Jump to content

Σιμόπουλος ... φάουλ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βγήκε ο κ.Σιμόπουλος στην εκπομπή του κ.Χαρδαβέλλα με θέμα την εξωγήινη ζωή και είπε το εξής απίστευτο:

"Όχι μόνο δεν έχουμε αποδείξεις για ύπαρξη εξωγήινης ζωής αλλά ούτε καν ενδείξεις!"

 

- Η ανακάλυψη εκατοντάδων εξωπλανητών σε άλλα γειτονικά ηλιακά συστήματα δεν είναι ένδειξη κ.Σιμόπουλε?

 

- Η ανακάλυψη ανανεώσιμου μεθανίου και υγρού νερού στον Άρη δεν είναι ένδειξη κ.Σιμόπουλε?

 

- Η ανακάλυψη υπόγειων ωκεανών υγρού νερού στην Ευρώπη και Γανυμίδη δεν είναι ένδειξη κ.Σιμόπουλε?

 

- Η ανακάλυψη πολύπλοκων οργανικών μορίων - δομικοί λίθοι της ζωής διάσπαρτα στον Γαλαξία στα νεφελώματα και στα φεγγάρια πολλών πλανητών δεν είναι ένδειξη κ.Σιμόπουλε?

 

- Οι δισεκατομμύρια γαλαξίες δισεκατομμυρίων άστρων όμοιων με τον ήλιο έκαστος δεν είναι ένδειξη κ.Σιμόπουλε?

 

 

Μετά από αυτή την εκπομπή κατάλαβα οριστικά ότι ο κ.Σιμόπουλος εξυπηρετεί συκγκεκριμένη ατζέντα .. της εκκλησίας..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν θα σχολιάσω την άποψη σου. Ούτε θα ρωτήσω για ποιον λόγο κάνεις επίθεση μέσω του astrovox στον Σιμόπουλο.

Το μόνο που θα ήθελα να σε παρακαλέσω- να σου προτείνω είναι να βγεις επώνυμα και να την πεις την άποψη σου.

Όχι πίσω απο ένα kapoios.. να λέμε την άποψη μας και όλα εντάξει.

 

Αυτά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τζάμπα κόπος Τηλέμαχε....

 

Τζάμπα μάγκας.....

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θα σχολιάσω την άποψη σου. Ούτε θα ρωτήσω για ποιον λόγο κάνεις επίθεση μέσω του astrovox στον Σιμόπουλο.

Το μόνο που θα ήθελα να σε παρακαλέσω- να σου προτείνω είναι να βγεις επώνυμα και να την πεις την άποψη σου.

Όχι πίσω απο ένα kapoios.. να λέμε την άποψη μας και όλα εντάξει.

Αυτά.

 

Ε, αφού ο Σιμόπουλος εξυπηρετεί την ατζέντα της ... Εκκλησίας χαχαχαχα

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

συμφωνώ με τους 2 απο πάνω! Επίσης "kapoie", στο σύμπαν υπάρχει και άφθονη πέτρα..αυτό δεν είναι ένδειξη ότι θα βρεις Παρθενώνες
IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σύμφωνησω απόλυτα με τον Τηλέμαχο.Καταρχήν εδώ είναι αστρονομικό φόρουμ και πιστεύω ότι τέτοιου είδους επιθέσεις όχι απλά δεν ανήκουν εδώ αλλά τις θεωρώ και επιεικώς απαράδεκτες.Εάν έχεις κάποια αντίρρηση ή κάποια άποψη να βγεις και να μιλήσεις επώνυμα.Έαν θέωρείς τον ευατό σου μάγκα πλανάσαι.Βερέθηκα τον όποιο ψευδόμαγκα πίσω από ενα πληκτρολόγιο να το παίζει επαναστάτης και ξερόλας. Εμ, δεν είναι έτσι.Πρέπει να σεβόμαστε και κάποιους κανόνες και αρχές που έχει το φόρουμ και να σταματήσει αυτός ο ελεεινός βομβαρδισμός επιθέσεων σε επιστήμονες και όχι μόνο σε αυτούς. =; Αγάνακτησα! ](*,) Και πιστεύω όχι μόνο εγώ για αυτή την κατάσταση =; :!:

 

Κανόνας του Astrovox:

 

3. Δεν επιτρέπονται οι προσωπικές επιθέσεις και έριδες

 

Τα όσα αναφέρεις παραπάνω δεν αξίζουν ούτε να τα σχολιάσω. =; Το μόνο που έχω να πώ είναι ΝΤΡΟΠΗ. ](*,) =;

Δεν σημαίνει ότι όποιοι δεν συμφωνούν με τις απόψεις να μας πρέπει να τους κατηγορούμε και να τους επιτηθόμαστε. Εσύ δηλαδή έχεις διαβάσει πουθένα ότι υπάρχει εξωιγήνη ζώη???Βρέθηκαν νέοι πολιτισμοί???Εεεεε???

Δεν έχουμε αποδείξεις ούτε καν ενδείξεις χειροπιαστές που να αποδεικνύουν κάτι τέτοιο, ακόμα τουλάχιστον. Ότι παρατηρήθηκαν μόρια νερού, πάγος ή εξωπλανήτες δεν σημαίνει απαραίτητα ότι εκεί φιλοξενείται ζωή. =; Μπορεί να επικρατούν άλλες συνθήκες που να μην το επιτρέπουν.

 

Θα παρακαλούσα τον κ.Αντρέα να κλειδωθεί το θέμα διότι από την αρχή δεν βγάζει νοήμα.

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ kapoios, μάλλον δεν είναι σαφής για σένα η ακριβής σημασία της λέξης "ένδειξη". Ένδειξη για εξωγήινη ζωή δεν έχει πουθενά παρουσιαστεί μέχρι σήμερα. Πιθανότητες υπάρχουν ασφαλώς πολλές, αλλά από την πιθανότητα μέχρι την ένδειξη η απόσταση είναι τεράστια, όπως και από την ένδειξη μέχρι την απόδειξη. Όλα αυτά που αναφέρεις είναι απαραίτητες προϋποθέσεις για την ύπαρξη ζωής, συνθήκες που θα επέτρεπαν (ή δεν θα απαγόρευαν) την ύπαρξη ζωής αλλά όχι ενδείξεις. H επίθεσή σου στον κ. Σιμόπουλο δεν ευσταθεί με λογικό (συμπερασματικό) συλλογισμό. Η αναλογία του Ιφικράτη είναι πολύ εύστοχη.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το οτι έχει έχει διαπιστωθεί οτι υπάρχει νερό στον Άρη, το οτι έχουν ανακαλυφθέι εξωπλανήτες και πολλά άλλα στοιχεία που έχουν συλλέξει οι επιστήμονες δεν συνεπάγεται το οτι υπάρχει και εξωγήινη ζωή.

Φυσικά και δεν το αποκλείουμε. Η πιθανότητα να είμαστε μόνοι σε οοκληρο το σύμπαν είναι πολύ μικρή. Ωστόσο δεν έχουμε την παραμικρή ένδειξη οτι υφίστανται εξωγήινοι πολιτισμοι. Άλλωστε αν αναλογιστείς τις αποστάσεις θα καταλάβεις οτι χρειάζεται πολύ ανεπτυγμενη τεχνολογια για να καταφέρουμε να επικοινωνήσουμε(ακόμα και με την ταχύτητα του φωτός ενα μηνυμα θα έκανε εκατομύρια χρόνια να φτασει :-k ) ή έστω να βρούμε κάποιο στοιχείο που να μαρτυρά κάτι τέτοιο.

Η παρατήρηση του Iffikratis ήταν ιδιαίτερα εύστοχη.

 

Επίσης θεωρώ οτι η επίθεση και τα ειρωνικά σχόλια προς το πρόσωπο του κ.Σιμόπουλου είναι κάτι που δεν συμβαδίζει με το πνεύμα του άστροβοξ.

 

Φιλικά

Astronomy compels the soul to look upwards and leads us from this world to another.

Plato

 

http://http://nightskyastro.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πιστευω ο τηλεμαχος τα ειπε ολα...επιτελους ας σταματησουμε να ειμαστε επιστημονες απο...τον καναπε,δν οφελει σε τιποτα.

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια εγω απλως να αναφερω, οτι ο καποιος, δικαιολογημενα πιστευω ειναι μπερδεμενος και ετσι λιγο αδικως πιστευω οτι τον κατηγορειτε.

 

Δεν ξερω για ποιον λογο,αλλα οσο εγω ζω τουλαχιστον:

 

Η ανακάλυψη μεθανίου και υγρού νερού σε αλλους πλανητες πλασαρεται ως σουπερ ειδηση γιατι ειναι ενδειξη οτι ισως υπαρχει ζωη.

Η ανακάλυψη εξωπλανητών πλασαρεται ως σουπερ ειδηση γιατι ε, δεν θα υπαρχει και κανενας πλανητης σαν την Γη; Ετσι πλασαρεται σαν ενδειξη ζωης.

Η ανακάλυψη πολύπλοκων οργανικών μορίων εχει χρησιμοποιηθει και απο σοβαρους επιστημονες ως ενδειξη ζωης....

Να θυμηθουμε και εκεινους που βρηκαν απολιθωμενα μικροβια σε εναν μετεωριτη που ηρθε απο τον Αρη;;;; Βεβαια οι ανθρωποι δεν ξεραν με τι μοιαζει ενα μικροβιο, αλλα τον ντορο τους τον καναν... Που βρισκονται και τι κανουν την σημερον ημερα ποιος ξερει...

 

Ολοι οι παραπανω παραγοντες ειναι καποιες προυποθεσεις και μονο για να υπαρχει ζωη σε καποιο ουρανιο σωμα, αλλα ο ντορος γινεται γιατι εξαπτουν την φαντασια και φυσικα ο καθενας απο τον πολυ ντορο μπορει να μπερδευτει και να μπερδεψει τις προυποθεσεις με ενδειξεις...

 

Ετσι εγω προσωπικα δικαιολογω τον καποιο.

 

 

Αυτους ομως που δεν δικαιολογω ειναι τους επιστημονες που εμφανιζονται στην εντελως και ξεκαθαρα μπουρδοφανταστικη εκπομπη του Χαρδαβελα.

Δινοντας βημα σε ξεκαθαρα φαντασιοπληκτους, μπουρδολογους και παραμυθαδες ανθρωπους, αναγνωριζοντας μαλιστα ο ιδιος ο Χαρδαβελας οτι οσα δειχνει δεν στεκουν με καμια παναγια, πυροβολει καθε εβδομαδα την λογικη καθενος μορφωμενου και ψυχικα υγειη ανθρωπου. Ειναι απλα ενα τσιρκο μισοτρελων παραμυθαδων.

Ε, σε τετοια εκπομπη δεν εμφανιζεσαι απλα, επιστημονας ανθρωπος!

Να συνομιλησεις λογικα και για επιστημη με ποιους;

Το κοινο της εκπομπης του Χαρδαβελα; Τους τρελους καλεσμενους του Χαρδαβελα; Με ποιον τελως παντων;;;;;;

 

Αν θελεις να εμφανιστεις καπου για να μιλησεις για αληθεια και επιστημη, εμφανιζεσαι καπου σοβαρα. Και οχι σε μια τετοια εκπομπη.... Μονο περιφρονηση και χλευασμος αξιζει η εκπομπη του Χαρδαβελα, σαν ενας διαυλος εποικοινωνιας των παραφιλολογων-μπουρδολογων με το ευρυ κοινο.

 

Ε, οχι και ξανα οχι! Δεν βγαινεις να μιλησεις για επιστημη και κοινη λογικη σε μια εκπομπη που φτηνει καταμουτρα την επιστημη και την κοινη λογικη καθε εβδομαδα, ξανα και ξανα και ξανα, χρονια τωρα.

 

Σιμοπουλος φαουλ λοιπον;;;

Κατα την γνωμη μου εντελως οφσαιτ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Αυτους ομως που δεν δικαιολογω ειναι τους επιστημονες που εμφανιζονται στην εντελως και ξεκαθαρα μπουρδοφανταστικη εκπομπη του Χαρδαβελα.

Δινοντας βημα σε ξεκαθαρα φαντασιοπληκτους, μπουρδολογους και παραμυθαδες ανθρωπους, αναγνωριζοντας μαλιστα ο ιδιος ο Χαρδαβελας οτι οσα δειχνει δεν στεκουν με καμια παναγια, πυροβολει καθε εβδομαδα την λογικη καθενος μορφωμενου και ψυχικα υγειη ανθρωπου. Ειναι απλα ενα τσιρκο μισοτρελων παραμυθαδων.

Ε, σε τετοια εκπομπη δεν εμφανιζεσαι απλα, επιστημονας ανθρωπος!

Να συνομιλησεις λογικα και για επιστημη με ποιους;

Το κοινο της εκπομπης του Χαρδαβελα; Τους τρελους καλεσμενους του Χαρδαβελα; Με ποιον τελως παντων;;;;;;

 

Αν θελεις να εμφανιστεις καπου για να μιλησεις για αληθεια και επιστημη, εμφανιζεσαι καπου σοβαρα. Και οχι σε μια τετοια εκπομπη.... Μονο περιφρονηση και χλευασμος αξιζει η εκπομπη του Χαρδαβελα, σαν ενας διαυλος εποικοινωνιας των παραφιλολογων-μπουρδολογων με το ευρυ κοινο.

 

Ε, οχι και ξανα οχι! Δεν βγαινεις να μιλησεις για επιστημη και κοινη λογικη σε μια εκπομπη που φτηνει καταμουτρα την επιστημη και την κοινη λογικη καθε εβδομαδα, ξανα και ξανα!

 

τι παθατε ρε παιδια και εκτοξευετε τετοιους χαρακτηρισμους εναντιον προσωπων??!!!δν λεω οτι η εκπομπη του χαρδαβελλα ειναι και ο,τι το καλυτερο!αποτελει αλλη μια εκπομπη που σκοπο εχει να παρουσιασει ο,τι πουλαει!

 

αλλα μην ειμαστε μηδενιστες,δηλαδη οσοι παρακολουθουν χαρδαβελλα ειναι ηλιθιοι?

 

 

ασφαλως και τα οσα ανεφερες φιλε μπορουν να δημιουργησουν συγχυση ,πλην ομως,αυτο δν δικαιολογει κανενος ειδους προσωπικες επιθεσεις απεναντι στομ κ.σιμοπουλο επειδη μονο και μονο διατυπωσε την αληθεια ως εχει,φυσικα ουτε γνωριζω τον κ.σιμοπουλο ουτε θιχτηκα προσωπικα απο τους υπαινιγμους του καποιος,απλα ειναι αδικο να χρησιμοποιει καποιος ως βημα ενα φορουμ αστρονομιας και να βγαινει να κατηγορει ανοιχτα εναν επιστημονα,που τελως παντως εχει και καποια βαρυτητα η αποψη του.

 

βεβαια κατι πρεπει να γινει με το τοπικ γιατι θα εχουμε διαφωνιες!!!

 

anyway,προσωπικα δν θα ξαναδημοσιευσω σ αυτο το thread και sorry για την καταχρηση που κανω αυτην την στιγμη στο φορουμ!!!! :oops:

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας είμαστε λίγο πιο καλοπροαίρετοι από όσο ήδη είμαστε προς όσους είναι μέλη της παρέας μας,χωρίς "αγανάκτηση", "ψευδόμαγκοξερόλες","ελεεινούς βομβαρδισμούς","ντροπές","παρακλήσεις για κλείδωμα του θέματος" κτλ,κτλ.

Εγω απλά βλέπω έναν συνάνθρωπο που θεωρεί απιστευτη ,όπως δηλώνει,την συγκεκριμένη άποψη του Σιμόπουλου και κάνει τον συνειρμό ότι εξυπηρετεί την Εκκλησία,προφανώς πιστεύωντας ότι τέτοιες θέσεις συμβαδίζουν και δεν αντιτείθενται στις δικές της.

Μπορεί πράγματι να εξυπηρετείται από τετοιες δηλώσεις,μπορεί και όχι ,αλλά αυτό δεν μας αφορά εδώ πιστεύω.

Το δικό μου σχόλιο πρός τον "καποιος" είναι ότι όταν και άν ο κύριος Σιμόπουλος θεωρήσει ότι αποκτήσαμε ενδείξεις ή αποδείξεις για τη ζωή αλλού προφανώς θα πάψει να κάνει αυτή την απιστευτη για σένα δήλωση,αλλά μέχρι τότε λόγω της επίσημης θέσης του προσέχει πολύ τα λόγια του πάνω σε τέτοια θέματα,έτσι δεν είναι το σύνηθες?

Άπό την άλλη μεριά αν πχ υπάρχει ζωή σε γαλαξία 9 δισ έτη φωτός μακρυά..

τότε άν περιμένουμε για ενδείξεις ή αποδείξεις..η αναμονή δέν θα έχει τέλος ..για πολούς αλλά όχι για εσένα "καποιε",έτσι δέν είναι?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ζουμι πανω σε αυτα που ειπα, ειναι το εξης και μονο το εξης:

Να το κανω λιγο πιο κατανοητο:

 

Α) Πιστευετε οτι οι καλεσμενοι της εκπομπης του Χαρδαβελα ειναι φαντασιοπληκτοι, μπουρδολογοι, παραμυθαδες, μισοτρελοι κτλ ανθρωποι;

Εγω το πιστευω.

Β) Πιστευετε οτι ο Χαρδαβελας αναγνωριζει τι ακριβως ειναι οι καλεσμενοι(ολα τα παραπανω) και τι ειναι η εκπομπη του(μπουρδα), αλλα παρολα αυτα κανει οτι δεν καταλαβαινει τιποτα;

Εγω το πιστευω.

Γ) Πιστευεται οτι η εκπομπη του Χαρδαβελα φτηνει καταμουτρα την επιστημη και την κοινη λογικη και συμβαλει στην διασπορα ¨σκοτεινων¨ παραμυθιων;

Εγω το πιστευω.

Δ) Αν συμφωνειτε μαζι μου στα τρια παραπανω, πιστευετε οτι πρεπει να εμφανιζονται επιστημονες σε αυτη την εκπομπη, προσπαθοντας να αποκαταστησουν την αληθεια και να διδαξουν στον κοσμο κατι;

Εγω προσωπικα πιστευω πως μονο περιφρονηση και χλευασμο αξιζει η εκπομπη του Χαρδαβελα και τετοιου ειδους εκπομπες.

 

Για αναρωτηθειτε λιγο, τι πιστευετε για τα Α, Β και Γ;

Αν συμφωνειτε μαζι μου, πιστευετε οτι πρεπει σε τετοιες εκπομπες να εμφανιζονται επιστημονες; Μηπως τελικα με την εμφανιση τους, δινουν κυρος σε αυτες τις εκπομπες ενω δεν πρεπει να δινουν κυρος σε εκπομπες που φτυνουν την επιστημη και καθε εννοια λογικης;

 

Αυτο ειναι το θεμα λοιπον και οχι κατι αλλο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεωρώ πώς με κάλυψε ο Μιχάλης. Μην τα μηδενίζουμε όλα. Στην εκπομπή του Χαρδαβέλλα έχουν πάει παλιότερα αρκετοί έλληνες και ξένοι επιστήμονες.Δηλαδή είναι μπουρδολόγοι,παραμυθάδες, μισότρελοι και φαντασιόπληκτοι οι άνθρωποι αυτοί???Δεν το νομίζω. [-X Πάντως υπάρχουν και χειρότερες εκπομπές από τον Χαρδαβέλλα που και αυτές και εάν δεν φτύνουν την λογική και την επιστήμη (βλέπε Λιακόπουλος).

 

Όσο αναφόρα για τον κ.Σιμόπουλο, ο άνθρωπος την γνώμη του εξέφρασε και τίποτα παραπάνω.Γιατί πρέπει να τον κρεμάσουμε???Δεν το καταλαβαίνω.Εξάλλου, εγώ τον επικροτώ που πήγε διότι προσπάθησε να μαζέψει τα ασυμάζευτα της ελληνικής τηλεόρασης όσον αναφορά στις επιστήμες διότι πλέον το μόνο που επικρατεί είναι η παραπληροφόρηση.

 

Εξάλλου, όσον αναφορά για το εάν υπάρχει εξωγηίνη ζωή, όπως σωστά τόνισαν οι προηγούμενοι και ανέφερα εγώ πιο πάνω, όχι μόνο αποδείξεις δεν έχουμε αλλά ούτε και χειροπιαστές ενδείξεις.Μπορεί να έχουμε ανακαλύψει πάγους από νερό στον πλανήτη Άρη, άλλους εξωηλιακούς πλανήτες οι όποιοι μπορεί να έχουν και ατμόσφαιρα, δεν παύει όμως να υπάρχει η πιθανότητα να μην υπάρχει ζωή διότι μπορεί να υπάρχουν και άλλες συνθήκες που να μην επιτρέπουν την αναπτύξη της.Παρόλα αυτά, πιστεύω πώς δεν είμαστε μόνοι στο σύμπαν.Απλά για να ανακαλύψουμε τυχόν άλλους πολιτισμούς ακόμα και να επικοινωνήσουμε μαζί τους μέχρι στιγμής είναι αδύνατο με την υπάρχουσα τεχνολογία.

 

Δεν θα ρίξω άλλο λάδι στη φωτιά γιατί απλά δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν.Σεβαστές για μένα όλες οι απόψεις.

 

Kapoie, εάν αυτή είναι η άποψη σου, είναι δικό σου δικαίωμα.Αλίμονο να στερήσω τουλάχιστον εγώ,που δεν είμαι και admin,να εκφράσεις την άποψη σου ή την όποια δυσαρέσκεια σου.Απλά εκφράστηκα με αυτούς τους χαρακτηρισμούς και ζήτησα να κλειδώθει το θέμα διότι και μόνο η προσωπική επίθεση σε έναν άνθρωπο, σαν τον κ.Σιμόπουλο που είναι επιστήμονας και έχει προσφέρει πολλά στον τομέα της αστρονομίας, χωρίς τεκμηριωμένα επιχειρήματα και ανώνυμα, θεωρώ και πιστεύω ότι είναι απαράδεκτη και δεν έχει καμία θέση σε τέτοιου είδους φόρουμ που προσπαθεί να προάγει την αστρονομία και δε την επιστήμη.Αυτά.

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είστε απίστευτοι όμως... τι να πω..

 

τέτοιες ξερολίστικες-απόλυτες απόψεις με ύφος "δεν σηκώνω μύγα στο σπαθί μου" είχα να ακούσω πολύ καιρό..

Ηρεμήστε ρε!!!

 

Δεν είστε μόνοι σας στο σύμπαν υπάρχουν κι άλλοι άνθρωποι με διαφορετικές απόψεις και αντιλήψεις, τι σημαίνει αυτό; ότι τους λέμε μπουρδολόγους ή τους επιτεθόμαστε ανώνυμα,και τους ισοπεδώνουμε έτσι για να γίνει ντόρος;

 

Όπως καταλάβατε, αναφέρομαι και στις δύο πλευρές, στα άτομα και των δυο απόψεων που πλην ελάχιστων εξαιρέσεων έχουν ένα στυλ κριτή για όλους τους άλλους!!!

 

Ξαναλέω, ηρεμήστε ρε!!!

 

Ας κάνει ο καθένας αυτό που ξέρει, ας γυρίσει ο καθένας στο τηλεσκόπιο του, στο διάβασμα του στο ότι κανει σχετικά με την αστρονομία και αφήστε επιτέλους τις φιλολογικές αναλύσεις, κόντρες, επιθέσεις και κριτικές σε άτομα που στο κάτω κάτω έχουν προσφέρει και κάτι στην επιστήμη, χωρίς λόγο.

 

Ας κοιτάξουμε να κανουμε και μεις κάτι αντάξιο των έργων τους και μετά ας τους κρινουμε λες και μας θίξανε την επιστήμη μας!!

 

Σιγά ρε!!! Γίναμε όλοι επιστήμονες ξαφνικά και βγαίνουμε και κατηγοράμε με απαράδεκτο ύφος το Σιμόπουλο, ή τους επιστήμονες που πάνε στην εκπομπή του Χαρδαβέλα ή και γω δεν ξέρω ποιους άλλους!! Δεν λέω ότι είναι υπεράνω κριτικής.. αλλά αυτό το "μας θίγεις την επιστήμη" και δεν ξέρω εγώ τι... είναι απαράδεκτο.

 

Έχω πάθει την πλάκα μου με αυτά που έχω δει. Να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα; Γιατί απο κει νομίζω ότι προέρχονται όλα.

 

1. Η ερασιτεχνική αστρονομία όπως την κάνουμε οι περισσότεροι απο μας εδω μέσα είναι ΧΟΜΠΥ! ΑΣΧΟΛΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!! και ΟΧΙ επιστήμη!!

 

2. Δεν υπάρχει ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ εκπομπή στην τηλεόραση!!! Όλες εκλαικεύουν την επιστήμη και πολύ καλά κάνουν, για το ευρύ κοινό!! Για το ευρύ κοινό!!! Για εμάς δηλαδή!!!

 

3. Κανένας εδω μέσα (εκτός απο τον Heal που ξέρω εγώ) δεν είναι ΑΣΤΡΟΝΟΜΟΣ!! Για να γίνεις αστρονόμος θέλει να φτύσεις αίμα!!! Όχι να δώσεις 300 ευρώ να πάρεις ένα τηλεσκόπιο, να διαβάσεις ένα βιβλίο και τσουκ μεταμορφώθηκες σε αστρονόμο!!!

 

τώρα λοιπόν που προσγειωθήκαμε στην πραγματικότητα ας αφήσουμε τα ψευτοεπιστημονικά, και ας δούμε τι κάνουμε εμείς για την επιστήμη και το έργο των άλλων ας το κρίνουν ΆΛΛΟΙ!! ή εαν το κρίνουμε, ας το κρίνουμε με το σωστό τρόπο, σκεπτόμενοι όλους τους παράγοντες και όχι έτσι για να πούμε ότι ο Σιμόπουλος υποστηρίζει την εκκλησία, που στο κάτω κάτω δικαίωμα του είναι!

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα της ερασιτεχνικής αστρονομίας στην Ελλάδα τουλάχιστον, με διάφορες προεκτάσεις, είναι οι ερασιτέχνες που ξαφνικά το είδαν επιστήμονες!!! Και φυσικά δεν μιλάω γι αυτούς που το έργο τους έχει γίνει (σχεδόν) επιστημονικό πλέον!!! Αυτοί είναι άξιοι επαίνων!! Μιλάω για τους ερασιτέχνες του καναπέ που χωρίς να έχουν κάνει κάτι απλά θεωρούν τους εαυτούς τους αστρονόμους, ισάξιους με τον Σιμόπουλο και τον κάθε Σιμόπουλο.

 

Αυτοί και κανένας άλλος δεν φταίει!!!

και ο νοών νοείτο!!!

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή τώρα για να καταλάβω.....Μπήκε "κάποιος" στο Vox, έριξε μία φόλα, εμείς την κατάπιαμε και γίναμε κεραμιδαριό. Αριστα 10'. Και φυσικά ξιφούλκησε ο Τηλέμαχος (και πολύ καλά έκανε) και όχι μόνο υπερασπιζόμενος το αυτονόητο: Οτι ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΟΥΜΕ να υπάρχει ζωή αλλού βασιζόμενοι στο αισιόδοξο αλλα εντελώς αναπόδεικτο "δόγμα" που λέει ότι "Φυσικά και υπάρχει ζωή στο Σύμπαν" μόνο και μόνο "Επειδή δεν είναι δυνατόν στα τρισεκατομμύρια άστρων που υπάρχουν να μην υπάρχει".

Δεν έχω τελειώσει Πανεπιστήμιο, η σχέση μου με τη φυσική ειναι μάλλον εχθρική, η Μόρφωσή μου μου επιβάλει όμως τρία πράγματα:

1) Εαν έχω άποψη και ειδικότερα κριτική, την παρουσιάζω προσπαθώντας να πείσω με επιχειρήματα και όχι με αφορισμούς.

2) Στον αντίλογο απαντώ με αντίλογο, όχι με φωνές και κυρίως απαντώ, σεβόμενος την άποψη του άλλου.

3) Αναγνωρίζω τους περιορισμούς μου σε επίπεδο "Ακαδημαϊκής Μόρφωσης" και συμπεριφέρομαι σύμφωνα με αυτούς. Ως γνωστόν ή ημιμάθεια είναι χειρότερη απο την άγνοια.

 

Κυρίως όμως, σέβομαι τους κανόνες συμπεριφοράς που με ορίζουν σαν "Λογικό, Κοινωνικό, Μορφωμένο Ον".

Και φυσικά, ο Τηλέμαχος, έβαλε το πράγμα στη σωστή του Διάσταση. Αυτό που κάνουμε είναι Hobby, για να περνάμε ευχάριστα....ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ, σας λέει κάτι η λέξη;

 

Φιλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Τηλέμαχος και ο Δημήτρης με κάλυψαν απόλυτα.

 

Αυτό που θα ήθελα να προσθέσω απλώς είναι ότι η δημοκρατία περιλαμβάνει και δέχεται και ακραίες φωνές και λανθασμένες απόψεις χωρίς αποκλεισμούς.

 

Δεν θα τα βάλω ουτε με τον kapoio ούτε με όσους "τσίμπησαν" και άρχισαν να παριστάνουν, άθελα τους, τους θεματοφύλακες της υπόληψης της ελληνικής επιστήμης.

 

Αυτό που θέλω να συστήσω σε όλους μας είναι να επιδεικνύουμε νηφαλιότητα και ψυχραιμία.Όλοι μας κρινόμαστε από όσα λέμε και γράφουμε.Δεν χρειάζεται και προφανώς δεν αξίζει να καυγαδίζουμε,να μαλώνουμε και να στεναχωριόμαστε μεταξύ μας...

 

Ευχαριστώ για την προσοχή σας...

Φιλικά,

 

Πέτρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη ποτε δεν θελω να αφοριζω και να κατηγορω κατι χωρις να το γνωρισω,εχω παρακολουθησει πολλακις την εκπομπη του χαρδαβελλα..Και μαλιστα εχω παρακολουθησει εκπομπες με συνεντευξεις απο Αστρονομους(αναμεσα τους και ο σιμοπουλος).Ναι συμφωνω οτι πολλες απο αυτες ειναι λιγο καπως..αλλα σε καμια περιπτωση το εγχειρημα του να βγει ενας επιστημονας,να μιλησει σε αυτο το πανελ και να αποκαταστησει ορισμενα πραγματα ειναι offside ή οτιδηποτε αλλο...Μαλλον ο εποπτης ειναι χειροτερος απο αυτους του ελληνικου πρωταθληματος :P ..Και ας κανουμε μια διακριση μεταξυ επαρκων και αναγκαιων συνθηκων..Το να υπαρχουν εξωηλιακοι πλανητες οι μεθανιο ειναι αναγκαιες συνθηκες αλλα οχι επαρκεις για την υπαρξη ζωης.Προσωπικα πιστευω ακραδαντα στην υπαρξη ζωης,αλλα δεν εχω ενδειξεις.Αυτες θα αργησουν ισως(εξαρταται απο τις δυνατοτηες της επιστημης).Εκτος λοιπον απο τα λογια του σιμοπουλου,θεωρω σωστη και την κινηση του να ανεβασει το επιπεδο ορισμενων εκπομπων..

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μένα το θέμα είναι καθαρά εννοιολογικό.

Η επιστημονική γνώση (σύμφωνα με τα δεδομένα της οποίας μίλησε ο κ. Σιμόπουλος) έχει συγκεκριμένη έννοια, περιεχόμενο και μεθοδολογία, όμως επειδή ο περισσότερος κόσμος τα αγνοεί, παρασύρεται από υποθέσεις και εικασίες νομίζοντας ότι συνιστούν επιστημονική γνώση ενώ συνιστούν απλά ψευδοεπιστημονική γνώση. Παρουσιάζονται δηλαδή κάποιες λογικοφανείς υποθέσεις ή εικασίες ως τεκμηριωμένη επιστημονική γνώση χωρίς να είναι.

Βέβαια στο ερώτημα αν υπάρχει εξωγήινη ζωή στα δισεκατομμύρια γαλαξιών η αρνητική απάντηση μπορεί μεν να φαίνεται γελοία, όμως και η καταφατική απάντηση είναι απλά μια εικασία και όχι τεκμηριωμένη επιστημονικά γνώση.

Σε αυτό το σημείο εμφανίζονται και οι εικασίες περί μελλοντικής τεκμηρίωσης που δημιουργούν άλλη μια έκρηξη μελλοντολογικής παραφιλολογίας. Το τι όμως θα αποδειχθεί ή όχι επιστημονικά στο μέλλον δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε πριν έρθει η μέρα αυτή της επιστημονικής ανακάλυψης.

Στην συνέχεια ξεκινά άλλη παραφιλολογία περί εσκεμμένης απόκρυψης των επιστημονικών στοιχείων από Κυβερνήσεις και περί κατευθυνόμενης και ελεγχόμενης επιστημονικής γνώσης κ.λ.π. Ούτε για αυτά όμως υπάρχει κάποια ουσιαστική τεκμηρίωση, παρά μόνο εικασίες, υποθέσεις κ.λ.π. που στην ουσία δεν οδηγούν πουθενά παρά σε ένα χάος συνομωσιολογίας όπου ο καθένας πλέον μπορεί να ισχυρίζεται ότι θέλει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χωρις να ειμαι με κανενος το μερος ,πιστευω οτι δεν υπηρχε λογος να κατακρινει ο καθε ενας τον kapoion. Γνωμη δικη μου απο την αρχη επρεπε να κλειδωσει απλα το θεμα ο moderator χωρις να λεει ο καθε ενας τοσα πολλα (λογια), ειναι δικαιωμα του καθενος να λεει οτι θελει. Οσον αφορα για ξερολες εμενα κατα προσωπικη μου αποψη ξερολες υπαρχουν παντου (ιδιος σε forums χωρις να υπονοω κατι ) πολυ..

οπως επισης δεν θα ηθελα να με κατακρινουν με αυτο τον τροπο εαν εκανα ενα τετοιο σφαλμα , και να πεφταν ολοι μαζι σαν τα κορακια να με φανε. Ας κρινουν oi moderators.

Φιλικα Σωτηρης

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας ρίξω κάτι πολύ δυνατό... (καμμία σχέση με ufologika videakia εντυπωσιασμού). Δείτε μόνο τι είναι ο καθένας που μιλάει.

 

ενα..

 

http://www.youtube.com/watch?v=iJUlokS-xtA

 

και ενα ακόμα..

 

http://www.youtube.com/watch?v=lbg31j-d4qw

 

15 video το καθένα..Δε λέω ότι ισχύουν 100%. Κανείς δε μπορεί να το πει αυτό. Λέω ότι εμένα προσωπικά με προβληματίζει άτομα με εξουσία και κύρος να καταθέτουν τέτοιες μαρτυρίες. Τα σχόλια δικά σας..

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω πεί παλιότερα την γνώμη μου και μου έχουνε επιτεθεί λές και είπα δεν ξέρω και γω τί. Είναι πιθανό να υπάρχουν αμέτρητοι πολιτισμοί καθώς και κάποιοι απο αυτούς να μας παρατηρούν ήδη. Όμως είναι μία εικασία, βάση κάποιων ενδείξεων και όχι αποδείξεων. Μπορεί να μήν είναι έτσι.

 

Πάντως δεν μπορώ να συμφωνήσω με τα γνωστά επιχειρήματα τα οποία βασίζονται σε αυτά που η επιστήμη έχει μέχρι τώρα ανακαλύψει. Επειδή δηλαδή δεν ξέρουμε ακόμη άν υπάρχει τρόπος για γρήγορα διαστρικά ταξίδια, πάει να πεί ότι δεν υπάρχει? Ήδη έχουν δειχθεί τρόποι και θεωρίες για το πώς θα μπορούσαμε να ξεπεράσουμε την ταχύτητα του φωτός χωρίς να καταλύεται η θεωρία της σχετικότητας. Κάτι τέτοιο βέβαια ίσως να πάρει πολύ καιρό για να γίνει, αλλά οι ιδέες υπάρχουν.

 

Δεν γίνεται κάποιος να καταρρίπτει τελείως κάτι βασιζόμενος μόνο σε ότι η επιστήμη μας ξέρει μέχρι τώρα. Έχει αποδειχθεί πολλάκις στο παρελθόν ότι θεωρίες καταρρίπτονται συνεχώς και έρχονται νέες να πάρουν την θέση τους ή και να τις συμπληρώσουν.

 

Όσο για τον κύριο Σιμόπουλο, θεωρώ ότι έκανε ένα λάθος να λέει ότι δεν υπάρχουν ενδείξεις. Υπάρχουν, αλλά αποδείξεις δεν υπάρχουν.

 

Επίσης κάποιοι από τους εξοπλανητικούς ερευνητές ασχολήθηκαν με αυτό ακριβώς γιατί έχουν την πεποίθηση ότι εκεί έξω μπορεί να υπάρχουν γαίες ίδιες ή παρόμοιες με την δική μας, κάτι το οποίο θεωρείται πλέον βέβαιο και να υπάρχουν ίσως και πολιτισμοί, κάτι το οποίο είναι μία εικασία. Παρόλα αυτά οι άνθρωποι αυτοί είναι διακεκριμένοι και έχουν συμβάλλει στην ανακάλυψη δεκάδων εξοπλανητών.

 

Δεν θα δεχτώ κανέναν να μου πεί ότι αυτό που πιστεύω σαν πιθανότητα, όχι σαν βεβαιότητα, είναι μία μπούρδα διότι απλά η επιστήμη δεν έχει καταδείξει ακόμη κάποια πράγματα. Και όλοι ξέρουμε τα περίφημα που έχουνε ειπωθεί από διακεκριμένους επιστήμονες. Τίποτε δεν μπορεί να πετάξει που είναι βαρύτερο από τον αέρα κλπ. Άν μέναμε σε αυτά τότε σήμερα δεν θα είχαμε τον πολιτισμό που έχουμε.

 

Ξαναλέω όμως. Ότι εγώ λέω ότι υπάρχει η πιθανότητα, όχι ότι όντως έτσι είναι. Τώρα για τα συνομοσιωλογικά σενάρια δεν μπορώ να πώ κάτι. Όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά αλλά μπορεί να μήν είναι και έτσι όπως το φαντάζονται μερικοί και το τραβάνε απο τα αυτιά.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ερμηνεία της λέξης "ένδειξη" προσωπικά με οδηγεί να συμφωνήσω ότι ο κ. Σιμόπουλος το τοποθέτησε σωστά και όντως δεν υπάρχουν ενδείξεις εξωγήινης ζωής. Αντιγράφω από το λεξικό Μπαμπινιώτη.

 

"ένδειξη: οτιδήποτε καταδεικνύει κάτι ή λειτουργεί ως επιβεβαίωση, επικύρωση (πράγματος, γεγονότος ή κατάστασης)".

 

Ως εκ τούτου, ενδείξεις εξωγήινης ζωής δεν υπάρχουν. Πιθανώς κάποιος να παρανοεί τη σημασία της λέξης "ένδειξη" ως κάτι λιγότερο σαφές, ωστόσο η ένδειξη υποδηλώνει μια πιο σαφή σχέση μεταξύ πραγμάτων.

 

Το άλλο θέμα που τέθηκε είναι η εκπομπή του κ Χαρδαβέλλα και η συμμετοχή σε αυτήν του κ. Σιμόπουλου ή οποιοδήποτε άλλου επιστήμονα. Δεχόμενοι, για την οικονομία της συζήτησης, ότι η εκπομπή είναι γενικά αντι-επιστημονική, υπάρχουν δύο τρόποι να το δει κανείς. Ή ότι αφού η εκπομπή είναι αντι-επιστημονική, δεν πρέπει να συμμετέχει κάποιος επιστήμονας, ή ότι αφού η εκπομπή είναι αντι-επιστημονική ας προσπαθήσει κάποιος επιστήμονας να δώσει έναν τόνο αλήθειας και να συμαζέψει ό,τι μπορέσει.

 

Καμιά από τις δύο απαντήσεις δεν είναι απαραίτητα λάθος, και οι δυο έχουν λογική. Συνεπώς είναι προσωπικό θέμα του καθενός αν θα εμφανιστεί ή όχι σε μια τέτοια εκπομπή ανάλογα από ποια πλευρά το βλέπει.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης