Jump to content

Μετεωρικοί κρατήρες στην Ελλάδα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεχρι τωρα εκτιμαται οτι στην Ελλαδα δεν υπαρχουν σημεια πτωσεως μετεωριτων. Αυτο ισως αποδειχτει λαθος και μαλιστα μεγαλο.

Υπαρχουν βασιμες ενδειξεις οτι η Ελλαδα φιλοξενει ενα απο τα μεγαλυτερα ΣΥΜΠΛΕΓΜΑΤΑ ΜΕΤΕΩΡΙΚΩΝ ΚΡΑΤΗΡΩΝ στον κοσμο.

Ο αριθμος τους ειναι μεγαλυτερος απο 100 κρατηρες που η διαμετρος τους κυμαινεται απο 20 μετρα εως 1000 μετρα.

Ο κεντρικος κρατηρας θυμιζει εντονα στα χαρακτηριστικα τον γνωστο κρατηρα της Αριζονας. Η διαμετρος του υπερβαινει τα 1000 μετρα και το βαθος του περιπου τα 200 μετρα. Οι υπολοιποι κρατηρες που σχηματιστηκαν προφανως απο τη διασπαση του μετεωριτη εκτεινονται σε μια νοητη ευθεια των 60 χιλιομετρων περιπου. Η χρονολογηση του πιθανου συμβαντος να γινει ακομα πιο ευκολη αφου σε αποσταση ενος χιλιομετρου απο τον κεντρικο κρατηρα προσφατα ανακαλυφθηκε σπηλαιο

με πολλους σπασμενους σταλακτιτες. Μαλιστα ομαδα σπηλαιολογων στο πορισμα τους αναφερουν οτι αυτο το γεγονος χρειαζεται περαιτερω διερευνηση.

Τους κρατηρες ανακαλυψα με την βοηθεια του GOOGLE EARTH στην προσπαθεια μου να μετρησω τις διαστασεις του κεντρικου κρατηρα του οποιου ηδη γνωριζα την υπαρξη απο μικρη ηλικια μιας και συμπτωματικα η καταγωγη μου ειναι απο την συγκεκριμενη περιοχη.

Καποιος που θα χρειαστει περισσοτερα στοιχεια μπορει να στειλε mail στο

makloun@yahoo.gr[/b]

οι συντεταγμενες στο GOOGLE EARTH του κεντρικου κρατηρα ειναι =

38'44'50 Ν

21'08'35 Ε

 

.jpg.199b7abfdb88e0d739abaeec4ec01d59.jpg

ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΡΑΤΗΡΑΣ ΚΟΝΟΠΙΝΑΣ

Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

αυτος ειναι ο πασιγνωστος κρατηρας της Αριζονας. Μπορειτε να τον συγκρινετε με τον κρατηρα της Ελλαδας για να δειτε τις ομοιοτητες. Φυσικα εκει ειναι ερημος γι αυτο και ο κρατηρας ειναι ευκολα ορατος απο ψηλα ενω της Ελλαδας ειναι καλυμενος με πυκνο δασος αφου η περιοχη εχει υψηλο δεικτη βροχοπτωσης.

469614141_METEORCRATERARIZONA.jpg.4670078dfcf40de8300a2ebd3e5cfc38.jpg

Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ειναι στην Δυτικη Ελλαδα. Απο το google earth φαινονται καθαρα ολοι οι κρατηρες. αν θες περισσοτερα στοιχεια στειλε μαιλ να σου απαντησω. Ασχολεισαι?
Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

KOMIS αναφέρεις οτι ο κρατήρας ειναι στην Δ.Ελλάδα.

Γνωρίζω σίγουρα οτι ένας και αναφερώμενος μάλιστα με πινακίδα υπάρχει στον δρόμο προς Λευκάδα απο Βόνιτσα που στον κρατήρα του υπάρχει και λίμνη.

Θα βρω πληρ. και φωτο και θα τις ανεβάσω.:cheesy:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΑΣ :cheesy:

 

Αυτά που ο ΘΕΟΣ μας έχει δώσει πρέπει να τα σεβόμαστε , να τα προστατεύουμε και να τα αγαπάμε. ΔΕΝ μας ανήκουν , τα έχουμε όλα δανεικά!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη, ο κρατηρας που αναφερεις ενα ενας μονο απο ολοκληρο το συμπλεγμα. ΔΕΝ ειναι ο κεντρικος και οχι ο μεγαλυτερος. Φυσικα και δεν ειναι δικα μας οπως ουτε τα αστερια , οπως τιποτα στο Συμπαν. Απλα οι ανθρωποι τα ανακαλυπτουν και τα κατατασουν.

Εδω ειναι μια φωτο απο το σπηλαιο που ανακαλυφθηκε το 1982 στο χωριο Κονοπινα 1 χιλιομετρο μακρια απο τον κεντρικο κρατηρα διαμετρου ενος χιλιομετρου. Φαινονται καθαρα οι μεγαλοι σπασμενοι σταλακτιτες. Δεν ειναι απολυτα λογικο να εσπασαν κατα την προσκρουση του μετεωριτη πριν χιλιαδες χρονια?

 

266455743_-2.jpg.5200ec7787cdc7f4f1da3f90fa108b6f.jpg

ΣΠΗΛΑΙΟ ΚΟΝΟΠΙΝΑΣ

Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτος ειναι ο κρατηρας που βρισκεται κοντα στην Βονιτσα και αποτελει μερος του συμπλεγματος κρατηρων.

715455344_().jpg.32e9fc1a3eff3ab18f3e1d2de26175a6.jpg

Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi Everybody,

 

I went to Google Earth and looked at the "crater" located just outside of the town of Vonitsa. The candidate that I looked at is to the south-west of the town. From the air it certainly meteoric origin look to it. The lake is extremely round and it has a nice circular rim around it with trees. I do notice that there is a quarry next to it. I do not have a vehicle to get there, but if either one of you do and have the time to drive over there, it would be worth the trip. If a group wants to head out there, I'd be more than happy to contribute for gas expenses. I would grab my geology tools and metal dector that I used for meteorite hunting in California and see if this site has anything to offer.

 

-Fred

 

Vonitsa-02.thumb.jpg.685fa455e4b6de69383a6a02d93a7648.jpg

Here is an image of the "crater" that I found on Google Earth. Above the crater is the city trash dump.

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΦΡΕΝΤ ΑΥΤΗ Η ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕΣ ΑΝΗΚΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΡΑΤΗΡΑΣ ΣΤΟ ΣΥΜΠΛΕΓΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ. ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΒΟΝΙΤΣΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ.

(αν αυτος δεν ειναι κρατηρας απο μετεωριτη τι αλλο μπορει να ειναι?)

Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aπλα να θυμισω οτι μονο απο το σχημα δεν μπορει να πει κανεις αν ειναι κατι κρατηρας απο μετεωριτη.Διαφορες γεωλογικες δραστηριοτητες μπορουν επησεις να δημιουργησουν κρατηρα(π.χ.ηφαιστεια).Το κριτηριο ειναι παντα τα πετρωματα και αν το σχημα(βαθος,πλατος) ταιριαζει σε πιθανη προσκρουση μετεωριτη.Απο το Google Earth εχουν βρεθει πολλοι υποψηφιοι κρατηρες προσκρουσης σε ολη τη γη,απο ερημους μεχρι και σε ζουγκλες.Καλη επιτυχια στην αναζητηση,πολυ ενδιαφερον θεμα.:D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κυριε Παπασωτηριου, ολα τα στοιχεια που εχω συλλεξει απο την ερευνα που εχω κανει οδηγουν στο συμπερασμα αυτο. Φυσικα εγω δεν ειμαι αυτος που μπορει να το πιστοποιησει οριστικα καθοτι ειμαι ερασιτεχνης. Χρειαζεται καποιοι ειδικοι του χωρου να κανουν τις καταληλες μετρησεις ωστε να το αποδειξουν και επιστημονικα.

Επειδη ομως γνωριζω αρκετα πραγματα πανω στο συγκεκριμενο τομεα ειμαι πεπεισμενος οτι πραγματι προκειται για κρατηρες που δημιουργηθηκαν απο την διασπαση ενος αρκετα μεγαλου μετεωριτη.

Το σχημα μονο φυσικα και δεν ειναι αρκετο απο μονο του για να χαρακτηριστει ενας κρατηρας μετεωρικος. Ομως ο μεγαλος τους αριθμος, η διαταξη τους καθως και η διασπορα τους χωρις διακριση σε πετρωδη και μη πετρωδη εδαφη δεν αφηνουν πολλα περιθωρια αμφισβητησης οτι προκειται για ενα πραγματικα μεγαλο συμπλεγμα κρατηρων απο πτωση ενος μετεωριτη που η διασπαση του κατα την εισοδο του στην ατμοσφαιρα τους δημιουργησε!

Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Somehow, we need to organize an outing to go and visit the "crater". It should prove to be an interesting trip.

I wonder if there are any local stories of people finding real heavy "rocks" in the vicinity-you never know. The "crater" just looks to symmetrical to me to be volcanic-I'll be the first one to prove myself wrong.

 

In your posting on this thread, am I to understand that you believe that there may a few more "craters" associated with this one?

 

Is there a place in Greece where one can obtain a topographic map of the area?

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον μεγαλο κρατηρα θα τον βρειτε στις εξης συντεταγμενες του GOOGLE EARTH

38'44'50 Ν

21'08'35 Ε

Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξερω ποσο κοντα μπορει να ειναι οι κρατηρες απο μετεωριτη ποτυ διασπαστηκε,αν υπολογισουμε τις διαφορετικες ταχυτητες των κομματιων(μικρα-μεγαλα κομματια)και την περιστροφη της γης.Μου ερχεται στο μυαλο η περιπτωση του Schumacher-Levi,αν τον γραφω σωστα,που επεσαν τα κομματια στον Δια.Παντως,χωρις γεωλογικη επιβεβαιωση δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι.Δεν μπορει να ζητηθει βοηθεια απο καποιο πανεπιστημιο? :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέτοια γεολογική δομή έχει πάνω από το 50% της Ελλάδος.

Και στο χωριό του πατέρα μου.

Κοίτα την περιοχή στης Πελοπονήσου γύρω από Κοντεβάζαινα-Βελημάχι-Λαμπεια (Δίβρη) & την ευρύτερη περιοχή.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβως αυτη η περιπτωση ερχεται και στο δικο μου μυαλο κυριε Παπασωτηριου. η περιπτωση του Shoemaker levi! Η δισπορα εκτεινεται απο βονιτσα μεχρι δυτικα του Αστακου. περιπου 60 χιλιομετρα. Ενδεχομενως καποια κομματια να επεσαν στη θαλασσα.
Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Shoemaker είναι όχι Schumacher :cheesy:

Τι το συζητάμε; Πάμε να δούμε από κοντά αν είναι μετεωρικοί κρατήρες ή όχι. Ψήνομαι... :mrgreen:

Και να μην είναι η λίμνη ωραία δείχνει, αν είναι θα αποκτήσει και η Ελλάδα crater lake και θα γίνει αξιοθέατο!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eυχαριστω Γιωργο για τη διορθωση. Μερικες φορες τα Γκρικλις απλα βολευουν.
Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ηθελα την γνωμη σας στη σκεψη μου να οργανωσουμε μια εκδρομη με επισκεψη στον μεγαλο κρατηρα που βρισκεται στο χωριο Κονοπινα καθως και των κρατηρων της Βονιτσας. Επισης μεγαλο ενδιαφερον παρουσιαζουν οι μικροτεροι κρατηρες περιμετρικα του κεντρικου. Το τοπιο ετσι κι αλλιως ειναι υπεροχο! Γνωριζω αριστα την περιοχη και μπορω να αναλαβω την ξενεγηση. Τι λετε?
Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαι να φανταστει κανεις οτι εχω περασει απο εκει.Τον Shoemeker τον εκανα Γερμανο καταλαθος.Μην ξεχασετε να μας ενημερωσετε για καθε νεο. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον ο Λεωνίδας, είναι επηρεασμένος από την υπογραφή μου αλλά και τις οδηγητικές μου ικανότητες! :P

Εγώ δεν ψήνομαι όπως ο Γιώργος, γιατί είμαι ήδη ψημένη!!! :mrgreen:

 

Fred, το θέμα του αυτοκινήτου δεν πρέπει να σε απασχολεί καθόλου.

Ποιος δεν προτιμάει να έχει παρέα όταν ταξιδεύει;

Το πρόβλημα πάντα είναι η οργάνωση τέτοιων εξορμήσεων.

Τι θα λέγατε να το κανονίσουμε για το επόμενο Σάββατο; (11 Οκτώβρη)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΕΡΙΝΑ!
Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης