Jump to content

Παρακολούθηση απο Πειραια...και καλως σας βρήκα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα πρώτα πρώτα να πώ την καλησπέρα μου καθως να εκφρασω και τα συνγχαρητιρια μου σε όλα τα παιδιά μεσα στο forum που πραγματικα απο όσα εχω διαβάσει τις τελευταίες μερες (που πρωτομπήκα κιόλας) μπορείς να μάθεις πολλά πάνω σε αυτο το υπεροχο και "ταξιδιαρικο" hobby...

 

Να σας ενημερώσω, για τη γενική ιδέα τι γίνεται με μενα,κ να σας πώ οτι η παρακολόυθηση του ουρανού πρίν αρκετά χρόνια γινόταν με ενα ζευγάρι κιάλια... τοτε βεβαια το αθλημα ήταν ασηκωτο και ήθελε έξοδα.. πάντως είχα μια γενική ιδεα το τί γίνεται με τον ουρανό...

 

Πρίν λίγο καιρό έδωσα λίγα χρήματα και αγόρασα ένα τηλεσκόπιο (χωρις όμως να ξέρω το forum αυτο για να ζητήσω τη γνώμη σας) της Bresser. Ο τύπος είναι το Bresser Lyra 70/900. Ξέρω οτι είναι ενα απλό και φθηνό τηλεσκόπιο αλλά για αυτη τη περίοδο και για να γυρίσω πάλι στο άθλημα..με βοηθάει αρκετά... έχω και το Stellarium ένα επιπεδόσφαιρο και πάω καλά... Η σελήνη τις τελευταίες μέρες ήταν υπέροχη, Ο Δίας λίγο μακριά αλλά τον παρακολούθησα...

 

Όπως αναφέρω και στο θέμα η παρακολούθηση γίνεται απο τον Πειραιά, στην ταράτσα μου. Νοτια έχω αρκετό σκοτάδι αλλά βόρεια μου τα ψιλο χαλάει το Λιμάνι...

 

Αν είναι κάποιος απο Πειραιά και γνωρίζει καποια τοποθεσία καλή ας τη μοιραστεί μαζί μου... Ευχαριστώ και συγνώμη για την μεγάλη εισαγωγή...

 

 

* Το επόμενο τηλεσκόπιο (γύρω στο Δεκέμβρη) θα αγοραστεί μεσα απο τις συμβουλες σας :D :D :D

(Ζαχαρώνω το 200/1000 EQ5 \:D/ )

Celestron OMNI 150 XLT

Φακοί:25mm 150XLT, Hyperion 17mm & 3,5mm, UW 6mm, UO H.D Abbe Orthos 5mm 9mm

Barlow: Televue 2x

Φίλτρα: Baader Planetarium UHC-S, Meade 4000 Moon Filter

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιτσακο καλως ορισες στην παρεα μας.

Σου ευχομαι καλες παρατηρησεις και μεγαλες συγκινησεις.

 

:D

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ πολύ Στέλιο! :P

Celestron OMNI 150 XLT

Φακοί:25mm 150XLT, Hyperion 17mm & 3,5mm, UW 6mm, UO H.D Abbe Orthos 5mm 9mm

Barlow: Televue 2x

Φίλτρα: Baader Planetarium UHC-S, Meade 4000 Moon Filter

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλώς ήρθες φίλε μου.

 

Και εγώ στον Πειραιά μένω, με συνθήκες εξαιρέτικα δύσκολες για να ευχαριστηθείς παρατήρηση πέρα απο σελήνη και πλανήτες.

 

Τι να κάνουμε φίλε μου, αυτά έχει η πόλη.

APM Astrograph 107, Baader Steeltrack Focuser, NEQ6 Pro

ATIK 314L+, QHY5, Starlight Xp. USB Filter Wheel

 

http://astrophotographia.blogspot.com

http://photographiaHD.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα στο Χατζηκυριάκειο !! Άντε να αυξανόμαστε !

Και γω από ταράτσα όσο παρατηρήσω, νότο έχω λίγο, βορρά χάλια. Σαλαμίνα που είναι και κοντά έχει πολύ όμορφο ουρανό για παρατηρήσεις από μερικά σημεία.

 

 

Παρακαλούνται όσοι είναι από Πειραιά να γράφουν Πειραιάς και όχι Αθήνα στο προφίλ τους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχει καποιο άλλο σημείο κοντα μας για παρακολούθηση???

Λίγο πιο ψηλά να μην επηρεάζεται απο τα φωτα του Λιμανιου...

:-k

Celestron OMNI 150 XLT

Φακοί:25mm 150XLT, Hyperion 17mm & 3,5mm, UW 6mm, UO H.D Abbe Orthos 5mm 9mm

Barlow: Televue 2x

Φίλτρα: Baader Planetarium UHC-S, Meade 4000 Moon Filter

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Σαλαμίνα είναι μισή ώρα με καραβάκι. Από εδώ μόνο από καμιά πλατεία μπορεί να μπορέσεις να παρατηρήσεις με κυάλια, αλλά και πάλι όχι πολλά πράγματα. Για παράδειγμα αρκετά σκοτεινά είναι κοντά στο τέρμα των λεωφορείων, στο Λιοντάρι (Ζωοδόχος Πηγή) κοντά στο ορφανοτροφείο στο Χατζηκυριάκειο (πάλι βορρά είναι χάλια λόγω λιμανιού, προς Σαλαμίνα αν κοιτάς έχει πιο καθαρό ουρανο)και στην Πειραική, τώρα που δεν έχει πολύ κόσμο, στο Σταυρό δεν έχει πολλά φώτα. Προφήτη Ηλία πάλι επειδή είναι ψηλά ίσως έχει από κάνα σημείο καλό ουρανό, αλλά και πάλι όχι για ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ. Αυτά τα πιό κοντινά.

 

Έχε υπόψιν όταν οργανώνουν εδώ συναντήσεις για παρατηρήσεις να δεις εκεί ομορφίες :mrgreen: από κέντρο δυστυχώς δε θα δεις πολλά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουρανια σε ευχαριστω για τις πληροφορίες. Σιγά σιγα θα μπώ στο κλίμα και θα ψάχνω για καλές τοποθεσίες... :roll:

Celestron OMNI 150 XLT

Φακοί:25mm 150XLT, Hyperion 17mm & 3,5mm, UW 6mm, UO H.D Abbe Orthos 5mm 9mm

Barlow: Televue 2x

Φίλτρα: Baader Planetarium UHC-S, Meade 4000 Moon Filter

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς τα παιδιά του Πειραιά!

Λοιπόν, αν ήταν να κάνω deep sky παρατήρηση και ήμουν στην πόλη σας, θα πήγαινα στη Σαλαμίνα με αυτοκίνητο, μακριά από πλατείες και πολλά σπίτια, κάπου στο νοτιότερο άκρο της, για να έχω καθαρό νότιο ουρανό και να είμαι όσο γίνεται πιο μακριά από τα φώτα της Αττικής.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τη βλέπω τη δουλειά να πιάνω κολλητούς απο Σαλαμίνα για να με φιλοξενουν ΣΚ...μπας και δούμε καθαρό ουρανό!!! :lol: :lol: :lol:

 

Ξερει κανείς που μπορώ να βρώ καποιο review για το

Celestron Omni XLT 150? Το έχει μήπως κανένας απο το φορουμ εδω???

Celestron OMNI 150 XLT

Φακοί:25mm 150XLT, Hyperion 17mm & 3,5mm, UW 6mm, UO H.D Abbe Orthos 5mm 9mm

Barlow: Televue 2x

Φίλτρα: Baader Planetarium UHC-S, Meade 4000 Moon Filter

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δες εδώ: http://www.astromart.com/articles/article.asp?article_id=645

 

Τώρα, σχετικά με την κουβέντα μας για την Σαλαμίνα, φίλος μου με πληροφόρησε οτι, στο κέντρο της και στη θέση Κανάκια υπάρχουν ξέφωτα μέσα στα δένδρα, που έχουν καλό ουρανό.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήλθες φίλε Mitsako κι από εμένα. Όντως από Πειραιά δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, εκτός από Σελήνη, πλανήτες και κάποιους διπλούς. Η ιδέα για Σαλαμίνα όμως ακούγεται αρκετά καλή! Γιώργο, πόσο καλός είναι ο "καλός ουρανός" στα Κανάκια; Μεχρι τι μέγεθος δηλαδή βλέπει κανείς με γυμνό μάτι;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία, δεν έχω στοιχεία. Προσωπικά, έχω κάνει μια deep sky παρατήρηση τον περασμένο Νοέμβριο από την περιοχή του Πέρανι. Δεν τρελάθηκα, αλλά δεν πηγέ χαμένο και το βράδυ μου. Είδα αρκετά DSO. Γενικά, ήταν καλύτερα απ΄ότι περίμενα. Στο χέρι των παιδιών από τον Πειραιά είναι να το ψάξουν περαιτέρω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακαλώ! Μακάρι να περάσεις και να μας πεις για την ποιότητα του ουρανού περισσότερα με μετρήσεις. Πάντως, τώρα το καλοκαίρι σίγουρα θα είναι χειρότερα τα πράγματα, λόγω της συσσώρευσης των παραθεριστών. Ίδωμεν…
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ εδώ περιμένω να περάσει τουλάχιστον ο μισός Σεπτέμβρης.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Γεια Χαρα παιδιά, κι εγώ Χ"κυριάκειο είμαι. Από την ταράτσα μου ελάχιστα μπορώ να δω, εν μέρει λόγω φώτων, κυρίως λόγω των 10οροφων που μου κλείνουν όλη την Ανατολή και τον περισσοτερο Βορρα.... Η Σαλαμίνα που ακούστηκε προσφέρεται για παρατηρήσεις??
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mort_Doyal βασικά από Αθήνα θα δεις ελάχιστα πράματα το πιο καλό κοντινό μέρος είναι ο Κιθαιρώνας. Για 40κατι χλμ έξω από Αθήνα αξίζει πολύ...

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια Χαρα παιδιά, κι εγώ Χ"κυριάκειο είμαι. Από την ταράτσα μου ελάχιστα μπορώ να δω, εν μέρει λόγω φώτων, κυρίως λόγω των 10οροφων που μου κλείνουν όλη την Ανατολή και τον περισσοτερο Βορρα.... Η Σαλαμίνα που ακούστηκε προσφέρεται για παρατηρήσεις??

 

Φυσικά και προσφέρεται η Σαλαμίνα. Όχι τόσο το λιμάνι όσο τα Σελήνια, Βασιλικά κι άλλες πιο απομακρυσμένες περιοχές. Σαφώς όπως γράφει και ο Θέμης ο οποίος ένα πουλάκι μου πε ότι περνάει φίνα στας Αθήνας :mrgreen: ότι καλύτερο είναι να πάρει κανείς τα βουνά για σοβαρή παρατήρηση (Αποβραδίς ξεκίνησα μ' ένα παλιό μου φίλο ΑΠτο Χατζηκυριάκειο και ΑΠτον Άγιο Νείλο ...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης