Jump to content

3η Πανελλήνια Εξόρμηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πανω που τα ειχα κανονισει ολα, ειχα δηλωσει συμμετοχή, το ειχα κανονισει ΟΛΑ...

προέκυψαν υποχρεωσεις οπου δεν μου επιτρεπουν να παραβρεθω στην 3η ΠΣΕΑ :cry: :( φιλοι μου λυπαμε πολυ, ηθελα πολυ να ερθω να κανουμε ολοι μαζι ενα 3ημερο Αστροπαρτυ και βεβαια να σας γνωριζω απο κοντα.

 

Βασίλη, τελικά μετά από τόσο καιρό, θα πρωτογνωριστούμε στην Κίνα από ότι φαίνεται! :cheesy:

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Επειδή δεν θα μπορέσω να έρθω τα δύο πρώτα βράδια της Παρασκευής και του Σαββάτου, αλλά μόνο το βράδυ της Κυριακής, θα ήθελα να ρωτήσω αν θα συνεχιστούν οι παρατηρήσεις την Κυριακή το βράδυ ή λόγω της Δευτέρας θα έχουν φύγει όλοι μέχρι το μεσημέρι της Κυριακής.

Poets say science takes away from the beauty of the stars - mere globs of gas atoms.

I too can see the stars on a desert night, and feel them. But do I see less or more?

 

Richard P. Feynman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρεα...ειναι λιγο αστειο το οτι θα τα πουμε πρωτη φορα στην Κινα απο κοντα :lol: any way

 

Δημητρη υπαρχει και η 4ηΠΣΕΑ αλλα υπαρχει και...ο Σκινακας στην Κρητη (μιας και εχω καποιους φιλους στο νησι).

 

 

 

Παιδια ευχομαι να περασετε ομορφα στην Συγκεντωση !

αν και αυτο ειναι σιγουρο! :mrgreen:

 

 

ΥΣ

22 Ιουνίου με 2 Ιουλιου πεφτουν οι Βοωτίδες με μεγιστο 25 Ιουνιου, αν και εσεις θα ειστε εκει 26 Ιουνιου πιστευω οτι ο ουρανος της Αναυρας (και γενικοτερα ο ουρανος) θα εχει αρκετους διαττοντες

Οποτε εχετε το νου σας :wink: (και και καμια ευχη να μην εχουμε συννεφα στην Κινα)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αποφαση της τελευταιας στιγμης..!I'll be there!! :cheesy:

Θα τα πουμε απο κοντα λοιπον :wink:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω κι εγώ ότι θα καταφέρω να είμαι από την Παρασκευή στη συνάντηση. Ανυπομονώ να δώ καλούς φίλους!

 

Επειδή δεν θα μπορέσω να έρθω τα δύο πρώτα βράδια της Παρασκευής και του Σαββάτου, αλλά μόνο το βράδυ της Κυριακής, θα ήθελα να ρωτήσω αν θα συνεχιστούν οι παρατηρήσεις την Κυριακή το βράδυ ή λόγω της Δευτέρας θα έχουν φύγει όλοι μέχρι το μεσημέρι της Κυριακής.

Από το δελτίο τύπου του Σ.Ε.Α.:

Αναχώρηση

Κατά την αναχώρηση, ο χώρος διαμονής- κατάκλισης θα πρέπει να παραδοθεί στην κατάσταση που ήταν κατά την προσέλευση. Η τελευταία αναχώρηση θα γίνει την Κυριακή στις 13:00. Για την ασφαλή είσοδο στην Εθνική οδό καλό είναι να ακολουθήσετε τις οδηγίες του χάρτη (Σχ.1).

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ειμαι και εγω ...θα τα πουμε απο κοντα ....

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

+1 Κατα 99,9% θα ειμαι κι εγω εκει!

 

Ελπιζω μονο να μας κανει τη χαρη ο καιρος και να ειναι καλος.

Και να μην ειναι ομως (μακρυα απο εμας!), η παρεα και μονο σιγουρα θα ειναι μοναδικη εμπειρια!!

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσοι σκοπεύετε να πάτε, μην παραλείπετε να ενημερώνετε τους διοργανωτές για την παρουσία σας, σύμφωνα με τις οδηγίες των ανακοινώσεων, ώστε να κανονίσουν με τον καλύτερο τρόπο τα πρακτικά ζητήματα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ειμαστε μια μεγαλη παρεα.Ευκαιρια να γινει θεσμος η πανελληνια συναντηση,που μεχρι περισι δεν ηταν σιγουρο οτι θα ξαναγινει. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να ρωτήσω κάτι αφελές ίσως...στο Καταφύγιο τα κρεβάτια (35 στον αριθμό) βρίσκονται όλα μαζί στην ίδια αίθουσα (όπως στο στρατό; :) ) ή είναι σε διαφορετικά δωμάτια; Δεν έχω ξαναπάει εκεί και γι'αυτό ρωτάω..

Ναι οπως στον στρατο, ολα τα ορειβατικα καταφυγια ετσι ειναι. :)

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια ερώτηση θα ήθελα εγώ να κάνω σχετικά με τα διαδικαστικά. Είναι βλέπετε η πρώτη φορά που θα βρεθώ σε τέτοια συγκέντρωση και..... ελπίζω να έχει έρθει στο μεταξύ το τηλεσκόπιο που έχω παραγγείλει.

Έχω δηλώσει συμμετοχή με mail στην διεύθυνση που υπάρχει στην ανακοίνωση. Αρκεί αυτό; Επίκειται mail-επιβεβαίωση από τους διοργανωτές, ή δεν χρειάζεται; (Για κατάλυμα έχω κανονίσει ο ίδιος)

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρεα...ειναι λιγο αστειο το οτι θα τα πουμε πρωτη φορα στην Κινα απο κοντα :lol: any way

 

Δημητρη υπαρχει και η 4ηΠΣΕΑ αλλα υπαρχει και...ο Σκινακας στην Κρητη (μιας και εχω καποιους φιλους στο νησι).

 

 

 

Παιδια ευχομαι να περασετε ομορφα στην Συγκεντωση !

αν και αυτο ειναι σιγουρο! :mrgreen:

 

 

ΥΣ

22 Ιουνίου με 2 Ιουλιου πεφτουν οι Βοωτίδες με μεγιστο 25 Ιουνιου, αν και εσεις θα ειστε εκει 26 Ιουνιου πιστευω οτι ο ουρανος της Αναυρας (και γενικοτερα ο ουρανος) θα εχει αρκετους διαττοντες

Οποτε εχετε το νου σας :wink: (και και καμια ευχη να μην εχουμε συννεφα στην Κινα)

 

Χαίρεται! Βασικά ... θα δείξει!

 

Έχεις απόλυτο δίκιο ότι μια τέτοια βροχή θα είναι μια εξαιρετική ευκαιρία για εξάσκηση. Τόσο την Παρακευή όσο και το Σάββατο (για όσους δεν προλάβουν) θα γίνει εργαστήρι παρατήρησης διαττόντων που σημαίνει θεωρία αλλά και πρακτική το βράδυ! Οπότε είναι πολύ καλή ευκαρία να έχουμε μια τέτοια βροχή ... αν εμφανιστεί !

 

Οι προγνώσεις δεν είναι "θετικές" μ ετην έννοια οτι δεν προβλέπεται κάποια επαφή με προηγούμενα trails (βλ και http://feraj.narod.ru/Radiants/Predictions/Junebootids2009eng.html ) οπότε μπορεί να μην δούμε δραστηριότητα! Από την άλλη όμως είναι πάντα πολύ σημαντικό να παρατηρούμε γιατί μπορεί το μοντέλο να μην δουλέψει και να έχει δραστηριότητα. Αυτό βελτιώνει τα μοντέλα. Επίσης η νέα σελήνη θα βοηθήσει σίγουρα να δούμε διάττοντες.

 

Κρίμα πάντως που δεν θα είσαι ! θα θελα να τα πούμε και απο κοντά μια και ασχολείσαι. Πάντως Ηράκλειο είμαι και εγώ οπότε αν βρεθείς από δω μπορούμε να τα πούμε!

 

Γρηγόρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή ιδέα αυτό το εργαστήρι διαττόντων, όπως και τα άλλα. Συγχαρητήρια στους διοργανωτές. Προβλέπονται ωραίες βραδιές στο Καλλίδρομμο!

 

Συνιστάται να κάνουμε κάποιου είδους προεργασία-προετοιμασία ή να έχουμε κάτι μαζί μας (χάρτες πχ BRNO, μολυβάκια, φακούς, sleeping bags, εξοπλισμό φωτογράφησης, κλπ) όσοι ενδιαφερόμαστε για τους διάττοντες; (ή για κάποιο άλλο workshop)

 

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη έχεις δίκιο ότι μια προετοιμασία θα ήταν καλή γενικά.

 

Αν είναι θα προσπαθήσω να ετοιμάσουμε κάποιο ανακοίνωση που να συγκεντρώνει κάποιες πληροφορίες σχετικά με τα εργαστήρια.

 

Όσον αφορα για τα εργαστήρια των διαττόντων και μεταβλητών που έχω αναλάβει θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο λιτός γίνεται ώστε να μην υπάρχουν πολλά προαπαιτούμενα (και δεν χρειάζονται κιόλας) καθώς αποτελούν και μια εισαγωγή στον αντίστοιχο χώρο.

 

Για τα μεταβλητά θα λεγα ότι δεν χρειάζεται κάτι συγκεκριμένο. Χάρτες θα έχω τυπωμένους για παρατήρηση με γυμνό οφθαλμό και κιάλια (για τηλεσκόπια όπως θα ξέρεις έιναι λίγο πιο πολύπλοκα).

 

Για τους διάττοντες, πέρα από την απαραίτητη θεωρία του τι παρατηρούμε και πως καταγράφουμε, θα αναφερθώ λεπτομερώς στις βροχές και στα πεδία σύγκρισης οπότε δεν θα χρειαστεί κανείς να έχει μαζί του τίποτα περισσότερο σχεδόν.

 

Τώρα κάποια χαρτιά, μολύβια, στυλό, καλό είναι να υπάρχουν. Εξάλλου οι περισσότεροι που θα έρθουν θα έχουν κάτι από αυτά μαζί τους καθώς και ένα κόκκινο φακό και κάποιο χάρτη. Ίσως για τους διάττοντες να χρειαστεί κάποια καρέκλα, υπόστρωμα, κάτι που να μπορεί να κάτσει και να κοιτάει τον ουρανό για ώρα άνετα. Τώρα ρούχα και λοιπά νομίζω ότι γίνονται κατανοητα από τον καθένα.

 

Βασικά τα εργαστήρια (αυτή τη φορά) είναι εισαγωγικά οπότε θα παρουσιαστούν οι πλέον εύκολοι τρόποι παρατήρησης. Ωστόσο, στα πλαίσια κάποια συζήτησης και φυσικά της όλης συνάντηση θα μπορούμε να κάνουμε κάποια αναφορές και σε πιο δύσκολα ή ειδικά κομμάτια (θα έχω μαζί μου σχετικό υλικό).

 

Γρηγόρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα Γρηγορη,

 

Πολυ ενδιαφερον ακουγετε το workshop για τους Διαττοντες...θα ηθελα να ειμαι εκει να το παρακολουθουσα... :(

 

Ελπιζω τα πουμε απο κοντα καποια στιγμη :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιθανότατα θα έρθω με την αστρο-φίλη μου 8) Όταν βεβαιωθεί θα ενημερώσουμε τους διοργανωτές.

 

Μια ερώτηση. το google maps δίνει μια άλλη παράκαμψη από τον προτεινόμενο χάρτη.

 

http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1&daddr=%CE%9A%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AF%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%BD&hl=el&geocode=&mra=ls&sll=38.60614,23.117981&sspn=0.597746,1.439209&ie=UTF8&ll=38.337348,23.425598&spn=1.199943,2.878418&t=h&z=9&pw=2

 

Είναι σίγουρα καλύτερη η διαδρομή από Θερμοπύλες?

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εστειλα email και δεν μου απαντησε κανεις. Το σαββατο το βραδυ μπορει να ειμαι καιε γω εκει με 2 φιλαρακια μαζι.Ελπιζω να μη φαω πορτα..! [-(
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο την ανακοινωση Νο2 του Σ.Ε.Α.

 

Αναχώρηση

 

Κατά την αναχώρηση, ο χώρος διαμονής- κατάκλισης θα πρέπει να παραδοθεί στην κατάσταση που ήταν κατά την προσέλευση.

Η τελευταία αναχώρηση θα γίνει την Κυριακή στις 13:00. Για την ασφαλή είσοδο στην Εθνική οδό καλό είναι να ακολουθήσετε τις οδηγίες του χάρτη (Σχ.1).

 

Παιδια να διαβαζετε τις ανακοινωσεις για δικη σας διευκολυνση :)

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο καιρός πάντως για το τριήμερο προβλέπεται άστατος και δεν αποκλείονται και παροδικές βροχές! :frown:
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο freemeteo παντως για Σαββατο η προβλεψη δειχνει αραιη συννεφια.

Μονο για Παρασκευη φαινεται να ειναι καπως αυξημενη... πιστευω οτι θα μας την κανει τη χαρη!! :cheesy:

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης