Jump to content

Τα 4 καλύτερα βιβλία της χρονιάς που πέρασε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Κάποια από τα καλύτερα βιβλία, είτε αστρονομικού περιεχομένου, είτε γενικού ενδιαφέροντος (γεωλογία, φυσική, χημεία κ.τ.λ.), που νομίζω πως θα ενδιαφέρουν τους περισσότερους από εσάς είναι κατανεμημένα με σειρά εκτίμησης:

 

1.Η Μυθολογία η Ονοματολογία και τα Αξιοπαρατήρητα των Αστερισμών:

Περιγράφει με αναλυτικό τρόπο την ιστορία κυρίως, αλλά και τις πιο

αξιωσημείωτες περιοχές όλων σχεδόν των αστερισμών

2. Αστροφωτογραφία, Ένας Οδηγός για τη Συμβατική και την Ψηφιακή

Φωτογράφηση: Το "Αστροφωτογραφία" είναι ένας κλασικός εισαγωγικός οδηγός στο συναρπαστικό αυτό χόμπι. Ο H.J.P. Arnold οδηγεί τον αναγνώστη βήμα προς βήμα σε όλες τις πτυχές της αστρονομικής απεικόνισης - με μια μηχανή μόνο, με ένα τηλεσκόπιο και με την πιο σύγχρονη ψηφιακή τεχνολογία. Πλούσια εικονογραφημένο με περισσότερες από 100 έγχρωμες και ασπρόμαυρες φωτογραφίες καθώς και αστροχάρτες και διαγράμματα, το Αστροφωτογραφία είναι ένα βιβλίο ενδιαφέρον και προσιτό, πρακτικό και ενημερωτικό.

3.Περί Αστέρων και Συμπάντων:

ένα δημοφιλέστατο έργο, που περιγράφει αναλυτικά όλο το σύμπαν, με κατανοητό τρόπο για το ευρύ κοινό.

4.Η Κόμη της Βερενίκης:

ένα βιβλίο που έχει περίπου το ίδιο περιεχόμενο με το παραπάνω βιβλίο, εκτός του ότι απεθύνεται με πιο περίπλοκο τρόπο στους αναγνώστες."

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον εννοείς και πέμπτο...Όπως και να' χει νομίζω πως τα παραπάνω βιβλία είναι εξαιρετικά, μη γνωρίζοντας το περιεχόμενο του βιβλίου που ανέφερες. Μήπως μπορείς να μας δώσεις μία περίληψη της "Αυτοβιογραφίας του Φωτός"; :D

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Ελένη. :D

Έχω διαβάσει μόνο το 3 και το 4 και πραγματικά μου άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις. Εντύπωση επίσης μου κάνει πως ένα παιδί στην ηλικία σου έχει διαβάσει κι έχει κατανοήσει αυτά τα βιβλία.

Δεν σου κρύβω πως τα παραπάνω βιβλία τα διάβασα όταν ήμουν φοιτήτρια και ειδικά το βιβλίο του Ξανθόπουλου σε αρκετά σημεία με δυσκόλεψε για να κατανοήσω έννοιες και νόμους της φυσικής...

 

Μία περιγραφή του βιβλίου " Η αυτοβιογραφία του φωτός", καθώς και τα περιεχόμενα, θα βρεις στη σελίδα των Πανεπιστημιακών εκδόσεων Κρήτης.

http://www.cup.gr/catalogue/book.asp?bookID=319

Καλή συνέχεια και καλό διάβασμα. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω ξεχωριζω το Φως,ο μυθος της ταχυτητας(Τραυλος)

:D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καλύτερο βιβλίο που διάβασα, τη χρονιά που πέρασε, ήταν το "Η μέτρηση του κόσμου" του Ντάνιελ Κέλμαν. Ένα μιθυστόρημα με βάση του τις θετικές επιστήμες. "Ίσως από τα έξυπνα βιβλία που έχουν γραφτεί", σύμφωνα με τις κριτικές του βιβλίου .

Φιλικά,

 

Λεωνίδας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τότε...

:D

 

1.Η Μυθολογία η Ονοματολογία και τα Αξιοπαρατήρητα των Αστερισμών:

Περιγράφει με αναλυτικό τρόπο την ιστορία κυρίως, αλλά και τις πιο

αξιωσημείωτες περιοχές όλων σχεδόν των αστερισμών

2. Αστροφωτογραφία, Ένας Οδηγός για τη Συμβατική και την Ψηφιακή

Φωτογράφηση: Το "Αστροφωτογραφία" είναι ένας κλασικός εισαγωγικός οδηγός στο συναρπαστικό αυτό χόμπι. Ο H.J.P. Arnold οδηγεί τον αναγνώστη βήμα προς βήμα σε όλες τις πτυχές της αστρονομικής απεικόνισης - με μια μηχανή μόνο, με ένα τηλεσκόπιο και με την πιο σύγχρονη ψηφιακή τεχνολογία. Πλούσια εικονογραφημένο με περισσότερες από 100 έγχρωμες και ασπρόμαυρες φωτογραφίες καθώς και αστροχάρτες και διαγράμματα, το Αστροφωτογραφία είναι ένα βιβλίο ενδιαφέρον και προσιτό, πρακτικό και ενημερωτικό.

3.Περί Αστέρων και Συμπάντων:

ένα δημοφιλέστατο έργο, που περιγράφει αναλυτικά όλο το σύμπαν, με κατανοητό τρόπο για το ευρύ κοινό.

4.Η Κόμη της Βερενίκης:

ένα βιβλίο που έχει περίπου το ίδιο περιεχόμενο με το παραπάνω βιβλίο, εκτός του ότι απεθύνεται με πιο περίπλοκο τρόπο στους αναγνώστες."

5."ΑΥΤΟΒΙΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ"

6.Φως,ο μυθος της ταχυτητας

7."Η μέτρηση του κόσμου"

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπέρα Tsaprazi. επειδη έχεις διαβασει το βιβλιο ''η μυθολογία, η ονοματολογία και τα αξιοπαρατηρητα των αστερισμών'' μήπως ξερεις ποιος ειναι ο εκδότης του?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι έκδοση του ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΠΡΟΣ ΔΙΑΔΟΣΙΝ ΩΦΕΛΙΜΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ και μπορείς να το βρεις σε όλα τα μεγάλα βιβλιοπωλεία. Πραγματικά κορυφαίο βιβλίο.

The stars that have most glory, have no rest.

www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nα ρωτήσω κάτι.... και να μην αννοίγω νέο θέμα..

 

Μου έφερε ο αδελφός μου ένα βιβλίο... με τίτλο "Το μικρό βιβλίο των 'Αστρων"

...του James B. Kaler ....με μετάφραση στα ελληνικά (εκδόσεις: Αλεξάνδρεια).

Το έχει διαβάσει κανείς?

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nα ρωτήσω κάτι.... και να μην αννοίγω νέο θέμα..

 

Μου έφερε ο αδελφός μου ένα βιβλίο... με τίτλο "Το μικρό βιβλίο των 'Αστρων"

...του James B. Kaler ....με μετάφραση στα ελληνικά (εκδόσεις: Αλεξάνδρεια).

Το έχει διαβάσει κανείς?

 

Είναι ένα μικρό, σύντομο και περιεκτικό βιβλίο για την γέννηση και την εξέλιξη του σύμπαντος, σε γλώσσα απλή, αλλά πολλές φορές εντελώς επιδερμική ανάλυση.

 

Αν σε ενδιαφέρει το θέμα, αφού το διαβάσεις και θέλεις και περισσότερες πληροφορίες, προτείνω το βιβλίο " Τα παιδιά του Ήλιου " του Andre Brehic εκδόσεις Κάτοπτρο.

Θα έπρεπε να το αναφέρουμε στα κλασικά βιβλία για όποιον θέλει να μάθει για την "προέλευση, την εξέλιξη της ζωής, του ηλιακού συστήματος περισσότερο, αλλά και του σύμπαντος".

 

Είναι απίστευτος ο τρόπος που ο συγγραφέας ( αστροφυσικός που ανακάλυψε τους δακτυλίους του Ποσειδώνα ) εκλαϊκεύοντας την επιστήμη, εξηγεί όλα τα παραπάνω και δεν σε αφήνει ούτε μια στιγμή, να χάσεις το ενδιαφέρον σου.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τότε...

:D

 

1.Η Μυθολογία η Ονοματολογία και τα Αξιοπαρατήρητα των Αστερισμών:

Περιγράφει με αναλυτικό τρόπο την ιστορία κυρίως, αλλά και τις πιο

αξιωσημείωτες περιοχές όλων σχεδόν των αστερισμών

 

Υπάρχουν κάποια πράγματα που θα ήθελα να σημειώσω ιδιαίτερα για τους νεώτερους σε ηλικία φίλους, που μπορεί να απογοητευτούν όταν το αγοράσουν.

 

- Το βιβλίο είναι γραμμένο στην απλή καθαρεύουσα όπως το είχε γράψει ο συγγραφέας του ο οποίος όμως δεν το εξέδωσε ποτέ ο ίδιος και ο εκδότης δεν ήθελε να κάνει καμία τροποποίηση.

 

- Είναι ένα μεγάλο βιβλίο. Περίπου 1.000 σελίδες. Με καταπληκτικές όμως λεπτομέρειες.

 

- Αν τα δύο προηγούμενα δεν ενοχλούν μπορείτε να το θεωρείτε best value for money γιατί κοστίζει μόνο 18 €.

 

Από τα καλύτερα που συνεχίζω και διαβάζω.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nα ρωτήσω κάτι.... και να μην αννοίγω νέο θέμα..

 

Μου έφερε ο αδελφός μου ένα βιβλίο... με τίτλο "Το μικρό βιβλίο των 'Αστρων"

...του James B. Kaler ....με μετάφραση στα ελληνικά (εκδόσεις: Αλεξάνδρεια).

Το έχει διαβάσει κανείς?

 

Είναι ένα μικρό, σύντομο και περιεκτικό βιβλίο για την γέννηση και την εξέλιξη του σύμπαντος, σε γλώσσα απλή, αλλά πολλές φορές εντελώς επιδερμική ανάλυση.

 

Αν σε ενδιαφέρει το θέμα, αφού το διαβάσεις και θέλεις και περισσότερες πληροφορίες, προτείνω το βιβλίο " Τα παιδιά του Ήλιου " του Andre Brehic εκδόσεις Κάτοπτρο.

Θα έπρεπε να το αναφέρουμε στα κλασικά βιβλία για όποιον θέλει να μάθει για την "προέλευση, την εξέλιξη της ζωής, του ηλιακού συστήματος περισσότερο, αλλά και του σύμπαντος".

 

Είναι απίστευτος ο τρόπος που ο συγγραφέας ( αστροφυσικός που ανακάλυψε τους δακτυλίους του Ποσειδώνα ) εκλαϊκεύοντας την επιστήμη, εξηγεί όλα τα παραπάνω και δεν σε αφήνει ούτε μια στιγμή, να χάσεις το ενδιαφέρον σου.

 

Πολυ ωραιο το συγκεκριμενο βιβλιο,το εχω διαβασει κι εγω :wink:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πήγα και ρωτησα στον Παπασωτηριου αλλα δεν το εχει το βιβλιο 'η μυθολογία, η ονοματολογία και τα αξιοπαρατηρητα των αστερισμων'. εσεις από ποιο βιβλιοπωλέιο το αγορασατε?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πήγα και ρωτησα στον Παπασωτηριου αλλα δεν το εχει το βιβλιο 'η μυθολογία, η ονοματολογία και τα αξιοπαρατηρητα των αστερισμων'. εσεις από ποιο βιβλιοπωλέιο το αγορασατε?

 

Δεν υπάρχει σε όλα τα βιβλιοπωλεία. Εγώ επικοινώνησα με τον εκδοτικό οίκο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΡΟΣ ΔΙΑΔΟΣΙΝ ΩΦΕΛΙΜΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ και μου είπαν που υπάρχει. Δεν θυμάμαι το τηλέφωνό τους, δυσκολεύτηκα να το βρω.

 

Το βιβλίο το πήρα από το βιβλιοπωλείο ΠΟΛΙΤΕΙΑ στο κέντρο τηλ 210-3616373 . Μπορείς να ζητήσεις το τηλ του εκδότη από εκεί.

 

Φιλικά

Κωνσταντίνος

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης