Jump to content

Maksutov-προβληματα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

 

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΩ ΤΑ ΚΑΤΟΠΤΡΑ ΣΕ MAKSUTOV-CASSEGRAIN.

ΕΧΩ ΕΝΑ 90mm MAKS-CASS ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΩ

ΑΝΕΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΕΛΗΝΗ,Ο ΚΡΟΝΟΣ(ΣΕ ΧΑΜΗΛΗ ΜΕΓΕΘΥΝΣΗ),Ο ΔΙΑΣ(ΧΩΡΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ),Μ45

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΒΡΑΔΙΕΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ SEEING.ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΚΟΙΤΑΩ ΣΤΟΝ ΕΣΤΙΑΣΤΗ

ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΟΦΘΑΛΜΙΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ (ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ) ΕΝΑΣ ΚΥΚΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΤΙ

ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΕΥΟΝΤΩΣ ΚΑΤΟΠΤΡΟΥ ΝΑ ΑΝΑΚΛΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ

ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΥΘΕΙΑ

ΑΛΛΑ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ ΦΕΥΓΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ.ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΜΠΗΚΕ Η

ΙΔΕΑ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ ΚΑΤΟΠΤΡΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΤΕΙ,ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ

(ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΘΕΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ) Η ΚΑΚΗ ΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΗ.

Η ΑΠΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΤΩΝ ΚΑΤΟΠΤΡΩΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΟΜΩΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ

ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ;ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ DSO ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ.

ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ,ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΟΝΤΩΣ ΑΠΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΜΑΛΛΙΣΤΑ ΑΡΚΕΤΑ

ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν γνωρίζω πως θα ευθυγραμμίσεις τα κάτοπτρα στο συγκεκριμένο τηλεσκόπιο, όμως σίγουρα θα υπάρχουν κάποιες βίδες ρύθμισης, έστω εσωτερικά. Προσπάθησε, όλοι οι κύκλοι που παρατηρείς να γίνουν απολύτως ομόκεντροι, όταν κοιτάζεις με το μάτι ακριβώς πάνω στον οπτικό άξονα του τηλεσκοπίου.

 

Όμως για την επίδραση της ευθυγράμμισης έχω να πώ ότι η κακή ευθυγράμμιση όχι απλώς επηρεάζει αρνητικά, αλλά αχρηστεύει ένα τηλεσκόπιο αν είναι έντονη. Απ' αυτά που περιγράφεις φαίνεται ότι το τηλ. απαιτεί ευθυγράμμιση. Αυτή πρέπει να γίνει με απόλυτη ακρίβεια και όχι στο περίπου άν θες το τηλεσκόπιο να αποκτήσει την αληθινή του διακριτική ικανότητα και να παρατηρείς πλανήτες-Σελήνη. Πάντως η ευθυγράμμιση δέν επηρεάζει τη φωτεινότητα γαλαξιών και νεφελωμάτων. Περισσότερο επιδρά στα αστρικά σμήνη γιατί, όπως και η κακή εστίαση, σκορπά το φώς των αστεριών.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρα!

Τι μαρκα μοντελο ειναι;

παντως το πιθανοτερο ειναι να μην μπορεις να τα επαναφερεις...τα περισσοτερα maksutov ευθυγραμιζονται οπτικα μονο στο εργοστασιο κατασκευης.....

To sky and telescope φεβρουαριος μαρτιος 1988 ειχε δυο πολυ καλα αρθρα για ευθυγραμμιση ολων των ειδων τηλεσκοπιων.

 

Καλα να περνας!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο ειναι konus motormax Maksutov-cassegrain 3.6".Δυστηχώς

δεν εχω τοσο παλια τευχη του sky & telescopes και ψαχνω καποια βοηθεια

για να επαναφέρω το τηλεσκοπιο κ να μην παει χαμένο.

 

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν μενεις Αθηνα εχει στη βιβλιοθηκη του ευγενιδειου αρχειο του sky and telescope απο την δεκαετια του 60.

 

Καλα να περνας!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ta maksutov einai kalo na ginete euthigrammisi apo service kai oxi apo idiotes ... einai periergi fasi.. etsi mou exoun pei toulaxiston kapoioi.

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης