Jump to content

Στα «σκαριά» αστεροσκοπείο στην Πίνδο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να μια όμορφη και ελπιδοφόρα είδηση!!

 

Καιρό είχα να διαβάσω κάτι παρόμοιο και ευχαριστούμε για την ενημέρωση!

Φιλικά,

 

Λεωνίδας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα αρχισουμε να ξεχναμε Παρνωνα μου φαινεται. Εγω ειμαι μεσα για εξορμησεις στη Πινδο!!!

 

Αλλα να σας ρωτησω... 3 δις ξοδεψανε για το Χελμο... Πως φτιαχνουν νεο αστεροσκοπειο??? και μαλιστα ριξανε ιδεα και για 3ο στη Χαλκιδικη???

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα αρχισουμε να ξεχναμε Παρνωνα μου φαινεται. Εγω ειμαι μεσα για εξορμησεις στη Πινδο!!!

 

Αλλα να σας ρωτησω... 3 δις ξοδεψανε για το Χελμο... Πως φτιαχνουν νεο αστεροσκοπειο??? και μαλιστα ριξανε ιδεα και για 3ο στη Χαλκιδικη???

 

Και 4ο στο Βολο???

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικα δν ξερω παιδια,εχω ακουσει για την ανεγερση αυτων των αστεροσκοπειων,αλλα δεν ξερω τι παιζεται με τη χρηματοδοτηση.Απ'οτι ιειχα ακουσει ομως απο το δημαρχο ιωλκου στην τελετη βραβευσης του διαγωνισμου αστρονομιας(στο βολο),καταλαβα οτι μπορει να γινει με χρηματοδοτηση του δημου.Τωρα θα μου πειτε 3 δις??Ε,μπορει να μην κατασκευαζεται τοσο μεγαλο οσο του χελμου,για το οποιο εχω ακουσει οτι ειναι απο τα μεγαλυτερα...

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πραγματοποίηση ενός τέτοιου εγχειρήματος πιστεύω ότι θα ήταν εξαιρετικά θετική για την εικόνα της χώρας μας στην επιστημονική κοινότητα! Είναι αυτονόητο ότι η έρευνα από Έλληνες και ξένους επιστήμονες θα προαχθεί και πολλές ανακαλύψεις θα γίνουν από τα δικά μας τηλεσκόπια! Μακάρι να μην μείνουν όλοι στα λόγια αλλά να δούμε και έργα!
Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά πάνω σε αυτό το θέμα μακάρι να γίνει, καλό θα είναι από όλες τις πλευρές. :D

Ειδικά για μας που η καταγωγή μας είναι και από εκεί κοντά ακόμα καλύτερα και από άποψη παρατηρήσεις και από τουρισμού.

 

Θα ήθελα μόνο να σας αναφέρω πως εδω και περίπου 1 χρόνο έχω κάνει προσπάθειες για δημιουργία θόλου με τηλεσκόπιο στην περιοχή της νότιας Πίνδου (Καταρράκτης , Τζουμέρκα 1000μ) , μια προσπάθεια με ένθερμο υποστηρικτή τον Χρήστο από το δασικό χωριό Κέδρος Καταρράκτη , ο οποίος διαθέτει και τον ανάλογο χώρο τοποθέτησης , αλλά δυστυχώς δεν έχουμε άλλους υποστηρικτές( Δήμο, ιδιώτες κτλ). [-o< :evil: =P~

Μιλάμε για μια εγκατάσταση περίπου 30.000 με 40.000 € κόστος και παραπάνω εάν τα καταφέρουμε ( Meade LX-200ACF 16” ή 20” κόστους από 16000 έως 20000 , θόλος 4-5 ατόμων περίπου 15000).:idea:

Δυστυχώς ο Χρήστος δεν μπορεί να καλύψει όλο το κόστος , και δεν θέλουμε να καταφύγουμε σε δανεισμό. Ψάχνοντας για επιδοτήσεις τα πράγματα σε αυτό τον τομέα είναι ανύπαρκτα. ](*,)'

Μιλάμε για μια περιοχή με μηδενική φωτορύπανση απίστευτη καθαρότητα , προσιτότατη, με πολύ καλή πρόσβαση, ιδανικότατη για εκδρομή του ερασιτέχνη αστρονόμου.:shock: 8)

Ελπίζω να τα καταφέρουμε στο τέλος γιατί έχουμε σχετικά κολλήσει. ](*,) :-note #-o

Εννοείτε βέβαια ότι εάν τα καταφέρουμε , θα είσθε την πρώτη φορά όλοι καλεσμένοι για αστροπάρτη σε κάποιο και όχι μόνο τριήμερο για να το εγκαινιάσουμε. :wink: :lol: :cheesy:

Κάθε βοήθεια , γνώμη ή συμβολή-συμβουλή ευπρόσδεκτη.

 

 

Ευχαριστώ :cheesy:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΑΣ :cheesy:

 

Αυτά που ο ΘΕΟΣ μας έχει δώσει πρέπει να τα σεβόμαστε , να τα προστατεύουμε και να τα αγαπάμε. ΔΕΝ μας ανήκουν , τα έχουμε όλα δανεικά!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω θελω να πω οτι απο τα αστεροσκοπεια στην ελλαδα δεν εχουμε δει κατι το αξιολογω.

 

δεν τα δινουν σε εμας :mrgreen: :mrgreen:

Σ.Ε.Α.Α (συλλογος ερασιτεχνικης αστρονομιας αργολιδας)

 

http://astropanorama-panorama.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω θελω να πω οτι απο τα αστεροσκοπεια στην ελλαδα δεν εχουμε δει κατι το αξιολογω.

 

Kai auto to symperasma sou pou to stirizeis? Me poia kritiria katataseis kati stin katigoria "aksiologo"?

 

δεν τα δινουν σε εμας...

 

Kai alli mia erotisi. Esto oti eixes mia (k dyo, k treis) nyxtes se ena asteroskopeio stin Ellada. Ti to "aksiologo" tha ekanes, alitheia?

 

Episis, perimeno tin mera pou enas dimosiografos tha kanei mia ypotypodi ereuna prin grapsei gia ena thema.. Gia paradeigma (antigrafo apo to arthro): "...καθώς τα φώτα σκεπάζουν τους εξωηλιακούς πλανήτες..." Eno einai gnosto oti an den exoume fota, oloi oi eksohliakoi planites bgainoun pagania.. "Ο Ορλιακας θα εξοπλιστεί με ένα..τηλεσκόπιο, εντυπωσιακών διαστάσεων" Hm, to tileskopio tha einai tis taksis ton 1.2m. De leo, einai poly-poly kali kinisi, alla opos kai na to kanoume, e, den einai kai entyposiakes oi diastaseis tou, se sygkrisi px me to GTC pou einai 10.4m..

 

Telospanton, there is no such thing as bad publicity..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε virial δεν νομιζω οτι χρειαζεται και πολυ σκεψη για να καταλαβει κανεις οτι ο Δημητρης στην παραπανω του προταση κανει καθαρα χιουμορ.

Και μονο οι φατσουλες που εβαλε το δηλωνουν. Λιγο καλοπροαιρετη χιουμοριστικη διαθεση που και που (παντα πανω σε θεματα εντος της θεματολογιας του site) δεν νομιζω οτι βλαπτει.

 

Εγω παντως Δημητρη ειμαι μαζι σου! Ας μου εδιναν και εμενα ενα μεγαλο αστεροσκοπειο στην κατοχη μου και ας το ειχα μονο να το κοιταζω!

Για εμενα και μονο αυτο θα ηταν κατι το αξιολογο! :mrgreen:

Γουστα ειναι αυτα! :)

 

Για το θεμα της κατασκευης ακομη και μικρων αστεροσκοπειων (που μπορει οντως να μην εχουν ουδεμια σχεση εχουν με τα θηρια του εξωτερικου) ειμαι της γνωμης οτι καθε τετοια κινηση ειναι θετικοτατη και οπωσδηποτε θεμιτη.

Σε αυτο νομιζω οτι ολοι μας ειμαστε συμφωνοι.

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στις 8 Αυγούστου που θα τιμήσουν τον κ.Οικονόμου,στα Γρεβενά,και εκεί θα ανακοινωθεί επίσημα η κατασκευή του τηλεσκοπίου..

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης