Jump to content

10o Θερινό Σχολείο Αστρονομίας 2009


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το 10ο θερινό Σχολείο Αστρονομίας προγραμματίζεται να γίνει φέτος ακόμη πλουσιότερο και με περισσότερα τμήματα. Διότι πέρυσι το τμήμα της 2ης βαθμίδας των προχωρημένων ήταν πάρα πολύ μεγάλο (αφού έφτανε τους 40 σπουδαστές) και λειτούργησε σχετικά δύσκολα. Οι γνώμες των σπουδαστών στο ερωτηματολόγιο που τους διανεμήθηκε την τελευταία μέρα,ήταν ξεκάθαρες, ότι υπήρξαν πολλά προβλήματα από το μεγαλό αυτό πλήθος των σπουδαστών.Έτσι το Διοικητικό Συμβούλιο της Εταιρείας Αστρονομίας και Διαστήματος λαμβάνοντας υπόψιν αυτές τις παρατηρήσεις, αλλά και την πείρα που αποκτήθηκε μέχρι τώρα από τα μαθήματα στο σχολείο αυτό, επιπλέον δε και την ανάγκη ώστε η ομάδα της Ολυμπιάδας να έχει ακόμα πιο μεγάλη και μεθοδικότερη προετοιμασία, αποφάσισε να οργανώσει το φετινό θερινό σχολείο για μια εβδομάδα και πάλι, από Δευτέρα, 6 Ιουλίου 2009, έως Παρασκευή, 10 Ιουλίου 2009, ως εξής:

 

1ης Βαθμίδας (Αρχαρίων):τα μαθήματα θα είναι πάρα πολύ απλά και θα περιλαμβάνουν μια γενική εισαγωγή στην Αστρονομία,με την Σελήνη, το Ηλιακό μας σύστημα, τον Γαλαξία μας και τους άλλους γαλαξίες.

 

2ης Βαθμίδας (Προχωρημένων):Μαθήματα ειδικά με διάφορα επιμέρους αστρονομικά και διαστημικά θέματα, με κάποια εμβάθυνση και ελάχιστα μαθηματικά και φυσική.

 

3ης Βαθμίδας (Ανώτερο Τμήμα): Μαθήματα που άπτονται διαφόρων ειδικών κλάδων της αστρονομίας σε προηγμένες γνώσεις μαθηματικών και φυσικής (3ης τάξεως Λυκείου και 1ο Έτος πανεπιστημίου)

 

4ης Βαθμίδας (τμήμα Ολυμπιάδας): Κλειστό, μόνο για τα 5 παιδιά της Ολυμπιακής ομάδας.Μαθήματα ανώτερης κλάσης, με πολλά μαθηματικά και δύσκολες ασκήσεις φυσικής και αστρονομίας θέσεως, με πάραλληλη πρακτική εξάσκηση των 5 μαθητών σε υπαίθριο χώρο.Εξετάζεται η περίπτωση να αρχίσουν τα μαθήματα αυτά 2-3 μέρες νωρίτερα (σε χώρο εκτός Βόλου).

 

Εφέτος το σχολείο θα λειτουργήσει στο Οικονομικό τμήμα του πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.Τις βραδυνές πάλι ώρες 9-12 μ.μ. Την πρώτη μέρα θα οργανωθεί η καθιερωμένη αστροβραδιά στα Χάνια Πηλίου, όπως κάθε χρόνο.

 

 

Το ακριβές πρόγραμμα του Θερινού σχολείου θα ανακοινωθεί μετά από το Πάσχα.

 

 

Περισσότερες πληροφορίες: http://www.astronomos.gr/therino_sxoleio_genika.html

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 209
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μαρια καλα μας τα λες αλλα αλπιζω να σε βρω εκει! :o

Η Γνώση δημιουργήθηκε για να μας ενώνει

Oχι για να μας απομακρύνει.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαρια καλα μας τα λες αλλα αλπιζω να σε βρω εκει! :o

 

Mπηχτή ήταν αυτή?? :P :P :mrgreen: :mrgreen:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαρια καλα μας τα λες αλλα αλπιζω να σε βρω εκει! :o

 

Για ενημέρωση το παρέθεσα. :wink:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
Και εγω θα παω....πιστευω θα μαθουμε αρκετα πραγματα και αξιζει τν κοπο....ετσι κ αλλιως για μενα ειναι πολυ κοντα...αλλα κ μακρια να ηταν παλι θα πηγαινα...ποιος αλλος θα παει?? :D

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ θα έρθω, αφού δεν μας έκατσε της ΕΕΦ.. :D :D

Ποια βαθμίδα θα επιλέξετε; 3η;

Εγω δεν νομιζω τοσο πανω...δευτερη λεω..αν και νομιζω πως εχω αρκετες γνωσεις και μπορω να ανταπεξελθω....Οπως και να χει τ σημαντικο ειναι πως θα ειμαι εκει και θα περασουμε πολυ ωραια...φτανει να βρουμε κανεναν τροπο να αναγνωριστουμε(αυτοι που δεν γνωριζομστε) :mrgreen:

Παιδια οσοι θα ερθετε..γραψτε εδω.... :cheesy: :D :!:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τωρα που τελειωσα επιτελους με τις βλακειες,μπορω να ασχοληθω με τα σοβαρα:P..Θα ειμαι κι εγω στο θερινο οπως παντα :wink:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο θερινο,ολοι πανε στο ιδιο ξενοδοχειο η μπορεις να πας οπου θες???λογικα τ δευτερο..εσεις που θα πατε?? :)

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τωρα που τελειωσα επιτελους με τις βλακειες,μπορω να ασχοληθω με τα σοβαρα:P..Θα ειμαι κι εγω στο θερινο οπως παντα :wink:

 

Σωστός, αλλά ντροπή σου.. :P :P

Τι παράδειγμα δίνεις στα μικρότερα παιδιά; :)

 

 

Λογικά σε όποιο ξενοδοχείο θες πας.. Τώρα αν υπάρχει καμία "παράδοση" με κάποιο συγκεκριμένο, δεν γνωρίζω..

Οι έμπειροι να μας "φωτίσουν" λίγο.. Επιπλέον, αν με θέλει κανείς για roomate, είμαι διαθέσιμος.. 8) 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΦΙΛΙΠΠΟΣ κλασσικά... :mrgreen: Το πρόγραμμα δεν έχει βγει πολύ το αργούν...

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω, αλλά μου φαίνεται και λίγο παρατημένο το site της Ένωσης τώρα τελευταία..

Εδώ έχουν ακόμα τον Ουρανό του 1ου Τριμήνου, λογικά δεν θα είχε βγεί και δεύτερος; :|

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ δεν ξέρω αν θα έρθω...

Μακάρι να μπορέσω :D

Η καθε βαθμίδα τι μαθηματα έχει?

Astronomy compels the soul to look upwards and leads us from this world to another.

Plato

 

http://http://nightskyastro.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω, αλλά μου φαίνεται και λίγο παρατημένο το site της Ένωσης τώρα τελευταία..

Εδώ έχουν ακόμα τον Ουρανό του 1ου Τριμήνου, λογικά δεν θα είχε βγεί και δεύτερος; :|

 

Έχει βγει το καινούργιο τεύχος του ''ΟΥΡΑΝΟΥ'' πριν λίγες μέρες.Θα ανακοινώσουν το πρόγραμμα σύντομα.

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ δεν ξέρω αν θα έρθω...

Μακάρι να μπορέσω :D

Η καθε βαθμίδα τι μαθηματα έχει?

 

 

Μπορείς να δεις στο site της Εταιρείας όλα τα μαθήματα που έχουν γίνει στο θερινό μέχρι και το 2008.

Τώρα για το 2009 δεν βγήκε το πρόγραμμα ακόμη.

 

http://www.astronomos.gr/therino_sxoleio_genika.html

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τα μαθήματα γίνεται η εγγραφή την 2η μέρα.Την 1η μέρα γίνεται αστροβραδιά στα Χάνια του Πηλίου.

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα Χάνια Πηλίου πάει ο καθένας μόνος του??

ή συναντιουνται καπου και πανε ολοι μαζι???

 

Ελπίζω να υπάρξει κάποια συνεννόηση, αλλιώς..

ορειβασία ξέρει κανείς; :P :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης