Jump to content

Οδηγίες για αρχάριους (τι τηλεσκόπιο να αγοράσω;)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή συνέχεια αναδύεται το ίδιο ερώτημα θα το απαντήσω μια και καλή σε ειδικό θέμα.

Όχι διοπτρικό κάτω από 4" και να μην είναι κοντό (κοντό εννοώ κάτω από f/10 για απλά αχρωματικά)

Όχι κατοπτρικό κάτω από 6", όχι καταδιοπτρικό κάτω από 5".

Τα παραπάνω να συνοδεύονται από σταθερή βάση ισημερινή ή υψοαζιμουθιακή.Σαν ελάχιστη αποδεκτή ισημερινή στήριξη θεωρώ την EQ3-2.

Επίσης δύο καλοί προσοφθάλμιοι και ένας barlow είναι απαραίτητοι. Ας μην είναι ευρέως πεδίου. Καλοί plossl ή orthoscopic είναι μια χαρά χωρίς να τινάζουμε στον αέρα τον τραπεζικό μας λογαριασμό. Αρχικά μπορούμε να τη βγάλουμε με τους προσοφθάλμιους του τηλεσκοπίου αν είναι plossl.

Πιο μικρό τηλεσκόπιο θα αγόραζα μόνο Vixen, Televue, Takahashi, Questar κλπ premium εταιρείες (αν μπορούσα να το διαθέσω).

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δηλαδη το ΜΕΑDΕ ΕΤΧ-80ΑΤ-ΤC ειναι καλο :?: :?: O:) O:)

...ΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΝΗΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΤΑΡΑΧΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΣΥΜΠΑΝΤA...

Walt Whitman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Έλενα :)

Το αν είναι καλό ένα τηλεσκόπιο κι αν ταιριάζει στις ανάγκες σου αλλά και στο ποσό που μπορείς να διαθέσεις, αυτό κατά βάση θα το κρίνεις εσύ.

Για να γίνει όμως αυτό, θα πρέπει λιγάκι να διαβάσεις κάποια πράγματα γύρω απ τα τηλεσκόπια και τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά.

Αυτά τα διάβασες για να καταλάβεις για τι πράγμα μιλάει πιο πάνω ο Γιώργος;

http://www.astrovox.gr/telescopes.html

 

Τώρα όσον αφορά για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο που ρωτάς, εγώ προσωπικά δεν θα το αγόραζα ως πρώτο τηλεσκόπιο. Για δεύτερο ή για τρίτο ίσως.

Το νούμερο 80 μετά τη λέξη ΕΤΧ, σημαίνει 80mm άνοιγμα. Δηλαδή 3,15 ίντσες.

Ικανοποιούν αυτές οι ίντσες τις παρατηρησιακές σου ανάγκες; :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητή φίλη,

τι γράφω παραπάνω; Τα 80mm είναι 3.1 ίντσες δηλαδή κάτω από 4 ίντσες και το τηλεσκόπιο είναι και κοντό (f/5) άρα απορρίπτεται και ψάχνεις για κάτι άλλο. Αν έπαιρνες διοπτρικό 80mm σε σταθερή βάση f/10 τουλάχιστον (δηλαδή μακρύ) και ποιοτικό θα έλεγα πως είναι αποδεκτό και ας είναι και κάτω από 4 ίντσες. Όταν ήμουν στο λύκειο είχα πάρει ένα Vixen 80mm f/11 το οποίο χρησιμοποιώ ακόμα και είναι άριστο! Είχε όμως σταθερή βάση!

Κοντολογίς μακρυά από αυτό το τηλεσκόπιο που ανέφερες! Ειδικά για πρώτο σου τηλεσκόπιο και για μοναδικό!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητή Ελενα,

 

Ως αρχαρία χρειάζεσαι ένα τηλεσκόπιο το οποίο θα σου δίνει την δυνατότητα να δείς αρκετά πράγματα και συγχρόνως θα είναι ευχρηστο. Συνεπώς, δύο παράγοντες οφείλεις να λάβεις υπ' όψιν σου κατά την επιλογή:

 

1. Ικανοποιητικό άνοιγμα. Ισχύουν απολύτως αυτά τα οποία ανέφερε ο Γιώργος στην σημείωσή του. Εγώ θα πρότεινα νευτώνειο 6" ή 8".

 

2. Ευστάθεια/στοιβαρότητα και ευχρηστία βάσεως. Μία βάση είναι ιδανική ικανοποιώντας όλες τις προαναφερθείσες συνθήκες: η υψοαζημουθιακή dobsonian.

 

Θα συνιστούσα λοιπόν ένα dobsonian τηλεσκόπιο 6" ή 8".

 

(π.χ. http://www.telescope.com/control/product/~category_id=dobsonians/~pcategory=telescopes/~product_id=27182)

 

Θα πρέπει όμως να μελετήσεις τις δυνατότητες του κάθε τύπου τηλεσκοπίου όπως προτείνει η Κατερίνα ώστε να καταλήξεις σε αυτό που θα σε καλύπτει καλύτερα. Εγώ χρειάστηκα τέσσερα σχεδόν χρόνια για να καταλήξω σε κάτι παρόμοιο με αυτό που σου προτείνω.

 

Φιλικά,

 

angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ Αγγελε.Tι λες για το GALAXIA 114/900 :?: O:)

...ΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΝΗΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΤΑΡΑΧΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΣΥΜΠΑΝΤA...

Walt Whitman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η προταση σου ειναι καλη αλλα δεν μου αρεσει αυτος ο τυπος.Καποια αλλη προταση εχεις :?: O:)

...ΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΝΗΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΤΑΡΑΧΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΣΥΜΠΑΝΤA...

Walt Whitman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι να σου πω δεν ξερω αλλα προτιμω αλλου ειδους :!: O:) Εσυ τι τηλεσκοπιο εχεις :?:

...ΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΝΗΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΤΑΡΑΧΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΣΥΜΠΑΝΤA...

Walt Whitman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νευτώνιο 6" f/5 ή f/8 σε βάση EQ3-2. Αν μπορείς σε στιβαρότερη βάση ακόμα καλύτερα. Εγώ έχω το f/8 και είμαι απόλυτα ευχαριστημενος. Είναι η επόμενη οικονομική και αξιοπρεπής επιλογή αν δεν θέλεις dobsonian. Να πάρεις και μοτέρ οδήγησης σε ορθή αναφορά σε απόκλιση δεν χρειάζεται.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω αλλα μηπως ξερεις και κενενα site που θα μπορω να παρω πληροφοριες για το τηλεσκοπιο :?: :?

...ΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΝΗΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΤΑΡΑΧΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΣΥΜΠΑΝΤA...

Walt Whitman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.astronomy.gr

http://www.telescopeshop.gr

http://www.aktistar.gr

 

Αυτά είναι τα καταστήματα πώλησης αστρονομικού εξοπλισμού στην Ελλάδα. Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο και να ρωτήσεις. Πάντως έχε υπ' όψιν πως το dobsonian είναι πολύ πιο εύχρηστο και σταθερό από ισημερινό...

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον βρηκα το συγκεκριμενο skywatcher αλλα με f5.Δεν ξερω ισως ειμαι ιδιοτροπη σχετικα με αυτο που μου προτεινετε εννοω το dobsonian.Ποσο περιπου πηγαινει το skywatcher :?:

κοιτα επομενη σελιδα

...ΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΝΗΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΤΑΡΑΧΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΣΥΜΠΑΝΤA...

Walt Whitman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει και f/8 αλλά δεν το έχουν στη σελίδα. Πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις. Κατά τη γνώμη μου το f/8 είναι καλύτερο! Όχι πως και το f/5 είναι κακό δηλαδή.

Τα dobsonian δεν σου φαίνονται προφανώς αρκούντως "επιστημονικά" στην όψη. Φυσικά και πέφτεις στη λούμπα πολλών αρχαρίων. Είναι καλύτερα από τα φτηνά ισημερινά σε βάσεις παιχνίδια.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έλενα, τα τηλεσκόπια είναι εργαλεία και δεν χρειάζεται να κοιτάμε την εμφάνισή τους. Τα dobsonian είναι τα πιο άσχημα τηλεσκόπια αλλά είναι και τα πιο πρακτικά και οικονομικά. Dobsonian σημαίνει η απλή αυτή ξήλινη στήριξη η οποία κάνει τον σωλήνα να κινείται σαν τραμπάλα. Αν θέλεις καθαρά για παρατήρηση, πάρε dobsonian. Είναι φτηνότερο, σταθερότερο και στήνεται σε χρόνο 0. Το μόνο κακό τους είναι πως δεν μπορείς να κάνεις αστροφωτογράφηση γιατί δεν ακολουθούν την κίνηση των αστεριών, κάτι που ούτως ή άλλως είναι δύσκολο να ασχοληθείς στην αρχή.

 

Μιας και ρώτησες, εγώ έχω το κλασικό πλέον και best seller τηλεσκόπιο το οποίο κάνει θαύματα.

Κλικ

 

Σου προτείνω 3 πράγματα που πρέπει να κάνεις:

 

1) Διάβασε

2) Διάβασε

3) Διάβασε :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

DOBSONIAN εχουμε και στον ωριωνα και τα θεωρω κουραστικα.Το τηλεφωνο θα το βρω στην σελιδα :?: Τα μεταφορικα ειναι καλα :?:

...ΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΝΗΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΤΑΡΑΧΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΣΥΜΠΑΝΤA...

Walt Whitman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως θέλεις διάβασμα διότι δεν γνωρίζεις βασικά πράγματα... Γιατί τα θεωρείς κουραστικά; Με μια καρέκλα είναι ό, τι πιο βολικό στην παρατήρηση. Έχεις δοκιμάσει να παρατηρήσεις με ισημερινή και νευτώνειο σε διαφορετικά σημεία του ουρανού; Το θεωρώ το μαρτύριο του παρατηρητή! :-({|=
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τωρα διαβαζω την κομη της Βερενικης.Τι προτεινεις :?:

...ΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΝΗΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΤΑΡΑΧΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΣΥΜΠΑΝΤA...

Walt Whitman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία η Κόμη της Βερενίκης και το χρονικό του χρόνου και τα 3 πρώτα λεπτά κτλ κτλ. αλλά εγώ μιλάω πρακτικά για τηλεσκόπια. Ξεσκόνισε το φόρουμ αυτό, υπάρχουν άπειρες πληροφορίες. Διάβασε παρουσιάσεις από εδώ μέσα να δεις εμπειρίες παλιότερων μελών σχετικά με τηλεσκόπια για να ωριμάσεις και να καταλάβεις τι ακριβώς χρειάζεσαι. Εγώ κατέληξα στο τηλεσκόπιο αυτό μέσα σε 4 μόνο μέρες, αλλά διάβασα πάρα πολλά και ήξερα τι ήθελα. Αυτό είναι το βασικό, να ξέρεις τι θέλεις...

 

 

Είμαι καλός ψυχολόγος;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για ψυχολογος αποτομος,προσεχε.Οι παρουσιασεις αυτες θα μου ειναι χρησιμες αλλα δεν εχει τυχει να τις βρω.Οσο για ωριμοτητα δεν ξερω αν σου λεει κατι το οτι ειμαι κοριτσι και εσυ αγορι =; =; =;

...ΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΝΗΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΤΑΡΑΧΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΣΥΜΠΑΝΤA...

Walt Whitman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την ωριμότητα εννοούσα καθαρά στο χώρο της πρακτικής αστρονομίας, μην αγχώνεσαι. Και γιατί νομίζεις πως τα κορίτσια είναι πιο ώριμα από τα αγόρια; Υπάρχουν και εξαιρέσεις. Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται;

 

ΥΓ: Οι παρουσιάσεις που λέω είναι στον κλάδο: "Αστρονομικές παρατηρήσεις"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ: Οι παρουσιάσεις που λέω είναι στον κλάδο: "Αστρονομικές παρατηρήσεις"

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΩ ΤΙΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ :-k :-k

...ΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΝΗΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΤΑΡΑΧΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΣΥΜΠΑΝΤA...

Walt Whitman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί κρύβεις την ηλικία σου; Είναι μυστικό; =P~

 

Οι αστρονομικές παρατηρήσεις είναι εδώ. Για αγορά εξοπλισμού πας εδώ. Γύρνα τις σελίδες ώστε να δεις πραγματικές εμπειρίες στο βουνό με τα τηλεσκόπια και όχι μόνο στη θεωρία. Κάθε τηλεσκόπιο είναι καλό σε κάποια συγκεκριμένα πράγματα. Δες ποιες είναι οι προτεραιότητές σου και αποφάσισε.

 

Ένα πολύ καλό βιβλίο εισαγωγικό είναι το nightwatch. Πάρτο διάβασ'το.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης