Jump to content

Τι γινετε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

Ειμαι οπως βλεπετε καινουργιος εδω και θελω να πω οτι εχετε κανει καλη δουλεια! Ειμαι ενας ερασιτεχνης παρατηρητης, χωρις εξοπλισμο παρα το ματι μου και το Stellarium...

 

Λοιπον σημερα ειπα να "παιξω" λιγο με το Stellarium και να δω τι θα γινει πιο μετα κτλ.

 

Και ειδα το εξης (φωτογραφια, και συγγνωμη για μεγεθος)

 

starsyv4.jpg

 

Ειναι ολα πολυ κοντα, και στην ιδια ευθεια, μιλαω χοντρικα τωρα. Σε σχεση με αλλες περιπτωσεις, που εχω δει, δεν εχω ξαναδει σχεδον ολους τους πλανητες του ηλιακου μας συστηματος τοσο κοντα και ευθυγραμμιμενα.

 

Σημαινει τιποτα αυτο, ή απλα συμπτωση?

 

Φιλικα

 

Αλεξανδρος :)

sigplanetslu4.jpg
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρα !

 

Το εχεις δει αυτο ?

 

Δυστυχως σημερα ειχε συννεφα ( και Αναλυση :P ) και δε μπορεσα να βγαλω καμια φωτο :(

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω οτι το καπου κανεις λαθος ή το προγραμμα σου ...δεν μπορει 18: 54 Ιανουαριο ...στην Σαμο ο Ηλιος να ειναι τοσο ψηλα ....

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως από την εικόνα σου απουσιάζει ο ορίζοντας και το έδαφος; Γιατί την συγκεκριμένη ημ/νία και ώρα ο Ηλιος εχει ηδη δυσει άρα και οι πλανήτες τριγύρω του (εκτός από Αφροδίτη ίσως).

Πάντως το να βλέπεις τους πλανήτες στην ίδια ευθεία στον ουρανό δεν είναι σπάνιο φαινόμενο, συμβαίνει συχνά.

Πιο σπάνιο είναι αυτό που έγινε εχθές:

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_cat.php?cat_id=6&sort_method=pic_time&sort_order=DESC&start=0

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι φυσικό να είναι στην ίδια ευθεία και αυτή η ευθεία λέγεται εκλειπτική...Και εγώ συμφωνώ με CarlSagan, οτι κάτι έχει παίξει με τον ορίζοντα... :P
Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι ξεχασα να προσθεσω οτι εχω βγαλει την ατμοσφαιρα, και το εδαφος. Και κοιταξα μεταφορικα μεσα απο την Γη. Απλα το ειδα αυτο, και παραξενευτικα.

 

Ο Ηλιος εχει δυση στην εικονα. Απλα εχω βγαλει εδαφος και ατμοσφαιρα... Δεν ηξερα οτι ειναι συνηθισμενο φαινομενο... Ευχαριστω για την διευκρινηση.

 

Οσο για το φαινομενο χτες, το ειδα. Ηταν πολυ ωραιο, αλλα δυστιχος το ειδα μονο για 5 λεπτα. Μετα καποια κακα συννεφα το καλυψανε. :(

sigplanetslu4.jpg
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης