Jump to content

Κατασκευη οκταγωνικου παρατηρητηριου


Aggelos Kechagias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγχαρητήρια Άγγελε, απερίγραπτη δουλειά. Εύχομαι έπειτα από αυτό να γεμίσει η Ελλάδα από τέεοιου είδους Παρατηρητήρια.

Καλά με τη μοκέτα έβαλες και την τελευταια πινελιά. Βάλε και ένα μπαράκι με κονιάκ για τις κρύες νύχτες!!!

Θα γίνεις καλύτερος όταν δεις πόσο μικρός είσαι!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Συγχαρητήρια Άγγελε, απερίγραπτη δουλειά. Εύχομαι έπειτα από αυτό να γεμίσει η Ελλάδα από τέεοιου είδους Παρατηρητήρια.

Καλά με τη μοκέτα έβαλες και την τελευταια πινελιά. Βάλε και ένα μπαράκι με κονιάκ για τις κρύες νύχτες!!!

Θα γίνεις καλύτερος όταν δεις πόσο μικρός είσαι!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ηθελα να ευχαριστησω καποιους ανθρωπους οι οποιοι με βοηθησαν στο να ολοκληρωσω το παρατηρητηριο οι οποιοι ειναι:

Καταρχας τον αδερφο μου Μαρινο για το βαψιμο που εριξε + τα ηλεκτρολογικα.

Τον πολυ καλο φιλο Δημητρη Μπαξεβανακη (dimitriskor) για τον πυλωνα και καποιες απο τις συμβουλες τις οποιες δεν τηρησα και εκανα του κεφαλιου μου :cheesy:

Τον κυριο Μιχαλη Καπλατζη αλλα και τον γιο του και καλο φιλο μου Γιαννη για τα ροδακια και τα εργαλεια αλλα και για την ραγα.

Τον καλο φιλο Boul ο οποιος μου εδειξε πως να φτιαχνω πολυεστερικα (για πρωτη φορα καλα τα πηγα) :^o

Ευχαριστω επισης τους μαστορους για το παραθυρο που εμπαζε νερα και την πορτα οι οποιοι το μονο που ηξεραν να λενε ειναι "ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ" αλλα τελικα εγινε επειδη τα εφτιαξα μονος μου.

Και τελος ολους εσας που παρακολουθησατε βημα βημα ολη την κατασκευη και με τα καλα σας σχολια επαιρνα την δυναμη να συνεχισω αυτο που αρχικα ειχα βαλει στοχο.

Συγνωμη αν κουρασα με το topic μου αλλα το εκανα γιατι ελπιζω πως θα μπουν και αλλοι στην "μπριζα" να κανουν κατι παρομοιο.

Να ειστε ολοι καλα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Αγγελε τα κατάφερες και τα κατάφερες πολύ καλά!!!

 

Μπράβο!!! =D> =D> =D>

 

Περιμένω πρόσκληση για παρατήρηση αλλά και ξενάγηση!!!

Φιλικά,

 

Λεωνίδας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Ξεθαβω το Post της κατασκευης του παρατηρητηριου μου μιας και εκανα νεο πυλωνα και δεν ηθελα να ανοιξω νεο θεμα.Ισως να βοηθησει καποιον που θελει να κατασκευασει και αυτος κατι παρομοιο.

Επειδη οι σωληνες ειναι αρκετα δυσκολο να βρεθουν στην αγορα σκεφτηκα να φτιαξω οκταγωνικο πυλωνα ετσι ωστε να ταιριαζει και με το παρατηρητηριο :cheesy:

Το παχος που επελεξα στο μεταλλο ειναι στα 5mm (και παραπανω δεν βλαπτει) και ανοιγμα 200μμ.

Μπορω να πω οτι εγινε αρκετα στιβαρος και βαρυς (η πλατουλα μου το ξερει καλα).Το βαψιμο εγινε με ενα απλο ρολακι και χρωμα για μεταλλο + ασταρι.Η ολη κατασκευη δεν κοστισε πανω απο 100 ευρω και σιγουρα αν αγοραζοταν απο μαγαζι θα κοστιζε στανταρντ 500+.

Ακολουθουν φωτο :D

0237.thumb.jpg.5fc462a136f56baed065aa355c2d67a4.jpg

3.thumb.jpg.357a74dde837d0fad4af9ef9524af382.jpg

2.thumb.jpg.c0b0b08d0c60260c941d437bfcaf2425.jpg

1.thumb.jpg.f30dc36a251d95e6f730f5260311978e.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης