Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορει κάποιος να προτείνει ιδεες γιατί η Canon 350 D δεν νετάρει όταν την τοποθετώ στον προσαρμογέα του Meade ETX 125 PE. Με μια pocket Canon PC1263 εχω καλύτερα αποτελέσματα.

Οι συμβουλές σας ειναι πολύτιμες,

Ευχαριστώ

Petros F

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή δεν ξέρω απο ΕΤΧ (και πιθανών και άλλοι εδω μέσα) δωσε λίγο παραπάνω πληροφορίες πως συνδεεις την μηχανή στο ΕΤΧ (τι είναι αυτος ο "προσαρμογέας") και πως προσπαθείς να νετάρεις. Οταν λες "δεν νετάρει" ενοεις ότι προσπαθείς με τον focuser του ΕΤΧ και τερματίζεις κάπου (υποθέτω μέσα) χωρίς να βρεις το σημείο του focus; ή κάτι άλλο;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω ένα Orion SteadyPix Universal Camera Mount #5228 ο οποίος βιδώνεται στον προσοφθάλμιο και συνέχεια η (ελαφριά) pocket Canon PC1263. Η EOS Canon 350 D δεν αποδίδει αποτελέσματα γιατί θα πρέπει να νετάρω μέσω του προσοφθαλμίου. Έψαξα στο διαδύκτιο και δεν βρήκα ενα αντίστοιχο Mount για την ψηφιακή Canon, αντίθετα υπάρχει για τις αναλογικές με φιλμ

Ευχαριστώ roryt για την χρόνο σου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πετρο δοκιμασε την canon χωρις τον φακο με εναν ανταπτορα

T-Ring για CANON-EOS

 

Αυτό το δαχτυλίδι T-Ring, είναι σχεδιασμένο για να προσαρμόζεται σε οποιαδήποτε φωτογραφική μηχανή CANON EOS των 35mm.

και την βιδωνης πανω στον εστιαστη αν εχει βολτες ...

:D [DARK DARK SKY BY DARK NEBULA

http://www.spartastronomy.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν πολύ τρόποι να προσαρμώσεις μια φωτογραφική στο τηλεσκόπιο. Αυτος που χρησιμοποιεις λεγεται afocal και δεν ειναι και ο καλυτερος για DSLR.

Αντιθετα οι DSLR αποδίδουν καλύτερα στην primary focus σύνδεση, δηλαδή η μηχανη χωρις φακο και χωρις προσοφθαλμιο, κατευθειαν πανω στο τηλεσκοπιο (μέσω t-ring/T-adaptor) - στην ουσια το τηλεσκοπιο σου γινεται ο φακός της μηχανης σου. Ψαξε λίγο εδω μεσα, ή στο δύκτιο, για περισσοτερες πληροφοριες, δεν φταιει η μηχανη σου, απλα το θεμα της αστροφωτογραφισης εχει τα κολπα του.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H Canon προσαρμοζεται ως εξης:

Τηλεσκοπιο<προσαρμογεας απο προσοφθαλμιο σε Τ Ring <Τ-Ring

Το T-Ring έχει "μπαγιονετ " απο την μεριά της μηχανης και σπείρωμα απο την άλλη (σπειρωμα Μ52 δηλ μετρικο 52 χιλ. )εκει βιδώνεις οτι θέλεις .

Εγω στο Bresser M-102 που έχω βιδωνω ένα προσαρμογεα Meade ( απο Νομικο) οπου βαζεις και προσοφθάλμιο ( δεν το έχω δοκιμάσει) Στο SW κατοπτρικο βιδώνεται το T-Ring κατευθείαν στον εστιαστη.

ελπίζω να βοήθησα λίγο... :)

Στον τρελλό έδειχναν το φεγγαρι κι αυτός κοιτούσε το δάχτυλο :shock:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης