Jump to content

Σύγχρονη φυσική και Χριστιανισμός.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακαλώ όποιον γνωρίζει να μου συστήσει βιβλία (Ελληνόφωνα)με θέμα την σύγχρονη φυσική σε αντιπαράθεση με τον χριστιανισμό

πάνω σε καίρια ερωτήματα κοσμολογίας και οχι μόνο χωρίς να μεροληπτεί αμφοτέρων των πλευρών.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φίλε,

Ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο με αυτό το θέμα είναι το Θεός και μοντέρνα Φυσική, του Paul Davies, εκδόσεις Κάτοπρτο. Εξετάζει διεξοδικά το πως μπορούν να σταθούν οι σύγχρονες ανακαλύψεις της επιστήμης (σχετικότητα, κβαντομηχανική, βιολογία αιχμής, θεωρίες γενέσως του σύμπαντος κ.α.)σε σχέση με τα δόγματα του Χριστιανισμού. Πρέπει να ομολογήσω όμως πως ο συγγραφέας αν και προσπαθεί, όπως λέει, να είναι αμερόληπτος εντούτοις πέφτει σε αντιφάσεις και σε μερικά σημεία η θεώρηση του θέματος είναι μονόπλευρη. Επιπλέον στη θεώρηση του επιμένει κυρίως στα θέματα φυσικής, οπότε επιτυγχάνεται και μια πρώτη επαφή με τις τελευταίες θεωρίες. Παρόλα αυτά πάντως, επειδή το έχω διαβάσει το βιβλίο και μου έχει κάνει εξαιρετική εντύπωση το θεωρώ το καλύτερο στο είδος του στη ελληνόφωνη βιβλιογραφία και με κριτική ανάγνωση θα μπορέσει ο αναγνώστης να αποκομίσει πολλά θετικά στοιχεία.

Φιλικά Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια χαρά.

 

Το περιοδικό "Σύναξη" (ΣΟΒΑΡΟ θεολογικό περιοδικό) είχε προ ετών αφιέρωμα στο θέμα "Πίστη και Επιστήμη". Δεν άπτεται του συγκεκριμένου ζητήματος που σε απασχολεί, αλλά νομίζω ότι επανατοποθετεί σωστά το όλο θέμα της "διαμάχης" μεταξύ πίστης και επιστημονικής γνώσης - μια διαμάχη που, κατ' εμέ, είναι ένα ψευδοπρόβλημα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 8 έτη αργότερα...
Αγαπητέ φίλε,

Ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο με αυτό το θέμα είναι το Θεός και μοντέρνα Φυσική, του Paul Davies, εκδόσεις Κάτοπρτο. Εξετάζει διεξοδικά το πως μπορούν να σταθούν οι σύγχρονες ανακαλύψεις της επιστήμης (σχετικότητα, κβαντομηχανική, βιολογία αιχμής, θεωρίες γενέσως του σύμπαντος κ.α.)σε σχέση με τα δόγματα του Χριστιανισμού. Πρέπει να ομολογήσω όμως πως ο συγγραφέας αν και προσπαθεί, όπως λέει, να είναι αμερόληπτος εντούτοις πέφτει σε αντιφάσεις και σε μερικά σημεία η θεώρηση του θέματος είναι μονόπλευρη. Επιπλέον στη θεώρηση του επιμένει κυρίως στα θέματα φυσικής, οπότε επιτυγχάνεται και μια πρώτη επαφή με τις τελευταίες θεωρίες. Παρόλα αυτά πάντως, επειδή το έχω διαβάσει το βιβλίο και μου έχει κάνει εξαιρετική εντύπωση το θεωρώ το καλύτερο στο είδος του στη ελληνόφωνη βιβλιογραφία και με κριτική ανάγνωση θα μπορέσει ο αναγνώστης να αποκομίσει πολλά θετικά στοιχεία.

Φιλικά Κώστας

 

Ένα παρόμοιο ανάγνωσμα είναι και το " Ο Θεός στον εγκέφαλο" του Μάθιου Άλπερ. Το περιεχόμενό του είναι περισσότερο φιλοσοφικό-ψυχολογικό και δε σχετίζεται άμεσα με τη φυσική. Εξηγεί πάντως γλαφυρότατα τις αντιφάσεις που δημιουργούνται όταν έρθουν σε αντιπαράθεση η επιστήμη με τη θρησκεία (οποιαδήποτε είναι αυτή, όχι απαραίτητα ο Χριστιανισμός).

 

Μπορείτε να δείτε ακόμα:

Επιστήμη και θρησκεία

Ο κόσμος στην επιστήμη και τη θρησκεία

Η επιστήμη της θρησκείας

 

Καθώς και μερικά άρθρα:

Θρησκεία και Επιστήμη

Τι λέει η επιστήμη για το Θεό;

Επιστήμη, όπως λέμε θρησκεία

 

Υ.Γ.: Επειδή με το τελευταίο link υπάρχει κάποιο τεχνικό πρόβλημα, σας παραπέμπω στο ιστολόγιο στο οποίο βρήκα το άρθρο, υπάρχει μία μεγάλη συλλογή άρθρων με το εν λόγω θέμα.

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω την αισθηση οτι το θεμα αυτο εχει ξανα τεθει και το αποτελεσμα ηταν να δημιουργηθουν σειρα απο ισχυρες αντιπαραθεσεις και το θεμα κλειδωθηκε.Κατα τη γνωμη μου παρε πληροφοριες απο το διαδυκτιο και απο βιβλιογραφια τι ειναι συγχρονη φυσικη.Στη συνεχεια παρε πληροφοριες για το τι πρεσβευει ο καθε "χριστιανισμος" σχετικα με τον χωροχρονο.Το λεω αυτο γιατι αλλο πραγμα πρεσβευει ο καθολικισμος,αλλο ο προτεστασταντισμος με τις δεκαδες παραφυαδες,αλλο η ορθοδοξια,αλλο οι μαρτυρες του ιεχωβα κ.λ.π.Θεωρω οτι η επιστημη δεν εχει ουτε πατριδα ουτε θρησκεια.Ομως οι επιστημονες εχουν.Η εμπλοκη θετικων επιστημονων σε θεμα που απτονται του χωρου της θρησκειας χρησιμοποιωντας εργαλεια της επιστημης οχι μονο μπορουν την αγγιξουν αλλα διασυρουν την επιστημη και συγχρονως γελοιοποιωνται και οι ιδιοι βγαζοντας μπρος τα εξω τις προσωπικες τους πεποιθησεις θεωρωντας τις σωστες λογω του επστημονικου τους κυρους.Το ιδιο συμβαινει και με ιερεις διαφορων θρησκειων και δογματων οι οποιοι εμπλεκονται στον χωρο της επιστημης.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεκίνα με το "Η περί Θεού αυταπάτη" του Dawkins και μετά προχωράς..

 

ditto!!

με προλαβες φιλε εσταριαν...

 

Εχει κατα την ταπεινη μου αποψη μεγαλη σημασια οχι μονο να ακουσουμε τις αποψεις της μιας κ της αλλης πλευρας πχ για τη φυσικη (τωρα τι αποψη μπορει σημερα να εχει η θρησκεια σε αυτο ειναι αλλο ζητημα), αλλα να καταλαβουμε την κενοτητα των ισχυρισμων της θρησκειας και την πραγματικη της "αξια" ιδιαιτερα στη σημερινη κοινωνια αλλα και ανεκαθεν.

 

ΣΟΒΑΡΟ θεολογικό περιοδικό

δε γινεται κατι να ειναι σοβαρο και θεολογικο ταυτοχρονα. Θα ειναι σοβαρο ή θεολογικο (αποκλειστικη διαζευξη!)

φιλικα Βαγγελης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι κανόνες του forum δεν επιτρέπουν συζητήσεις περί θρησκειών και Θεού (ή θεού) ούτε την ανάπτυξη σχετικής επιχειρηματολογίας υπέρ ή κατά. Ασφαλώς οι σχετικοί προβληματισμοί ήταν και είναι πολύ σημαντικοί για τον άνθρωπο, αλλά σε ετούτο το thread πρέπει να περιοριστούμε σε ψύχραιμες προτάσεις βιβλιογραφίας, χωρίς περεταίρω κρίσεις και επικρίσεις.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη για το offtopic αλλά δε βλέπω το λόγο να 'ξεθαφτεί' θέμα οκταετίας, με ημερομηνία τελευταίας απάντησης 18/06/2001.

 

σωστός

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΣΟΒΑΡΟ θεολογικό περιοδικό

δε γινεται κατι να ειναι σοβαρο και θεολογικο ταυτοχρονα. Θα ειναι σοβαρο ή θεολογικο (αποκλειστικη διαζευξη!)

 

Για όποιον αναρωτιέται πως ξεκινούν τα flame, ιδού μια περίπτωση...

Για μένα την ευθύνη την έχει όποιος ξεκινάει, κρίμα, πολύ κρίμα..

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης