Jump to content

Πετάξτε με μηδενική βαρύτητα


Ιάκωβος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα λεγα πως η προσπαθεια εμπορικου κερδους δεν εχει ιερο και οσιο.

Μπορει παντως το site της εν λογω εταιρειας να ενδιαφερει καποιους πολυεκατομμυριουχους που πληττουν και θελουν λιγη "αδρεναλινη" (ειναι και της μοδος τελευταια).

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιώργο,

 

για να είμαι ειλικρινής, δεν βρίσκω τίποτε ανίερο και ανόσιο στην παραπάνω επιχειρηματική εκμετάλλευση, αφού υπάρχουν άλλες πολύ-πολύ χειρότερες. Καλύτερα αυτά τα αεροπλάνα να χρησμοποιούνται για διαστημικό τουρισμό παρά για πολεμικές αναμετρήσεις. Άλλωστε ο διστημικός τουρισμός είναι κάτι που είχε προβλεφθεί και αναμένονταν εδώ και δεκαετίες. Σίγουρα υπάρχουν πελάτες και γι' αυτό το προϊόν, μιά που απευθύνεται σε μιά από της αρχαιότερες επιθυμίες του ανθρώπου, αυτή της χωρίς όρια πτήσης. Οι υποψήφιοι πελάτες δεν πιστεύω ότι κατ' ανάγκη θα πλήττουν στα επίγεια ενδιαφέροντά τους, απεναντίας μάλιστα (σίγουρα όμως θα έχουν άλλη σχέση με το χρήμα από μας!) Πάντως αν μου ...δώριζαν την εμπειρία της θέας του πλανήτη μας από ψηλά θα τη δεχόμουν ευχαρίστως! Προς το παρόν περιορίζομαι στο σηματάκι μου, αριστερά! :lol: Διαβάζει κανένας ευγενικός χορηγός; :lol:

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια!

Εγω διαφωνω σε ΚΑΘΕ χρηση της διαστημικης τεχνολογιας για "τουριστικους" σκοπους...το αν υπαρχουν πελατες για ενα προιον δεν νομιζω οτι αποτελει λογο και αποδοχης του..για πολλα αχρηστα επικινδυνα και αντιεπιστημονικα προιοντα υπαρχουν ενα σωρο πελατες....

Οσο για να παω να δω την γη απο το διαστημα..ευχαριστω οχι οι κινδυνοι ειναι πολυ μεγαλοι και αυξανονται για ατομα με οχι τελεια υγεια και φυσικη κατασταση και χωρις ειδικη εκπαιδευση.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο,

 

θεωρώ κάτι παραπάνω από αυτονόητο ότι πριν κάθε τέτοιο ταξίδι προηγούνται σχολαστικές ιατρικές εξετάσεις και πλήρες πρόγραμμα εκπαίδευσης. Ασφαλώς δεν μπορεί να πετάξει ο καθένας. Όσο για τους υπόλοιπους κινδύνους που είναι όντως υπολογίσιμοι, είναι προσωπική επιλογή και ευθύνη του καθενός να εκτεθεί σ' αυτούς ή όχι.

 

Όσο η τεχνολογία και οι κατακτήσεις του ανθρώπου διευρύνονται, είναι αναπόφευκτο να διευρύνονται και οι «τουριστικοί» προορισμοί. Αυτό που σήμερα φαίνεται ακραίο ή μη αποδεκτό, αύριο θα είναι εφικτό και αυτονόητο. Κάποτε οι αποστολές στους πόλους απαιτούσαν πολύχρονες προετοιμασίες και ανθρώπινες θυσίες. Σήμερα η τεχνολογία επιτρέπει σύντομα ταξίδια εκεί με υπερσύγχρονα μέσα και για κοινούς θνητούς. Αν οι ανόητοι κάτοικοι αυτού του πλανήτη δεν αυτοαναλωθούν με πολεμικές συρράξεις και άλλες καταστρεπτικές συνήθειες, πιθανόν μετά από δεκαετίες ή αιώνες τα μή επιστημονικά/κυβερνητικά ταξίδια στο φεγγάρι να είναι δεδομένα. Πιθανότατα πάντως μόνο για τους «έχοντες». Η διάθεση του ανθρώπου για εξερευνήσεις είναι απεριόριστη και σκοντάφτει μόνο στην έλλειψη μέσων, πόρων και στους περιορισμούς που επιβάλλουν οι φυσικοί νόμοι. Όπου αυτά θα ξεπερνιούνται, ο άνθρωπος θα «επεκτείνεται». Αν σκεφτούμε ότι οι επιστήμονες ήδη συζητούν επανδρωμένη αποστολή στον Άρη, γιατί πρέπει η στρατόσφαιρα να είναι απαγορευμένη για τους υπόλοιπους;

  • Φιλκά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι "τουριστικοί σκοποί" δεν πιστεύω είναι κάτι κακό. Το άχρηστο και το χρήσιμο ο καθένας το κρίνει διαφορετικά. Για μένα είναι χρησιμο το τηλεσκόπιο που πήρα πολλοί γνωστοί μου έχουν πεί ότι το θεωρούν άχρηστο και γιατί να μήν ξόδευα τα λευτά μου σε κάτι πιο χρησιμο .

 

Το αν υπάρχουν πελάτες για κάποιο προιόν ίσως είναι και ο μοναδικός λόγος ύπαρξης όλων των προιόντων που κυκλοφορούν. Όσο και αν αυτό μπορεί να ξενίζει κάποιους.

 

Όσο για τόν κίνδυνο δέν νομίζω ότι κινδυνεύει κανείς απο τους υπόλοιπους ανθρώπους στην γή πάρα μόνο αυτοί που επιλέγουν να πάνε. Με αυτό το σκεπτικό πρέπει να καταργήσουμε και τους αγώνες ταχύτητας και την ορειβασια και γενικότερα κάθε ενασχόληση του ανθρώπου που έχει κίνδυνο. Εγώ προσωπικά θά ήθελα πολύ να πάω στο διάστημα και θά ρίσκαρα και να κινδυνέψω και λίγο.Το πρόβλημα είναι το οικονομικό. Και δέν θά το έκανα για λιγη αδρεναλίνη γιατι αδρεναλίνη μπορώ και με πολύ πιο απλούς τρόπους να βρώ. Απλά θεωρώ φοβερή εμπειρία κάτι τέτοιο και πολλές φορές ονειρευόμουν ένα ταξίδι στο διάστημα ακόμα και όταν ήμουν πολύ μικρός. Ελπίζω να το καταφέρω μέχρι να πεθάνω.

 

Για την έκφραση αντιεπιστημονικό δέν μπορώ να καταλάβω πώς θα μπορούσε να βγεί. Μήπως πάνε πίσω τήν επιστιμη? Εγώ πιστεύω ότι όχι απλά δέν την πάνε πίσω αλλά την προάγουν κιόλας. Με τά χρήματα που εξοικονομούν οι εταιρίες αυτές θα προσπαθήσουν να βελτιώσουν την όλη διαδικασία. θα ανακαλυφθούν καινούρια πράγματα που θά κάνουν την διαδικασία πιό ασφαλή και πιό οικονομική. Και αυτό δέν θά έχει αντικτυπο μόνο στα ¨τουριστικά ταξίδια" αλλά και στα επιστημονικά. Και όχι μόνο. Πολλές διαστημικές ανακαλύψεις έχουν εφαρμογή στην καθημερινή ζωη Πχ tefal αλλά και πολλά άλλα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας!

Για το θεμα αν το εμπορικο κερδος θα ωφελησει την εξερευνηση του διαστηματος και την διαστημικη τεχνολογια...δεν συμφωνω ..αν το περιμανεμε αυτο ακομα θα μαστε πολυυυ πισω στην εξερευνηση του ηλιακου συστηματος.Ισως περισσοτερο να την ωφελησε ο...ψυχρος πολεμος.

Πολλα αποτελεσματα της αστρονομιας και της διαστημικης δεν εχουν αμεσο κερδος και εφαρμογη.

Τα κονδυλια ειναι τεραστια και δυσκολα καποια εταρεια θα επενδυσει χωρις προοπτικες γρηγορων κερδων.

Δεν διαφωνω πως η υπαρξη πελατων ειναι ο λογος υπαρξης των προιοντων(πολλες φορες μαλιστα προηγειται η δημιουργια πελατων :) ),εκεινο που διαφωνω ειναι πως αυτο δεν αποτελει κριτηριο για την οποια χρησιμοτητα τους.

Επισης δεν θεωρω πως η θεοποιηση της "αγορας" πρεπει να φτασει να θεωρειται ως λυση θεραπεια δια πασαν νοσον και πασαν ......... (λογοκρισια :wink: )

Τα Mig-25 θα προτιμουσα να αναχαιτιζαν λιγακι τις ορεξεις επεκτατισμου των ΗΠΑ αντι να χρησιμοποιουνται για "μοναδικες" εμπειριες αργοσχολων πλουσιων.

 

Καλα να περνατε!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σας και από εμένα!

 

Εαν σε μερικές δεκαετίες από τώρα υπήρχαν πακέτα προσφορών για ταξίδια στην Σελήνη (σκεφτείτε να περιλαμβάνεται και αστροπαρατήρηση σε απόλυτα dark sky :lol: ) ποιοί από εμάς δεν θα θέλαμε να πάμε; Μήπως οι κρουαζιέρες που διοργανώνονται με προορισμό τίς ηλιακές εκλείψεις δεν είναι τουριστικά πακέτα;

Κατά την γνώμη μου ο,τιδήποτε κατακτάμε πρέπει να γίνεται και εκμεταλεύσιμο και αν είναι δυνατό να εκλαϊκεύεται κιόλας.

 

Συμμερίζομαι, όμως τον προβληματισμό του Γιώργου (αν κατάλαβα) οτι η επιστημονική έρευνα γενικότερα, πρέπει να παραμείνει προσανατολίσμένη στο να βρίσκει απαντήσεις στα αμέτρητα "ΠΩΣ" και "ΓΙΑΤΙ" που ανεκαθεν θέταμε στην Φύση, ανεξέρτητα από κάθε κόστος, ακόμα και αν οι απαντήσεις "δεν αξιοποιούνται τουριστικά".

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης