Jump to content

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ(I.Y.A.2009)ΕΕΦ-ΕAE-T.Φ.Α


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή ξέρω τι επικρατεί στην ελλάδα, και θα είναι θαύμα αν σας ενημερώσουν τα σχολεία σας..

 

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ – ΛΥΚΕΙΟΥ ΜΕ ΘΕΜΑ

«ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ»

 

Η ΄Ενωση Ελλήνων Φυσικών σε συνεργασία με την Ελληνική Αστρονομική ΄Ενωση και το Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών, το οποίο ευγενικά συμπαρίσταται, διοργανώνει Πανελλήνιο Διαγωνισμό με θέμα: «Εντυπώσεις από την περιήγηση στο Σύμπαν».

 

 

Δείτε το συννημένο αν είστε μαθητες γυμνασίου-λυκείου.

diagwnismos_astronomias.doc

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι,το εχω στα υπ'οψη μου;)

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε πάντος για την ενημέρωση !

Τηλέμαχε συγχαρητήρια κι για το blog σου ,μόλις κέρδισες έναν αναγνώστη :mrgreen:

Καθώς και για το physicsforum.gr !

=D> καλή συνέχεια !

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Σημαντικό είναι να αναφέρουμε ότι ο διαγωνισμός(τριήμερο φεστιβάλ) θα διοργανωθεί στις αρχές με μέσα Οκτωβρίου το 2009, στην Τεχνόπολις στο Γκάζι, Αθήνα.

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Καλα σιγουρα δεν υπηρχε περιπτωση να μας ενημερωσουν.... εδω δεν μας ειπαν καν για το μαθημα της Αστρονομιας γιατι δεν μπορουν να φερουν καθηγητη... ](*,) σε καθε περιπτωση παντως οι ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ δεν αφηνουν χρονο για τετοια... ευχαριστουμε παντως για την ενημερωση!!! =D>

Φιλικά,

 

Πέτρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Περισσότερα και ορθότερα αρχεία .....

 

http://www.astrothraki.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=943&Itemid=103

 

θα τα βρείτε στο τέλος σαν pdf.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό φαίνεται, μπορεί να το δοκιμάσω...

 

Τώρα σχετικά με την ενημέρωση στα σχολεία, αφήστε το καλύτερα.. Να φανταστείτε στον Διαγωνισμό της Εταιρίας του Βόλου είμαι ο μοναδικός συμμετέχων από ολόκληρο το νομό Χαλκιδικής. Και τελικά θα πάω Θεσ/νίκη για τη δεύτερη φάση... Έπερνα τηλέφωνο τη δευτεροβάθμια διεύθυνση και την αρμόδια για την διεξαγωγή του διαγωνισμού και δεν είχε την παραμικρή ιδέα! Μου διάβαζε την προκύρηξη λες και δεν την είχα διαβάσει..

 

Κατά τα άλλα, επιτέλους γράφτηκα και εγώ στο Astrovox που μέχρι τώρα η συμμετοχή μου ήταν απλά η ανάγνωσή του... Θα τα λέμε! \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι ότι πέρυσι για να δηλώσω στον διαγωνισμό αστρονομίας μου είχαν βγάλει το λάδι..! :evil: Αλλά ευτυχώς την τελευταία στιγμή προλάβαμε!Πάντως καλώς όρισες στο Astrovox sithonas15! :cheesy: :wink:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Λοιπόν παιδιά εγώ μιας και ήδη είχα φτιάξει κάτι είπα να συμμετέχω, έστειλα λοιπόν με e-mail την παρουσίαση μου και μετά πήρανε από την Ε.Ε.Φ.στο τηλέφωνο που είχα δώσει και είπαν ότι πρέπει να την στείλουμε ταχυδρομικά σε cd!!!

Ενώ δεν είχαν πει κάτι τέτοιο ούτε όταν αρχικά τηλεφωνήσαμε για να συμμετέχω ούτε στην προκήρυξη .

Έλεος στο 2009 να στέλνεις καθαρά ηλεκτρονικό αρχείο με τα ΕΛΤΑ!!

Η κρίση δική σας... ](*,)

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!!Ευτυχώς όμως μας ενημέρωσε και ο μκαθηγητής μας κι έτσι ήδη ψάχνουμε το θέμα με το οποίο θα ασχοληθούμε ΄΄ωστε να βγει ένα καλό αποτέλεσμα....Αρχές Οκτωβρίου όλοι στην Αθήνα =D> =D> =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης