Jump to content

Μάσκα εστίασης Bahtinov


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά περίεργο τρόπο, στον συνδυασμό DSLR+φακός τα αστέρια δεν εστιάζουν στο άπειρο αλλά λίγο πιο πρίν...

 

Μετά από ψάξιμο στο web διαπιστώνω ότι οι πιο συνηθισμένοι τρόποι είναι είτε με το live view –εφόσον η camera το έχει- ή σύνδεση με Η/Υ και έλεγχο στην οθόνη. Το κακό είναι ότι και με του δύο τρόπους η εστίαση γίνεται στο περίπου...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δεν νομίζω ότι παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο ή ακριβέστατη εστίαση σε τόσο ευρύ πεδίο (μιλάμε για 28άρι η 54άρι φακό ) και ούτε που θα γίνει αντιληπτή νομίζω μια μικρή παρέκλιση.

Ναι έχεις δίκιο δεν εστιάζει στο άπειρο αλλά λίγο πρίν. Μπορείς λοιπόν εμπειρικά να πάς το φακό στο "λίγο πριν" αφου προηγουμένως θα έχεις επισημάνει που ακριβώς είναι και οκ.

Αλλά το πιό σίγουρο είναι δοκιμή και διόρθωση μέχρι να το πετύχεις ακριβώς.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια το απολυτο εργαλειο για εστιαση, παρτε χαρτονι και ψαλιδι και ορματε ,εφτιαξα απο μια για καθε τηλεσκοπιο που εχω η ακριβεια ειναι ξυραφι, στις dslr μερικες συντομες ληψεις εξασφαλιζουν το νετ απο τη δυσκολια να δουμε τις ακτινες εστιασης απο το στοχαστρο της καμερας.Μη πληρωνετε λεφτα η κατασκευη της ειναι πανευκολη,ας ειναι καλα ο ανθρωπος μας εκανε τη ζωη ευκολοτερη. =D> =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παντως το εκανα: Bahtinov mask + οδηγητική camera + Bahtinov grabber + FocusPal + moter στον εστιαστη :)

Τα βαζεις ολα μαζι, φερνεις την εστιαση σχετικα κοντα εσυ, βαζεις την καμερα στο preview, λες στο προγραμμα ποιο αστερι να χρησιμοποιησει και τα αφηνεις να σου κανουν focus μονα τους σε δευτερολπτα \:D/

Μπορεις να το κανεις μεταξυ ληψεων (αν δεν τις εχεις στο αυτοματο) και μεταξυ φιλτρων.

Τουλαχιστον αυτο το κομματι στο ολο χαβα εχει λυθει, να ειναι καλα ο ανθρωπος =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Παιδια επαναφερω το θεμα διοτι βγηκε νεοτερη εκδοση του BAHTINOV GRABBER.

D/L εδω http://www.njnoordhoek.com/wordpress/wp-content/plugins/download-monitor/download.php?id=1

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...

Update και στο bahtinov grabber http://www.njnoordhoek.com/wordpress/wp-content/plugins/download-monitor/download.php?id=1

 

 

Αν κρασαρει το grabber κατεβαστε την νεα εκδοση ASCOM απο εδω http://download.ascom-standards.org/ASCOMPlatform5.5.1Update.exe

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι 20 Σεπτεμβριου βγηκε και η εκδοση ειναι η 1.0.0.1.

Περισσοτερο εκανα update στο Post μιας και πολλα ατομα (μαζι και εγω) ειχαν προβληματα με κρασαρισματα.

Την λυση την δινει ο νεος Ascom driver.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Templates για μάσκες Bahtinov

http://www.lumensa.com/Lumensa/templates.html

Screen CoversΕπίσης καλή ιδέα για όσους έχουν laptop στην παρατήρηση

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Θέλω να ξαναθίξω το θέμα για κατασκευή bahtinov για φακό. Έχω ξεκινήσει να παίρνω πορτρέτα αστερισμών με τον 50mm f1.8. Το Live View της Canon 1100 δεν μου φάνηκε αρκετό για εστίαση ακριβείας, έτσι προσπάθησα να φτιάξω bahtinov (βάση του http://astrojargon.net/MaskGenerator.aspx?AspxAutoDetectCookieSupport=1 ). Θεωρώντας όμως πως πρέπει η διάμετρος που θα εισάγω να είναι ίση με το άνοιγμα του διαφράγματος βάση του f, αντιμετωπίζω 2 προβληματάκια:

 

1) Για f4.5 (κι αν έχω καταλάβει καλά τη θεωρία) το άνοιγμα του διαφράγματος να είναι περίπου 1cm που αποδείχθηκε υπερβολικά στενό...

2) Αν θέλω να παίξω σε άλλο f τι γίνεται? Πρέπει να τυπώσω άλλη μάσκα? Καθόλου πρακτικό αν σκοπεύω να παίξω σε πολλά f...

 

Το ερώτημα μου λοιπόν είναι: αν τυπώσω μια μάσκα για το μικρότερο f (το 1.8 ) που θα μου δώσει άνοιγμα γύρω στα 30mm (άρα ελπίζω αρκετό φως), θα μπορώ να τη χρησιμοποιήσω και σε μεγαλύτερο f? Με άλλα λόγια γίνεται να έχω με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια? :mrgreen:

 

Η εμπειρία μου με τη μικρούλα bahtinov είναι θετική, αν όμως κάποιος έχει ψάξει περισσότερο το θέμα θα ήθελα να έχω την άποψη του.

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Νίκο,

 

Αρκετά ενδιαφέρον πρόβλημα οπτικής, αλλά αυτή τη στιγμή δε μπορώ

να σου δώσω σίγουρη απάντηση.

 

Οπότε καλύτερα να το παρακάμψεις :D

Νομίζω είναι καλύτερα να έχεις μια μάσκα για την πλήρη διάμετρο

του φακού και να κάνεις την εστίαση στο f1.2 πάντα. Αν θέλεις άλλο f,

απλά το αλλάζεις μετά.

Φιλικά,

Γιάννης Μπελιάς

 

In a world without fences who needs Gates? [-X

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπότε Γιάννη λες απλά να το δοκιμάσω? Απλά προβληματίζομαι κατά πόσο θα έχω εστίαση ακριβείας σε μεγαλύτερο f (και πως μπορώ να το επαληθεύσω με άλλο τρόπο, πέρα από τον οπτικό έλεγχο). Ενημερωτικά σκοπεύω να χρησιμοποιήσω το φακό σε f6.3.

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης