Jump to content

επισκεψη για παρατηρηση στο κρυονερι - επιτρεπεται η οχι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,

προσφατα πηγα για πρωτη φορα στο αστεροσκοπιο κρυονεριου για παρατηρηση με το ext 125 και βρηκα την κατω καγκελοπορτα κλειστη και κλειδωμενη.

απο το πλαι μπορουσες να περασεις και να ανεβεις στην κορυφη, οπως και εκανα

δεν υπηρχε ψυχη εκει, ουτε σκυλος, και υπεθεσα οτι μπορει να μην επρεπε να μπω, το μετανοιωσα λοιπον και εφυγα.

τελικα μπορει καποιος που θελει να στησει τηλεσκοπιο εκει να το κανει, η θα ενοχλησει?

βλεπω οτι αρκετα μελη του φορουμ πανε εκει για παρατηρηση, εμενα μου αρεσε πολυ το μερος, ομως θα ηθελα να ηξερα τι ισχυει απο καποιον που ξερει τι γινεται.

ευχαριστω για τον χρονο σας.

αχιλλεας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Fysika kai mporeis na pas file mou. An thes mporeis na peis kai stous paratirites na mi gyrnane to tholo kai s ennoxloune....Den kserw an pleon mporeis na tous diokseis kiolas....Kapioi pio empeiroi filoi mas isws tha mporousan na se voithisoun perissotero...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εμεις που ειμαστε απο κορινθο πηγαινουμε συχνα απλα τους χτυπαμε ενα τηλεφωνο να ξερουν οι ανθρωποι πως θα παμε η αλλιως καθομαστε εξω απο την πορτα αν ειναι κλειστα και εκει μια χαρα ειναι εχει και ασφαλτο ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αγγελε ευχαριστω πολυ, θα ψαξω να βρω το τηλεφωνο.

 

vegan δεν καταλαβαινω, γιατι εισαι ειρωνικος?

εχω βρει αρκετες φωτογραφιες απο ερασιτεχνες αστονομους που εχουν στησει τα τηλεσκοπια τους στο προαυλιο.

να υποθεσω οτι αυτοι δεν ενοχλουν ενω καποιος τριτος ενοχλει?

παραξενα πραγματα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

vegan παρεξηγησες την ερωτηση μιας και οπως διαβασες οταν καταλαβα οτι μπορει να ενοχλουσα και δεν βρηκα ανθρωπο να ρωτησω εαν καλως βρισκομαι στον χωρο εκανα το αυτονοητο, εφυγα.

εχει σημασια εσεις οι παλιοι να βοηθατε τους νεους που δεν ξερουν προσωπα και καταστασεις και ερχονται στον χωρο με καλη διαθεση και σκοπο να μαθουν.

αλλωστε αυτος δεν ειναι και ο σκοπος του φορουμ, η ανταλλαγη αποψεων, ο διάλογος και η ενημερωση?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Vegan γίνεσαι ειρωνικός χωρίς να έχει δοθεί η αφορμή από το παιδί που ρώτησε. Άν έχει γίνει κάποιο περιστατικό στο κρυονέρι που δεν γνωρίζει ο άλλος, καλό είναι να μήν τα μπλέκεις.

 

Καλό είναι να ειδοποιείς πρώτα όταν πηγαίνεις σε τέτοιο μέρος, αλλά βέβαια δεδομένου ότι ξέρεις και τα τηλέφωνα. Προφανώς ο achille πήγε αναγνωριστικά.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε καλέ μου άνθρωπε,

Καθόλου δε σε παρεξήγησα, μάλλον εσύ με παρεξήγησες....

Σου είπα, μπορείς να πάς να κοιμηθείς κιόλας, κανένας δε θα σε διώξει και προφανώς δεν ενοχλείς(Ποιόν να ενοχλήσεις?). Μάλιστα, να το επιδιώξεις να πας μιας και ο χώρος παρέχει κάποια σχετική ασφάλεια λόγω περίφραξης και κτιρίου (Λόγοι προφανείς)....

 

Απλά λέω ΚΑΠΟΙΟΙ (εξαιρέσεις) έφτασαν στο σημείο να κάνουν παράπονα για το θόλο που έκανε φασαρία και δεν τους άφηνε να κάνουνε "σοβαρή" ( :-s ) παρατήρηση....Όταν είσαι φιλοξενούμενος πρέπει να σέβεσαι και λίγο το μουσαφίρη σωστα ?

 

Τώρα θα μου πείς, εγώ τι φταίω ? Δίκιο έχεις...Απλά ΜΠΑΜ έκανε το θέμα γι αυτό έγραψα...Άντε καλή συνέχεια και καλές παρατηρήσεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... Απλά λέω ΚΑΠΟΙΟΙ (εξαιρέσεις) έφτασαν στο σημείο να κάνουν παράπονα για το θόλο που έκανε φασαρία και δεν τους άφηνε να κάνουνε "σοβαρή" ( :-s ) παρατήρηση.... ...

:shock: Εκανε φασαρία, κι δεν μπορούσαν να παρατηρήσουν λόγω της φασαρίας ? :lol: :-({|= :frown:

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πραγματι ειχα παει αναγνωριστικα για πρωτη φορα και δεν ηξερα τι θα συναντησω.

τελικα κατεληξα στο χωριο Mπουζι (ορεινη ζηρια) οπου ειχαμε τελειο ουρανο και πανηγυρι στο χωριο απο κατω με ντουφεκια κλπ, αξεχαστο βραδυ!

η ιστορια για τον θολο ειναι ανεκδοτο, και μαλιστα καλο... αρχοντας ο ανθρωπος!

ευχαριστω για τις διευκρινισεις, μου δωσατε το θαρρος να ξαναπαω, αυτη την φορα θα στησω το τηλεσκοπιο.

καλο πσκ σε ολους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Fysika kai mporeis na pas file mou. An thes mporeis na peis kai stous paratirites na mi gyrnane to tholo kai s ennoxloune....Den kserw an pleon mporeis na tous diokseis kiolas....Kapioi pio empeiroi filoi mas isws tha mporousan na se voithisoun perissotero...

 

Κι εσύ vegan με την ειρωνία σου και τα greeglish φασαρία κάνεις εδώ. Μπορείς να το πεις και αλλιώς: trollarisma...

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια θελω να παρακαλεσω να μη δινετε σημασια σε τετοιες "γυναικουλιες" (ο καλυτερος χαρακτηρισμος που μπορω να δωσω). Ειναι γνωστο χρονια τωρα τι τροπους εχουν μερικα ατομα και δυστυχως το διαπιστωσα και απο κοντα πριν χρονια. Η ειρωνια δε χωραει σε τετοια forums. Σε ενα χωρο οπως το youtube μπορουμε ναπας να ειρωνευτουμε και να κουτσομπολεψουμε οσο θελουμε. Ακομα και σε ενα chatroom. Και απ οτι βλεπετε δεν ειμαι ο μοναδικος που ειμαι προκατηλημενος για καποια ατομα. Χρονια τωρα εχουμε καταλαβει καποιους χαρακτηρες. Απλα κραταμε αυτες τις αποψεις για παρτη μας.

 

Περα απο αυτα θελω να πω οτι στο Κρυονερι παμε παρα πολυ συχνα αλλα πρωτα ρωταμε μηπως ενοχλουμε. Αξιζει να το προσπαθησεις γιατι εχει εκπληκτικο ουρανο απανω και ακομα και το ETX να βαλεις βλεπεις τα παντα. Αλλα παντα ρωτας. Εαν δεν απαντησει καποιος στησε στη πυλη εξω απο το αστεροσκοπειο. Εχει εξισου εκπληκτικο ουρανο (το εχουμε κανει και αυτο). Οσον αφορα την ασφαλεια σου, σαφως απανω ειναι καλυτερα.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αρχική ερώτηση απαντήθηκε, τις υπόλοιπες διαφωνίες όποιος θέλει τις συζητάει με πμ.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης