Υπερίωνες κλώνοι των Vixen LVW). Τι λές;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μη του μιλάτε για υπεριωνα βρε παιδια θα αρχίσει να αρπάζεται... :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

Επειδή ήμουν και εγώ στην παρατήρηση (πώς λέμε ήμουν και εγώ στο όνειρο;) επιβεβαιώνω τις εντυπώσεις του Παναγιώτη. Όντως ήταν εντυπωσιακή η απόδοσή του LVW. Αφού έψαχνα να βρώ λόγο να τον πειράξω για την αγορά που έκανε και δεν έβρισκα.

 

Nick ίσως είναι καλή η αντικατάσταση που σκέφτεσαι, προχώρα το.

 

Τάκη αν ο Δημήτρης σου στείλει τον pan πες οτι δεν τον έλαβες... :cheesy:

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο να τον πάρεις μ κλειστά μάτια.Ειδικά αν δεν μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα για έναν nagler.Πριν λίγο καιρό οι LVW είχαν 250 ευρώ.Τώρα στα 177 είναι μεγάλη πρόκληση.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μη του μιλάτε για υπεριωνα βρε παιδια θα αρχίσει να αρπάζεται... :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Οχι ρε τα παραλές.Η γνώμη μου για τους υπερίωνες καλή είναι :evil: :evil: :evil: :evil: &**%^$#$%^&*()153.gif

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάντε ένα συγκριτικό με τους παραπάνω φακούς! Αφού τους έχετε! Αλλιώς θα σας βάλω να μου τους στείλετε! (ώχ, πάλι αυτός με τα συγκριτικά του #-o )

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προς ΚΥΜΠΟΥ.Άνοιξε το τηλέφωνο ρε. :-note :-note :-note

 

Προς ΝΙΚ.Πάνε να σε μπλέξουν με 2''. Μην τους ακούς. πάρε τον 24 pan. =;

 

Προς ΦΙΛΙΑΤΡΑ

Δεν μπορείς να είσαι αντικειμενικός, οπότε η σύγκρισή σου δεν θα γίνει αποδεκτή.

Είσαι προκατελημενος θετικά προς τον lvw. :mrgreen: :mrgreen:

Ακόμα περιμένω τον καφέ. :cheesy:

 

Προς ΣΑΓΚΑΝ

Είσαι και πονηρούλης πουλάκι μου. [-X [-X [-X

 

Προς ΣΤΕΦΑΝΟ

Σοβαρά τώρα, έχεις σκεφτεί να σου στέλνουμε όσοι μπορούμε προσοφθάλμια για σύγκριση.

Πιστεύω ότι θα κάνεις τις καλύτερες και πιο εμπεριστατωμένες δοκιμές από όλους μας, και θα υπάρχουν πλέον και σοβαρά συγκριτικά προσοφθαλμίων στο φόρουμ.

Σκέψου το. :-k :-k

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προς ΝΙΚ.Πάνε να σε μπλέξουν με 2''. Μην τους ακούς. πάρε τον 24 pan. =;

1.25 είναι κ ο Vixen.

 

Προς ΦΙΛΙΑΤΡΑ

Δεν μπορείς να είσαι αντικειμενικός, οπότε η σύγκρισή σου δεν θα γίνει αποδεκτή.

Είσαι προκατελημενος θετικά προς τον lvw. :mrgreen: :mrgreen:

Ακόμα περιμένω τον καφέ. :cheesy:

[-X [-X [-X

 

Προς ΣΤΕΦΑΝΟ

Σοβαρά τώρα, έχεις σκεφτεί να σου στέλνουμε όσοι μπορούμε προσοφθάλμια για σύγκριση.

Πιστεύω ότι θα κάνεις τις καλύτερες και πιο εμπεριστατωμένες δοκιμές από όλους μας, και θα υπάρχουν πλέον και σοβαρά συγκριτικά προσοφθαλμίων στο φόρουμ.

Σκέψου το. :-k :-k

Ωραία ιδέα.Στέφανε ατσαλώσου.Μόνο που τα μεταφορικά δικά μας γιατι βλέπω να διακινείτε πολύ πράγμα.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, για τον αντίστοιχο 42άρη με 72 μοίρες πεδίο τι γνώμη έχετε; :-k

 

Δεν έχω ιδέα.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης