Jump to content

Kι εγώ στον κόσμο των APO (ED 80 Air Spaced Doublet Deluxe)


planetman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον το θέμα καθώς η φωτογράφηση είναι συναρπαστική για μένα.

 

Νίκο, όσον αφορά τις φωτό που παραθέτεις από SW ED, και διορθώστε με συνάδελφοι παρακαλώ αν κάνω λάθος, δεν έχουν καθόλου χρωματικό σφάλμα ούτε μπλε αλώ, τουλάχιστον ορατή με μια πρώτη ματιά. Η μπλε νεφο-απόχρωση που φαίνεται σε ορισμένα άστρα είναι όντως υπαρκτή στο θέμα, καθώς νέφη σκόνης και αερίου ανακλούν το φως των μπλε αυτών άστρων (όπως συμβαίνει στο νεφέλωμα των Πλειάδων) ενώ όλα τα υπόλοιπα άστρα είναι 'λευκά'. Αυτό μπορείτε να το δείτε σε οποιαδήποτε φωτό του Μ42, ακόμη και των καλύτερων φωτογράφων ανάμεσα μας (δείτε π.χ. Μ42 του Σάκη πως ακολουθεί το ίδιο μοτίβο, ούτε λόγος πιστεύω για χρώμα στον εξοπλισμό του). Στην φωτό που παρέθεσε ο planetman, σχεδόν όλα τα άστρα έχουν μπλε αλώ, άρα δεν μιλάμε για το ίδιο φαινόμενο.

 

Επίσης, στην τελευταία σύγκριση των φωτό του planetman με 2λεπτη επεξεργασία, η μείωση του μπλε χρώματος με color balance ή saturation επιρρεάζει όλη την φωτό και δεν βοηθάει αποτελεσματικά στην αντιμετώπιση του προβλήματος. Εξάλου, το χρωματικό πρόβλημα επιμένει και στις τελικές φωτό που ο planetman ανέβασε στο album.

 

Τέλος, σχετικά με την μη δημοσίευση raw frames, υπάρχει πλήθος από αυτά, τουλ. από εμένα, στη διάθεση όλων αρκεί να μας δώσει ο moderator τη δυνατότητα να το κάνουμε ή αν μας προτείνεις εσύ ένα εναλλακτικό τρόπο.

Δεν ξέρω όμως κατά πόσο αυτό θα βοηθήσει τον planetman στο πρόβλημα για το οποίο δημιούργησε το post αυτό.

 

Φιλικά

Ηλίας

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πως γίνεται η 2λεπτη επεξεργασία να επηρεάζει όλη την φωτό , την στιγμή που η επεξεργασία έγινε μόνο στα άστρα και περιμετρικά 3 pixels απο αυτά?

 

Και η χρωματική εκτροπή που υποστηριζόταν οτι υπήρχε στον Ωρίωνα και στις άλλες φωτογραφίες μέχρι πρότεινος απο συναδέλφους , τελικά έγινε μπλέ νεφοαπόχρωση καθώς νέφη σκόνης και αερίου ανακλούν το φώς των μπλέ άστρων?

Και όλα αυτά όταν δημοσίευσα εγώ φωτογραφίες απο άλλα τηλεσκόπια ?

Φιλικά, Νίκος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και δεν είμαι ειδικός σε θέματα οπτικής, θεωρώ ότι οι φωτογραφίες του Μάνου παρουσιάζουν χρωματική εκτροπή. Εδώ μιλάμε για σαφές μωβ περίγραμμα το οποίο παρουσιάζεται όχι μονάχα γύρω από αστέρια πρώτου μεγέθους αλλά και σε αρκετά αμυδρότερα. Ειλικρινά, μου φαίνεται τελείως απίθανο να παρουσιάζεται σε ένα ED doublet (ανεξάρτητα από τύπο γυαλιού) και θα περίμενα να οφειλόταν σε κάτι στραβό που έκανε ο Μάνος ή έστω σε κάποια ρύθμιση της μηχανής. Η εταιρεία κατασκευής όμως δεν αφήνει πολλά περιθώρια και θεωρεί αυτό το αποτέλεσμα φυσιολογικό, ενώ προτείνει τη χρήση φίλτρων τύπου "fringe killer" ή "minus violet" προκειμένου να "μειωθεί" ("You can reduce the colour with a minus violet filter too") και όχι να "εξαλειφθεί" το πρόβλημα. Από εκεί και πέρα, η άλως που παρουσιάζεται στις φωτό του Μάνου σίγουρα είναι διαχειρήσιμη και υπάρχουν τεχνικές στο photoshop (ακόμα και έτοιμα action) προκειμένου να την ξεφορτωθεί κανείς εντελώς χωρίς να επηρεάσει το κυρίως θέμα.

Σε παλαιότερες εποχές αυτό ίσως να ήταν αποδεκτό, σήμερα όμως μπορεί κανείς να πει το ίδιο; Έχουμε αν θέλεις κακομάθει στα ED 80άρια της σειράς στα οποία τέτοια φαινόμενα δεν παρουσιάζονται. Όταν κανείς αγοράζει κάτι υποτίθεται ποιοτικότερο περιμένει κάτι καλύτερο σε όλα τα επίπεδα, όχι μονάχα στο μηχανικό μέρος ή στα εξτρά αξεσουάρ.

panorama.jpg.7904cacf08068c0ba751c6c4320f8cec.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία,

η αναφορά σου απο ότι διάβασα παρέμεινε στην φωτογραφία του Μάνου.

Στην σελίδα 4 της συζήτησης υπάρχουν φωτογραφίες απο 80άρια της σειράς SW, WO, Orion όπου θα ήθελα μια γνώμη σου και για αυτές τις φωτογραφίες.

Φιλικά, Νίκος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καθώς επίσης, μιας και πιάσαμε το θέμα αποχρωματισμού, θα ήθελα να κοιτάξουμε και φωτογραφίες απο καταξιωμένα αποχρωματικά του χώρου.

Παρακάτω παραθέτω υπερσυνδέσμους απο το αποχρωματικό διοπτρικό τηλεσκόπιο της William Optics FLT 110, αξίας 2.160 ευρώ τιμή Ian king Imaging. Πρόκειται για τριπλέτα fluorostar.

Φιλικά, Νίκος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει τα μπλέ άστρα των φωτογραφιών?

Για πλήρη ανάλυση των φωτογραφιών κάντε κλίκ στους υπερσυνδέσμους:

Φιλικά, Νίκος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δύο τελείως ανεπεξέργαστες του Μ42 με το νεοαποκτηθέν ED80 SW η μία 180sec και η άλλη 300sec. Την κατανόησή σας για τυχόν λάθος ανάλυση στο κατέβασμα απο RAW σε JPG αλλά πρόκειται για πρωτάρη σε αστροφωτογράφηση.

Η μηχανή είναι CANON EOS 450D

IMG-m42a.thumb.jpg.812092536d328962a298f82abd4b0a94.jpg

IMG-m42.thumb.jpg.145ef8aad1601ce50d5216b626956838.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

@planetman

θα μπορουσες να κανεις μια αποτιμηση της χρησης το τηλεσκοπιου υστερα απο τοσο καιρο; Η ποιοτητα του εστιαστη ειναι καλη ή παρουσιαζονται "κοληματα"; Ειναι περιστρεφόμενος ο εστιαστης;

Επισης πες μου μια γνωμη για την ποιοτητα των αστρικών ειδωλων.

 

Τελικα βρηκες τι εφταιγε με τη μπλε αποχρωση των αστρων;

 

Ενδιαφερομαι να το αποκτησω αλλα καθαρα για οπτικη (grab'n'go) παρακαλουθηση σε ALT/AZ στηριξη.

 

 

Φιλικα

Νικος

 

ΥΓ. Εχεις στρεψει τιο τηλεσκοπιο πανω στον Μ13; Εντυπωσεις;

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο το έχω δώσει εδώ και αρκετό καιρό.

 

να υποθεσω οτι δεν εμεινες ικανοποιημενος;

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ό,τι συμπεράσματα βγάζει ο καθένας από τις φωτογραφίες. Δεν θέλω να πω παραπάνω πράγματα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης