Jump to content

Skywatcher707AZ2 και φακός Barlow


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακαλώ όποιος μπορεί να με βοηθ'ησει στο παρακάτω.

Αγόρασα πρόσφατα το Skywatcher707AZ2 (διαμέτρου 700mm)και όταν προσπαθώ να χρησιμοποιήσω τον φακό Barlow 2X που δίνεται μαζί με το τηλεσκόπιο με προσοφθάλμιο των 10mm δεν μπορώ να εστιάσω καθόλου.Αντίθετα δεν υπάρχει πρόβλημα όταν τον χρησιμοποιώ με προσοφθάλμιο των 25mm. Τί μπορεί να φταίει; Είμαι τελείως νέος στον χώρο και δεν μπορώ να σκεφτω κάτι.Ευχαριστώ για κάθε πληροφορία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η διάμετρος του τηλεσκοπίου σου είναι 70mm και η εστιακή απόσταση είναι 700mm.Που σημαίνει ότι διαιρώντας την εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου σου με την εστιακή απόσταση του προσοφθάλμιού σου μπορείς να βρείς την μεγένθυνση.(π.χ. 700/10=70 και επι 2 που είναι ο barlow =140).Που αυτόματα σημαίνει πως φτάνεις το τηλεσκόπιό στα άκρα των δυνατοτήτων του!Άσε καλήτερα τον barlow ή ξαναπροσπάθησε όταν η ατμόσφαιρα θα είναι σε καλήτερη κατάσταση! :cheesy: Ελπίζω να βοήθησα :D .
Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θέλω τέτοια :mrgreen: !!Οι περισότεροι εδώ μέσα ξεκίνησαν απο κάτι μικρό.Αλλά με υπομονή και όρεξη θα βρείς τον τρόπο να αξιοποιήσεις τον εξοπλισμό σου :wink: .Κάνε την δουλειά σου τωρα με αυτά που έχεις και αργότερα παίρνεις κάτι καλήτερο.Όμως πρέπει να το ψάξει καλά το θέμα.Αλλά όταν θα έρθει αυτή η ώρα εμείς εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε :cheesy:
Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σ΄ευχαριστώ πολύ.Η αλήθεια είναι οτι δεν περίμενα να ενθουσιαστώ τόσο από το νέο μου αυτό χόμπι!!Χθές είδα τον Δία!!!!!Το τηλεσκόπιο αυτό είναι τόσο καλό ώστε να κολλήσεις και τόσο κακό ώστε να σκέφτομαι από τώρα το επόμενο..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα χρειαστείς ακόμη ένα φθηνό plossl προσοφθάλμιο μεταξύ 15mm-20mm για να έχεις και ενδιάμεσες μεγενθύνσεις..

εμένα δεν μου ακούγεται καλό να βάλεις τον barlow με το 25mm προσοφθάλμιο για να έχεις 12.5mm..

επειδή ένα μή ποιοτικό προσοφθάλμιο με ένα μη ποιτικό barlow.. είναι κακός συνδιασμός..

Χρησιμοποίησε τα προσοφθάλμια μόνα τους για πιο καθαρές εικόνες.

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

OK. ευχαριστώ. Πράγματι ο barlow με το 25mm μου δίνει σαφώς χειρότερη εικόνα από το 10mm μόνο του.

Το ευχάριστο χθές στην παρατήρηση του Δία ήταν οτι κατάφερα να εστιάσω τον Barlow με το 10mm (με συνθήκες ατμόσφαιρας πολύ καλύτερες από τις προηγούμενες προσπάθειές μου)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης