Jump to content

Βοήθεια (είμαι νέος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

Είμαι νέος και στο forum αλλά και στο "άθλημα". Παρακολουθώ βέβαια καιρό το forum το οποίο είναι και ο οδηγός μου στην ενασχόλησή μου αυτή.

Πριν λίγο καιρό αγόρασα από κάποιο μέλος ένα τηλεσκόπιο celestron Next Star SLT 130 αλλά, δυστυχώς για μένα, το εγχειρίδιο χρήσης είναι στην αγγλική γλώσσα.

Παρακαλώ πολύ αν κάποιος έχει το εγχειρίδιο στην ελληνική ας μου το στείλει (φωτοτυπία ή αν μπορεί να το σκανάρει) . Θα με βοηθήσει πάρα πολύ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γαζέτης Γιάννης

Κατερίνη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα καί μέ γειά τό μηχάνημα!

 

Δέν νομίζω νά υπάρχη στά Ελληνικά τό εγχειρίδιο χρἠσεως, αλλά δέν είμαι καί 100% σίγουρος.

 

Σού στέλνω πάντως τό εγχειρίδιο σέ μορφή MS Word από τό οποίο μέ λίγη

υπομονή μπορείς νά κάνης copy & paste κομμάτια κειμένου στόν μεταφραστή

τού google καί σιγά σιγά νά τό μεταφράσης.

 

http://translate.google.com

 

Ή μετάφραση δέν είναι καί ότι καλλίτερο, αλλά νομίζω ότι τουλάχιστον θά βγάλης άκρη. Νά ένα μικρό δείγμα :

 

"Congratulations on your purchase of the Celestron NexStar telescope! The NexStar ushers in a whole new generation of computer automated technology. Simple and friendly to use, the NexStar is up and running after locating just three bright celestial objects. It's the perfect combination of power and portability. If you are new to astronomy, you may wish to start off by using the NexStar's built-in Sky Tour feature, which commands the NexStar to find the most interesting objects in the sky and automatically slews to each one. Or if you are more experienced , you will appreciate the comprehensive database of over 4,000 objects, including customized lists of all the best deep-sky objects, planets bright double stars. No matter at what level you are starting out, the NexStar will unfold for you and your friends all the wonders of the Universe."

 

"Συγχαρητήρια για την αγορά της Celestron NexStar τηλεσκόπιο! Η NexStar ανοίγει μια ολόκληρη νέα γενιά υπολογιστών αυτοματοποιημένη τεχνολογία. Απλό και φιλικό στη χρήση, η NexStar έχει συσταθεί και να λειτουργήσει μετά τον εντοπισμό μόνο τρία φωτεινά ουράνια αντικείμενα. Είναι ο τέλειος συνδυασμός δύναμης και της φορητότητας. Εάν είστε νέοι στην αστρονομία, μπορεί να θέλετε να ξεκινήσετε με τη χρήση του NexStar την ενσωματωμένη στο Sky Tour χαρακτηριστικό, που NexStar τις εντολές για να βρείτε τα πιο ενδιαφέροντα αντικείμενα στον ουρανό και slews αυτόματα σε κάθε ένα. Ή αν είστε πιο έμπειροι, θα εκτιμήσετε την περιεκτική βάση δεδομένων με πάνω από 4.000 αντικείμενα, συμπεριλαμβανομένων των προσαρμοσμένη καταλόγους όλων των καλύτερων βαθιά ουρανός αντικείμενα, πλανήτες λαμπερά αστέρια διπλό. Δεν έχει σημασία σε ποιο επίπεδο είστε εκκίνησης, η NexStar θα έπαιρναν για εσάς και τους φίλους σας όλα τα θαύματα του Σύμπαντος."

 

Τό αρχείο θά τό κατεβάσης από :

http://rapidshare.com/files/197303583/CELE026.doc.html

 

Μέ λίγη υπομονή θά τά καταφέρης! (Τό άθλημα θέλει υπομονή γενικά..)

:D

hgg2016.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης